City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه جواهرات ملي ايران

(42 رای)


گنجينه بي‌مانند « خزانه جواهرات ملي » مجموعه‌اي از گرانبهاترين جواهرات جهان است که طي قرون و اعصار بدين صورت فراهم آمده است. هر قطعه از اين جواهرات، گوياي بخشي از تاريخ پرفراز و نشيب ملت بزرگ ايران و مبين ذوق و خلاقيت‌هاي هنري مردم اين مرز و بوم است که خاطرات تلخ و شيرين شکست‌ها، پيروزي‌ها، غرور و خودنمايي‌ها و فرمانفرمايي همراه با زور و نخوت زمامداران گذشته را تداعي مي‌کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه جواهرات ملي ايران
 • موزه جواهرات ملي ايران
 • موزه جواهرات ملي ايران
 • موزه جواهرات ملي ايران
موزه جواهرات ملي ايران موزه جواهرات ملي ايران موزه جواهرات ملي ايران موزه جواهرات ملي ايران مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 64464700
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 14 الی 16:30 شنبه تا سه شنبه
 • آدرس : تهران - خيابان فردوسی - شماره 213 - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران - خزانه جواهرات ملی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»گنجينه حاضر از يک طرف بيانگر فرهنگ و تاريخ کهن‌سال و پرتلاطم ملت ايران و گويای داستان بخشی از زندگی پرماجرای گذشتگان و از طرفی ديگر بازگوی قصه اشک‌های خاموش مردم ستمديده و جور کشيده است که نتيجه خودآرايی و فخر‌فروشی قدرتمندان و صاحبان زور در دوران گذشته بوده است. اهميت جواهرات موجود در "خزانه جواهرات ملی" به ارزش اقتصادی آن محدود نمی‌گردد، بلکه نمايانگر ذوق و سليقه صنعتگران و هنرمندان ايران در دوره‌های مختلف تاريخ و به عنوان ميراث تاريخی، هنری، نماينده هنرهای مستظرفه کشور پهناور ما است.
اين جواهرات و نوادر برای زمامداران و حاکمان در طول تاريخ حکم زينت و زيور را داشته و اغلب شکوه و جلال دربار را نشان می‌داده است، ليکن پشتوانه قدرت و ذخيره خزانه مملکتی نيز محسوب می‌شده است.

