City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد

(54 رای)


عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد (يا کاخ عشرت‌آباد پيشين) ساختماني از دوره قاجار است که شمال ميدان سپاه جاي گرفته است. اين اثر در تاريخ ۲۳ فروردين ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۴۸ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد
 • عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد
 • عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد
 • عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد
عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد عمارت کلاه فرنگي عشرت آباد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : میدان سپاه، خیابان پادگان ولی عصر, عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»يكي از بناهاي موجود در ضلع شمالي ميدان سپاه ، عمارتي است موسوم به كلاه فرنگي كه عشرتكده و حرمسراي ناصرالدين شاه بوده است و از اين رو به آن منطقه عشرت آباد مي گفتند كه محلي براي عيش و نوش و خوشگذراني ايشان بوده است. اين عمارت در حال حاضر در پادگان نيروي هوايي سپاه واقع شده و هيچ رقم امكان دسترسي به آن و جود ندارد. بنايي است در حال نابودي كه هنوز از شكوه و عظمت خاصي برخوردارست.

 • تاریخچه

  عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد در شرق تهران کنونی و شمال شرقی تهران قدیم بیرون از دروازه شمیران بین نگارستان (میدان بهارستان) و قصر قاجار (زندان قصر) جای داشت و در سال ۱۲۹۱ قمری به فرمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. این عمارت در میان باغ عشرت‌آباد قرار داشت که کاخ‌ها و کوشکهای پهناور و بزرگ داشت. در میانه باغ، حوض و چشمه و فواره‌های گوناگونی وجود داشت و دور تا دور این حوض بزرگ، نزدیک به سی خانه کوچک دو اتاقه به شکل نیم دایره ساخته شده بود که در و پنجره‌ی چوبی آن‌ها به سوی مرکز حوض باز می‌شد و در هر یک از آنها یکی از زنان شاه زندگی می‌کردند. این باغ بیشتر مکان برگزاری مراسم عروسی و تفریحات شاه بود و در آن ساختمان کلاه‌فرنگی، به صورت برج چهار طبقه ساخته شده بود که پوشش سقف طبقه چهارم از شیروانی و طبقه سوم آن دارای شاه‌نشین با آینه کاری و مقرنس بود.
  این کاخ از کاخ‌های ییلاقی ناصرالدین‌شاه در بیرون از حصار تهران بود که پس از سرنگونی دودمان قاجار، کاخ و خانه‌های پیرامون آن در اختیار نهادهای نظامی قرار گرفت. این کاخ همچون کاخ سلطنت‌آباد، قصر فیروزه و کاخ نیاوران که در مناطق پیرامونی تهران ساخته شده بودند بیشتر کاربری تشریفات و ییلاقی داشتند.
  پس از سرنگونی دودمان قاجار این باغ و کاخ همراه با خانه‌های دور حوض برای کاربری پادگانی به شهربانی واگذار شد و از آن رو آن را پادگان «شهربانی» یا «عشرت‌آباد» نامیدند. از همین رو تاریخچه عمارت کلاه‌فرنگی «عشرت‌آباد» با نظامیان همراه شد، تا جایی که زندان درون پادگان به نام "زندان عشرت‌آباد" خوانده می‌شد. آیت الله خمینی نیز پس از رویداد ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به‌مدت یک ماه و هفت روز در این زندان بازداشت بود. پس از چند سال این پادگان به نیروهای گارد پهلوی واگذار شد. در زمان انقلاب ۱۳۵۷ یکی از راهبردی‌ترین تسخیرهای انقلابیون بود. در جریان تسخیر پادگان بنای کاخ عشرت‌آباد هم بسیار آسیب دید و هنوز هم آثار تیر و گلوله بر دیوارها و بدنه آن دیده می‌شود. با پیروزی انقلاب این پادگان توسط نیروی‌های سپاه پاسداران مصادره شد و بعدها به نیروی هوایی سپاه اختصاص یافت که به نام "پادگان ولیعصر" تغییر نام پیدا کرد.
  این بنا در سال ۱۳۴۶ در سیاهه آثار ملی ثبت شد اما به دلیل نظامی بودن محوطه امکان بازدید و نگهداری و بازسازی وجود نداشت. هم اکنون از همه خانه‌های کوچک، محوطه و کل مجموعه تنها کاخ اصلی بر جای مانده است.
 • ویژگی ها

