City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ موزه سفيد (کاخ ملت)

(64 رای)


اين کاخ، بزرگترين کاخ موجود در مجموعه کاخ سعدآباد است، که به‌علت رنگ سفيد نماي آن، به کاخ سفيد شهرت يافته‌است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ موزه سفيد (کاخ ملت)
 • کاخ موزه سفيد (کاخ ملت)
 • کاخ موزه سفيد (کاخ ملت)
 • کاخ موزه سفيد (کاخ ملت)
کاخ موزه سفيد (کاخ ملت) کاخ موزه سفيد (کاخ ملت) کاخ موزه سفيد (کاخ ملت) کاخ موزه سفيد (کاخ ملت) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 27940219 - 27940220
 • وب سایت : www.sadmu.com
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 9 الی 17:30
 • آدرس : میدان تجریش، خیابان دربند، مجموعه کاخ موزه سعد آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این بنا، علاوه بر آنکه اختصاص به امور اداری و تشریفاتی دوران پهلوی دارد، اقامتگاه تابستانی شاه و همسرش فرح، به حساب می‌آمد. این کاخ، شامل ۵۴ واحد مختلف، از جمله ۱۰ تالار تشریفاتی می‌باشد که وسیع‌ترین آن، تالار کاخ می‌باشد، که سفره خانه‌ای به مساحت ۲۲۰ متر مربع دارد.

 • تاریخچه

  بنای کاخ، به دستور رضاشاه، در سال ۱۳۱۰ خورشیدی آغاز گردید و در سال ۱۳۱۵ خورشیدی به پایان رسید. نقشه کاخ، اثر مشترک مهندس خرسندی و مهندس بوریس روسی می‌باشد. گچ‌بری‌های زیبا و ظریف درون کاخ، کار استادانی چون غلامرضا پهلوان، عبدالکریم شیخان، حسین کاشی و رضا ملائکه است. سنگ‌های مرمر سرسراها، از معادن شهرهای یزد و تربت حیدریه، تهیه شده و سنگ‌فرش کف‌ها، توسط استاد لرزاده انجام شده‌است. نمای بیرونی کاخ، به سبک ایرانی-رومی است، که چهار ستون اصلی بزرگ در چهارسوی سرسرا و چهار نورگیر، در اطراف سقف مرکزی می‌باشد. پرده‌های بزرگ نقاشی رنگ روغن، با موضوع داستان‌های شاهنامه که در اطراف نورگیر سرسرای طبقه اول است را استاد حسین بهزاد و شاگردانش، در سال ۱۳۲۰ خورشیدی به پایان رساندند.
 • ویژگی ها

  کاخ سفید، در زمینی به مساحت ۲۱۶۴ متر مربع، در دو طبقه، در زیربنایی در حدود ۵۰۰۰ متر مربع، ساخته شده‌است.
 • سیمای عمومی

  مای بیرونی کاخ، به سبک ایرانی-رومی است، که چهار ستون اصلی بزرگ در چهارسوی سرسرا و چهار نورگیر، در اطراف سقف مرکزی می‌باشد. پرده‌های بزرگ نقاشی رنگ روغن، با موضوع داستان‌های شاهنامه که در اطراف نورگیر سرسرای طبقه اول است را استاد حسین بهزاد و شاگردانش، در سال ۱۳۲۰ خورشیدی به پایان رساندند. تالارهای بزرگ تشریفاتی کاخ، به سبک اشرافی فرانسه تزئین گردیده‌است. از با ارزش‌ترین آثار این گنجینه، فرش‌های نفیسی است که نهایت ذوق و هنر بافندگان هنرمندان ایرانی را نشان می‌دهد. بزرگترین فرش این کاخ، ۱۴۵ متر مربع و دارای ۱۴۰ رج می‌باشد که با نقش مایه شمسه و قندیل، زینت بخش سفره خانه‌است. در سرسرای طبقه همکف، مجموعه‌ای از سفالینه‌های ایران، از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده هفتم هجری و همچنین کریستال‌هایی از دوره قاجار نگهداری می‌شود. پوشش دیوار تالارها، از پارچه‌های نفیس ابریشم، اطلس و تافته است. لوسترهای ساخت ایتالیا، فرانسه و چک-اسلواکی، روشنایی بخش تالارهای وسیع این کاخ است، که بزرگترین آن، دارای ۱۰۸ شاخه‌است. سه چلچراغی که تالار سفره خانه طبقه اول را روشن می‌کند و همچنین میز تحریر موجود در این سفره‌خانه، متعلق به ماری آنتوانت، ملکه فرانسه‌است.
 • پیشنهاد ویژه

