City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد نصيرالملک

(80 رای)


مسجد نصيرالملک يکي از مساجد قديمي شيراز است و به لحاظ جغرافيايي در محله گود عربان که در قديم به محله اسحق بيگ معروف بوده واقع شده است. اين مسجد با زيبايي هاي خاصش در سال هاي گذشته مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد نصيرالملک
 • مسجد نصيرالملک
 • مسجد نصيرالملک
 • مسجد نصيرالملک
مسجد نصيرالملک مسجد نصيرالملک مسجد نصيرالملک مسجد نصيرالملک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شیراز - خیابان لطفعلی خان زند - کوچه نصیرالملک

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن وسیعی می باشد که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است٬ که سقف آن با کاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است.مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کار شده و زیباتر است٬ طاق این شبستان روی ستون‌ها سنگی و با طرح مارپیچ روی آن در دو ردیف شش‏ تایی و به تعداد ۱۲ عدد به نیت ۱۲ امام قرار گرفته است. این شبستان دارای ۷ درگاه است که آن را با ۷ در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ به صحن مسجد مرتبط می‌کند. این شبستان در واقع شبستان تابستانه محسوب می‌شود.
شبستان شرقی که به زیبایی شبستان غربی نیست٬ شبستان زمستانه به حساب می‌آید٬ دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته‌اند.

 • تاریخچه

  این مسجد که از بناهای دوران قاجار است، در سال ۱۲۹۳ قمری توسط حسنعلی نصیرالملک ساخته شد.مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ شمسی به طول انجامیده است.
 • ویژگی ها

  مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی از سال‏ها پیش آغاز شده است. در این عمارت موزه قاجار، که به آثاری از دوره قاجار اختصاص دارد، قرار دارد. آثار این موزه شامل گونه های متنوع از کاسه های چینی منقوش، جعبه های لاکی ، مرقعات (نامه ها) ، خط ، پوشاک ، سنت ریال قاب های آینه ، جلدکتاب و ظروف فلزی و غیره را دربر میگیرد.
 • سیمای عمومی

  مسجد نصیرالملک دارای حیاط وسیع است که حوض بزرگ در وسط آن است. در سمت شمال حیاط طاق مروارید، در سمت شرق شبستان با هفت ستون سنگی، در سمت جنوب دو گلدسته زیبا و در سمت غرب شبستان اصلی قرار دارد که دارای دریچه‌هایی با شیشه های رنگی است. مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه هم نیستند و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است. ایوان شمالی دارای ۳ نیم طاق در ۳ طرف است و از سمت چهارم به صحن راه دارد. این ایوان داری ۴ غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه مزین شده است.ایوان جنوبی نیز دارای ۲ گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد.
  در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مروارید وجود دارد که تمام سقف داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده است و روی آن آیات قرآنی نوشته شده است. در دو طرف این طاق‌نما ۲ طاق کوچکتر نیز وجود دارد. در دالان شمالی سنگ نوشته‌ای وجود دارد که شعر زیر بر روی آن حک شده است:
  که هستی را نمی‌بینم بقایی غرض نقشی است کز ما باز ماند
  کند در حق استادان دعایی مگر صاحبدلی روزی به رحمت
  در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مروارید وجود دارد ٬ که تمام سقف ٬ داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده است و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده است و در دو طرف این طاق نما دو طاق کوچکتر نیز وجود دارد.در سمت جنوب نیز طاقی وجود دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی‌کاری شده و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس‌کاری گشته است.بر روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.
 • زمان مناسب بازدید

  همه روزه از صبح تا عصر می توانید از این عمارت دیدن کنید؛ ساعات بازدید از موزه قاجاریه نیز 8 الی 13 و 15 الی 18 است.
 • سایر اطلاعات

  این مسجد اثرگذارترین پایگاه در فرهنگ و مکتب اسلامی است و با ورود اسلام به ایران و همچنین فارس نقش مسجدها پر رنگ شده و کاربری مذهبی داشته است.
 • منبع

  شهرداری شیراز– سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- دانش نامه ویکی پدیا- خبرگزاری میراث فرهنگی
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

مسجد تاريخي نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي نصيرالملک مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي شيراز نصيرالملک مسجد تاريخي مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک شيراز خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند شيراز شيراز مسجد تاريخي شيراز نصيرالملک شيراز خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي نصيرالملک شيراز مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي شيراز نصيرالملک مسجد تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک مسجد تاريخي شيراز نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند شيراز نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي نصيرالملک شيراز مسجد تاريخي نصيرالملک شيراز خيابان لطفعلي خان زند خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي نصيرالملک خيابان لطفعلي خان زند مسجد تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند نصيرالملک شيراز خيابان لطفعلي خان زند شيراز مسجد تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز نصيرالملک شيراز مسجد تاريخي نصيرالملک