  کلاه‌فرنگی عشرت آباد، نمونه منحصر به فردی از چند بنای بلند آن سال‌های قجری است. سال‌هایی که ناصرالدین شاه چندان دل به کاخ قصر نمی‌داد و دستور داد که این عمارت در میان باغ عشرت‌آباد ساخته شود با کاخ‌ها و کوشک‌های پهناور و بزرگ. می‌گویند در میانه باغ، حوض و چشمه و فواره‌های گوناگونی وجود داشت و دور تا دور این حوض بزرگ، نزدیک به سی خانه کوچک دو اتاقه به شکل نیم دایره ساخته شده بود که در و پنجره‌ی چوبی آن‌ها به سوی مرکز حوض باز می‌شد و در هر یک از آنها یکی از زنان شاه زندگی می‌کردند. اگر مراسم عروسی و تفریحات بود در این کاخ برگزار می‌شد. اما سرنوشت این باغ با سرنگونی دودمان قاجار تغییر کرد و این باغ و کاخ همراه با خانه‌های دور حوض برای کاربری پادگانی به شهربانی واگذار شد و از آن رو آن را پادگان «شهربانی» یا «عشرت‌آباد» نامیدند. از همین رو تاریخچه عمارت کلاه‌فرنگی «عشرت‌آباد» با نظامیان همراه شد، تا جایی که زندان درون پادگان به نام «زندان عشرت‌آباد» خوانده می‌شد.
  امام خمینی نیز پس از رویداد 15 خرداد 1342 به‌مدت یک ماه و هفت روز در این زندان بازداشت بود. پس از چند سال این پادگان به نیروهای گارد پهلوی واگذار شد. در زمان انقلاب 1357 یکی از راهبردی‌ترین تسخیرهای انقلابیون بود. در جریان تسخیر پادگان بنای کاخ عشرت‌آباد هم بسیار آسیب دید و هنوز هم آثار تیر و گلوله بر دیوارها و بدنه آن دیده می‌شود. با پیروزی انقلاب این پادگان توسط نیروی‌های سپاه پاسداران مصادره شد و بعدها به نیروی هوایی سپاه اختصاص یافت که به نام «پادگان ولیعصر»تغییر نام پیدا کرد.د هرچند این کاخ وارد عرصه نظامی‌گری شد اما نمی‌شود از یاد برد که این بنا بخشی از خاطرات تهرانی‌هاست. بخشی از خاطراتی که سینه به سینه نقل می‌شود و اگر این نماد هم از بین برود یک جایی این خاطرات با بن بست فیزیکی رو به رو می‌شود. سال‌ها پیش وقتی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی به سراغ زندان قصر رفتند، قرار بود که این کلاه‌فرنگی هم مرمت شود اما به دلیل فضای نظامی که این بنا در آن قرار دارد، این اتفاق نیافتد. حالا بار دیگر بحث مرمت این بنای تاریخی مطرح شده است.
 • سیمای عمومی

  کاخ عشرت‌آباد پس از نخستین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ ساخته شد. این عمارت با الگوی معماری ایرانی در چهار طبقه بنا نهاده شده است. این بنا در دوره‌ای به عنوان خوابگاه انیس‌الدوله یکی از همسران ناصرالدین شاه اختصاص داده شد و در جنوب شرق این عمارت حوض دایره‌ای بزرگی قرار گرفته که آب آن با آب قنات پر می‌شده است.
 • پیشنهاد ویژه

  این عمارت به دلیل در بر داشتن همه هنرهای سده سیزدهم هجری خورشیدی (از آن میان نقاشی، آینه‌کاری و مقرنس‌های زیبا و حتی بخش‌های آسیب نخورده نخستین کاغذ دیواری‌ها) می‌تواند به موزه هنرهای ایران در قرن سیزدهم هجری خورشیدی تبدیل شود.
 • شرایط استفاده

  به‌دلیل جای گرفتن محوطه کاخ در درون یک پادگان، هم‌اکنون امکان بازدید همگانی وجود ندارد. با این حال شهرداری تهران در میانه‌های دهه هشتاد خورشیدی عملیات ساخت گذر بزرگراه صیاد شیرازی را از کنار این مجموعه آغاز کرد که زمینه آزاد شدن بخشی از حصار پادگان را فراهم آورد تا به موجب آن کاخ عشرت‌آباد از بیرون از پادگان دیده شود.
 • سایر اطلاعات

  عمارت کلاه‌فرنگی به نوع خاصی از معماری گفته می‌شود. این عمارت ممکن است در اشکال مختلف ساخته شود. فرهنگ بزرگ سخن، عمارت کلاه‌فرنگی را چنین تعریف کرده است: ساختمان سبک و گاه تزیینی در وسط باغ، پارک، یا تفریحگاه‌ها که برای کارهای تفریحی یا سرپناه از آن استفاده می‌شود. پاویون. همچنین در لغت‌نامۀ دهخدا، در مورد کلاه‌فرنگی آمده است: عمارتی که در میان عرصه سازند. بناء در میان عرصه با گنبدی شبه مخروط. اطاقکی مسقف که در وسط کاخ‌ها و باغ‌ها برای استراحت یا در میدان‌ها برای فروش روزنامه و اغذیه سازند‌. کیوسک.
 • نظر
  شنبه 17 آبان 1393

  چند روزیه یه سری جرثقیل جلوی عمارت کلاه فرنگی دارن کار می کنن. امیدوارم فقط به فکر تخریب این عمارت تاریخی نیفتن!

 • نظر
  شنبه 19 تير 1395

  مگر قرار نبود این عمارت کلاه فرنگی رو بازسازی کنن؟ چرا برای عموم قابل بازدید نیس داخل عمارت؟

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها