City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم)

(31 رای)


عمارت کلاه فرنگي (بي سيم) مربوط به دوره پهلوي است و  در تاريخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۹۳ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم)
 • عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم)
 • عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم)
 • عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم)
عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم) عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم) عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم) عمارت کلاه‌ فرنگي (بي‌ سيم) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران، خیابان دکترشریعتی، مقابل خیابان شهیدقندی، داخل محوطه وزارت ارتباطات

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ساختمان گنبد دار کلاه فرنگی اگرچه به عنوان اولین ایستگاه فرستنده و ساختمان رادیو شهرت دارد، اما در واقع باید گفت که این بنا در زمره اولین ساختمان‌های مخابراتی بی‌‌سیم کشور هم به حساب می‌آید. عمارت کلاه فرنگی در خیابان دکتر شریعتی نرسیده به پل سیدخندان، مقابل خیابان شهید قندی، بین ساختمان‌های وزارت پست و تلگراف و تلفن و ساختمان مخابرات ایران قرار گرفته است. مساحت کل زمین مجموعه 211544 متر و مساحت بنا 1334 متر مربع است و معمار این بنا به احتمال، ابراهیم معمارباشی از معماران وزارت پست و تلگراف در اواخر قاجار بوده است.

 • تاریخچه

  نیاز به ایجاد تشکیلات بی‌‌سیم مخابراتی در اولین سال‌های قرن چهاردهم شمسی، به خاطر ارتباط مستقیم و سریع ایران با دیگر کشورهای جهان، خاصه کشورهای مستعمره انگلیس، زمینه ساخت این بنا را با اجرای وزارت جنگ در سال 1303 باعث می‌شود. ساختمانی که سالروز کودتای رضاخان در سوم اسفند 1306 رسما افتتاح می‌شود، بعدها رخدادها و خبرهای مهمی از جمله بیانیه اشغال تهران را به سراسر ایران و کشورهای دیگر انتقال می‌دهد.
  یکسال بعد از راه‌اندازی خط میان دارالفنون به کاخ گلستان، خط تهران تا گنبد سلطانیه و بعد تا تبریز ایجاد می‌شود. در اواخر دوره قاجار، مساله تلگراف به حدی در زمانی کوتاه مهم می‌شود که مهم‌ترین شیوه دادخواهی، تحصن در تلگرافخانه‌ها و ارسال پیام از این طریق می‌شود. بعد از گسترش نسبی خطوط تلگراف، در سال 1277 قمری، عده‌ای از جوانان ایرانی برای یادگیری فنون و دانش این رسانه و تامین نیروی متخصص به اهتمام اعتضادالسلطنه به پاریس اعزام شدند. در همان سال اولین محموله سیم و تجهیزات خریداری شده به وسیله وزیر مختار ایران در پاریس و لندن، امیر نظام گروسی، وارد ایران شد و در همان سال خطوط تلگراف تا شمیران و تبریز امتداد یافت.
  اگر چه سیستم‌های پست و تلگراف و تلفن از حدود 70 سال پیش از احداث عمارت کلاه فرنگی تاکنون تاسیسات و ادارات متعددی داشته، اما در سال 1306 شمسی، یعنی سه سال بعد از احداث این بنا، عمارت کلاه فرنگی به عنوان اولین و مهم‌ترین بنای تشکیلات مخابراتی بی‌‌سیم افتتاح می‌شود.
  شرکت تلفن ایران هم اگر چه در سال 1284 شمسی تاسیس شده بود، اما در سال 1308 به موجب تصویب نامه هیات وزیران، رسیدگی به کارهای موسسات تلفنی هم به وزارت پست و تلگراف محول می‌شود. همان سال، نام وزارت پست و تلگراف به وزارت پست و تلگراف و تلفن تغییر می‌کند. اولین وزیر این تشکیلات جدید، میرزا قاسم خان صور اسرافیل بوده است.
  از زمان افتتاح ساختمان بی‌‌سیم کلاه فرنگی، یعنی 1303 تا آغاز به‌کار رادیو ایران، مهم‌ترین اتفاقاتی که با این بنا و تشکیلات بی‌‌سیم در ارتباط بوده این‌هاست:
  برافراشته شدن اولین دکل مخابراتی 120 متری موج بلند در سال 1303؛
  تاسیس مدرسه بی‌‌سیم کل قشون از اول سال 1304 برای تربیت کارمندان فنی مخابرات؛
  نصب دستگاه 20 کیلو واتی موج بلند در نیمه دوم همان سال؛
  افتتاح دستگاه 20 کیلو واتی موج بلند در ششم اردیبهشت 1305 و اعلام آن به دیگر کشورها؛
  نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های بی‌‌سیم در شهرهای تبریز، مشهد، شیراز، کرمان، خرمشهر و کرمانشاه از سال 1304 تا اواسط 1305؛
  خرید دو دستگاه موج بلند در سال 1307 از شرکت‌های فرانسوی از طریق مناقصه؛
  جداسازی مرکز فرستنده و مخابرات از مرکز گیرنده، بعد از افتتاح دستگاه موج کوتاه در سال 1309 توسط وزیر پست و تلگراف و تلفن.
 • ویژگی ها

  بنای این عمارت از سه قسمت تشکیل شده:
  پایه یا ریشه بنا: شامل عناصر عمودی، قرنیز‌ها و پایه ستون‌ها.
  بدنه یا تنه بنا: شامل تمامی عناصری که بین پایه و تاج بنا قرار گرفته‌اند.
  تاج بنا: مهم‌ترین عنصر این بخش، گنبدی است که به خاطر شکل خاصش کل بنا با عنوان عمارت کلاه فرنگی شناخته می‌شود و در حقیقت علت نام‌گذاری ساختمان هم، شباهت گنبدش با کلاه‌هایی است که در زمان رضاخان از اروپا و خاصه فرانسه به عنوان کلاه شاپو وارد می‌شده.
 • سیمای عمومی

