City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

منطقه حفاظت شده کولک ایلام

(32 رای)


 منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کولک بمنظور حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی از جمله نقاط طبیعی استان ایلام به شمار می رود. منطقه کولک جزء حوزه شهرستان مهران در جنوب مرکز بخش صالح آباد به شمار می رود که  در 80 کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام و 20 کیلومتری شمال شهر مهران قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»وسعت منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کولک در وضع موجود حدود 76000 هکتار می باشد. که با توجه به وجود تعارضاتی از قبیل معادن، روستاها وسکونتگاهها، باغات و اراضی کشاورزی، و..... محدوده با وسعت 2/58789 هکتار از آن جهت ارتقاء سطح حفاظتی در نظر گرفته شده است.
کولک منطقه ای است که دارای زیستگاههای متعدد می باشد و وحوش متنوعی را نیز در خود جای داده است وحوش آن اغلب در زیستگاههای مشرف بر خاک عراق (گنجی ویس ، کانی سخت ، کوه شینو) و زیستگاههای خارج از مرز از امنیت بیشتری برخوردار هستند ، کوهها و دره های این منطقه بهترین زیستگاهها برای انواع وحوش از جمله خرس ، گراز ، کل و بز ، سیاه گوش و پلنگ محسوب می شود. وجود مراتع عالی ، پناهگاه های مناسب ، منابع آب کافی ، وجود مسیرهای مناسب جهت مهاجرتهای فصلی ، وضعیت توپوگرافی و ... عواملی هستند که باعث گردیده اند زیستگاههای این منطقه علیرغم مورد تهاجم بودن همیشگی از سوی متخلفین و نیروهایی که سهولت امکان تردد و امکان دسترسی و گشت و گذار به داخل منطقه(و حتی خارج از مرز) را دارند هنوز تعداد قابل ملاحظه ای از جمعیت کل و بز و قوچ و میش را در خود نگهداری نماید که این مهم به لحاظ موقعیت خاص زیستگاههای آن بوده و گرنه امکانات کنترل و نظارت بر این منطقه با توجه به وسعت زیاد آن و محدودیتهای فراوان علیرغم تلاشهای مستمر و دلسوزانه گارد اجرایی محیط زیست استان به حدی نیست که جوابگوی نیاز آن باشد.

 • ویژگی ها


  وضعیت ژئومورفولوژی منطقه مورد مطالعه متاثر از روند ساختارهای زمین شناسی آن است که از روند کلی زاگرس (شمال غرب – جنوب شرقی) تبعیت می نماید. پیچ خوردگی رشته کوههای منطقه نیز به گونه ای است که امتداد شمال غرب به جنوب شرق را محورهای طاقدیسها و ناودیسها تشکیل می دهد بدین ترتیب غالب ارتفاعات موجود در منطقه واجد چنین روندی هستند که در نتیجه تاثیر خود را بر سایر موارد همانند مسیر رودخانه ها و به طور کلی شبکه زهکش موجود در منطقه و جهت گیری ارتفاعات و دره ها باقی خواهند گذارد.
  منطقه حفاظت شده پیشنهادی کولک منطقه‌اي كوهستاني و دشتی از سلسه جبال زاگرس است که سيماي آن از ارتفاعات و تپه‌‌ماهورهاي ناهمگن و دره‌هاي عميق تشكيل شده است. حدود 8/56درصد منطقه را تيپ کوههاي کم‌ارتفاع، بريده بريده و فرسايش يافته ، 41 درصد تپه‌هاي کم ارتفاع بريده بريده و فرسايش يافته و 2/2درصد را تيپ اراضي جلگه‌اي تشكيل مي‌دهد.
  در ارتفاعات مختلف سيماي طبيعي منطقه نيز متفاوت خواهد بود. حداقل ارتفاع منطقه حفاظت شده پیشنهادی 200متر از سطح دریا و حداکثر آن 1040متر از سطح در ارتفاع دارد. پستي و بلندي منطقه حفاظت شده در تمام سطح منطقه يكسان نبوده و بيش از 50 درصد آن كوهستاني كوه‌های کم ارتفاع و بریده بریده و دره‌ها متعددي كه در سطح منطقه وجود دارند، مناظر بسيار زيبا و بديعي را بوجود آورده‌اند كه از ارزش گردشگري و زيبا شناحتي برخوردار است. تضادهايي كه در شكل و سيماي طبیعی منطقه حفاظت شده وجود دارد كه هر كدام از آنها داراي ويژگي‌هاي منحصر به فرد است و شرايط زيستي مختلف و تنوع ميكروكليما منطقه را افزايش داده‌اند. همچنین به لحاظ داشتن منابع آبي ، آثار تاريخي، فرهنگي و آثار فيزيكي - طبيعي جلوه‌هاي زيبایی بوجود آورده كه داراي ارزش‌هاي اكوتوريستي است.
 • سایر اطلاعات

  الف) رودخانه ها:
  با توجه به کوهستانهای مرتفع و متعدد شمال ، شمال شرق و شمال غرب منطقه تعدادی از رودخانه های دائمی و فصلی وجود دارند که مجموعا تحت سه حوضه آبریز بنامهای حوضه آبریزرودخانه گدار خوش ، حوضه آبریز رودخانه شور شیرین و حوضه آبریز رودخانه کنجانچم شناسایی شده اند . این حوضه ها که به ترتیب از قسمتهای غربی ، میانی و شرقی منطقه به طرف جنوب جاری و به خاک کشور عراق منتهی می گردند ، به شرح ذیل می باشند:

  1- رودخانه گدار خوش:
  این رودخانه از ارتفاعات کوه گنو و قسمت شمال غرب و غرب حوضه آبریز ایلام سرچشمه گرفته و رودهای فرعی کانی شیخ و تلخاب نیز از همین حوضه به رودخانه گدار خوش می ریزند ، رودخانه مذکور حدودا از 25 کیلومتری شمال غربی دشت صالح آباد عبور می نماید. متوسط روان آب رودخانه در ایستگاه تخت خان حدود 5 متر مکعب در ثانیه و 149 میلیون متر مکعب در سال اندازه گیری شده است . طول آن تقریبا 65 کیلومتر است که نهایتا پس از شکافتن کوه میمک با شیبی نسبتا تند در فاصله 3 کیلومتری جنوب غربی روستای نی خضر وارد خاک عراق می گردد و قسمتی از نواحی اطراف شهرک همیشه و ترساق عراق را مشروب می سازد مساحت این حوضه 888 کیلومتر مربع است ، کیفیت آب رودخانه با توجه به وضعیت زمین شناسی منطقه و عبور از تشکیلات مختلف متغییر بوده و به تناسب آبدهی تغییر پیدا می کند.


