City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت مسعوديه

(177 رای)


عمارت مسعوديه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، ميدان بهارستان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۷ دي ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. معمار اين بنا استاد شعبان معمار باشي و ناظر آن ميرزا رضا قلي خاني ملقب به سراج الملک است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت مسعوديه
 • عمارت مسعوديه
 • عمارت مسعوديه
 • عمارت مسعوديه
عمارت مسعوديه عمارت مسعوديه عمارت مسعوديه عمارت مسعوديه مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران - خیابان اکباتان - نرسیده به میدان بهارستان - عمارت مسعودیه

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لاله‌زار و باغ سردار ایروانی یکی از اماکنی است که در محدودۀ شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده و همچنان که خصوصیات باغ‌های ایرانی را داراست، با نقش‌مایه‌ها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده است.
عمارت مسعودیه در طول سالهای عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بود. در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه‌های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.
بنای بسیاری از ساختمان‌های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد. نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند. در حدود سال‌های ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق‌های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت. در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ ش، از عمارت مسعودیه برای مدت کوتاهی به عنوان دانشکده افسری استفاده شده است.

 • تاریخچه

  عملیات احداث عمارت مشتمل بر بیرونی و اندرونی و دیگر ملحقات در سال ۱۲۹۵ هجری قمری به فرمان مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه و به سرکاری رضاقلی‌خان ملقب به سراج‌الملک در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ متر مربع از اراضی باغ نظامیه به اتمام رسید. این محل از‌‌‌ همان سال‌های ۱۲۹۰ قمری به بعد که باغ عمارت نظامیه توسط مسعود میرزا خریداری و بنای عمارت در آن آغاز شد، به مسعودیه شهرت یافت.

  ظل‌السلطان در سال ۱۳۲۷ قمری چند سال پیش از مرگ، به پسر خود وکالت داده بود که عمارت مسعودیه را به هر کس که مایل باشد، بفروشد. این چنین بود که همدم‌السلطنه، همسر جلال‌الدوله و دختر میرزا یوسف مستوفی‌الممالک صدراعظم در سال ۱۳۲۸، عمارت مسعودیه را به مبلغ ۵۰ هزار تومان خریداری کرد. در این معامله که وکیل همدم، خود مستوفی‌الممالک بود بناهای مسعودیه بالغ بر ۴۰ باب به او واگذار شد.
  با سقوط حکومت قاجار این ساختمان سال‌های پر فراز و نشیبی را طی کرد و بار‌ها در ید اختیار دولتمردان دست به دست شد. چنان که در دوران پهلوی مدتی به عنوان وزارت معارف و صنایع مستظرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ تابلوی دانشکده افسری بر سردرش بالا رفت و بعد‌ها به مدت چند دهه به عنوان ساختمان وزارت آموزش و پرورش استفاده شد. حتی پس از انقلاب که شهیدان محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر در وزارت آموزش و پرورش خدمت می‌کردند نیز دفتر کارشان همچنان در همین عمارت واقع بود.
 • ویژگی ها

  در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۷۷ بود که عمارت مسعودیه، ۱۲۰ سال پس از اتمام عملیات ساخت، به شمارۀ ۲۱۹۰ در فهرست آثار ملی ثبت و به میراث فرهنگی واگذار شد. میراث فرهنگی طی مدت بیش از یک دهه حضور مستقیم در این مجموعه بخش‌هایی از آن از جمله عمارت مشیرالملکی که اکنون میزبان «کافه مسعودیه» است را مرمت کرد و در اواخر سال ۱۳۸۹ مجموعه را جهت بهره‌برداری در اختیار شرکت «سرمایه‌گذاری ساختمانی عظام» و دفتر فنی آن به ریاست مهندس تقی‌زاده قرار داد که در عملیات مرمت عمارت از مشاوره‌های مستقیم برخی از قدیمی‌های سازمان میراث فرهنگی از جمله سید محمد بهشتی رئیس اسبق سازمان بهره می‌برد.
 • سیمای عمومی

  مجموعۀ عمارت مسعودیه شامل ۵ عمارت دیوانخانه، سفره‌خانه، حوضخانه، عمارت سید جوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر، پُر است از گچ‌بری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به طوری کلی تزئینات نفیس، تقسیم‌بندی‌های فضایی و عملکردهای متنوع و موقعیت مکانی آن در محدودۀ میدان بهارستان که بسیاری از مهم‌ترین حوادث تاریخ معاصر را به خود دیده است از خصوصیات منحصر به فرد آن به شمار می‌آید. این مجموعه تاریخی دارای ۷ کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه‌رو، دو کتیبه در عمارت دیوان‌خانه و دو کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد.
 • سایر اطلاعات

