City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غارهاي هملون

(88 رای)


غار هملون در درهء هملون در حد فاصل ميان ابتداى تنگه هملون و محوطه تاريخى لار هملون در شمال شرقي تهران و بين دو روستاي ميگون و شمشک قرار دارد. دسترسي به آن از طريق جادهء اصلي ميگون- شمشک مي باشد. از جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري هملون مي‌توان به دو غار در مسير دره هملون اشاره کرد که به هملون کوچک و هملون بزرگ مشهور هستند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غارهاي هملون
 • غارهاي هملون
 • غارهاي هملون
 • غارهاي هملون
غارهاي هملون غارهاي هملون غارهاي هملون غارهاي هملون مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : 35 کیلومتری شمال شرق تهران، جاده میگون - شمشک - دره هملون

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»هملون مجموعه غاري است كه در تنگه هملون در نزديكي ميگون قرار دارد كه يكي از آنها با دهانه حدود 3 متر و ارتفاع يك متر، حدود 20 متر عمق دارد و ديگري داراي حدود 5‌/‌2 متر دهانه و 5‌/‌1 متر ارتفاع است كه در ابتداي ورودي با فضايي به ابعادچهار در شش متر و ارتفاع 5‌/‌2 متر روبه‌رو مي‌شويم. غارها از جاده شمشك فاصله كمي دارند و مسير دستيابي به آنها اگر چه كمي مشكل به نظر مي‌رسد اما وجود مناظر طبيعي زيبا، رودخانه، دره‌ها، فضاهاي سبز و... پر است.

 • ویژگی ها

  هملون کوچک به فاصله حدود 15 دقیقه پیاده‌روی از ابتدای دره، کمی بالاتر از رودخانه و در زیر تاق سنگی بزرگی قرار دارد. ورودی غار چارچوب آهنی دارد که ظاهراً سالیان گذشته توسط شهرداری نصب شده است. قرار بوده که در راستای پروژه بهسازی مسیر گردشگری دره هملون، روی ورودی غار یک در آهنی نصب کنند که نیمه کاره ماند. هملون بزرگ به فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک بالای یک دامنه پرشیب قرار دارد. این غار از پائین و در طول مسیر دیده نمی‌شود. نشانه آن، دره‌ نسبتاً کوچکی است که به فاصله چند دقیقه بعد از هملون کوچک به آن می‌رسید. این دره یا دامنه پرشیب در سمت راستتان قرار دارد که لوله آبی نیز بالای آن دیده می‌شود.
 • سیمای عمومی

  دهانه غار کوچک به عرض 3 متر و ارتفاع آن حدود یک متر است. درازای این غار به‌نظر می‌رسد که حدود 50 متر باشد. کف غار ترکیبی از سنگ و خاک یا گل است که معمولاً مرطوب و لغزنده است. ابتدای غار کمی باریک و ارتفاع آن حدود یک و نیم متر است ولی در ادامه به ارتفاع آن افزوده می‌شود. تقریباً تا حدود نیمی از غار را می‌توان بدون مشکل خاصی پیمود. در ادامه به یک دالان پرشیب می‌رسیم که حدود 30 تا40 متر به سمت پائین امتداد دارد. به‌دلیل لغزنده بودن کف غار، وارد شدن به این بخش بسیار دشوار بوده و به‌نظر می‌رسد که بدون لوازم و تجهیزات، عبور از این شیب و ادامه مسیر غیرممکن باشد.


  طبق گفته‌های اهالی، برای دسترسی به هملون بزرگ باید از آن دامنه پرشیب که در بخش مشخصات ذکر شد، حدود نیم ساعتی بالا رفت. طول این غار حدود 100 متر است. ورودی آن همانند هملون کوچک، چارچوب آهنی دارد. بنا بر گزارش‌های ارائه شده و تصدیق اهالی، هملون بزرگ به‌مراتب جذاب‌تر و دیدنی‌تر از هملون کوچک است.
 • پیشنهاد ویژه

  در اطراف و ارتفاعات دره هملون غارهای دیگری نیز وجود دارند که از آن جمله می‌توان به غارهای: اسپول بزرگ، اسپول کوچک و غار سه طبقه‌ای استوار اشاره کرد.
 • وسایل مورد نیاز

  باید چراغ قوه و یا ترجیحاً چراغ پیشانی به‌همراه داشته باشید.
 • مسیر خودروی شخصی از طریق بزرگراه شهید بابایی و جاده لشکرک به دوراهی لواسان – فشم ( میدان قائم ) بروید و از آنجا وارد جاده فشم شوید. پس از 16 کیلومتر رانندگی به میدان فشم می رسید. از فشم تا میگون 5 کیلومتر و از میگون تا هملون 5 کیلومتر دیگر را پیش رو دارد.

اماکن مرتبطتگ ها

دره هملون غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ دره هملون غار هملون دره هملون غارنوردي دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون دره هملون غارنوردي غار هملون کوچک و بزرگ غارنوردي دره هملون غارنوردي غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ کوچک و بزرگ دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون کوچک و بزرگ غارنوردي دره هملون غار هملون غارنوردي دره هملون غار هملون کوچک و بزرگ دره هملون غارنوردي غار هملون دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غار هملون دره هملون غارنوردي غار هملون دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون غارنوردي دره هملون غار هملون کوچک و بزرگ دره هملون غار هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غارنوردي دره هملون غار هملون غارنوردي دره هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غار هملون دره هملون غارنوردي غار هملون کوچک و بزرگ غارنوردي کوچک و بزرگ دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون کوچک و بزرگ دره هملون غار هملون کوچک و بزرگ دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غارنوردي دره هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غار هملون دره هملون غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون کوچک و بزرگ غار هملون غارنوردي دره هملون غارنوردي غار هملون کوچک و بزرگ دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون غار هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غار هملون دره هملون غارنوردي کوچک و بزرگ غار هملون دره هملون کوچک و بزرگ غارنوردي غار هملون غارنوردي کوچک و بزرگ دره هملون غار هملون غارنوردي دره هملون کوچک و بزرگ