  2- رودخانه شور شیرین:
  این رودخانه که مرز میانی منطقه مورد مطالعه را تشکیل می دهد از قسمت شمالی آن و نواحی پائین دست صالح آباد سرچشمه می گیرد و پس از بهم پیوستن انشعابات مختلف در طول مسیر خود زهکش اصلی محورهای شرق و غرب منطقه بوژه دشت درگوان ارتفاعات بانشیر ، کوه سرخ و قسمت هائی از کوههای میش خاص و پاهرد کولک می باشد که گاها آنرا سرخ رود نیز می¬نامند . طول مسیر رودخانه از رودخانه های گدار خوش و کنجانچم که مرزهای غربی و شرقی منطقه را تشکیل می دهند کمتر و میزان آبدهی و حجم متوسط سالیانه آب آن نیز پائین تر است . در طول مسیر خود از دره ای بکر عبور میکند (دره شورشیرین) که وحوش زیادی در آن مشاهده است . و هر دو سوی رودخانه از بهترین زیستگاههای خرس و گراز محسوب می شوند . ارتفاعات مشرف به رودخانه زیستگاه مناسبی برای کل و بز و پلنگ بوده و خرگوش ، روباه گرگ و سیاه گوش نیز همواره روئت شده اند . تمام مسیر رودخانه در داخل منطقه ممنوعه کولک واقع شده و تنها عاملی که بطور مستمر امنیت حیات وحش اطراف آنرا به مخاطره انداخته است وجود پاسگاههای مرزی شورشیرین قدیم و جدید است.  3- رودخانه کنجانچم:
  سرچشمه این رودخانه در داخل کوههای قلارنگ و چمن گیر ایلام در نقطه ای در شرق روستای طولاب با اختلاف ارتفاع حدود 1900 متر از سطح دریا و عرض شمالی 35/33 و طول شرقی 33/46 درجه واقع شده و در طول مسیر خود سرشاخه های دیگری نیز به آن اضافه می شوند این شاخه ها شامل چشمه ملک در سمت شمال و سراب های گل گل و میش خاص می باشند رودخانه با طولی در حدود 67 کیلومتر دارای رواناب سالیانه 64/132 میلیون متر مکعب و متوسط 94/5 متر مکعب در ثانیه است رودخانه کنجانچم مرز ایران و عراق را در فاصله محدودی و مرز منطقه شکار ممنوع کولک را در ضلع شرقی در محدوده وسیعی تشکیل داده و از مجاورت شهر مهران و قسمت غربی دشت مهران با شیبی ملایم از مرز خارج می شود . مساحت این حوضه 1239 کیلومتر مربع است.

  ب)چشمه ها و آبشخورها:
  علاوه بر منابع رودخانه ای که ذکر آنها گذشت چشمه ها و آبشخورهای فراوانی نیز در داخل و مجاورت منطقه ممنوعه وجود دارند. این چشمه ها بنحوی در سرتاسر محدوده منطقه به لحاظ برخورداری از منابع آب مصرفی هیچگونه محدودیتی ندارند.
  مهمترین چشمه هائی که در منطقه مورد نظر مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته اند و همگی دارای دبی کافی جهت استفاده حیات وحش می باشند عبارتند از :


  1- چشمه آب دربند کبود: در ضلع شرقی منطقه با آبدهی متوسط که دارای املاح معدنی و گوگردی نیز می باشند و در زیستگاه دربند کبود واقع شده است.
  2- چشمه های آبی واقع در منطقه درگوان: که در ضلع شمالی منطقه ممنوعه قرار گرفته اند.
  این چشمه ها (سه چشمه) در محدوده ای مثلثی شکل که هر کدام از آنها راس مثلثی را تشکیل داده اند به لحاظ موقعیت مکانی برای وحوش چندان مناسب نیستند . زیرا در نزدیکی اماکن مسکونی (شهرصالح آباد و روستای ریکا) و زمینهای زراعتی و دامداران بوده و امکان استفاده مستمر و تمام وقت برای وحوش منطقه میسر نمی باشد. لیکن در فرصتهای مناسب و اغلب در شب توسط وحوش استفاده می شوند.
  3- چشمه آب نی پهن: در ضلع میانی با آبدهی متوسط که بدلیل داشتن فاصله مناسب از مراکز جمعیتی آبشخور مناسبی برای وحوش منطقه می باشد.
  4- چشمه آب ورزردگ: در قسمت غربی منطقه با آبدهی مناسب که با توجه به دبی متوسط آن و حرکت در گستره وسیعی از حوضه مورد مطالعه به میزان قابل توجهی جهت وحوش مورد استفاده قرار می گیرد.
  5- چشمه آب نمک: در منطقه دروند نمک تنگ تاریکه با آبدهی بالا و دبی قابل توجه در ضلع غربی منطقه و داخل زیستگاه تنگ تاریکه که بدلیل برخورداری از املاح معدنی برای وحوش بسیار مناسب است.
  6- چشمه آبگرم کنجانچم: این چشمه در ضلع شرقی و مرز منطقه ممنوعه کولک در بالادست سد کنجانچم از سازندهای گچساران سر چشمه گرفته و آبدهی قابل توجهی دارد آب چشمه مورد نظر در ابتدای محل ظهور به لحاظ وجود گازهای شیمیاییو املاح معدنی فراوان از نظر کشاورزی غیر قابل استفاده بوده ولی در طی
  مسیر خود بعلت تصاعد گازها و انجام یکسری فعل و انفعالات شیمیایی کیفیت بهتری پیدا می کند درجه حرارت آن 40 درجه سانتی گراد و PH آن در محل چشمه 5/6 اندازه گیری شده است.  اقلیم:
  جهت بررسی پارامترهای مختلف اقیلمی منطقه پیشنهادی حفاظت شده کولک از داده های ایستگاه هواشناسی شهر مهران به لحاظ نزدیکی به محدوده مورد نظر و شباهتهای اقلیمی استفاده شده است.که در ادامه به بررسی پارامترهای مختلف می پردازیم:


  دماي هوا
  اين منطقه به علت مجاورت با كشور عراق، تحت تاثير رژيم اقليمي حاكم بر نواحي مرزي قرار گرفته و در نتيجه مطابق طبقه‌بندي اقليمي دومارتن اصلاح شده داراي اقليم گرم و خشك است.
  ميانگين حداقل‌هاي دما:. در سرد ترين ماه سال يعني دي ماه اين مقدار به 3/4 درجه سانتيگراد و با شروع بهار به2/14درجه سانتيگراد مي‌رسد که سرماي اندکي را به همراه دارد. از دي ماه تا گرمترين ماه سال يعني تيرماه با يک روند افزايشي به بالاترين حد خود يعني 7/24درجه سانتيگراد رسيده و سپس مجددا" از مرداد تا دي ماه يک سير نزولي را طي مي‌کند. ميانگين سالانه اين پارامتر 9/14 درجه سانتيگراد محاسبه شده است.

