City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي سنج

(42 رای)


روستاي سنج که در ارتفاع دو هزار800 متري از سطح دريا در منطقه اي کوهستاني قرار گرفته است، جزو توابع شهرستان ساوجبلاغ است. اين منطقه داراي مناظر طبيعي و جاذبه هاي گردشگري مختلفي است که از جمله آن مي توان به آبشار زيبا و دائمي آن اشاره داشت


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي سنج
 • روستاي سنج
 • روستاي سنج
 • روستاي سنج
روستاي سنج روستاي سنج روستاي سنج روستاي سنج مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : ساوجبلاغ، روستای سنج

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستای سنج از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ، با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 58 دقیقه طول شرقی 36 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی، در 25 کیلومتری شمال کرج قرار دارد. روستای سنج از سطح دریا2250 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. رودخانه پرآب سرهه كه از كوه‌های شمالی سرچشمه می‌گیرد، در کنار این روستا جریان دارد.

 • تاریخچه

  آثار به جا مانده از گذشتگان به ویژه خانه‌های قدیمی روستای سنج و بافت سنتی موجود آن و مصالح به كار رفته در ساخت آن‌ها، نشانگر تاریخ طولانی روستاست، تاریخ احداث برخی از خانه‌ها به دوره صفویه و قاجاریه می‌رسد. ظاهراً این روستا در گذشته محل ییلاق حكام صفوی بوده است. مردم روستای سنج به زبان گیلکی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 • ویژگی ها

  براساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای سنج 186 نفر جمعیت داشته که در سال 1385 به 650 نفر افزایش یافته است. روستای ییلاقی سنج، جمعیت متغیری دارد، به طوری كه جمعیت آن در تابستان‌ها افزایش و در زمستان‌ها كاهش می‌یابد.


  مشاغل عمده مردم روستای سنج زراعت و دامداری است. گروهی از مردم نیز در امور خدمات، حمل و نقل و کارگری اشتغال دارند. گندم، جو، علوفه، سبزیجات و انواع میوه از قبیل آلبالو، گردو، گیلاس و زردآلو از مهم‌ترین محصولات زراعی و باغی و گوشت و فرآورده‌های لبنی از محصولات دامی روستای سنج است.


 • سیمای عمومی

  يكي از جاذبه هاي اين روستا غير از طبيعت بسيار زيبا بافت قديمي روستا و خانه هاي كاه‌گلي و سنگيه كه امروزه كمتر ممكنه در اطراف شهرهاي بزرگ مثل تهران و كرج و... ديده شود. وجود چشمه های مختلف، چنار قدیمی چند صد ساله، رود خانه پر آب و خانه های قدیمی در این منطقه بر جذابیت گردشگری روستای سنج افزوده است.
 • زمان مناسب بازدید

  بهار و تابستان
 • پیشنهاد ویژه

  از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا می‌توان به آبشار آب باز، ولرده، سرچشمه رودخانه سرهه، دره گل چال و جنگل هزاربند اشاره کرد که به ویژه در بهار و تابستان کوهنوردان و دوستداران طبیعت را به سوی خود جلب می‌کنند. • سایر اطلاعات

  روستای سنج در یک ناحیه كوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمركزی دارد. خانه‌های روستاییان غالباً در یك طبقه با سقف‌های مسطح در شیب دامنه کوه ساخته شده‌اند و فاقد حصار یا حیاط می‌باشند. این خانه‌ها به دلیل شیب تند از طریق پله‌های سنگی با یکدیگر مرتبط می‌شوند. عمده مصالح به کار رفته در خانه‌های قدیمی شامل لاشه سنگ، گل و چوب است. ارسی‌های مشبك چوبی با شیشه‌های رنگی زیبا هنوز هم در بسیاری از خانه‌ها باقی مانده است‌. در ساخت خانه‌‌های جدید كه تعداد آن‌ها بسیار اندك می‌باشد، از مصالح آجر، سیمان، آهن و در و پنجره‌های فلزی استفاده شده است.


  روستای سنج به دلیل استقرار در منطقه‌ای کوهستانی و مجاورت با رودخانه دائمی و پر آب سرهه که از کوه‌های شمال روستا سرچشمه می‌گیرد، مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای زیبایی دارد. باغات و درختان قدیمی و مناظر کوه‌های اطراف و پوشش گیاهی سرسبز آن، از جاذبه‌های ارزشمند طبیعی روستای سنج است.


  مصالح به كار رفته در خانه‌های سنتی غالباً چوب است و سقف‌های چوبی قدیمی، ارسی‌های مشبك چوبی با شیشه‌های رنگی هنوز در بسیاری از واحد‌های مسكونی باقی مانده است. به طوری كه برروی بسیاری از سازه‌های منبت كاری شده و مشبك، تاریخ ساخت و نیز نام سازنده آن حكاكی شده است. ساختار سنتی روستا و خانه‌های قدیمی و نوع مصالح آن‌ها بسیار جالب توجه است.


  صنایع دستی و سوغات روستای سنج شامل انواع جوراب، كلاه، دستكش و شال گردن پشمی و میوه‌جات تر و خشک است.


 • نقاط مثبت

  سنج، به رغم فاصله اندکی (60 کیلومتر) که با تهران دارد، از معدود روستاهایی است که بافت سنتی و خانه‌های قدیمی آن با هویت بومی ـ تاریخی محفوظ مانده است.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر خودروی شخصی روستای سنج از طریق اتوبان کرج ـ قزوین بالاتر از پل کردان بعد از شهر کوهسار قابل دسترسی است.
 • نظر
  جمعه 18 ارديبهشت 1394

  سلام دوست عزیز.زبان مردم سنج فارسی پهلوی با گرایش تاتی میباشد نه زبان گیلکی...لطفا اصلاح بفرمایی..باتشکر از معرفی

اماکن مرتبطتگ ها