  از با ارزش ترین آثار این گنجینه، فرش های نفیسی است که نهایت ذوق و هنر بافندگان هنرمندان ایرانی را نشان می دهد. بزرگترین فرش این کاخ، 145 متر مربع و دارای 140 رج می باشد که با نقش مایه شمسه و قندیل، زینت بخش سفره خانه ی 220 متر مربعی است.
 • سایر اطلاعات

  سعدآباد از جمله زمین هایی است که کاخ های بسیاری در آن بنا شده است که از جمله ی این کاخ ها می توان به کاخ سفید یعنی بزرگترین کاخ سعدآباد اشاره کرد که برای پذیرایی از میهمانان خارجی بنا نهاده شد.
  در میان چنارهای در هم تنیده، سفیدی ساختمان کاخ توجه تو را به خود جلب می کند.کاخ سفید را رضا شاه برای ایام تابستان جهت پذیرایی از میهمانان رسمی خود ساخت و در زمان پهلوی دوم هم میزبان میهمانان ویژه ای از جمله «جیمی کارتر» رییس جمهور وقت آمریکا و «چارلز دوگل» رییس جمهوری وقت فرانسه بود.
  این کاخ در دو طبقه قرار دارد. طبقه ی نخست شامل یک سرسرا در وسط و اتاق های متعدد و یک سالن بزرگ در اطراف است که یکی از اتاق ها اختصاص به دفتر کار محمدرضا شاه داشت و اتاق بازی بیلیارد و اتاق انتظار مسوولان لشکری و کشوری و تالار پذریرایی از جمله بخش های دیگر آن بود.
  پیانوی بزرگ منبت کاری شده که به سفارش «نیکلای دوم» آخرین تزار روسیه از دودمان «رومانف» در اواخر قرن 19 میلادی توسط هنرمندان آلمانی ساخته شده است هم از جمله اشیای عتیقه ی خریداری شده توسط خاندان پهلوی دوم است که در سرسرای کاخ سفید قرار دارد.
  طبقه ی دوم نیز مانند طبقه ی نخست طراحی شده است. دیوارهای اتاق ها و سربخاری ها از سنگ هایی تشکیل شده که دارای نقش های طبیعی است که در برش و صیقلی کردن آنها دقت فراوانی به کار رفته است. شاخصه ی مهم این طبقه، نقاشی سقف، کار هنرمند حسین بهزاد و برگرفته از شاهنامه ی فردوسی است.
 • منبع

  خبرگزاری ایرنا، مجله برترین ها، ویکیپدیا، وی سایت مجموعه تاریخی سعد آباد
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • مناسب برای کودکان
 • مسیر پیاده روی از درب اصلی مجموعه سعد آباد با 5 دقیقه پیاده روی می توانید به کاخ سفید برسید.
 • مسیر تاکسی از میدان تجریش تاکسی ها مستقیم شما را به میدان دربند و مقابل درب اصلی مجموعه سعد آباد می برند.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این مجموعه، ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.

اماکن مرتبطتگ ها

کاخ موزه کاخ سفيد سعد آباد تاريخي کاخ موزه کاخ سفيد کاخ موزه سعد آباد کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد تاريخي سعد آباد کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد سعد آباد تاريخي تاريخي کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد تاريخي سعد آباد کاخ موزه کاخ سفيد سعد آباد کاخ موزه کاخ سفيد تاريخي کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه تاريخي سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد سعد آباد تاريخي کاخ سفيد سعد آباد کاخ موزه کاخ سفيد تاريخي کاخ موزه کاخ سفيد تاريخي سعد آباد سعد آباد کاخ موزه کاخ سفيد سعد آباد کاخ موزه تاريخي سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد تاريخي سعد آباد تاريخي کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ سفيد تاريخي کاخ موزه کاخ سفيد تاريخي کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد سعد آباد تاريخي سعد آباد کاخ موزه تاريخي سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه کاخ سفيد سعد آباد تاريخي کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه تاريخي کاخ سفيد سعد آباد کاخ موزه سعد آباد کاخ سفيد تاريخي کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه کاخ سفيد تاريخي سعد آباد کاخ سفيد کاخ موزه سعد آباد تاريخي کاخ سفيد کاخ موزه تاريخي سعد آباد کاخ سفيد سعد آباد تاريخي کاخ موزه کاخ سفيد سعد آباد کاخ موزه تاريخي