  ميانگين حداکثرهاي دما: روند آن مانند حداقلهاي دما مي‌باشد. اين پارامتر در ديماه به کمترين مقدار خود يعني 7/16 درجه سانتيگراد و سپس با يک روند افزايشي در مرداد ماه به 3/45 درجه سانتيگراد مي‌رسد ( در همه ماههاي تابستان اين ميانگين بالاتر از 40 درجه سانتيگراد مي‌باشد) و سپس از نيمه دوم مرداد مجددا" تا دي ماه يک سير نزولي دارد. ميانگين سالانه اين پارامتر 7/31 درجه سانتيگراد محاسبه شده است.

  ميانگين ماهيانه دما: ميانگين دما در شهرستان مهران در ديماه 5/10 درجه سانتي‌گراد مي‌باشد و سپس با يک سير صعودي که از اواخر فروردين محسوس مي‌گردد تا دو ماه اول تابستان يعني تير و مرداد ماه بالا رفته و به 8/34 درجه مي‌رسد و مانند ساير نقاط استان از مرداد ماه سير نزولي آن شروع مي‌شود که از آبان ماه هوا سريعا" سرد مي‌گردد. ميانگين سالانه اين پارامتر 3/23 محاسبه شده است.
  حداقل مطلق دما: کمترين دماي ثبت شده در شهرستان مهران4- درجه سانتيگراد در دي ماه بوده و بررسي آمار ثبت شده نشان مي‌دهد بجز دي و بهمن ماه دماي هوا به زير صفر نرسيده است و بالاترين حداقل مطلق نيز مربوط به تير ماه با 5/19 درجه سانتيگراد مي‌باشد.
  حداکثر مطلق دما: کمترين مقدار اين دما 5/27 درجه سانتيگراد مربوط به آذرماه بوده و در تير ماه هواي مهران بسيار گرم و به بالاي 50 درجه سانتيگراد مي‌رسد( بالا ترين دماي ثبت شده 5/50 درجه مي‌باشد). از فروردين تا تير ماه حداکثر دماي ثبت شده روند افزايشي دارد و از مرداد تا آذر ماه سير آن نزولي مي‌گردد. اطلاعات فوق در نمودار شماره 1 نشان داده شده است.
  - ميانگين دماي ساليانه:
  ميانگين دماي ساليانه اين ايستگاه 3/23 درجه سانتيگراد مي‌باشد.

  بارندگي منطقه
  منشا بارندگي در منطقه جبهه¬هاي مرطوب و باران‌زاي مديترانه¬اي و توده¬هاي كم فشار سوداني مي¬باشد. دوره بارش اين توده¬ها معمولا" در پائيز و ماههاي اول بهار مي¬باشد.
  حداكثر بارندگي روزانه :
  بر اساس آمار و اطلاعات موجود در جدول شماره 1 شديدترين بارندگي منطقه در اسفندماه رخ داده و ميزان حداكثر بارندگي روزانه آن 63 ميليمتر ثبت شده است. در ماههاي دي و بهمن بارندگيهاي شديد نيز در منطقه به وقوع پيوسته كه به ترتيب رقم 28 و 32 ميليمتر را در بر داشته است.
  در فروردين ماه حداكثر بارندگي روزانه مهران 42 ميليمتر و براي ارديبهشت ماه 7 ميليمتر به ثبت رسيده است و در ماههاي خرداد، تير، مرداد و شهريور بارندگي شديدي به ثبت نرسيده است. بر طبق آمار و اطلاعات جدول شماره 2 در ماههاي مهر و آبان و آذر حداكثر بارندگي روزانه منطقه به ترتيب 15، 16،34 ميليمتر ثبت و گزارش شده است.


  بارندگي ماهانه :
  بالاترين ميانگين ماهيانه بارندگي در ديماه رخ داده و رقم آن 9/53 ميليمتر مي‌باشد. پس از آن بهمن ماه 6/53 و اسفند 6/47 ميليمتربوده است. در فروردين ماه، ميزان بارندگي 8/25 ميليمتر، ارديبهشت 8/4 ميليمتر محاسبه گرديده است. در ماههاي خرداد، تير، مرداد و شهريور گزارشي از ميزان بارندگي ثبت نشده است.

  بارندگي فصلي :
  فصل زمستان با ميانگين 1/155 ميلي متر پر باران‌ترين و بعد از آن فصل پاييز با ميانگين بارش 2/61 ميليمتر و فصل بهار با ميانگين 6/30 ميليمتر قرار دارند. در تابستان هيچگونه آمار ثبت شده‌اي از نظر بارندگي موجود نمي‌باشد. ميانگين و درصد بارندگي در فصول مختلف سال در ايستگاه مهران در جدول شماره 2 ارائه شده است.
  ايستگاه زمستان بهار تابستان پاييز
  ميزان بارندگي(ميليمتر) درصد ميزان بارندگي(ميليمتر) درصد ميزان بارندگي(ميليمتر) درصد ميزان بارندگي(ميليمتر) درصد
  مهران 1/155 9/62 6/30 4/12 0 0 2/61 8/24
  جدول شماره 2: توزيع فصلي بارندگي در ايستگاه مهران به ميليمتر
  ميانگين بارندگي ساليانه منطقه:
  ميانگين سالانه بارندگي در منطقه 9/246 ميليمتر محاسبه شده است.
  رطوبت نسبي ايستگاه

  بيشترين ميانگين ماهيانه نم نسبي منطقه در دي ماه به ميزان 80% و کمترين آن مربوط به فروردين و ارديبهشت ماه و 53% مي‌باشد و متوسط سالانه نم نسبي 65% محاسبه شده است. رطوبت نسبي در زمستان بطور ميانگين 74% مي‌باشد، در بهار حدود 56% (از اسفند ماه تا فروردين ماه داراي يک افت شديد است و از 68% به 53% مي‌رسد). در تابستان 3/62% و در پائيز به 67% مي‌رسد ( از آبان ماه تا آذر ماه داراي يک صعود شديد است و از 66% به 79% مي‌رسد). ميانگين ماهيانه حداکثرهاي نم نسبي 89% و ميانگين ساليانه آن 75% مي‌باشد. ميانگين سالانه حداقلهاي نم نسبي اين منطقه 55% است.


