City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قلعه لمبسر

(42 رای)


دژ لمبسر يا لمسر در شمال شهر قزوين و در منطقه الموت در شمال شرقي شهر رازميان واقع شده است.  قدمت اين قلعه به دوران ساسانيان بر مي گردد و در دوره سلجوقيان هم مورد استفاده گسترده قرار مي گرفت. اين قلعه از مهمترين پايگاههاي اسماعيليان پس از دژ حسن صباح است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • قلعه لمبسر
 • قلعه لمبسر
 • قلعه لمبسر
قلعه لمبسر قلعه لمبسر قلعه لمبسر مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : قزوین- شمال شرقی شهر رازمیان - منطقه الموت

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این قلعه که در بخش الموت غربی واقع شده، مهمترین مقر برای دفاع از الموت در برابر هجوم از سوی غرب بود. از نکات شگفت آور در مورد این قلعه، سازوکار حیرت انگیز جمع آوری و ذخیره آب باران، سیستم آبرسانی و همچنین مخازن غلات در جنوب و جنوب شرقی آن است که سبب می شد علی‌رغم محاصره بلند مدت ساکنان آن به حیات ادامه دهند.

 • تاریخچه

  متأسفانه پیرامون سال ساخت این بنا در اسناد تاریخی یادی به میان نیامده است، اما نوع ساخت و مصالح بکار رفته در آن نشانگر این است که از استحکامات دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی است. این قلعه به واسطه موقعیت و اهمیت خاص خود در دوره تسلط اسماعیلیه شهرت بسیار یافت و پس از قلعه الموات واقع در روستای گازرخان، از مهمترین دژهای اسماعیلیه بشمار می رفته است.
 • ویژگی ها

  از استحکامات شمالی قلعه که تنها راه نفوذ و دسترسی به آن بوده، اثری به جای نمانده است . اما با توجه به آثار باقی‌مانده، این بخش مسلماً دارای دروازه و برج و باروهای عظیم بوده است. برای ساخت استحکامات این قلعه از مصالح سنگ با ملات ساروج یک پارچه استفاده شده است. وسعت کم نظیر قلعه لمبسر اجازه مختصر کشت به اهالی آن می داده تا در مواقع محاصره خودکفا باشند.
  دره‌های عمیق نینه رود و لمه دسترسی به آن را از شرق و غرب غیرممکن ساخته‌اند و تنها از دو دروازه شمالی و جنوبی می‌توان به دژ وارد شد. شیب کوه که از شمال به جنوب کشیده شده و اختلاف دو سطح آن به ۱۵۰ متر می‌رسد حدود ۴۸۰ متر طول دارد و پهنای قلعه بیش از ۱۹۰ متر است، این موارد شرایط استثنایی برای دژ به وجود آورده که موجب تسخیر ناپذیر خواندن این قلعه شده است.
 • سیمای عمومی

  دیواره های عظیم دولایه با ارتفاعی افزون بر ۱۰ متر از سنگهای بسیار بزرگ، که اکنون تنها بقایای ناچیزی از آن باقی‌مانده است، وظیفه محافظت از قلعه در برابر هجمه دشمنان بود. ساختمان اصلی در بخش شمالی دژ با دیوارهایی به قطر ۱۲۰ سانتی متر از سنگ تراشیده، جایگاه اصلی کیا بزرگ امید فرمانروای قلعه بوده است.
 • شرایط استفاده

  مسیر جاده قلعه لمبسر بعد از عبور از روستاهای با جاذبه گردشگری الموت بخش رودبار شهرستان، در 55 کیلومتری شمال قزوین واقع شده است.
 • سایر اطلاعات

  قلعه لمبسر به واسطه موقعیت و اهمیت خاص خود در دوره تسلط اسماعیلیه شهرت پیدا کرده و پس از قلعه الموت مهمترین قلعه بشمارمی رفته است.
  غیر از بناهایی که شرح داده شد، اتاق‌های دیگری دارای طاق‌های ضربی در داخل باروی قلعه دیده می‌شود که نیمی از آن‌ها هنوز در زیر سنگ و خاک قرار دارد.
 • مسیر خودروی شخصی برای رفتن به قلعه می توانید پس از رسیدن به قزوین ، به سمت شمال وارد جاده ی الموت شوید که پس از گذشتن از گردنه و سر ازیر شدن از آن وارد رجایی دشت شوید. پس از رجایی دشت یک دوراهی با تابلو مسیر قلعه لمبسر که در روستای رازمیان می باشد را مشخص کرده است .

اماکن مرتبطتگ ها