  تا چند سال قبل خیلی‌ها حتی نامش را نشنیده بودند. ساختمانی مهجور در میانۀ شهر، پشت میدان پر خاطرۀ بهارستان، در خیابان اکباتان که شاید حتی اگر مثل خیلی از رهگذران از جلوی درش رد شده بودند هم نمی‌دانستند پشت این سردر که نام سازمان میراث فرهنگی بر آن نقش بسته، رازهایی از معماری دوران قاجار و خاطراتی ناگفته از ظل‌السلطان قاجار ناگشوده مانده است.
  اما اواخر شهریور ماه ۱۳۹۰ به ناگهان نام ساختمان گمنام خیابان اکباتان، به خبرگزاری‌های پرمخاطب راه یافت. واسطۀ این شهرت، برگزاری پانزدهمین جشن خانه سینما در عمارت مسعودیه تهران بود.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.
  جوان آنلاین - عمارت مسعودیه
  آتش، آرامش 135 ساله مسعودیه را شکست -خبرگزاری میراث فرهنگی
  بناهای تاریخی تهران(3)- سایت تبیان
  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • نظر
  دوشنبه 18 بهمن 1395

  قیمت بلیطش چنده؟

 • نظر بهار
  جمعه 07 خرداد 1395

  واقعا عمارت قشنگیه؛ البته یه عمارت نیست چند تا عمارت قدیمی کنار هم قرار دارن که بعضی هاش رو بازسازی کردن و بعضی هاش هنوز داره بازسازی می شه

 • نظر
  چهارشنبه 09 فروردين 1396

  کسی در مورد قیمت بلیط، ساعت بازدید و اینجور سوالات پاسخی نمیده؟

 • نظر
  سه شنبه 08 دي 1394

  این عمارت مسعودیه اصلا یه آرامش خاصی داره که غیر قابل وصفه؛ ای کاش هر چی زودتر بازسازی بخش هاش تموم شه

 • نظر نسترن
  سه شنبه 08 دي 1394

  توی این عمارت یه کافه هست به اسم کافه مسعودیه؛ کافه مسعودیه هم یک شنبه تا جمعه از 10 صبح تا هشت شب بازه

 • نظر
  پنجشنبه 21 ارديبهشت 1396

  خیلی خیلی جای قشنگیه. من پارسال رفتم. تصمیم دارم دوباره برم. فوق العاده زیباست. من اونجا رو حتی بیشتر از کاخ نیاوران یا یسری جاهای دیگه دوست داشتم. راستی قیمتای کافه اش خیلی زیاده به نظرم!!! البته بخش خصوصیه دیگههههه... ما که با دوستان رفتیم از توی میدون نوشیدنی خریدیم ;)))))

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

عمارت مسعوديه تهران بهارستان عمارت مسعوديه عمارت تهران عمارت بهارستان مسعوديه عمارت عمارت تهران مسعوديه بهارستان تهران عمارت تهران مسعوديه تهران بهارستان بهارستان عمارت بهارستان مسعوديه بهارستان تهران عمارت مسعوديه تهران عمارت مسعوديه بهارستان عمارت تهران مسعوديه عمارت تهران بهارستان عمارت بهارستان مسعوديه عمارت بهارستان تهران مسعوديه عمارت تهران مسعوديه عمارت بهارستان مسعوديه تهران بهارستان مسعوديه تهران عمارت مسعوديه بهارستان عمارت مسعوديه بهارستان تهران تهران عمارت مسعوديه تهران عمارت بهارستان تهران مسعوديه عمارت تهران مسعوديه بهارستان تهران بهارستان عمارت تهران بهارستان مسعوديه بهارستان عمارت مسعوديه بهارستان عمارت تهران بهارستان مسعوديه عمارت بهارستان مسعوديه تهران بهارستان تهران عمارت بهارستان تهران مسعوديه عمارت مسعوديه تهران بهارستان عمارت تهران بهارستان مسعوديه عمارت بهارستان مسعوديه تهران عمارت تهران مسعوديه بهارستان عمارت تهران بهارستان مسعوديه عمارت مسعوديه بهارستان تهران مسعوديه عمارت تهران بهارستان مسعوديه عمارت بهارستان تهران مسعوديه تهران بهارستان عمارت مسعوديه تهران عمارت بهارستان