  واحد های اراضی منطقه
  مطالعات قابليت اراضي تا حد واحد اراضي انجام شده و تيپ‌هاي مختلف را به واحدهاي مشخصي تقسيم نموده است. تيپهای مختلف اراضي در نشريه شماره 212 مؤسسه تحقيقات خاک و آب آمده است اين 9 تيپ مختلف عبارتند از :
  1- کوهها
  2- تپه‌ها
  3- فلاتها و تراسهاي فوقاني
  4- دشت‌هاي دامنه‌اي
  5- دشت‌هاي رسوبي رودخانه‌اي
  6- اراضي پست
  7- دشت‌هاي سيلابي
  8- واريزه‌هاي بادبزني شکل سنگريزه‌دار
  9- آبرفت‌هاي بادبزني شکل سنگريزه‌دار (مخروط افکنه‌ها)
  در صورتي‌که تيپي از اراضي در تيپ‌هاي نه‌گانه فوق‌الذکر قرار نگيرد، در گروه اراضي متفرقه دسته‌بندي شده و تعريف جداگانه‌اي براي آن لحاظ مي‌گردد.

  در اين قسمت كاربري اراضي مورد بررسي قرار گرفته است. هدف از اين مقوله در حقيقت كاربري اراضي در شرايط فعلي مي باشد. كاربري بعضي از واحدها ممكن است كه مطلوب باشد ولي امكان اينكه بعضي از واحدها مطلوبيت كاربري را نداشته و استفاده از آنها به پايداري بهره وري لطمه وارد نمايد نيز منتفي نيست. بنابراين هدف از كاربري اراضي استفاده فعلي از اراضي بدون در نظر گرفتن صحت و يا اشكال اين نوع كاربري است. طبيعي است كه كاربري ها ذكر شده براي هر واحد قطعا در بعضي موارد شامل كل واحد نخواهد بود و امكان دارد كه علاوه بر كاربري ذكر شده استفاده هاي ديگري نيز در سطوح كوچك صورت گيرد كه به دليل مقياس نقشه امكان تفكيك و يا جانمائي آنها وجود نداشته است. بهر حال كاربري هاي اصلي اراضي در هر يك از واحدهاي مجزا شده منطقه شرح داده مي شود.
  - تيپ کوهها

  واحد اراضي 1.4
  اين واحد از اراضي را کوههاي کم‌ارتفاع، بريده بريده و فرسايش يافته در برمي‌گيرد که از مارن‌هاي آهکي، گچي و ماسه‌اي و کنگلومرا تشکيل شده‌اند. شيب اراضي اين واحد در جهات مختلف متفاوت بوده و به حدود 100 درصد نيز مي‌رسد. وسعت اين واحد از اراضي حدود 33300هکتار بوده و 8/56 درصد از کل اراضي منطقه را در برمي‌گيرد.
  - تپه‌ها
  وسعت تپه‌ها درمنطقه حفاظت شده کولک حدود 8/24188هکتار است و 41 درصد از کل اراضي منطقه را شامل مي‌شود.

  واحد اراضي 2.4
  اين واحد را تپه‌هاي کم ارتفاع بريده بريده و فرسايش يافته تشکيل مي‌دهند که از مارن‌هاي گچي- ماسه‌اي و آهکي و کنگلومرا ساخته شده‌اند. در قلل اين تپه‌ها بيرون‌زدگي‌هاي سنگي ديده مي‌شود و در کف دره‌هاي اين اراضي، قسمت‌هاي شور به چشم مي‌خورد. شيب اين اراضي کم بوده وا ز 40 درصد تجاوز نمي‌کند. در بعضي جاههاي اين تپه‌ها فرسايش خندقي نسبتاً شديد بدليل طبيعت مواد سازنده‌شان که مارن مي‌باشد بوقوع مي‌پيوندد.

  فلاتها و تراس‌هاي فوقاني
  اين تيپ در منطقه حفاظت شده کولک بخش اعظم سطوح قديمي و فرسايش يافته را در برمي‌گيرد. وسعت اراضي قرار گرفته در اين تيپ حدود 9/1281هکتار است که 2/2 درصد سطح منطقه مي‌باشد. اين تيپ در منطقه شامل واحد زير است:

  واحد اراضي3.7
  این اراضی شامل فلاتهایی با پستی وبلندی وبریدگیهای کم تا متوسط برروی کنگلومرای ست می باشد شیب عمومی 3تا 6درصد وشیب جانبی 5 تا 10درصد است خاک عمیق با بافت متوسط وبعضاٌ سنگین بوده که در طبقه بندی کلکاریک ریگوسل قرارمی گیرند ودربعضی قسمتها خطرسیلگیری وجود دارد دارای پوشش متوسط تا زیاد بوده و چراگاه فصلی میباشد ودربعضی قسمتها دیمکاری وجود دارد .محدودیت عمده این اراضی پستی و بلندی و عمق کم خاک وفرسایش می باشد عملیات اصلاحی مهم در این واحد شامل کنترل چرا ومرتعداری و کنترل سیلاب و احداث کنتور فارومی باشد این اراضی برای چراگاه مناسب هستند .  وضعيت جامعه پوشش گياهی
  پوشش گياهي منطقه به منظور تشريح دقيق تر و آگاهي از تنوع گونه اي فرم پرورشي، تراكم و وضعيت عمومي آن به 14 جامعه پوشش گياهي تقسيم شده است(محمدپور،1385) که به تشریح آنها می پردازیم .

  7- 1 تیپ Amygdalus lycioides-Noea mucronata- Teucrium oriental
  نشانه روی نقشه: Am-ly-.no-mu-Te-or
  مساحت این تیپ 2379هکتار است که 4 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در غرب صالح آباد، درشیب شرقی کوه خلیفه و اطراف رودخانه چم سرخ واقع شده است .
  عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 600 تا 800 متر از سطح دریا، اقلیم نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 427 تا468 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم بختیاری و واحدهای اراضی 1.4و 2.4 در شیب 5 - 30 درصد واقع شده است .

