City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

رصدخانه زعفرانيه

(93 رای)


رصد خانه زعفرانيه يا همان مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، در واقع نخستين مرکز آموزش ستاره شناسي آماتوري در ايران است که در رده سني کودک و نوجوان فعاليت مي‌ کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • رصدخانه زعفرانيه
 • رصدخانه زعفرانيه
 • رصدخانه زعفرانيه
 • رصدخانه زعفرانيه
 رصدخانه زعفرانيه رصدخانه زعفرانيه رصدخانه زعفرانيه رصدخانه زعفرانيه مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 22752167
 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران، خیابان ولی عصر، خیابان سرلشکر فلاحی، بوستان زعفرانیه

«نظرتون چیه؟»

1.توی روز چقدر وقت آزاد برای تفریح داری؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

2.توی وقت آزادت چی کار می کنی؟

 خونه مي مونم  مي زنم بيرون  برنامه اي ندارم

3.روزانه چند ساعت برای تفریح از خونه می زنی بیرون؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

4.وقتی از خونه می زنی بیرون، دوست داری چی کار کنی؟

 پياده روي
 دور دور با ماشين
 برم کلاس هاي ورزشي
 برم کلاس هاي فرهنگي و هنري
 با دوستام جمع شيم يه جا
 پاساژ گردي
 شکم گردي
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»از برجسته ترین فعالیت های این مرکز می توان به نخستین آسمان نمای ساخته شده در ایران، نخستین تلسکوپ ساخته شده در ایران، نشر نخستین تقویم نجومی، نخستین نمایشگاه عکس های نجومی، برگزاری روز نجوم و برگزاری روز فضا اشاره کرد.

 • تاریخچه

  مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این مرکز در سال ۱۳۶۸ فعالیت خود را آغاز کرده‌ و تاکنون جمع زیادی از علاقمندان به نجوم آماتوری را در خود پرورش داده‌ است.
 • ویژگی ها

  عالیت های عمده این مرکز عبارتند از :
  1. برنامه های نمایشی: این مرکز با برگزاری برنامه های نمایشی به وسیله امکانات سمعی و بصری و امکان رصد با تلسکوپ مستقر در محل رصدخانه به همراه توضیحات لازم کارشناسان مجرب توانسته اوقات بسیار جذاب و شیرینی را طی مدتی حدود 5/1 الی 3 ساعت برای علاقمندان فراهم آورد. رصد لکه های خورشیدی در روز و رصد ماه و سیارات در شب، از جذاب ترین بخش های این برنامه می باشد.

  2. آموزش‌های دوره‌ای: فعالیت منحصر به فرد رصدخانه، آموزش‌های دوره‌ای متناسب با گروه های سنی کودک و نوجوان می باشد. این دوره ها كه سابقه‌ای 7 ساله در مركز دارد، صرفاً برای گروه سنی 7 تا 17 سال در دو مقطع مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود.
  دوره مقدماتی: این دوره شامل 4 درس پایه نجوم (منظومه شمسی، اختر فیزیك، كره آسمان و صور فلكی) است و منحصراً در تابستان هر سال ارائه می‌گردد. افراد پس از گذراندن این دوره و کسب موفقیت، بنابر علاقه شخصی، به دوره‌های پیشرفته وارد می‌شوند.
  دوره‌های پیشرفته: در دوره‌های پیشرفته مباحثی چون محاسبات نجومی، عكاسی از آسمان، پروژه‌های نجومی، ماه‌شناسی، ساعت آفتابی، رصد سیارات به علاقمندان آموزش داده می‌شود.
  لازم به ذكر است تمام دوره‌ها ضمن انجام فعالیت‌های علمی و رصدی در مركز با اردوهای رصدی بیرون از شهر همراه است.

  3. مشاوره علمی به مراکز آموزشی و علاقمندان: مركز رصد و نجوم کانون (رصدخانه زعفرانیه) با سابقه طولانی كه در امر آموزش و نجوم و اشراف به وضعیت نجوم آماتوری کشور، با انجام مشاوره علمی زمینه انتقال تجربه ناب خود را برای راه‌اندازی دوره‌های آموزشی مراکز دیگر فراهم می آورد.

  4. برگزاری مناسبت ها و نشست های نجومی : مركز رصد و نجوم کانون به مناسبت‌های گوناگون نجومی با هدف اطلاع رسانی و توسعه علوم نجومی و فضایی به علاقمندان، اقدام به برگزاری مراسم و نشست های علمی به صورت رایگان کرده است. از جمله این مراسم رصد خورشیدگرفتگی، گذر عطارد، مقابله مریخ و روز نجوم است.
 • شرایط استفاده

  علاقه مندان به نجوم می توانند همه روزه بجز ایام تعطیل و البته با هماهنگی قبلی از این مرکز بازدید نمایند.
 • امکانات ویژه

  امکانات اُپتیكی رصدخانه شامل: تلسكوپ 10 اینچ mead ، تلسکوپ 6 اینچ زایس، تلسکوپ 4 اینچ نیوتنی روسی، تلسکوپ 8 سانتی‌متر شكستیGoto، تلسکوپ 6 سانتی‌متری شكستی زایس، تلسکوپ 6 اینچ Tall و مجموعه چند دوربین دوچشمی 60×20، 50×10 است. چشمی الكترونیك، چشمی میكروگایر و … هم از امكانات جدید مركز است.
 • نظر آزاده
  شنبه 25 دي 1395

  برای هماهنگی برای بازدید گروهی مدارس از رصدخونه چطور باید اقدام کنیم؟

اماکن مرتبطتگ ها