City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گفتگوهاي سينمايي فرانسوا تروفو

(47 رای)


 گفتگوهاي سينمايي فرانسوا تروفو فيلمساز مطرح موج نو فرانسه، به فارسي ترجمه و در کتابي منتشر شد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • گفتگوهاي سينمايي فرانسوا تروفو
گفتگوهاي سينمايي فرانسوا تروفو مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.هر روز چقدر از وقتت رو صرف مطالعه می کنی؟

 کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بيشتر از دو ساعت

2.چه نوع کتابهایی رو بیشتر دوست داری؟

 داستان و رمان  کتاب شعر  کتاباي تاريخي  کتاباي علمي  کتاباي عمومي  ساير

3.برای خرید کتاب سالیانه چقدر هزینه می کنی؟

 کمتر از 50 هزار تومان  بين 50 تا 150 هزار تومان  بين 150 تا 300 هزار تومان  بيشتر از 300 هزار تومان

4.هر روز چقدر از وقتت رو توی اینترنت می گذرونی؟

 کمتر از يک ساعت
 بين يک تا دو ساعت
 بين دو تا سه ساعت
 بين سه تا چهار ساعت
 بيشتر از چهار ساعت

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»نشر «شورآفرین» در ادامه‌ انتشار مجموعه گفتگو با کارگردانان جهان، کتاب «گفتگو با تروفو» را با ترجمه‌ آرمان صالحی منتشر کرد.

  • تاریخچه

    فرانسوا تروفو (۱۹۸۴-۱۹۳۲) فیلمساز، فیلم‌نامه‌نویس و نظریه‌پرداز و منتقد برجسته فرانسوی است که از پیشروان جریان موسوم به «موج نو» فرانسه به‌شمار می‌آید. از شاخص‌ترین فیلم‌های تروفو می‌توان به «چهارصد ضربه»، «به پیانیست شلیک کن»، «ژول و ژیم» و «سرگذشت آدل -ه» اشاره کرد.
  • ویژگی ها

    تروفو، شخصیت جالبی داشت. شاید نمای کلی از دفتر کارش را بتوان بازنمای شخصیت این کارگردان فرانسوی دانست: پوستر فیلم‌های خود و کارگردانانی که می‌ستود از جمله ژان رنوار، آلفرد هیچکاک، روبرتو روسلینی، هاوارد هاکس و اُرسن ولز را بر دیوار دفتر کارش زده بود. تصویری بزرگ از عنوان مقاله‌یی در یک روزنامه درباره فیلم مورد علاقه‌اش «همشهری کین» ساخته اورسن ولز بر گوشه‌ای از دیوار جای گرفته بود. روی میز دفتر کارش و بر تاقچه‌یی در بالای یک شومینه زیبا اشیایی قرار گرفته بود که مطمئناً تک‌تک آنها برای تروفو اهمیت ویژه‌ای داشت: یک پرنده پارچه‌ای از فیلم «روانی» هیچکاک، یک جعبه سیگار متعلق به روسلینی و فیلم‌نامه‌ای ساخته‌نشده از رِنوار.
  • سایر اطلاعات

    در بخشی از یکی از مصاحبه‌های منتشر شده در این کتاب می‌خوانیم: در قفسه‌های دفتر او صدها کتاب دیده می‌شد با موضوعاتی متنوع که تروفو از اکثر آنها در فیلم «فارنهایت ۴۵۱» استفاده کرده بود تا آنطور که خود در مصاحبه با اکسپرس می‌گوید فیلمی بسازد با موضوع «سوزاندن کتاب به منزله سوزاندن انسان‌ها. من نمی‌گویم که در این راه موفق شدم، اما هدفم این بود که فیلمی درباره‌ اهمیت ادبیات بسازم.» یک نگاه به قفسه‌ها کافی بود تا «کمدی انسانی» بالزاک و «مادام بواری» فلوبر را بازیابیم. «حس من (عشق من به ادبیات) در آن صحنه از «چهارصد ضربه» آشکار می‌شود که آنتوان شمعی را در برابر تصویر بالزاک روشن می‌کند.»

اماکن مرتبطتگ ها