City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت عفيف آباد

(45 رای)


باغ عفيف آباد که آن را باغ گلشن نيز مي نامند، يکي از قديمي ترين و زيباترين باغ هاي شيراز است و در مغرب شيراز و بالاتر از باغ قديمي رحمت آباد واقع شده است.  سازنده عمارت باغ عفيف آباد، ميرزا علي محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ ه. ق. آن را احداث کرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت عفيف آباد
 • عمارت عفيف آباد
 • عمارت عفيف آباد
 • عمارت عفيف آباد
عمارت عفيف آباد عمارت عفيف آباد عمارت عفيف آباد عمارت عفيف آباد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز - جنوب خیابان قصرالدشت - انتهای خیابان عفیف آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مساحت باغ عفیف آباد حدود ۱۲۷۰۰۰متر مربع است و ۱۷۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد. مدخل اصلی این عمارت در سمت شمال است که به وسیله چند پله سنگی به تراس سر پوشیده زیبا و ایوان طبقه دوم مربوط می‌‌شود. ساختمان کاخ دارای دو طبقه است که در آن نزدیک به ۳۰ اتاق تالار وجود دارد. در شمال و جنوب تالار دو بخاری از سنگ مرمر تراشیده شده است. طبقه پایین موزه نظامی شده است و در آن آبنمای زیبایی ساخته شده و سوی خاوری آن با پنجره‌های رنگین ساخته شده است. این طبقه با سه پلکان به طبقه دوم راه می‌یابد. طبقه دوم راهروی بلندی دارد که در دو سوی آن اتاق‌های تو در تو جای دارد. در مرکز این طبقه تالاری بزرگ و باشکوه وجود دارد. سقف تالار چوبی است و به به نقش‌های گل و بوته، شکارگاه و بزم و شادی آراسته شده است.

 • تاریخچه

  این باغ در دوره صفویه از باغهای آباد و مهم شیراز و محل نزول پادشاهان بوده است. یعقوب خان ذوالقدر حکمران فارس در زمان شاه عباس صفوی، در قسمتی از اراضی این باغ قلعه‌ای محکم ساخته و برای بنای این قلعه سنگهای گورستان جعفرآباد و مصلی را بکار برده است.
 • ویژگی ها

  در این عمارت موزه ای نظامی وجود دارد که مجموعه‌ای از سلاح‌های سرد و گرم، خودکار و نیمه خودکار، انوای شمشیر، زره، نیزه، کلاه خود، سپر، انواع تفنگ‌های سرپر، سنگ چخماق، تفمگ‌های شکاری، تپانچه و انواع مسلسل در آن نگهداری می‌شود. از سلاح‌های با ارزش در این موزه می‌توان به تفنگ‌های شخصی فتحعلی‌شاه، ناصر الدین شاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه، محمد رضا شاه و همچنین اسلحه‌های رزمندگان نهضت جنگل و مسلسل آب انباری رئیس علی دلواری اشاره کرد.
 • سیمای عمومی

  درب ورودی باغ در شمال آن قرار دارد .این درب از چوب ساخته شده و در پشت آن دالانی است با سقف چوبی که اتاق های نگهبانان در دو سوی آن قرار دارد.سردر باغ دارای چهار ستون گچی ساده است که دو به دو در دو سوی آن و بر فراز ازاره آن قرار گرفته است و سر ستونهای آنها با اقتباس از طرح سرستونهای تخت جمشید گچ بری شده است.
  در پیشانی درب ورودی نقش دو شیر که گویی را در میان پنجه های خود گرفته اند دیده می شود. پس از گذر از در، دهلیزی وجود دارد که سقف آن را از چوب ساخته اند و با شکل های منظم هندسی مرتب کرده اند. در دیگر سوی در و بر پیشانی دهلیز مجلس تاج گذاری پادشاه ساسانی وجود دارد که بر قاب نیم دایره ای به وسیله کاشی های رنگارنگ قرار دارد. پس از گذر از دالان کوتاهی به فضای اصلی باغ می رسیم که دورادور آن را دیوار ای آجری فرا گرفته اند.
 • منبع

  شهرداری شیراز – سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - دانش نامه ویکی پدیا - خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

باغ عفيف آباد خيابان قصرالدشت شيراز باغ عفيف آباد باغ خيابان قصرالدشت باغ شيراز عفيف آباد باغ باغ خيابان قصرالدشت عفيف آباد شيراز خيابان قصرالدشت باغ خيابان قصرالدشت عفيف آباد خيابان قصرالدشت شيراز شيراز باغ شيراز عفيف آباد شيراز خيابان قصرالدشت باغ عفيف آباد خيابان قصرالدشت باغ عفيف آباد شيراز باغ خيابان قصرالدشت عفيف آباد باغ خيابان قصرالدشت شيراز باغ شيراز عفيف آباد باغ شيراز خيابان قصرالدشت عفيف آباد باغ خيابان قصرالدشت عفيف آباد باغ شيراز عفيف آباد خيابان قصرالدشت شيراز عفيف آباد خيابان قصرالدشت باغ عفيف آباد شيراز باغ عفيف آباد شيراز خيابان قصرالدشت خيابان قصرالدشت باغ عفيف آباد خيابان قصرالدشت باغ شيراز خيابان قصرالدشت عفيف آباد باغ خيابان قصرالدشت عفيف آباد شيراز خيابان قصرالدشت شيراز باغ خيابان قصرالدشت شيراز عفيف آباد شيراز باغ عفيف آباد شيراز باغ خيابان قصرالدشت شيراز عفيف آباد باغ شيراز عفيف آباد خيابان قصرالدشت شيراز خيابان قصرالدشت باغ شيراز خيابان قصرالدشت عفيف آباد باغ عفيف آباد خيابان قصرالدشت شيراز