City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب)

(16 رای)


کوير غدير اسب يا درياچه نمک غدير اسب، در استان اصفهان و در مرز استان قم واقع است. تالاب غدير به دليل بکر بودن و نداشتن هيچ گونه جاده دسترسي از شرايط زيست‌گاهي مناسبي براي گونه‌هاي خاص کويري از جمله هوبره برخوردار بوده و وجود ميکروارگانيسم‌هاي فراشور کويري نيز در اين ناحيه محتمل است. اين تالاب فاقد هر گونه رودخانه يا روان آب بوده و منبع آبي آن از سفره‌هاي آبي منطقه تأمين مي‌شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب)
 • کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب)
 • کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب)
 • کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب)
کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب) کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب) کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب) کوير غدير اسب (درياچه نمک غدير اسب) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غدیر اسب در 42 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان قم و 48 کیلومتری شمال کاشان واقع است. این کویر نمک جزو کویرهای نمک سه گانه کویر مسیله است. سه نمکزار شامل حوض سلطان، دریاچه نمک مسیله و غذیر اسب است که این نمکزار از نظر وسعت از دو نمکزار دیگر به مراتب کوچکتر است.

 • ویژگی ها

  ساختار تالاب از نوع تالاب‌های شور و فصلی به همراه پوسته نمکی است. تالاب غدیر دارای مساحت 3 هزار هکتار بوده که شامل کفه نمکی، حاشیه باتلاقی و پوشش گیاهی حاشیه‌ای در اطراف است که در منطقه سراجه مجاور سایت نفتی سراجه و جنوب دشت مسیله واقع شده است. در حقیقت ساختار فیزیکی و اکوسیستمی تالاب مذکور به لحاظ اجزای تشکیل دهنده تالاب شباهت زیادی با تالاب شکار ممنوع حوض سلطان داراست.
  اداره كل محيط زيست استان قم در حال رايزني جهت ثبت تالاب غدير اسب قم در فهرست كنوانسيون رامسر با هدف احياء اين تالاب و تحقق حقوق حقه‌ي تالابها و تامين حقابه‌هاي زيست محيطي آن است.
  به دلیل بالا بودن درصد املاح خاک در داخل محدوده کویر و در حاشیه آن حیات بیولوژیک وجود ندارد اما در حاشیه تالاب انواع گیاهان بیابانی و کویری قابل مشاهده است. پوشش گیاهی منطقه شامل درمنه دشتی، اشنان، تاغ، خارشتر، کلاه میرحسین و... است.
 • سیمای عمومی

  نمکزار غدیر اسب، دایره ای شکل است و قطر متوسط آن در حدود 4 کیلومتر است. ارتفاع سطح نمزار از آبهای آزاد در حدود 780 متر است که نسبت به دریاچه نمک مسیله در حدود 10 متر پایین تر است. همین پایین بودن سطح تراز باعث شده است که قسمتی از شورابه های دریاچه نمک پس از سرریز شدن به سمت این نمکزار حرکت کند. نمکزار از سمت غرب توسط ارتفاعاتی با جهت شمال غربی و کلوت مانند و از سمت شرق توسط زمینهای پفکی کویری حد فاصل تا دریاچه نمک مسیله محدود شده است. نزدیکترین آبادی به این منطقه حسین آباد میش مست در فاصله 14 کیلومتری غرب آن است.
 • شرایط استفاده

  مسیر مشخصی برای دسترسی به این تالاب وجود ندارد و برای دسترسی به آن باید از مهارتهای رانندگی و آفرود بهره جست. از اتوبان قم به کاشان پس از رستوران مارال وارد جاده قدیم قم کاشان شوید. از جاده قدیم خارج شده، جاده موازی خط آهن را به سمت کاشان ادامه دهید تا به اولین زیر گذر مسیر برسید. بعد از عبور از زیر گذر جاده تاسیسات مخابراتی ورجان را ادامه دهید. قبل از تاسیسات مخابراتی وارد جاده خاکی شرکت نفت شده و 10 کیلومتر به سمت شرق ادامه دهید. پس از 10 کیلومتر از جاده خاکی خارج شده و به سمت شمال بروید. تالاب در فرونشت گنبدهای نمکی نمایان می شود.
 • مسیر خودروی شخصی مسیر مشخصی برای دسترسی به این تالاب وجود ندارد و برای دسترسی به آن باید از مهارتهای رانندگی و آفرود بهره جست. از اتوبان قم به کاشان پس از رستوران مارال وارد جاده قدیم قم کاشان شوید. از جاده قدیم خارج شده، جاده موازی خط آهن را به سمت کاشان ادامه دهید تا به اولین زیر گذر مسیر برسید. بعد از عبور از زیر گذر جاده تاسیسات مخابراتی ورجان را ادامه دهید. قبل از تاسیسات مخابراتی وارد جاده خاکی شرکت نفت شده و 10 کیلومتر به سمت شرق ادامه دهید. پس از 10 کیلومتر از جاده خاکی خارج شده و به سمت شمال بروید. تالاب در فرونشت گنبدهای نمکی نمایان می شود.

اماکن مرتبطتگ ها