City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل)

(26 رای)


زيگوارت چغازنبيل يكي از زيباترين آثار باستاني ايران و پرستشگاهي است كه ايلاميها براي خدايان خود ساخته بودند. محوطه تاريخي زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل) يکي از چند اثر ثبت شده‌ ايران در فهرست ميراث جهاني يونسکو است که همين موضوع باعث شده گردشگران زيادي براي بازديد از آن به استان خوزستان بيايند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل)
 • زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل)
 • زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل)
 • زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل)
زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل) زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل) زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل) زيگورات چغازنبيل (معبد چغازنبيل) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن
 بين 100 تا 200 هزار تومن
 بين 200 تا 400 هزار تومن
 بيشتر از 400 هزار تومن

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بنای مربع شکل زیگورات چغازنبیل (معبد چغازنبیل) صدوپنج متر طول و عرض و 52 متر ارتفاع داشته است و همچنین دورتا دور ذیقورات را دیواری احاطه می‌کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی برای خدایان کریریشا، ایشنی‌کرب و هومبان بنا شده است.

 • تاریخچه

  ساخت این شهر (زیگورات) که حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح (ع) در دوران عیلامی‌ها آغاز شد، بعد از حمله آشوری‌ها ناتمام ماند و هزاران خشت و آجر استفاده نشده‌ای که در این محوطه باقی مانده، گواهی بر این موضوع است. چغازنبیل به سال 1979 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد و چغازنبیل در اوایل قرن 13 قبل از میلاد توسط پادشاه عیلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیکی رود دز ساخته شد و «دوراونتاش» نامیده شد.
 • ویژگی ها

  طول این حصار خارجی حدود چهار کیلومتر است. در زاویه شرقی شهر و در نزدیکی حصار خارجی، کاخ‌های شاهی قرار داشته‌اند و در زیر یکی از این کاخ‌ها پنج مقبره زیرزمینی کشف شده است که احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته‌اند. در طرف مقابل شهر و بر روی ضلع شمال غربی حصار خارجی مخزنی برای آب موجود است.
 • سیمای عمومی

  حصار اول: این حصار در بر گیرنده ذیقورات و معابد و بنای نیایشگاه است که در آن 6 دروازه وجود دارد و از طریق همین دروازه‌ها زائران به محوطه معبد وارد می‌شدند. مصالح به کار رفته در حصار اول خشت و گل‌کوبیده است. به این حصار تمنوس می‌گفته‌اند.
  حصار دوم: حصاری است که حصار اول و بخشی از بناهای تاریخی چغازنبیل را در بر گرفته است.
  حصار سوم: حصار سوم چغازنبیل نشانگر محدوده شهر بوده است و حصارهای اول و دوم و مجموعه بناهای چغازنبیل را در بر می‌گیرد. مصالح به کار گرفته شده در ساخت این حصار، عموما خشتی هستند.
  ورودی شاهی: این ورودی مجلل در دیوار حصار خارجی شهر در ضلع جنوب شرقی نزدیک به کاخ شماره 3 باز شده است.
  کاخ آرامگاه‌ها: در ضلع جنوب شرقی چغازنبیل و در نزدیکی حصار سوم، مجموعه بناها‌یی قرار دارد که به آن محوطه شاهی گفته می‌شود.
 • امکانات ویژه

  از اشیای یافت شده در این سه نیایشگاه می توان به قرص هایی تزئینی که برای تزئین در به کار می‌رفته اند، مهره هایی از جنس خمیر شیشه، مجسمه های گراز، گاو کوهاندار، لاک پشت، پرندگان و حیوانات کوچک از جنس خمیر شیشه و انگشتری از جنس قلع با روکشی از طلا که در آن دایره ای از آهن قلم زنی شده است، اشاره کرد.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

زيگورات چغازنبيل آتشکده گردشگري زيگورات چغازنبيل زيگورات آتشکده زيگورات گردشگري چغازنبيل زيگورات زيگورات آتشکده چغازنبيل گردشگري آتشکده زيگورات آتشکده چغازنبيل آتشکده گردشگري گردشگري زيگورات گردشگري چغازنبيل گردشگري آتشکده زيگورات چغازنبيل آتشکده زيگورات چغازنبيل گردشگري زيگورات آتشکده چغازنبيل زيگورات آتشکده گردشگري زيگورات گردشگري چغازنبيل زيگورات گردشگري آتشکده چغازنبيل زيگورات آتشکده چغازنبيل زيگورات گردشگري چغازنبيل آتشکده گردشگري چغازنبيل آتشکده زيگورات چغازنبيل گردشگري زيگورات چغازنبيل گردشگري آتشکده آتشکده زيگورات چغازنبيل آتشکده زيگورات گردشگري آتشکده چغازنبيل زيگورات آتشکده چغازنبيل گردشگري آتشکده گردشگري زيگورات آتشکده گردشگري چغازنبيل گردشگري زيگورات چغازنبيل گردشگري زيگورات آتشکده گردشگري چغازنبيل زيگورات گردشگري چغازنبيل آتشکده گردشگري آتشکده زيگورات گردشگري آتشکده چغازنبيل زيگورات چغازنبيل آتشکده گردشگري زيگورات آتشکده گردشگري چغازنبيل زيگورات گردشگري چغازنبيل آتشکده زيگورات آتشکده چغازنبيل گردشگري زيگورات آتشکده گردشگري چغازنبيل زيگورات چغازنبيل گردشگري آتشکده چغازنبيل زيگورات آتشکده گردشگري چغازنبيل زيگورات گردشگري آتشکده چغازنبيل آتشکده گردشگري زيگورات چغازنبيل آتشکده زيگورات گردشگري