City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)

(26 رای)
ارگ عليشاه يکي از بلندترين ديوارهاي تاريخي کشور و نماد شهر تبريز و استان آذربايجان‌شرقي است. اين ارگ در مرکز شهر تبريز، در ضلع جنوبي تقاطع خيابان امام خميني و فردوسي قرار دارد.


 این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)
 • مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)
 • مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)
 • مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)
مسجد عليشاه ( ارگ تبريز) مسجد عليشاه ( ارگ تبريز) مسجد عليشاه ( ارگ تبريز) مسجد عليشاه ( ارگ تبريز) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قسمت جنوبی مسجد عليشاه ( ارک تبریز) دارای طاقی بزرگ بوده که فرو ریخته است. عرض این بنا 30 متر و ارتفاع آن 26 متر است. عرض دیوارها 10 متر و داخل آنها مرکب از دو دیوار عریض است که توسط طاق هایی به هم اتصال یافته است.

 • تاریخچه

  مجموعه تاریخی مسجد عليشاه ( ارک تبریز) در برگیرنده مدرسه، مسجد و خانقاه است که در زمان تاج‌الدین علیشاه جیلانی از امرای گورکانیان در قرن هشتم هجری ساخته شده است و نیز این بنا که بیش از 700 سال قدمت دارد، یادگار آسیب‌های طبیعی و تاریخی دوران گذشته است.
  ارگ علیشاه و مجموعه آن در زمان ساخت، شاخص‌ترین بنای شهر تبریز بوده که به نوشته جهانگردان تاریخی، تنها بنای این شهر بوده که از دور دست دیده می‌شده است.
 • ویژگی ها

  در ساخت مسجد عليشاه ( ارک تبریز) از ساروج و مصالح ساختمانی بادوام به کار رفته است. زلزله ویرانگر تبریز در قرن دهم که این شهر را با همه بناهای تاریخی‌اش ویران کرد، بخش اعظم این مجموعه را نیز فرو ریخت ولی با این حال بخشی از دیوارهای بلند این مجموعه بر جای ماند تا یادگار پایداری در برابر این پدیده طبیعی مهیب باشد، گرچه شکستگی بزرگی در بدنه ارگ از این زلزله پدیدار شد.
 • سایر اطلاعات

  در سال‌های قبل از انقلاب تبدیل به باغ ملی یا گردشگاه عمومی شده بود و هم اکنون از محوطه این اثر باستانی به عنوان مصلی استفاده می‌شود.
  ارگ علیشاه در سال 1310 توسط وزرات فرهنگ و هنر با شماره 170 در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسید.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها