City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي ارنگه

(48 رای)


ارنگه روستايي زيبا و خوش آب و هوا و با تاريخي کهن است که در ۱۸ کيلومتري کرج قرار دارد. روستاي ارنگه داراي باغات بسياري هست که از مهمترين ميوه‌هاي اون مي توان به سيب قرمز ، گيلاس ،گردو ،گلابي،توت اشاره کرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي ارنگه
 • روستاي ارنگه
 • روستاي ارنگه
 • روستاي ارنگه
روستاي ارنگه روستاي ارنگه روستاي ارنگه روستاي ارنگه مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : کرج، کیلومتر 18 جاده چالوس

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستای ارنگه شامل روستاهای: گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی .چاران وخور می‌باشد که به مجموعه آنها ارنگه و به مرکز آنها ارنگه بزرگ می‌گویند. ارنگه از دیر باز مرکز حکومتی منطقه بوده و بخش آسارا یکی از توابع ارنگه بوده و در اسناد ثبتی آن به عنوان دهستان ارنگه جزو منطقه ۵ تهران درج گردیده که متاسفانه به دلیل غفلت و عدم پیگیری بخش به نام آسارا نامگذاری گردیده است جالب است بدانید در سال ۱۳۰۴ کرج ۲ میلیون نفری فعلی تنها ۸۰۰ نفر جمعیت داشته حال آنکه ارنگه بزرگ به تنهایی دارای ۴۹۸ نفر جمعیت بوده است

 • تاریخچه

  در زمان قدیم مردم روستا با کشاورزی و کاشت گندم و جو امورات زندگی خود را می گذراندند اما کم کم کاشت گندم و جو جای خود را به کاشت میوه ها داد. مردم به کاشت زردآلو، گلابی، آلو، ازگیل، گردو، آلبالو، گیلاس و سیب پرداختند. سیب ارنگه هم بسیار معروف بوده. در حال حاضر هم مردم همین باغ های میوه را دارند اما به دلیل کم بودن درآمد مردم به تهران و کرج مهاجرت نموده اند. مردم روستا در قدیم علاوه بر کشاورزی به دامپروری هم می پرداختند اما دامپروری وسیله امرار معاش نبوده بلکه فقط برای تأمین نیاز های خود شان به این کار می پرداختند.
  جالب است بدانیم که ارنگه در زمان رضا شاه محل استقرار نائب حکومت بوده و از آنجا می توانستد تا گچسر را زیر نظر بگیرند.
  در زمان تصمیم گیری های مهم مردان و اعضای انجمن که بعد از انقلاب شورا نامیده شد در خانه کدخدا یا مسجد جمع می شدند.
 • ویژگی ها

  ین روستا از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای معتدل می باشد، این خطه بسیار سرسبز می باشد، روستا روی دامنه یک کوه ساخته شده است و می توان آن را جزء روستاهای با مساکن فشرده و نا منظم به حساب آورد. در ابتدای ده گورستان وجود دارد. دلیل واقع شدن
  آن در ابتدای روستا را اهالی ده نمی دانستند شاید به دلیل این بوده که احترام زیادی برای اموات قائل بودند. پس از گورستان و غسالخانه باغ ها وجود دارند و پس از باغ ها به خانه ها می رسیم. در پایین ده یک رودخانه فصلی به چشم می خورد که با آب شدن برف ها و بارش باران در بهار و اوائل تابستان دارای آب می باشد. این رود خانه در قدیم در زمستان هم دارای آب بوده و اهالی روستا با شکستن یخ روی سطح آب رودخانه از آن جهت آب کشیدن لباس ها و شستن ظروف خود استفاده می کردند.
  خانه های قدیمی معمولا از کاه گل و چوب و سنگ رودخانه ساخته شده اند. از چوب برای ستون ها و در سقف استفاده می کردند. روی دیوار های داخلی هم با گل سفید اندود شده است.
 • زمان مناسب بازدید

  بهترین فصل برای لذت بردن از طبیعت ارنگه بهار (رویش شکوفه های سیب و گیلاس) و پاییز هزار رنگ است.
 • پیشنهاد ویژه