  7- 2 تیپ Amygdalus lycioides Astragalus fasciculifolius
  نشانه روی نقشه: As-fa.Am-ly
  مساحت این تیپ 5608 هکتار است که 5/7 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ درجنوب غرب منطقه مورد مطالعه در شیب جنوبی کوه سرخ ودهلوان درکنار رود خوش و تا نزدیک منطقه امیر آباد در جنوب صالح آباد واقع شده است.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 500 تا 1100 متر از سطح دریا ، اقلیم نیمه خشک معتدل ونیمه خشک سرد با میانگین بارندگی سالیانه 395 تا 569 میلی متر می باشد . این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی بختیاری وآغاجاری و رسوبات دوران چهارم و واحدهای اراضی 2.4و3.1 در شیب 5-30 درصد واقع شده است.

  7– 3 - تیپ Teucrium polium Astragalus fasciculifolius-Heliotropium noeanum
  نشانه روی نقشه: As-fa.He-no.Te-po
  مساحت این تیپ 1550 هکتار است که 2 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در مرکز منطقه مورد مطالعه، شیب شرقی کوه خلیفه تا نزدیک روستای سرنی ومشرف به اراضی زراعی واقع شده است. عرصه استقرار این تیپ گیاهی دردامنه تغییرات ارتفاعی بین 600 تا 900 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل میانگین بارندگی سالیانه 456 تا 416 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و بختیاری و واحدهای اراضی 1.4 و 2.4 و 3.1 در شیب 5-20 درصد واقع شده است.

  7- 4 - تیپ Astragalus fasciculifolius - Pteroypyrum noeanum
  نشانه روی نقشه: As-fa.Pe-no
  مساحت این تیپ 2654هکتار است که 56/3 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در مرکز منطقه مورد مطالعه در جنوب شهر صالح آباد ودر اطراف تنگ آقامیر کوه سرخ و رودخانه چم سرخ واقع شده است .عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 500تا1100 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه خشک بیابانی معتدل و نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 384 تا 465 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی آغاجاری وبختیاری و واحدهای اراضی 2.4و3.1 در شیب5 -20 درصد واقع شده است.

  7- 5 - تیپ Hammada salicornic-Annual grasses-Annual forbs
  نشانه روی نقشه: Ha-sa.An-gr.An-fo
  مساحت این تیپ 15742 هکتار است که 5/8 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد این تیپ درشمال غرب منطقه مورد مطالعه در منطقه پاسگاه انجیره و تنگ تاریکه و رودخانه تلخاب در نوار مرزی با کشور عراق واقع شده است .عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 200 تا 900 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه خشک بیابانی سرد وخشک بیابانی گرم و نیمه خشک گرم و نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 343 تا 456 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی گچساران، آغاجاری، رسوبات دوران چهارم و واحدهای اراضی 1.4 و 2.4 و 3.7 در شیب5- 30 درصد واقع شده است .

  7- 6 - تیپ Noea mucronata- Prosopis farcta
  نشانه روی نقشه:No-mu.Pr-fa
  مساحت این تیپ 1654 هکتار است که 22/2 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ درغرب منطقه مورد مطالعه، در شیب جنوبی کوه خلیفه و در نزدیک روستای سرنی مشاهده میگردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 500تا 1000 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 408 تا 481میلی متر می باشد.
  این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و آغاجاری و بختیاری و واحدهای اراضی 1.4و2.4 در شیب 5- 30 درصد واقع شده است.  7– 7 – تیپ Salsola lachnanta- Noea mucronata
  نشانه روی نقشه: Sa-la.no-mu
  مساحت این تیپ 15685 هکتار است که 47/14 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در غرب منطقه مورد مطالعه و در دو تیپ جداگانه مشاهده می گردد این تیپ در منطقه سرنی به طرف کوه خلیفه و منطقه درگوان و کوه کولگ و سیاول تا رودخانه کنجانچم مشاهده می گردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 400 تا 1000 متر از سطح دریا ، اقلیم منطقه خشک بیابانی معتدل و نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 384 تا 392 میلی متر می باشد این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و آغاجاری و بختیاری و گچساران و واحدهای اراضی 1.4 و 2.4 و 3.1 و در شیب5-20 درصد واقع شده است .

  7- 8 - تیپ Teucrium oriental- Noea mucronata
  نشانه روی نقشه: Te-or- No-mu
  مساحت این تیپ 155 هکتار است که 2/0 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه مورد مطالعه در ارتفاعات تخت خان مشاهده می شود.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 300 تا 600 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل و نیمه خشک سرد با میانگین بارندگی سالیانه 392 تا 530 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و آغاجاری وگچساران و واحدهای اراضی 1.4و2.4 در شیب 0- 30 درصد واقع شده است.  7–9- تیپ Ziziphus numularia-Convolvulus oxyphyllus-Anchusa italica
  نشانه روی نقشه: Zi-nu.Co-ox.An-it
  مساحت این تیپ 5965 هکتار است که 8 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه موردمطالعه، در منطقه درگوان صالح آباد، بین کوه خلیفه و صخره های موازی تا رودخانه چم سرخ مشاهده می گردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 400 تا 700 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 391 تا 432 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی آغاجاری و گچساران وواحدهای اراضی 1.4و2.4 در شیب 30-60 درصد واقع شده است.

  7- 10 - تیپ Annual grasses-Annual forbs
  نشانه روی نقشه: An-gr.An-fo
  مساحت این تیپ928 هکتار است که 24/1 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه موردمطالعه مشاهده می گردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 100 تا 500 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه خشک بیابانی گرم و خشک بیابانی معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 342 تا 416 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم وآغاجاری و بختیاری و گچساران و واحدهای اراضی 1.4 و 2.4 و 3.2 و 8.1 در شیب 5 - 20 درصد واقع شده است.

  7- 11 - تیپ Cymbopogon olivieri- Teucrium oriental-Stipa hohenackeriana
  نشانه روی نقشه: Cy-ol.te-or.st-ho
  مساحت این تیپ 960 هکتار است که 2/1 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه موردمطالعه و در بین کوههای کولک وسیاول تا رودخانه کنجانچم مشاهده می گردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 400 تا 700 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه خشک بیابانی معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 384 تا 432 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی گچساران و واحد اراضی 1.4 در شیب 12- 5درصد واقع شده است .

  7- 12 - تیپ Gypsophila pallid- Noea mucronata
  نشانه روی نقشه Gy-pa.No-mu :
  مساحت این تیپ 10514 هکتار است که 13/14 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه موردمطالعه ودر ارتفاعات کوه کولگ و نوار مرزی مشاهده می گردد.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 500 تا 900 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه خشک بیابانی معتدل و نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 366 تا 452 میلی متر می باشد. این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و آلوویال وگچساران و واحدهای اراضی 1.4 و 2.4 و 3.2 در شیب 5-20 درصد واقع شده است .