  بنای بی‌‌سیم قصر دارای نمایی متقارن است، اما در طراحی پلان‌ها این تقارن رعایت نشده. ورودی بنا محور این تقارن است و کلاه فرنگی در محل تقاطع محورهای تقارن پلان قرار گرفته و به‌طور کلی سلسله مراتب نما بدون توجه به پلان پشت آن صورت گرفته. ورودی بنا در ضلع غربی واقع شده و سردری مزین دارد.
  ورودی در مرکز نمای غربی قرار گرفته و این نما شامل تزئینات حجاری، گچ بری و نما آجر است. در هر طرف ورودی سه ردیف پنجره تعبیه شده. نماهای جنوبی و شمالی هم هر کدام سه ردیف پنجره دارند. جزء اصلی سازه بنا و همچنین عنصر اصلی تزئینی این ساختمان آجر است. نماسازی قاب‌های پنجره‌ها و ورودی‌ها به صورت نیم دایره خودنمایی می‌کند که از مشخصه‌های بارز معماری دوره قاجار است.
  در نمای غربی، بالای برخی از پنجره‌ها، گچ‌بری‌هایی به صورت نقوش اسلیمی دیده می‌شود. تزئینات سنگی کنار ورودی شمالی هم چشمگیر است. جز سنگ‌بری، منبت کاری هم در تزئین بنا نقش مهمی دارد. در فضاهای داخلی، عنصر تزئینی خاصی به چشم نمی‌آید. پله‌ها سنگی، نما غالبا آجری، نقش برجسته‌ها گچی، ابزارها آجری، پنجره‌ها چوبی و پوشش بام به صورت فلزی و شیب‌دار است. در قسمت شرقی بنا بعدها، احتمالا در سال 1316 شمسی الحاقاتی اضافه شده.
 • سایر اطلاعات

  «اینجا تهران است، صدای ایران». این اولین جمله‌ای بود که هفتاد و اندی سال پیش، کسانی که در میدان توپخانه برای شنیدن صدای جعبه جادویی گرد آمده بودند، شنیدند. گوینده این کلام خانم قدسی رهبری بود.
  پیش از این، اما نخستین آزمایش رادیو در حدود سال 1913 میلادی به وسیله «لی دو فورست» در آمریکا صورت پذیرفت. در ایران هم با توجه به اینکه توسعه بی‌سیم همواره مورد توجه مسوولان بوده، در سال 1316 شمسی وزارت پست و تلگراف و تلفن زمینه ایجاد مرکز رادیو را فراهم ساخت. در زمانی کوتاه، تعدادی پست‌های فرستنده موج کوتاه و متوسط آمریکایی، انگلیسی و آلمانی از طریق شرکت‌های انگلیسی و آلمانی به‌منظور تلگراف و اقدامات مخابرات بی‌‌سیم خریداری و نصب شدند و کمی بعدتر ساختمان بنای مورد نیاز رادیو هم توسط یک شرکت پیمانکار آلمانی در اراضی قصر قاجار، یعنی کنار بنای کلاه فرنگی ساخته و آماده شد. به این ترتیب، دستگاه رادیو با عنوان «پخش صدا» در روز چهارم اردیبهشت 1319، ضمن مراسمی رسمی در مدرسه دارالفنون، با سخنرانی دکتر احمد متین دفتری و در حضور ولیعهد رضاخان افتتاح می‌شود. در واقع برنامه چهار ساعته آن روز رادیو تهران از فرستنده مخابراتی عمارت کلاه فرنگی ارسال می‌شود.
 • نقاط مثبت

  این عمارت در طول سال های گذشته مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و هم اکنون با عنوان موزه رادیو و مخابرات مورد بهره برداری قرار می گیرد.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران.

اماکن مرتبطتگ ها

عمارت کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات عمارت کلاه فرنگي عمارت بي سيم عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت عمارت بي سيم کلاه فرنگي وزارت ارتباطات بي سيم عمارت بي سيم کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات وزارت ارتباطات عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي وزارت ارتباطات بي سيم عمارت کلاه فرنگي بي سيم عمارت کلاه فرنگي وزارت ارتباطات عمارت بي سيم کلاه فرنگي عمارت بي سيم وزارت ارتباطات عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت وزارت ارتباطات بي سيم کلاه فرنگي عمارت بي سيم کلاه فرنگي عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي بي سيم عمارت کلاه فرنگي وزارت ارتباطات عمارت کلاه فرنگي وزارت ارتباطات بي سيم بي سيم عمارت کلاه فرنگي بي سيم عمارت وزارت ارتباطات بي سيم کلاه فرنگي عمارت بي سيم کلاه فرنگي وزارت ارتباطات بي سيم وزارت ارتباطات عمارت بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي وزارت ارتباطات عمارت کلاه فرنگي وزارت ارتباطات عمارت بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات بي سيم عمارت وزارت ارتباطات بي سيم کلاه فرنگي عمارت کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات عمارت بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت وزارت ارتباطات کلاه فرنگي بي سيم عمارت بي سيم کلاه فرنگي وزارت ارتباطات عمارت بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت کلاه فرنگي وزارت ارتباطات بي سيم کلاه فرنگي عمارت بي سيم وزارت ارتباطات کلاه فرنگي عمارت وزارت ارتباطات بي سيم کلاه فرنگي بي سيم وزارت ارتباطات عمارت کلاه فرنگي بي سيم عمارت وزارت ارتباطات