City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت خانه انيس الدوله

(181 رای)


خانه تاريخي انيس الدوله ملکه ايران و همسر اول ناصرالدين شاه که اسم اصلي او فاطمه بود يکي از عمارت هاي تاريخي شهر تهران محسوب مي شود. اين خانه از سال 1350 ه.ش در تملک اتحاديه صنف دارندگان گوشت گوسفندي قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت خانه انيس الدوله
 • عمارت خانه انيس الدوله
 • عمارت خانه انيس الدوله
 • عمارت خانه انيس الدوله
عمارت خانه انيس الدوله عمارت خانه انيس الدوله عمارت خانه انيس الدوله عمارت خانه انيس الدوله مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خیابان ولیعصر بالاتر از چهار راه مولوی، روبروی مهدیه تهران

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منزل انیس الدوله مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تاریخچه

  انیس الدوله از اهالی روستای «امامه» در شمال کشور بود. پدرش نور محمد نام از طایفه گرجی بوده است و جز این دختر ، دو پسر نیز به نام های حبیب الله و محمد حسن داشته است .
  نبات خانم دختر مصطفی بیگ لواسانی که سمت للگی شاه را برعهده داشت ، فاطمه یا همان انیس الدوله را برای پسر خود خواستگاری نمود .
  چون فاطمه وارد حرم خانه شد ، جیران زن محبوب ناصرالدین شاه او را در خدمت خود در آورد و کم کم طرف میل شاه قرار گرفت و در سفر سلطانیه 1278 ه.ق صیغه شاه شد و تا آخر عمر همچنان صیغه ماند و حاضر نشد تبدیل به زن عقدی بشود . وی ظاهرا زنی عفیفه و پاک نهاد و در حقیقت مانع آشفتگی حرم خانه پادشاهی و اجرای بسیاری از نظریات مستبدانه شاه بوده است .
 • ویژگی ها

  این خانه، که به نام وی شهرت دارد، گویا پس از ترور ناصرالدین شاه محل زندگی وی در آخرین ماه های حیاتش بوده است. محل این ساختمان در خیابان ولی عصر (پهلوی سابق)، شمال خیابان مولوی، است و در دوره قاجار برای مصرف مسکونی ساخته شده بود. این خانه در دوره رضا شاه، مدتی محل مدرسه ای شد و در دهه ۱۳۵۰، پس از آنکه کشتارگار تهران به نزدیکی این ناحیه منتقل شد، اتحادیه و تعاونی تهیه وتوزیع گوشت گوسفندی تهران در این ساختمان مستقر شد.
 • سیمای عمومی

  این ساختمان، به مساحت ۷۲۱ متر مربع، در دو طبقه ساخته شده و دو در ورودی از خیابان، یکی به ساختمان و دیگری به حیاط راه دارد. طبقۀ همکف شامل ایوان رو به جنوب، دو اطاق اصلی و یک انبار در منتهی‌الیه غربی است. طبقۀ اول نیز ایوانی رو به جنوب دارد و در شمال این ایوان دو سالن بزرگ و یک فضای پشتی قراردارد.
 • سایر اطلاعات