  7– 13 - تیپ Phlomis olivieri -Centaurea Intricate - Heliotropium ramosissimum
  نشانه روی نقشه: Ph-ol.Ce-in.He-mu
  مساحت این تیپ1814 هکتار است که 43/2 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد .این تیپ درشمال غرب روستای گلان وتپه ماهورهای بین صالح آبادوگلان ، در کنار راه ارتباطی مهران به صالح آبادودرشرق وجنوب شرق شهرصالح آباد مشاهده می گردد.
  عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 500تا 1000 متر از سطح دریا ، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل و نیمه خشک سرد با میانگین بارندگی سالیانه 406 تا 467 میلی متر می باشد این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی رسوبات دوران چهارم و آغاجاری و بختیاری وگچساران و واحدهای اراضی 1.4 و2.4 و 3.1 و 8.1 در شیب 12-30 درصد واقع شده است.


  7- 14 - تیپ Heliotropium noeanum Centaurea Intricate Astragalus fasciculifolius
  نشانه روی نقشه He-no.Ce-in.As-fa :
  مساحت این تیپ 936 هکتار است که 25/1 درصد کل پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهد. این تیپ در جنوب منطقه مورد مطالعه، شیب شرقی کوه خلیفه به سمت صالح آباد مشاهده می شود.عرصه استقرار این تیپ گیاهی در دامنه تغییرات ارتفاعی بین 700 تا 1000 متر از سطح دریا، اقلیم منطقه نیمه خشک معتدل با میانگین بارندگی سالیانه 437 تا 481 میلی متر می باشد.
  این تیپ گیاهی در روی تشکیلات زمین شناسی بختیاری وواحدهای اراضی 1.4 و 2.4 در شیب 20-60 درصد واقع شده است .


  حیات وحش
  الف) پشتانداران : پستاندارانی که در منطقه ممنوعه کولک وجود دارند عبارتند از:
  تشی - Hystrix Indica
  خرگوش - Lepus capensis
  گرگ - Canis Iupus
  شغال - Canis aureus
  روباه معمولی - Vulpes Vulpes
  گربه وحشی - Felis Catus
  کفتار - Striped Hyaenidea
  خرس قهوه ای - Vrsus arctos
  گراز - sus Scrofa
  پلنگ - Panthera pardus
  پازن - Capra aegagrus
  قوچ ارمنی - Ovis orientalis gmelini
  آهو - Guzell subguttarosa

  سیاه گوش - Lunx lynx  ب) پرندگان
  بر اساس مشاهدات بعمل آمده و با توجه به گزارشات مامورین گارد اجرائی محیط
  زیست استان پرندگانی که در داخل و مناطق اطراف منطقه ممنوعه کولک وجود دارند
  عبارتند از:
  کبک - Alectoris chukar
  تیهو - Ammo perdix griseeguluris
  فاخته - C.oenas
  سار - S.Valgaris
  دراج - Franco linus Fran colinus
  گنجشک معمولی - Passer domesticus
  شهد خوار - Nectarinia asitica
  زنبور خوار معمولی- M.apia ster
  جغد کوچک - Athene noctua
  کورکور - M.migrans
  عقاب دشتی - Aguila rapax
  عقاب طلائی - A.chrys aetos
  دال - Aeg yoius aetos
  کرکس- Gyps Fulvus
  قمری معمولی- S.turtur
  دلیجه - F.tinnun cuius
  قرقی- A.nisus
  سارگپه پا بلند- B.rufinus
  بالابان- Falco cherrag
  طرلان - A.ccipiter gentilis
  کبوتر چاهی - C.livia
  یا کریم - streptopelia decaoeto
  زاغ - pica pica
  کلاغ سیاه - C.Fraqi lequs
  کلاغ گردن بور - corrus Monedula
  کلاغ ابلق- C.corone  ج) خزندگان:
  خزندگانی که در منطقه ممنوعه کولک وجود دارند عبارتند از:
  مار جعفری - Echis (carinatus)
  افعی یا گرزه مار - Vipera lebetina
  تیره مار - Psa mmophis scho kari
  کورمار - Eryx jaculus
  یله مار-malpolonem . In signitus
  کورمار شنی - Eryx eleganus
  مار آتشی - coluber jugularia
  مار گرگی - cycodon striates
  مار پلنگی - coluber Lavergieri
  مار دستی - coluber ladacansis
  مار کوتوله - Eirenis collaris
  از گونه های لاک پشت موجود در این منطقه می توان به Mauremys caspica caspica اشاره کرد.
  از گونه های مارمولک موجود در منطقه
  Agama Agilis
  Agama nupta nupta
  Agama ruaerata ruelerata

