City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد شيخعلي زنجان

(48 رای)


مسجد شيخعلي از جمله مساجدي است که در مجموعه بازار شهر زنجان (بازار پايين) و  در بافت قديمي وتاريخي شهر زنجان قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد شيخعلي زنجان
مسجد شيخعلي زنجان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : زنجان- خيابان امام خمینی - کوچه نساجی مازندران - جنب ميدان مسگرها

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این مسجد مانند اکثر مساجد شهر زنجان از نوع مساجد با سبک وسیاق چهل ستونی بوده که در گذشته سقف مسطح آن بر روی ستون های چوبی استوار بوده ،همچنین از سطح معبر عمومی بالاتر قرار گرفته است.

 • تاریخچه

  طبق وقفنامه این مسجد که بعنوان تنها سند مکتوب بر جای مانده ،این بنا به سال 1316 هجری قمری توسط حاج شیخعلی خلف و مرحوم حاج محمد جعفر زنجانی ساخته شده است
 • ویژگی ها

  درضلع شمالی آن آب انبار مسجد قرارداردکه بدلیل استفاده صنف مسگران از آن به آب انبار مسگران پایین معروف می باشد. نکته ای درخلال متن وقفنامه مرحوم حاج شیخعلی می توان فهمید این مسئله می باشد که آب انبار نام برده شده هم به وصیت بانی مسجد همزمان وبه همراه آن ساخته شده است.نخستین تعمیر ومرمت مسجد توسط حاج لطف ا... انجام گرفته که تاریخ و زمان آن بر ما روشن نیست.
 • سیمای عمومی

  مسجد شیخعلی در نمای بیرونی دارای تزئینات بدیع آجر کاری به سبک قاجاری می باشد در این دوران تزئینات آجری مهری-قالبی وتراشدار بعضا" با تلفیق کاشی انجام می گرفته همچنین وجود ستون های گلدانی شکل که محنصرا" مشخصه تزئینی این دوره می باشد ونکته جالب اینکه در اکثر ابنیه وآثار تاریخی بر جای مانده در سطح شهر زنجان که متعلق به دوره قاجار می باشد. این تکنیک های تزئینی اعمال واجرا شده است . بر روی پیشانی بنا کتیبه ای به خط ثلث به رنگ سفید بر روی زمینه لاجوردی وجود دارد که سوره مبارکه کافرون وکوثر بر روی آن نقش شده است.
  تزئینات در نمای داخلی این مسجد محدود می شود به پوشش گچ کاری شده وقابهایی که با روش آجر چینی بصورت بسیار مبتدی در نمای ضلع شرقی صحن شبستان وجود دارد که در داخل دو عدد از این قابها به ترتیب تاریخ 1315وذکر مقدس یا ابا عبدا... نقش بسته است .
 • سایر اطلاعات

  این مسجد بیش از یکصد سال قدمت دارد وبه اسامی مختلفی خوانده می شود که عبارت است:
  1-مسجدحاج شیخعلی به نام بانی آن
  2-مسجد حاج لطف الله
  3-مسجد مسگران پایین بدلیل استفاده صنعتگران مسگر ازآب انبار مسجد
 • منبع

  تبیان زنجان, اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان

اماکن مرتبطتگ ها