 • تاریخچه

  اطلاعات دقيقی در مورد کيفيت و کميت گنجينه جواهرات تا قبل از دوران صفويه در دست نيست و می‌توان گفت تاريخچه جواهرات ايران از زمان سلاطين صفوی آغاز می‌شود. نحوه گردآوری و پديد آوردن مجموعه فعلی را به طور اختصار می‌توان چنين بيان داشت:
  تا قبل از صفويه، اقلامی از جواهرات در خزانه دولتی وجود داشته است و براساس نوشته‌های سياحان خارجی (ژان باتيست تاورنيه، شواليه شاردن، برادران شرلی، وارنيگ و ديگران) سلاطين صفوی حدود قرن (907 تا 1148 ﻫ. ق.) شروع به جمع‌آوری نفايس و گوهرها نموده و حتی کارشناسان دولت صفوی جواهرات را از بازارهای هند، عثمانی و کشورهای اروپايی مانند فرانسه و ايتاليا خريداری کرده و به اصفهان، پايتخت حکومت می‌آورده‌اند.
  بنابراين، در پايان سلطنت شاه سلطان حسين و با ورود محمود افغان به ايران، خزاين دولت توسط مهاجمان افغانی دچار پراکندگی گرديد و مقداری از آنها که بوسيله محمود افغان به اشرف افغان منتقل شده بود، پس از ورود شاه طهماسب دوم به همراهی نادر به اصفهان، به چنگ نادر افتاده و از خروج آنها از ايران جلوگيری شد.
  بعداً نادر برای پس گرفتن آن قسمت از جواهرات که به هندوستان رفته بود، نامه‌هايی به دربار هند نوشت، اما جواب نامساعدد شنيد. پس از لشکرکشی نادر به هند (1158 ﻫ. ق.) محمد شاه مبالغی نقدينه، جواهر و اسلحه تسليم نادر کرد. بخشی از اموال و خزاينی که نادر از هندوستان بدست آورده بود، به ايران نرسيد و در راه بازگشت به ايران از ميان رفت. نادر پس از بازگشت به ايران، مقدار قابل ملاحظه‌ای از جواهر ونوادر را به اسم ارمغان برای امراء و حکام و شاهان ممالک همسايه فرستاد. وی همچنين مقداری از اشيای نفيس و مرصع را به آستان حضرت امام رضا (ع) تقديم کرد و مقداری را نيز ميان سپاه خود تقسيم نمود.
  در سال 1160 ﻫ. ق. و پس از قتل نادر، احمد بيک افغان ابدالی از سرداران نادر، دست به غارت جواهرات خزانه نادر زد. از جمله اين گوهرها که از ايران خارج شد و هرگز بازنگشت، الماس معروف "کوه نور" بود. اين الماس به دست احمد شاه درانی و رنجيت سينگ پنجابی افتاد. با شکست رنجيت سينگ از انگليس‌ها، "کوه نور" به چنگ کمپانی هند شرقی افتاد و در 1266 ﻫ. ق. / 18/50 م. به ملکه ويکتوريا اهداء شد.
  از آن پس تا زمان قاجاريه، باقيمانده خزائن تغييرات چندانی نيافت. در دوران قاجاريه، مجموعه جواهرات، جمع‌آوری و ضبط شد و تعدادی از جواهرات به تاج کيانی، تخت نادری، کره جواهر نشان و تخت طاووس (تخت خورشيد) نصب گرديد.
  دو گوهر ديگر که به تدريج به مجموعه اضافه شد، يکی فيروزه که از سنگ‌های قيمتی ايرانی است و از معادن نيشابور استخراج می‌گردد و ديگری مرواريد که از خليج فارس صيد می‌شد.
  به موجب قانون مصوب 25 آبان 1316 شمسی، قسمت عمده جواهرات به بانک ملی ايران منتقل گرديد و سپس جزء پشتوانه اسکناس و بعداً وثيقه اسناد بدهی دولت به بانک بابت پشتوانه اسکناس قرار گرفت.
  خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسيس بانک مرکزی ايران افتتاح و به اين بانک سپرده شد و اکنون نيز در صيانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران می‌باشد. در زمان انقلاب شکوهمند اسلامی ايران و جنگ تحميلی، اين گنجينه نفيس و بی‌نظير به همت کارکنان متعهد و انقلابی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران حفظ گرديد.
  اينک شما گنجينه‌ای از نفايس و سنگ‌های پربها را که طی دوران طولانی در کوره پرتلاطم زمان، دگرگونی و شکل گرفته، در پيش رو داريد. اميد است با مشاهده آن، به ياد آوريم که در نظام الهی جای تاج و نميتاج در موزه است و اين همه يادآور تاريخ خونين و پردردی است که بايد به ما هشدار دهد تا آن همه درد هيچگاه و به هيچ قيمت، ديگر تکرار نشود.
 • ویژگی ها

  در مورد اين مجموعه نفيس سخن بسيار می‌توان گفت، اما به يک پرسش نمی‌توان پاسخ قطعی داد: بهای اين مجموعه چقدر است؟ هيچکس پاسخ اين سؤال را نمی‌داند، زيرا در اين مجموعه گوهرهايی است که در جهان نظير ندارد. در پاسخ به اين سؤال فقط می‌توان گفت: مجموعه جواهرات ملی ايران از لحاظ هنری، تاريخی و منحصر به فرد بودن در شرايطی است که حتی زبده‌ترين کارشناسان و ارزيابان جهان هم نتوانسته‌اند ارزش واقعی يا تقريبی آن را محاسبه کنند.
 • زمان مناسب بازدید

  بازديد از خزانه جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 امکان‌پذير است.
  خزانه جواهرات ملی در غير از ساعات فوق و نيز روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه و تعطيلات رسمی، تعطيل می‌باشد.
 • پیشنهاد ویژه