  lacerta prin caps
  Lacerta strigata
  Eumeccs schneliderii

  زیستگاه های مهم و با اهمیت منطقه کولک که تقریبا کانونهای حیات وحش در منطقه محسوب می شوند . عبارتند از:
  1- زیستگاه گنجی ویس
  2- زیستگاه کانی سخت
  3- زیستگاه تپه قجر
  4- زیستگاه شورشیرین جدید و قدیم
  5- زیستگاه تنگ تاریکه و شینو
  6- زیستگاه در بند سیاه ول
  7- زیستگاه در بند کبود
  8- زیستگاه سرگچله
  9- زیستگاه خلیفه ، ورزردگ ، ورچل
  10- زیستگاه کوه سرخ ، بانشیر و کلک
  11- زیستگاه کنجانچم ، پاهرود و دره نمک
  12- زیستگاه بند سبز کولک  وضعیت مرزبندی منطقه
  مرز محدوده منطقه حفاظت شده پیشنهادی کولک بشرح ذیل می باشد:
  شمالا: از پاسگاه انجيره در امتداد رودخانه تنگ تاريکه تا متصل شود به پاسگاه ني خضر سپس در مسِر رودخانه سرني تا تقاطع جاده سر سفيد و در امتداد آن به ارتفاعات مشرف به روستاي سرني ( لرزه)
  شرقا : از ارتفاعات لرزه ( ارتفاعات مشرف به روستاي سرني ) در امتداد اراضي ملي ( موازي خط الراس کوه خليفه) تا وصل شود به رودخانه شور شيرين سپس در امتداد جاده پا دامنه کوه سرخ و بانشير به رودخانه قلعه ملک تا متصل شود به رودخانه کنجانچم و در امتداد آن تا تقاطع جاده پاسگاه سالاري.
  جنوبا : از تقاطع رودخانه کنجانچم و جاده پاسگاه سالاري به طرف پاسگاه اميد و در امتداد مرز مشترک کشور ايران و عراق تا پاسگاه اميد.
  غربا : از پاسگاه اميد در امتداد مرز مشترک کشور ايران و عراق تا پاسگاه انجيره.  فعالیت انسانی و تعارضات
  در محدوده منطقه شکار ممنوع (در وضع موجود که مساحت آن 76 هزار هکتار است) . عوامل طبیعی از قبیل افزایش تبخیر و تعرق بالا یک اکوسیستم حساس طبیعی را پدید آورده اند . با توجه به رشد جمعیت و افزایش بهره وری و فشار بر منابع طبیعی منطقه تخریب هائی ایجاد شده است که نتیجه کلی آن نابودی تدریجی گونه های مختلف گیاهی و جانوری که عرصه طبیعی منطقه می باشد . در حقیقت بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی و محیط زیست منطقه در گذشته های دور و نزدیک ، موجب گردیده که محیط زیست در گستره مورد نظر بدلیل فشارهای مضاعفی که بر آن در وضعیت فعلی وارد می شود بویژه چرای مفرط احشام و شکار و صید توان واقعی خود را از دست بدهد .از طرف دیگر کشاورزی در اراضی شمال شرقی و شمال غرب منطقه شخم زدن در امتداد شیب ها عاملی جهت تشدید فرآیندهای فرسایشی و بروز جریانات سطحی و سیلابها با شدت بیشتر شده است . بعنوان مثال کشاورزان مناطق سرنی و صالح آباد قسمت هائی از مراتع سر سبز حاشیه ای مجاور محدوده ممنوعه را شخم زده و آنها را به زمینهای زراعی کم بازده تبدیل کرده اند. این زمینهای در حال حاضر بعلت شیب زیاد ( بیش از 12%) و کمی عمق خاک و شخم و کشت غلط در جهت شیب قدرت و ظرفیت تولیدی خود را از دست داده اند. بنابراین برای رفع این معضلات محدوده پیشنهادی جهت ارتقاء سطح حفاظتی به حدود 58 هزار هکتار تقلیل یافته است. که با این اقدام تمامی سکونتگاهها و معادن و اراضی کشاورزی و...... از محدوده خارج می¬گردند. ضمن اینکه طبق ماده 4 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 28/3/1353 هر نوع ممنوعیت و محدودیت و مقرراتی که برای مناطق مذکور برقرار می گردد با حق مالکیت یا حق انتفاع اشخاصی که در داخل این مناطق قانونا دارا هستند مغایر نخواهد بود.

  مراکز جمعیتی ساکن و غیر ساکن منطقه در نواحی اطراف آن بدین شرح می باشد:
  الف) زندگی شهری و روستائی:  شهرستان مهران:
  این شهرستان با مساحتی بالغ بر 4133 کیلومتر مربع و ارتفاع 120 متر از سطح دریا بین 45 تا 47 درجه و 00 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و بین 33 درجه و 00 دقیقه عرضی شمالی از خط استوا قرار گرفته است موقعیت جغرافیایی آن بنحوی است که از شمال به شهرستان ایلام و از شرق به شهرستان دهلران و از غرب و جنوب به کشور عراق متصل می باشد.شهرستان مذکور بر اساس نتایج سرشماری 1385 دارای 57889 نفر جمعیت بوده که از این تعداد 26535 نفر در نقاط روستائی ساکن هستند و در مجموع دارای دو بخش صالح آباد و بخش مرکزی که نقاط شهری مهران ، صالح آباد بعنوان مراکز سیاسی و اداری به جمعیت شهری و روستائی این شهرستان خدمات می دهند .

  با توجه به جمعیت 57889 نفری شهرستان مهران ، و مساحت 4123 کیلومتر مربعی آن تراکم نسبی جمعیت به ازاء هر کیلومتر مربع 04/14 نفر محاسبه می گردد که این رقم پراکنش جمعیتی کمی در گستره منطقه را نشان می دهد . اما با توجه به ورود تعداد کثیری از جمعیت غیر ساکن (عشایر کوچ رو و نیروهای نظامی) در هر سال به منطقه عرصه های طبیعی آن متحمل فشارها و محدودیتهائی است که بر آن وارد می شود و بدیهی است با این وضعیت تنش ها و فشارهای وارده بر اکوسیستم منطقه و زیستگاه های کولک نمود بارزتری دارند و نمی توانند از تعرض مصون بمانند.

  بخش صالح آباد :
  این بخش به مرکزیت صالح آباد در قسمت شمال شرقی و مجاور منطقه واقع شده و همانطوریکه قبلا ذکر شد دارای یک دهستان بنام هجداندشت می باشد این دهستان که مرکز آن روستای ریکا است 972 کیلومتر مربع وسعت دارد . روستای ریکا در 2 کیلومتری شمال منطقه قرار دارد و 89 خانوار جمعیت روستائی دارد. در قسمت شمال شرقی منطقه روستای گلان با 163 خانوار قرار گرفته است این روستا در بین 12 روستای دارای سکنه از بیشترین جمعیت روستائی متمرکز در اطراف منطقه برخوردار می باشد . همچنین روستای سرنی در ضلع شمال غربی منطقه با بیش از 16 خانوار استقرار داشته و کوه خلیفه که یکی از زیستگاههای حائز اهمیت منطقه است به آن منتهی در کنار جاده آسفالته صالح آباد به سرنی و میمک و مجاور مرز منطقه روستای کلک با 4 خانوار کمترین جمعیت روستائی اطراف منطقه را به خود اختصاص داده است.


