City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه

(5 رای)


قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه در 150 متري جنوب روستاي  روپس  بالا و در 20 کيلو متري روستاي تمين واقع شده است  قبرستان هفتاد ملا ميرجاو در دامنه ارتفاعات مشرف بر روستا و در يک تو رفتگي واقع شده است و  گورستان هاي منحصر به فرد دوران اسلامي به شمار مي رود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه
 • قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه
 • قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه
 • قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه
قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه قبرستان قديمي هفتاد ملا ميرجاوه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قبرستان قديمي هفتاد ملا میرجاوه دارا مساحتی بالغ 500 متر مربع را داراست که شامل مجموعه ای از قبر های پنج طبقه مصطبه ای شکل پلکانی با دیواری مخوف و سوراخ دار عمود بر روی انها است. این قبرستان به (دوره اسلامی میانه ) تعلق دارد.
قبرستان قديمي هفتاد ملا میرجاوه در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تاریخچه

  یه روایت جالب هم در مورد قبرستان قديمي هفتاد ملا میرجاوه وجود داره که میگن پس از اسلام موبدان زرتشتی که به این کوه پناه بردن پس از مرگشون در همون جا دفن شدن که با توجه به معماری قبرها این روایت قابل قبوله.
 • ویژگی ها

  قبرهای قبرستان قديمي هفتاد ملا میرجاوه بی نظیر و منحصربه فرد هستند. به این ترتیب که پس از تدفین مرده‌ها چهارطرف قبرها را با سنگ بالا اورده و روی آن تخته سنگ‌هایی قرار داده اند و بعد با آجر و ملاط گچ حجمی پلکانی ساخته و بعد آن را با یک دیوار تیغه‌ای ای مشبک پوشانده و در نهایت آن سازه را گچ اندود کرده و قسمت هایی از ان را رنگ قرمز نقش زده اند.این قبرستان متعلق به دوره اسلامی و از جاذبه‌های توریستی استان است.
 • سایر اطلاعات

  شهرستان زاهدان که نام قدیم آن دزدآب است و در سال 1315 به زاهدان تغییر کرده است دارای 4 بخش مرکزی،میرجاوه، کورین و نصرت آباد است و 3 شهر زاهدان،میرجاوه،نصرت آباد و 8 دهستان به نام‌های حرمک، مرکزی، لادیز، شورو، میرجاوه، نصرت آباد؛دومک و کورین است.
  این شهرستان دارای جاذبه‌های طبیعی و صد البته تاریخی بی‌شماری است که شاید بیشتر ما ایرانی‌ها هم حتی از وجود آنها باخبر نباشیم.

اماکن مرتبطتگ ها