City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دوچرخه آبي

(24 رای)


«دوچرخه آبي» سروده حسين عاليزاده در حالي از سوي انتشارات رشديه منتشر شد که وي پيش از اين نيز مجموعه شعر «روزنامه تبعيد» را در اختيار علاقه‌مندان گذاشته بود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دوچرخه آبي
دوچرخه آبي مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.هر روز چقدر از وقتت رو صرف مطالعه می کنی؟

 کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بيشتر از دو ساعت

2.چه نوع کتابهایی رو بیشتر دوست داری؟

 داستان و رمان  کتاب شعر  کتاباي تاريخي  کتاباي علمي  کتاباي عمومي  ساير

3.برای خرید کتاب سالیانه چقدر هزینه می کنی؟

 کمتر از 50 هزار تومان  بين 50 تا 150 هزار تومان  بين 150 تا 300 هزار تومان  بيشتر از 300 هزار تومان

4.هر روز چقدر از وقتت رو توی اینترنت می گذرونی؟

 کمتر از يک ساعت
 بين يک تا دو ساعت
 بين دو تا سه ساعت
 بين سه تا چهار ساعت
 بيشتر از چهار ساعت

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دوچرخه آبی؛ تازه‌ترین اثر عالیزاده به لحاظ گیرایی زبان و خلق تصاویر شاعرانه، یکی از بدیع‌ترین دفترهای شعری است که در طی این سال‌ها سروده و منتشر شده است. چه اینکه به اذعان منتقدان ادبیات و آنان‌که نامی در این عرصه دارند، این دفتر شعر، تجربه‌ای یگانه در فضای شعر امروز ایران به‌شمار می‌رود

 • تاریخچه

  حسن عالیزاده شاعری است که هرچند در طی این سال‌ها کمتر به انتشار آثارش تمایل داشته، با این همه در محافل ادبی و هنری، شاعری شناخته شده است که زبان و سبکی متمایز و منحصر به خویش دارد؛ شاعری که مخاطبان شعر و ادبیات، پیش‌تر مجموعه شعر «روزنامه تبعید» را از او بیاد دارند.
 • سیمای عمومی

  او را برای مرگ به بیمارستان
  آورده بودند
  از بس که خونریزی
  خونسرد گفت و سخت پرستار بخش «رفتنی‌ست»
  پایین که می‌کشید روسری‌ی سبزِ جلبکی به تانی

  زیباتر از جوانی پراضطراب خویش
  بی‌هیچ سرزنش و تشویش
  دیدم که داشت می‌رفت
  از بس که خونریزی
  انگار برده بودند

  او را برای مرگ به بیمارستان
  و صبح هشتم اسفند بود
  می‌رفتم از پیاده‌روِ آفتابگیر.
 • سایر اطلاعات

  انتشارات رشدیه، ناشر این مجموعه در بخشی از معرفی دفترهای شعر خود آورده است:

  «با نگاهی گذرا، حتی هرآنکه اندک دانش و اشرافی از شعر و بر تاریخ ادبیات ایران دارد، درخواهد یافت که این روزها، شعر معاصر ایران خوش‌احوال نیست. با تورق آثاری که هر روزه به دستیاری نشرهای رنگارنگ، روانه بازار می‌شوند و به دست مخاطبان تشنه می‌رسند، سبُکی تحمل‌ناپذیرِ شعر امروز ایران به‌روشنی عیان می‌شود.

  در چنین شرایطی که همین به‌اصطلاح ناشران با اخذ هزینه‌های هنگفت، هر شعری را منتشر و هر به‌اصطلاح شاعر خودخوانده‌ای را معرفی می‌کنند، و از سویی دیگر با انقطاع فکری‌ای که بین نسل امروز و گذشته پُراتکای شعر این سرزمین رخ داده است، لزوم بازنگری بنیادهای شعر و ادبیات، امری حیاتی به‌نظر می‌رسد، چونان که تنفس در هوایی سراسر غبارآلود، وزیدنِ هوایی تازه را به‌ناچار طلب خواهد کرد. در هر سنت و سبک ادبی، هماره بازگشت به اصالتی که در گذشته بوده و یادآوری آن حقیقتی که باید باشد و نیست، خود می‌تواند فضایی دیگرگونه بیافریند. از این رو انتشارات رُشدیه‏ قصد دارد با دفترهای شعر خود، به نشر آثاری همت گمارد که بی‌تردید اگر امروز چیزی به نام شعر ایران هنوز به لحظات احتضار خود نرسیده، مدیون و مرهون آن است.

  شعر نیمایی، سپید، حجم، موج نو، شعر دیگر و... همه و همه بایستی بار دیگر فرایاد آیند تا از اغتشاش امروزِ شعر و از آثاری که بی‌مایه دم از آن می‌زنند، رهایی یافت. در این سیر، ‏«دوچرخه‌ی آبی» سروده حسن عالیزاده، نخستین کتاب است. بی‌شک عزم ما در این اقدام، تمامی ماجرا نیست و تنها میل و رغبت مخاطبان ادبیات، نشر ‏رشدیه را در این امر یاری‌رسان خواهد بود.»

اماکن مرتبطتگ ها