  خانه انیس الدوله در اراضی تابع محله عتیق سنگلج واقع بود و در نقشه امروز تهران در محله امیریه و در ضلع غربی خیابان ولی عصر روبروی مهدیه تهران قرار دارد. خانه تاریخی انیس الدوله با معماری ارزشمند ایرانی - اسلامی قاجاری در دو طبقه و در باغی بنا گردید. این باغ نسبتا وسیع از دو رشته قنات مشروب می شد. در عهد رضا شاه مالکان وارث قاجاری خانه را فروختند. مالک جدید کاربری مسکونی آن به کاربری آموزشی مدرسه تغییر داد و در این عمارت مدرسه ای دایر کرد ( پروفسور محمود حسابی در همین مدرسه تحصیل نمود). و در سال ١٣٣٠ باز مالکیت آن تغییر کرد و فردی آن را خرید و در ادامه راه باز هم مالک تازه ای به میان آمد و در سال 1350 خورشیدی اتحادیه صنف دارندگان گوشت گوسفندی این خانه را از آن شخص خرید و از آن تاریخ محل استقرار این اتحادیه شد . بعد از این تغییر اتحادیه در قسمت جنوبی باغ ساختمانی احداث کرد که هیچ تقارن و تناسبی با بنای دوره قاجاری این خانه ندارد.
  درختان باغ را مالک جدید قطع کرد و فضای آن به صورت محوطه حیاط یعنی وضع کنونی در آمد.
  عمارت زیبای انیس الدوله که مجموعه ای دل انگیز از گچبری های مرسوم عهد قجر است براستی دل هر تهرانی و ایرانی را که به هویت شهرش و مرز و بومش می تپد و دل در گرو آن دارد با خود به گذشته ها می برد و در کنج دلش حسرت گذشته را می نشاند.
  بنای خانه انیس الدوله دارای دو طبقه است این بنا در حیاطی قرار دارد که پیشتر محوطه باغ بوده است.در وسط حیاط حوضی گرد که به رنگ آبی رنگ آمیزی شده از نمونه حوض های مرسوم حیاط های تهران قرار دارد .
  طبقه اول ایوانی دارد با طاق قوسی بلندی در میانه آن که با گچبری پرکار آذین یافته است .درهای چوبی پنجره ای فراوانی ارتباط فضای داخلی بنا و ایوان را بر قرار می کند که نقش مهم تامین نور داخلی را بر عهده دارند.تعداد شش ستون در ایوان طبقه اول و هشت ستون کوتاهتر در طبقه هم کف بار بام و ایوان را بدوش می کشند و افزون بر آن با سر ستون های گچبری شده شان ابهت و زیبایی خاصی به بنا داده اند. طبقه اول بخش اصلی بنا را تشکیل می دهد.فضای وسیع و بلند با تزیینات گچبری پرکار مهمانخانه و محل سکونت صاحب خانه را در خود جای داده است.بخاری دیواری با تزیینات گچبری در آن دیده می شود .این طبقه اکنون به اتاق کار مدیر عامل اتحادیه اختصاص دارد و اتاق جلسات اتحادیه در آن بر گزار می گردد.
  طبقه هم کف به سکونت خدمه اهل خانه اختصاص داشته است .در این طبقه آشپزخانه و حمام وجود دارد.آشپزخانه ای با شیوه آشپزی روزگار خود و تنور نانی که هر از چند گاهی نان اهالی خانه را در آن می پختند.حمام خزینه دار خانه در قسمت شرقی این طبقه قرار گرفته است.حمامی که مطابق معماری مرسوم زمان خود دارای ورودی،سربینه ،گرمخانه، تون و تونتابی و ... بوده است. در گوشه باغ آب انباری هم وجود داشته است .
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.
  یادداشت های داریوش شهبازی
 • نظر هانیه
  يكشنبه 21 شهريور 1395

  یعنی چی در اختیار اتحادیه گوشت گوسفندی ؟ یعنی الان به عنوان یک مکان اداری عمومی ههست و می شه از خونه انیس الدوله بازدید کرد یا نیاز به مجوز داره؟

 • نظر هانیه
  يكشنبه 21 شهريور 1395

  شنیدم زیر زمین خونه انیس الدوله خیلی زیبا هست و آیئنه کاری های قشنگی توش کار شده
  حتی یکی از دوستانم تعریف می کرد که یه خونواده توی زیر زمینش زندگی می کنند اما مطمئن نبود! اون هم از فرد دیگری نقل قول می کرد
  ای کاش بتونید یکسری عکس از زیر زمین این خونه تاریخی پیدا کنید و منتشر کنین

اماکن مرتبطتگ ها

عمارت انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت انيس الدوله عمارت خانه عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت عمارت خانه انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي خانه عمارت خانه انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي خانه عمارت انيس الدوله خانه عمارت انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت خانه انيس الدوله عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي خانه انيس الدوله عمارت خانه انيس الدوله عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله خانه عمارت انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي خانه خانه عمارت انيس الدوله خانه عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي خانه انيس الدوله عمارت خانه انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي خانه اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي خانه عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي خانه انيس الدوله عمارت انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله خانه عمارت خانه انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت انيس الدوله اتحاديه گوشت گوسفندي خانه انيس الدوله عمارت خانه اتحاديه گوشت گوسفندي انيس الدوله عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي خانه انيس الدوله خانه اتحاديه گوشت گوسفندي عمارت انيس الدوله خانه عمارت اتحاديه گوشت گوسفندي