  برای دسترسی به این روستا پس از ورود به جاده چالوس از کرج در کیلومتر 18 سمت راست تابلویی وجود دارد که شما را به این روستا هدایت می کند. جاده مذکور با شیب تندی از جاده چالوس جدا شده و به سرعت ارتفاع گرفته، پس از حدود 2 کیلومتر با تقریبا مسطح شدن جاده دو راه در پیش رو دارید:
  اول: راه سمت چپ که باز هم شما را بالاتر برده و به منتهی الیه شمال روستا شما را هدایت می کند. محل پارک خودرو شما در نزدیکی قبرستانی باستانی است. اولین نکته ای که باید رعایت کنید لزوم رعایت شئونات و پاکیزگی است چرا که افراد محلی دل خوشی از افرادی که این موارد را رعایت نکرده اند ندارند! فبرستان ارنگه قدمتی چند هزار ساله دارد و به راحتی میتوانید سنگ قبرهایی با قدمت چند صد سال که هنوز توسط سارقین آثار باستانی به یغما برده نشده اند را ببینید.
  دوم: در سمت شمال قبرستان و در واقع حد فاصل باغها و کوه (تپه) جاده ای ماشین رو وجود دارد برای دسترسی محلی که معمولا برای غیر ساکنین قابل اسفاده نیست. ولی بصورت پیاده پس از حدود 500 متر پیاده روی به انتهای غربی روستا و پرتگاهی ترسناک می رسید. اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب میکند صدای مهیب آب آبشار خور است. درصورتی که با احتیاط به چند قدمی پرتگاه نزدیک شوید در امتداد جنوبی این دره آبشار را مشاهده خواهید کرد و مسیر رودخانه منتهی به آبشار در واقع از سمت جنوب روستاست که پس از دور زدن به این دره منتهی میشود. برای دسترسی به زیر آبشار در فصل تابستان میتوان از نیمه راه خروجی ارنگه از طریق پاکوب کوچکی وارد دره (هفت چشمه) شد و به آبشار دسترسی داشت (یا از طریق روستای سیجان). مسیر دسترسی به بالای آبشار (خیلی با احتیاط) از طریق ادامه لبه دره به سمت جنوب و نهایتا جایی که مسیر رودخانه شرقی-غربی میشود است البته در این مسیر اندکی دست به سنگ هم لازم است
  اما جاده آسفالته که به راست میرود وارد بافت ده شده و میتوان از قدم زدن در حاشیه باغها در سمت غربی روستا، ادامه دادن مسیر رودخانه و یا صعود به قله 3100 متری قبله (یا قله پورا) لذت برد.
 • امکانات ویژه

  مقداری از آب زراعی روستا از چشمه های کوه پهن حصار وباقی از قنات ها و رودخانه تأمین می شده و می شود. جهت شرب در قدیم از همین آب استفاده می شده اما در حال حاضر از آب لوله کشی که آب هفت چشمه کنار هم به نام "هفت چشمه" می باشد استفاده می شود.
 • سایر اطلاعات

  مقداری از آب زراعی روستا از چشمه های کوه پهن حصار وباقی از قنات ها و رودخانه تأمین می شده و می شود. جهت شرب در قدیم از همین آب استفاده می شده اما در حال حاضر از آب لوله کشی که آب هفت چشمه کنار هم به نام "هفت چشمه" می باشد استفاده می شود.
 • منبع

  تلاشگران البرز، ویکی پدیا
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر خودروی شخصی برای دسترسی به این روستا پس از ورود به جاده چالوس از کرج در کیلومتر 18 سمت راست تابلویی وجود دارد که شما را به این روستا هدایت می کند.

اماکن مرتبطتگ ها

روستاي ارنگه جاده چالوس دسترسي معرفي روستاي ارنگه جاده چالوس روستاي ارنگه دسترسي روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس معرفي دسترسي روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس دسترسي معرفي معرفي روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس معرفي دسترسي روستاي ارنگه جاده چالوس دسترسي روستاي ارنگه جاده چالوس معرفي روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه دسترسي معرفي روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه معرفي دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس دسترسي معرفي جاده چالوس دسترسي روستاي ارنگه جاده چالوس معرفي روستاي ارنگه جاده چالوس معرفي دسترسي دسترسي روستاي ارنگه جاده چالوس دسترسي روستاي ارنگه معرفي دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس معرفي دسترسي معرفي روستاي ارنگه دسترسي معرفي جاده چالوس معرفي روستاي ارنگه جاده چالوس معرفي روستاي ارنگه دسترسي معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس دسترسي معرفي دسترسي روستاي ارنگه معرفي دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه جاده چالوس دسترسي معرفي روستاي ارنگه دسترسي معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه معرفي جاده چالوس دسترسي روستاي ارنگه دسترسي جاده چالوس معرفي روستاي ارنگه دسترسي معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه جاده چالوس معرفي دسترسي جاده چالوس روستاي ارنگه دسترسي معرفي جاده چالوس روستاي ارنگه معرفي دسترسي جاده چالوس دسترسي معرفي روستاي ارنگه جاده چالوس دسترسي روستاي ارنگه معرفي