City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

رام شهرستان سيستان و بلوچستان

(71 رای)


 از رام شهرستان سيستان و بلوچستان و يا ابر شهرياربه عنوان مقر و کرسي نشين پادشاهان کياني در کتب مختلف تاريخي و جغرافيايي نام برده شده است. در اين منطقه تپه هاي باستاني بي شماري وجود دارد؛ همچنين بنايي منفرد و منحصر به فرد در روي تپه ي آتشکده رام شهرستان قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»داستان مشهور متروک شدن این شهر بدین صورت بوده که یک سد قدیمی رودخانه هیرمند درهم شکسته و آب رودخانه به سرعت شهر را فراگرفت. این شهر مرکز حکومت سیستان در دوره ساسانی به شمار می رفته است و پس از آن شهر زرنگ به عنوان مرکز حکومت سیستان در دوره اسلامی برگزیده شد.

رام شهر ستان از اثار مهم منطقه سیستان است و به جز بررسیهای سطحی ونوع شناسی سفال کار دیگری انجام نشده است.تمامی متون جغرافیا نویسانی که در سده های نخستین اسلامی به سیستان سفر کرده اند از رام شهر ستان به عنوان کرسی پادشاهان وکیانیان سیستان یادکرده اند.

  • ویژگی ها

    "رام شهرستان" یا "ابرشهریار؛ سرزمین اولیه سیستان، در محدوده ­ای میان کرمان و سیستان امروزی قرار داشت كه به علت تغییر مسیر رود هیرمند و تبدیل این منطقه به بیابان، مردم مجبور به ترک این شهرستان و تاسیس زرنگ شدند. با وجود مدفون شدن رام شهرستان در زیر شن­های کویر، تا قرن چهارم برخي از ابنیه و خانه­ های آن پابرجا بوده است.
    هرتسفلد نیز آثاری از خرابه ­های آن را به دست آورد که مهمترین آن سه آتشکده است.این بنا در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر زابل ودرمسیر جاده زهک وفرعی خواجه احمد قرارگرفته و قدمت آن به دوره اشکانی و ساسانیان باز می گردد.
  • سایر اطلاعات

    رام شهرستان با بيش از 2200سال قدمت يكي از مناطق باستاني شهرستان زهك است. برج و باروي تدافعي اين شهر هنوز هم به صورت تپه هايي پابرجا ست.این شهر باوجود آنكه درسال 1345 درفهرست آثارملي به ثبت رسيد اماحفريات و فصل هاي كاوشگري چنداني دراين منطقه صورت نگرفته وتنها ازسال 1380 تحقيقاتي درباره اين اثر آغاز شده است .طغيان وسيل هاي قديمي رودخانه هيرمند ازعلل متروك ماندن اين شهراست .

اماکن مرتبطتگ ها