City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي آتان

(56 رای)


روستاي آتان يکي از زيباترين روستاهاي ايران واقع در الموت در استان قزوين است که داراي ارتفاع بسيار زيادي بوده و اسلوب ساخت خانه‌هاي آن جزء ميراث حفاظت شده فرهنگي است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي آتان
 • روستاي آتان
 • روستاي آتان
 • روستاي آتان
روستاي آتان روستاي آتان روستاي آتان روستاي آتان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : قزوین- منطقه الموت- روستای آتان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ آتان در دامنه کوه هودگان قرار دارد و جمعیتی در حدود دویست خانوار دارد. اهالی این روستا با دامداری و کشاورزی امرار معاش کرده و گیلاس، آلبالو، سیب و زردآلو و … از عمده میوه های تولیدی آنان است.

 • ویژگی ها

  ﻣﺮﺩﻣﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺳﺘﺎ ﻣﺮﺩﻣﺎﻧﯽ ﺳﺨﺖ ﮐﻮﺵ، ﻣﺬﻫﺒﯽ ﻭ ﻣﺘﺪﯾﻦ ﻭ ﺑﺎ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺕ ﮐﻬﻦ هستند.
 • سیمای عمومی

  بافت ساختمانی این روستا پلکانی است. بدین ترتیب که حیاط یک خانه سقف خانه ی پایینی است. به همین دلیل لقب روستا، ماسوله قزوین است. با توجه به کوهستانی بودن منطقه، دلیل ساخت خانه های پلکانی در گذشته، بهره مندی بیشتر از تابش نور و گرمای خورشید بوده است.
  مردم از شیب زمین برای ساخت منازل خود استفاده می‌کنند، بطوریکه پشت بام خانه‌ها،حیاط خانه‌های بالایی می‌باشد.روستا در دو دامنه واقع شده است که جنس یکی از دامنه ها رسی است و جنس دامنه ی دیگرصخره ای است.
  افت عمومی سکونتگاه های روستایی بیانگر شکل،فرم والگوی حاصل از تاثیر گذاری عوامل گوناگون در عرصه ی روستا و نحوه ی ارتباط و کنش متقابل این عناصر و ویژگی هاست.همچنین بافت کالبدی این سکونتگاه ها نمایانگر نحوه ی نظم پذیری خانه ها واستقرار اراضی زراعی ونیز چگونگی قرار گرفتن راهها و میادین در کنار یکدیکر است.ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﺭﻭﺳﺘﺎ ﻧﯿﺰ ﺑﺪﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﺳﺖﮐﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﻣﻌﻤﻮﻻً ۲ ﺍﺗﺎﻕ ﺩﺍﺭﻧﺪ (ﺑﻄﻮﺭﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ ۳ ﺍﺗﺎﻕ ﺩﺍﺭﻧﺪ ) . ﺗﻮﺍﻟﺖﻫﺎ ﺩﺭﺑﯿﺮﻭﻥ ﺑﻨﺎ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﯾﮏ ﭼﺎﻩﺩﺍﺭﻧﺪ.ﺩﻭ ﺍﺗﺎﻕ ﺑﻪ ﻧﺎﻡﻫﺎﯼ -۱ ﮔﺮﻡﺧﺎﻧﻪ ( ﻣﺤﻞﻣﻬﻤﺎﻥﭘﺬﯾﺮ ) -۲ ﺍﺗﺎﻕ ﭘﺴﯿﻨﻪ (ﻓﻀﺎﯼﮐﻮﭼﮑﯽ ﮐﻪ ﺁﺷﭙﺰﯼ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺻﻮﺭﺕﻣﯽﮔﯿﺮﺩ ) ﻓﻀﺎﻫﺎﯼ ﺧﺎﻧﻪ ﺭﺍ ﺗﺸﮑﯿﻞﻣﯽﺩﻫﺪ. برای ساخت منازل اول زمین را صاف کرده و بعد دیوار سنگ‌چین را بالا می‌آورند. ضخامت دیوارها معمولاً 1 متر می باشد. و هر سال بام خانه‌ها را با غلطک سنگی می‌کوبند. برف روی بام بناها نباید بماند، بنابراین برف ها را پارو کرده و به داخل کوچه‌ها می‌ریزند. شیب بام ها طوری است که آب در کوچه می‌ریزد و از راه‌آبه‌ها رد می‌شود.تکه ای از سقف چوبی که به آن نکاس می گویند از ساختمان بیرون می‌زند که برای جلوگیری از ورود آب باران است. استون همان ستون است و از چوب درختهای مثل ارس برای ساخت خانه‌ها استفاده می‌شود. نرده‌های کنار ایوان نیز به لتازه معروف است. . باران‌گیرها باعث ایجاد دوام دیوارها می‌شود. از نمای جنوبی هیچ گاه آب نمی‌ریزد. آب از آبراه گذر می‌کند نه از ناودان. دریچه‌ هایی رو به شمال در سقفها وجود دارد که هواکش خانه ها است.
 • زمان مناسب بازدید

  در اطراف روستا باغ های میوه بسیاری وجود دارد و بهترین فصل برای بازدید از روستا، بهار و تابستان است. فصلی که درختان میوه سرسبز شده اند و جوی ها و آبشارهای زیادی در روستا جاری هستند. البته زمستان روستا هم به دلیل سفیدی برف زیباست.
 • امکانات ویژه

  در قدیم آب روستا از طریق چشمه ها (شلیگ دره،چشماسر...) تامین می شده؛ اما در حال حاضر آب ها از طریق لوله کشی به خانه ها انتقال داده و همه ی خانه ها دارای شیر آب هستند. به طور کلی آب روستا از دامنه ی کوهی که پشت آن واقع شده است (سیالان) که از طریق لوله کشی و به کمک سازمان آب فاضلاب روستایی به روستا انتقال داده شده تامین می شود.
 • سایر اطلاعات

  این روستا ﺩﺍﺭﺍﯼ ۵ ﻣﺤﻠﻪ است که عبارتند از: ۱- ﺑﺎﻻ ﻣﺤﻠﻪ (ﺟﻮﺭ ﻣﺤﻠﻪ) ۲- ﻣﯿﺎﻥ ﻣﺤﻠﻪ (ﻣﯿﻦ ﻣﺤﻠﻪ) ۳- ﭘﺎﯾﯿﻦﻣﺤﻠﻪ (ﺟﯿﺮ ﻣﺤﻠﻪ) ۴- ﺍﺭﺩﺍ ﭼﻮﻥ ۵- ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﺁﺑﺎﺩ

اماکن مرتبطتگ ها