City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار بنوو

(43 رای)


غار بنوو (Bonwoo Cave) که از شگفتي هاي طبيعت در کشور پهناور ايران است که با وسعتي قريب به 3000 متر مربع و با ارتفاعي نزديک به 50 متر در دل کوه گاوبست از رشته کوههاي زاگرس جنوبي واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • غار بنوو
 • غار بنوو
 • غار بنوو
 • غار بنوو
غار بنوو غار بنوو غار بنوو غار بنوو مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان فارس- در جنوب عماد شهر (مرکز بخش صحرای باغ) در 90 کیلومتری لارستان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»طول غار 600 متر و عمق غار 20 متر است. این غار دارای ساخت و سازهای گوناگونی است که از جمله شاخص ترین آنها حوضچه، بقایای چهارطاقی است. سکویی سرتاسری همراه با دیوار پشت بند در جلو دهانه ورودی است که قسمتی از آن فروریخته است.
کناره های دیوار غار ۱۲ حوضچه آب تقریبا” به ابعاد ۳×۳٫۵ و در راستای جنوبی ۷ حوضچه به ابعاد ۴×۵ متر وجود داردکه در ضلع غربی آن ۴ پلکان با خیز ۳۰ سانتی متر ساخته شده است.
بوته های پرسیاوشان بدنه غار و حواشی حوضچه ها را آراسته و هوای خنک و مرطوب در درون غار در حال جریان است کف غار ناهموار بوده و شیب آن به سمت دهانه غار است.

 • تاریخچه

  نوشته های برجای مانده بر سنگها حاکی از آن است که این محل روزگاری محل سکونت افرادی بوده است که زبان سانسکریت داشته اند و البته سمبلهايی در بنوو حكايت از وجود دين شيوا برستي در عمادده و بخصوص در غار بنوو دارد. شيوا يا خداي درهم كوبنده هنگامي كه خشم ميگيرد نماد نابودي ظلم و ستم است. معمولا بيروان شيوا دوست دارند در انزوا زندگي كنند و با رياضت هاي فراوان و گاها چند ساله خود را براي كارهاي عجيب و غريب آماده كنند.
  بسياري از كارهاي مرتاضان هندي ريشه در شيواپرستي دارد.
  وجود نوشته‌هايي به خط عبري بر روي ديواره‌هاي اطراف غار و حفر حوضچه‌هاي آب به دست انسان است. به نظر مي‌آيد از اين غار در دوران‌هاي گذشته عده‌اي به عنوان پناهگاه استفاده مي‌کرده‌اند. خط ديواناگري مربوط به زبان سانسكريت است.
  بهر روی آثار به جای مانده در این محل حکایت از آن دارد که این غار قرنها پیش از ورود اسلام، محل سکونت قبایلی بوده است که با آمدن اسلام به جاهای دیگر خارج از ایران کوچ نموده اند.
 • ویژگی ها

  غار تنها یک دهانه دارد. غار از نوع آهکی بوده در اثر عوامل طبیعی رخ داده است. داخل غار جانداران مار، کبک، تیهو، پرستو، گنجشک، قورباغه، مارمولک، عنکبوت وجود دارد.
  در این غار بیش از 24 حوض جهت جمع آوری آبی که در طول سال از سقف غار به صورت قطره های ممتد میچکد توسط ساکنان اولیه آن ساخته شده است که در حال حاضر تقریبا" 15 عدد آن سالم مانده و به روال گذشته عشایر ساکن در این محل از آبهای جمع آوری شده استفاده های فراوان می برند.
 • سیمای عمومی

  پس ازعبور از عماد ده و گذشتن از برکه های شیخه و حاجی جعفر و طی مسافت 8 کیلومتری مسیر ماشین رو مسیر پیاده رو آغاز می شود بعد از گذر از دو تپه مرتفع به دشت مندو (ماندنی) می رسیم، دشتی خرم و سرسبز که پوشیده از درختان کنار، انجیر کوهی و بوته های گلها و گیاهان بهاری می باشد در این دشت برکه ای نیز وجود دارد که پس از توقفی کوتاه در کنار آن مسیر خود را به طرف کوه گاوبست ادامه می دهیم در طول راه با گذرگاههای صعب العبور و فراز و نشیبهای متعددی مواجه می شویم که مناظر طبیعی بسیار زیبایی را دربرابر چشمان ما تصویر می کند. وجود درختان و گیاهانی که از گوشه و کنار کوه از دل سنگها روییده اند که زیباییهای مسیر را مضاعف نموده است و اشتیاق ما رابه ادامه راه بیشتر می کند پس از حدود یک و نیم ساعت پیاده روی به غار نزدیک می شویم شکافی بزگ و عمیق در دل کوه با دیوار سنگ چینی که دهانه غار را محصور کرده بر دور آن خود نمایی می کند.
 • زمان مناسب بازدید

  چشمه آب به غایت شیرین آن در تمام فصول سال چه در سالهای پر باران و چه در خشکسالی جاری است.
  بهترین فصل پیماش (بازدید) بهار است.
 • شرایط استفاده

  غار بنوو در موقعیت جغرافیایی N27.374873 E53.885622 واقع است.
 • امکانات ویژه

  نقشه برداری از این غار در تاریخ 20/09/1391 انجام شده است.
 • وسایل مورد نیاز

  پیمایش خیلی کوتاه و نیاز به ابزار فنی نیست.
 • سایر اطلاعات

  در خصوص نام این غار شگفت انگیز اقوال مختلفی وجود دارد از آن جمله عده ای بر این عقیده اند که نام اصلی آن داد بنیاد ( محلی که برای دادخواهی) است و گروهی دیگرنیز نام آن را بن وو که رشه لغوی آن در زبان محلی تقریبا" شیبه داد بنیاد هست می دانند.
  بیشتر مردم عمادشهر اهل تسنن می باشند.
 • نقاط مثبت

  تنها کوشش صورت گرفته در مورد پیمایش و جستجو از این غار مربوط به عده ای از باستانشناسان ژاپنی است که گویا قبل از انقلاب به این محل مسافرت کرده اند.
 • نقاط منفی

  وجود پشه های زهر دار در منطقه برای شب مانی افراد در فضای باز توصیه نمی شود.
  تا چند سال پیش معبدی نیز در قسمت جنوبی این غار وجود داشت که بیشتر به آتشکده شبیه بود و در حال حاضر بر اثر سهل انگاریها به کلی ویران شده است.
  متاسفانه هیچ کوششی از طرف سازمان میراث فرهنگی یا هر نهاد ذیصلاح در خصوص بازدید و کاوش و جستجو در آن صورت نگرفته است.
 • منبع

  تیشینه
  نگاه مدیا
  کویر ها و بیابان های ایران
  غار های ایران
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • نظر
  سه شنبه 29 فروردين 1396

  توصیه به دوستان حتما دیدن بفرمایید مکانی بسیار بکر و زیبا

اماکن مرتبطتگ ها