  برخی از جواهرات شاخص موزه:
  * دریای نور: دریای نور، درشت‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف جهان است‌. گفته می‌شود این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است‌. وزن آن 7 مثقال و 20 نخود، یعنی در حدود 182 قیراط‌، و صورتی است‌، ولی پیش از تراش‌، زیادتر از این بوده است‌. این الماس توسط نادرشاه افشار، جزو هدایای محمد شاه گورکانی و غنایم جنگی از هند به ایران آورده شده و بعد از طی دوران‌های مختلف به دست شاهان قاجاریه رسیده است‌.
  * کره جغرافیایی: کره جغرافیایی که وزن آن با پایه‌های طلایی آن حدود 37/5 کیلوگرم و روی آن 51366 قطعه جواهر گوناگون به وزن 3656/4 گرم نشانده شده است‌. اقیانوس‌ها و دریاهای زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل‌، ایران مرصع به الماس‌، اروپا مرصع به یاقوت‌، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است و خط استوا به وسیله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس نشان نصب شده‌، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است‌. روی کره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است‌. در این کره‌، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ زیب نمایان است‌.
  * تاج‌ماه: تاج‌ماه که بعد از دریای نور، در میان جواهرات سلطنتی خودنمایی می‌کند. این سنگ سفید و خوش آب و رنگ بادامی شکل 112 قیراط وزن دارد و در وسط بازوبند سلطنتی بازوی چپ قرار داشت‌. اما بعدها به صورت دگمه یا بر روی سینه یا پیش کلاه نصب می‌کردند و اینک به صورت پیاده در خزانه جواهرات سلطنتی ایران نگه‌داری می‌شود.
  * تاج‌کیانی: تاج‌کیانی، تاجی است که پادشاهان در مراسم تاج‌گذاری از آن استفاده می‌کردند.
 • شرایط استفاده

  افراد زير 12 سال اجازه ورود ندارند.
 • منبع

  وب سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
  ویکیپدیا
  باشگاه خبرنگاران جوان
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • تلفن عمومی
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر اتوبوس با استفاده از خطوط اتوبوس سرتاسری خیابان جمهوری، در ایستگاه چهار راه اسلاموبل پیاده شوید. همچنین میتوانید از خطوط اتوبوسرانی پایانه بیهقی به میدان امام خمینی استفاده کرده و در ایستگاه چهار راه اسلامبول پیاده شوید. از این ایستگاه با کمتر از دو دقیقه پیاده روی می توانید به موزه جواهرات ملی برسید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به موزه جواهرات ایستگاه امام خمینی واقع در تقاطع خط یک و خط دو مترو تهران است.
 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  هر ایرانی باید حتما یکبار سری به این خزانه بی قیمت بزنه تا با تاریخش افتخار کنه.واقعا افتخار آمیزه

 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  جواهراتش بی نظرین. من از یکی از مسئولانش پرسیدم که قیمت این ها چقدر هست. گفت به هیچ وجه قابل قیمت گذاری نیست. من متحیر مونده بودم

 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  من خیلی از موزه های دنیا رو دیدم. موزه هایی که اندازه نصف شهر بودن. ولی به یقین می گم با ارزش تر از این موزه در هیچ جای دنیا وجود نداره. اما حیف که تو یه فضایی 12 متری با فضا و هوای بد محبوس شدن

 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  ایام عید خیلی شلوغ می شه. ولی می ارزه. چون توی طرحه راحت تر می شه رفت

 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  ساعت بازدیدش خیلی بده. خیییییلی

 • نظر
  يكشنبه 09 فروردين 1394

  ساعت بازدیدش خیلی بده. خیییییلی

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار

سفرنامه های اینجا

همه سفرنامه ها


تگ ها

موزه جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي موزه جواهرات ملي موزه ايران موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه موزه ايران جواهرات ملي خزانه مرکزي ايران موزه ايران جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي خزانه مرکزي موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي خزانه مرکزي ايران موزه جواهرات ملي ايران موزه جواهرات ملي خزانه مرکزي موزه ايران جواهرات ملي موزه ايران خزانه مرکزي موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه خزانه مرکزي ايران جواهرات ملي موزه ايران جواهرات ملي موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي ايران موزه جواهرات ملي خزانه مرکزي موزه جواهرات ملي خزانه مرکزي ايران ايران موزه جواهرات ملي ايران موزه خزانه مرکزي ايران جواهرات ملي موزه ايران جواهرات ملي خزانه مرکزي ايران خزانه مرکزي موزه ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي خزانه مرکزي موزه جواهرات ملي خزانه مرکزي موزه ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي ايران موزه خزانه مرکزي ايران جواهرات ملي موزه جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي موزه ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه خزانه مرکزي جواهرات ملي ايران موزه ايران جواهرات ملي خزانه مرکزي موزه ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه جواهرات ملي خزانه مرکزي ايران جواهرات ملي موزه ايران خزانه مرکزي جواهرات ملي موزه خزانه مرکزي ايران جواهرات ملي ايران خزانه مرکزي موزه جواهرات ملي ايران موزه خزانه مرکزي