  ب) جمعیت غیر ساکن منطقه عشایر کوچ رو:
  عشایر استان ایلام از ایلات متعددی تشکیل یافته که در تقسیمات مطالعات آمایش سرزمین سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجموع آنها به دو گروه عمده ایلات کرد و ایلات مهکی تقسیم شده اند علاوه بر عشایر موجود گروهی از عشایر استانهای همدان ، کرمانشاه و لرستان نیز قشلاق خود را در این استان می گذرانند این گروه شامل ایلات زنگنه ، زوله ، جمیر ، چوبین گمرگنی و بیرانوند می باشد ، اما در منطقه ممنوعه کولک هر ساله ایلات عشایر متعددی زمستان خود را در نواحی مرتفع و دامنه های آن می گذرانند و بر اساس آمار و گزارشات عشایر کوچروی مذکور از 15 آبانماه هر سال تا 15 فروردین ماه سال بعد با شغل دامپروری و گله دارای و کوچروی اوقات خود را در منطقه سپری می نمایند ایلات و عشایری که قشلاق خود را در گستره منطقه کولک می گذرانند شامل ایل میش خاص ، ایل قجر ، ایلات مهدی آباد ، بانقلان ، شاد آباد و نوروز آباد می باشند .
  از نظر کشاورزی اراضی مستعدی در اطراف منطقه بخصوصی در دشت صالح آباد وجود دارد که در فصول مناسب زیر کشت بوده و غالبا جهت کشت دیم و صیفی کاری مورد استفاده قرار می گیرند همچنین با توجه به وجود مراتع غنی در گستره طبیعی منطقه ، دامداری بعنوان شغل برتر مردم آن ناحیه رونق داشته و نیازهای معیشتی آنان را فراهم می نماید . درزمینه وضعیت صنعت و معدن در داخل و اطراف منطقه هر چند که فعالیت صنعتی قابل توجهی وجود ندارد و کشاورزی مدرنیزه نیز رواج نیافته است اما معادن مختلفی مانند نمک و شن و ماسه در داخل منطقه و گچ و گوگرد ، سنگ لاشه و مالون در حوالی منطقه وجود دارند که مجموعه معادن مذکور قسمتی از نیازهای استان را تامین می نمایند .  امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت حفاظت
  - احداث پاسگاههای محیط بانی در سه نقطه کانی سخت ، خلیفه و تنگ تاریکه به لحاظ قابلیت دسترسی مناسب .
  - خودرو کمک دار مناسب (لندرور) به تعداد حداقل 3 دستگاه.
  - موتور سیکلت تریل 250 یا 175 سی سی یاماها 3 دستگاه.
  - نیروهای محیط بان زبده و آموزش دیده حداقل 15 نفر.
  - نصب یک دستگاه بی سیم مادر و 6 دستگاه بی سیم دستی و 3 دستگاه بی سیم خودروئی .
  - دوریبن شکاری 15 دستگاه .
  - GPS سه دستگاه .
  - اسلحه مناسب و اتوماتیک 15 قبضه .
  11- امکانات و تجهیزات موجود برای حفاظت از منطقه :
  در حال حاضراین منطقه تحت عنوان منطقه شکار و تیراندازی کولک توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهران و اکیپ سیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان محافظت می شود که محدودیت وسایل نقلیه و پرسنل همچنین گستردگی مناطق دیگر که در حوضه حفاظتی این شهرستان وجود دارند باعث گردیده که عرصه های با ارزش منطقه بطور کامل و شایسته کنترل نگردند.
  امکانات ادارات فوق الذکر بشرح ذیل می باشد:
  - اداره حفاظت محیط زیست مهران دارای 2 نفر محیط بان و 1 دستگاه خودرو می باشد.
  - اکیپ سیار اداره کل دارای 5 نفر محیط بان یک راننده و یک خودرو .
  - محیط بانی صالح آباد دارای 4 نفر محیط بان یک راننده و یک خودرو .

  نظرات مسئولین و مردم محلی در خصوص حفاظت از منطقه
  با توجه به اینکه مهمترین و با ارزش ترین زیستگاههای استان ایلام از نظر زیست گونه های با ارزش همچون کل و بز و قوچ ومیش در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کولک قرار دارند لذا مردم محلی و مسئولین امر انتظار حفاظت و کنترل بیشتری از عرصه ها و گونه های با ارزش منطقه دارند که این امر بر ارتقاء سطح منطقه به حفاظت شده و اختصاص اعتبار و امکانات مورد نظر میسر می شود.
  پیشنهادات و راهکارهای عملی حل بعضی از مشکلات :
  1) بکارگیری نیروهای جدید ، زبده و کارا به تعداد مورد لزوم با فراهم کردن امکانات کافی بمنظور نظارت و کنترل هر چه بیشنر از منطقه.
  2) بازسازی و احیاء اکوسیستم منطقه با توجه به وجود پتانسیل های لازم و زیستگاههای حائز اهمیت جهت حفظ حیات وحش و افزایش جمعیت جانوری منطقه..
  3) کنترل تعلیف احشام بصورت قرق و تعلیف ممنوع و جلوگیری از ورود آنها در فصول غیر مجاز جهت حفظ ذخائر ژنتیکی گیاهی و تامین علوفه زمستانی وحوش . جلوگیری از ورود نیروهای عشایر و دامدار به داخل کشور عراق به منظور ممانعت از نابودی حیات وحش در نقاط امن خارج از مرز .
  4) استقرار پست ها و پاسگاه های حفاظتی در مناطق حساس و حائز اهمیت داخل منطقه
  5) استفاده از روش های مختلف احیاء پوشش گیاهی چون بذر پاشی و جنگل کاری ، نهال کاری ، نشاء کاری متناسب با اقلیم منطقه .
  6) رعایت اصول صحیح چرا در منطقه با حفظ تعادل دام و مرتع و اجرای طرح های مرتع داری با مدیریتی صحیص و حتی المقدور ممنوعیت ورود دام به منطقه درشرایط فعلی جهت مهیا نمودن بستری مناسب برای تحکیم اقدامات حفاظتی و باروری هر چه بیشتر گونه های تهدید شونده .
  7) کاهش نیروهائی که امکان دسترسی به کلیه نقاط زیستگاهی منطقه را داشته (نظامی و انتظامی و...) و از نظر ترددی محدودیتی ندارند هم چنین جلوگیری از تخریب نقاط زیستگاهی در منطقه از نابودی حیات وحش با اعمال اهرمهای قانونی قویتر و دادن آگاهی های لازم به ساکنین مراکز جمعیتی مراتع در صالح آباد – ریکا – گلان – سرنی که در مجاورت منطقه قرار گرفته اند .
  8) جلوگیری از تداوم ساختار سنتی نظام دامداری با تغییر این نظام از سیستم باز به سیستم بسته در جهت جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و محیط زیست منطقه .
  9) جمع آوری سلاح های غیر مجاز در سطح منطقه با همکاری دستگاههای ذیربط از جمله نیروهای انتظامی و نظامی .
  10) استفاده از نیروهای بومی و علاقمند و فعال در قالب همیاری و اطلاع رسانی ، بمنظور کنترل مسائل حفاظتی و جلوگیری از شکار و صید و در نهایت حفظ حیات وحش منطقه .

اماکن مرتبطتگ ها