City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پلاسکو؛ نمادي از تهران مدرن دهه 40 که فروريخت (1395/11/10)

ريزش ساختمان «پلاسکو» به عنوان نمادي از آغاز شهرسازي مدرن در تهران، در روزهاي اخير مورد توجه رسانه هاي فعال در حوزه ميراث فرهنگي قرارگرفت .
پلاسکو؛ نمادي از تهران مدرن دهه 40 که فروريخت

به گزارش بزنيم بيرون ،  وضعيت نگران کننده «گراند هتل» قزوين به عنوان يکي از قديمي ترين هتل هاي ايران و ادامه مباحث درباره حفر زيرگذر در چهار راه تاريخي «گلوبندک» نيز از ديگر موضوع هاي مهم در اين حوزه در چند روز گذشته بود.

انتقاد دوستداران و فعالان حوزه ميراث فرهنگي از فرو ريختن ساختمان پلاسکو که نمادي از تهران مدرن دهه 40 به شمار مي رفت، در روز پنجشنبه سي ام دي ماه 1395، نيز برخي صفحات رسانه هاي مختلف را به خود اختصاص داد.
 
** پلاسکو و ريزش جبران ناپذير آن
ريزش مرگ آفرين ساختمان 17 طبقه پلاسکو در ضلع شمال شرقي چهار راه استانبول تهران پس از 3.5 ساعت سوختن با قدمتي نزديک به 54 سال ، موضوعي است که اخبار و تحولات مربوط به آن طي يک هفته گذشته مورد توجه رسانه هاي داخلي و خارجي قرار گرفت.
طبق آخرين اطلاعات رسمي منتشره حادثه منجر به شهادت 15 آتش نشان فداکار و جانباختن تعدادي شهروند شد .
حادثه مجتمع تجاري پلاسکو، تاکنون انتقادهايي را متوجه عملکرد سازمان آتش نشاني، مالک اين ساختمان يعني «بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي» و بيش از همه شهرداري تهران ساخته است.
دوستداران ميراث فرهنگي در زمره اين انتقادگران هستند؛ کساني که ساختمان پلاسکو و ديگر ساختمان هاي مشابه در تهران را نمادي از آغاز دوره مدرن در اين شهر مي دانند و بر لزوم توجه بيشتر به اين بناها به عنوان نخستين نشانه هاي شهرسازي مدرن در تهران تاکيد دارند.
روزنامه «آفتاب يزد» در گزارشي در صفحه گردشگري خود با عنوان «پلاسکو بر سر شهر آوار شد/ نقره داغ خاطره»، ريزش پلاسکو را نماد وهم آلود بودن سرنوشت تهران خواند و نوشت: ظهر پنج ‌شنبه پرونده 55 ساله ساختمان شناخته شده‌ اي در خيابان جمهوري تهران براي هميشه بسته شد، اما داغ خاطره فروريختن ناگهاني‌ اش در ذهن و خاطره تهران خواهد ماند. ساختماني که سال‌ ها بود بسياري نسبت به وضعيت بد نگهداري و ايمني ‌اش هشدار مي ‌دادند. 
پلاسکو اما نماد تهران رو به مدرنيته بود. تهراني‌ ها مي‌ گويند بازديد از پلاسکو آن اوايل جزيي از تفريحات شهر بوده است. آن سال‌ ها تصوير اين ساختمان بلند که مشرف به همه تهران بوده را خيلي ‌ها ديده بودند و به هواي ديدنش پا در خيابان جمهوري گذاشته ‌اند.
«احمد محيط طباطبايي»کارشناس ميراث فرهنگي تهران، در گفت و گو با آفتاب يزد با بيان اين نکته که پلاسکو از نظر خاطره و حافظه تاريخي بسيار ارزشمند بوده و جزو يادگارهاي دوره مدرنيته به ‌شمار مي ‌رفت، در خصوص عوامل اصلي فاجعه ريزش اين ساختمان گفت: اين ساختمان در چند سال اخير کارگاه شده بود که اصلا با کاربري آن همخواني نداشت. 
«متاسفانه اين مساله در بسياري از بافت ‌هاي تاريخي و ميراث فرهنگي ايران ديده مي ‌شود. نبايد فراموش کرد که بازار مولوي با وجود اين همه مواد آتش‌ زا هيچ ‌گونه وسيله و ابزار ايمني در برابر خطر را ندارد.»
آفتاب يزد در انتقاد از عملکرد شهرداري تهران مي نويسد کاربري‌ هاي سنگين در بناهاي فرسوده و تاريخي، هشداري است که سال ‌ها به زبان آورده مي‌ شود، اما عملي براي تغيير آن وجود ندارد. بناهاي تاريخي که کاربري غيرمتعارف با وضعيتشان دارند در تهران بسيار است. 
«کافي است دقايقي در بازار تهران قدم بزنيد و به احتمال حادثه ‌اي مشابه پلاسکو در آنجا بينديشيد. فاجعه در کمين بخش تاريخي تهران است، فاجعه ناشي از زياده‌ خواهي اقتصادي که درهاي ساخت و سازهاي بي ‌رويه و تغيير کاربري را در بخش قديمي ‌تهران باز گذاشته و حوادث پشت سر هم نيز منجر به بازنگري در اين رويه نمي ‌شود.»
«تهران نقاط بحراني مانند پلاسکو زياد دارد» نيز عنوان گفت وگو با «اسکندر مختاري طالقاني» معاون حفظ و احياي سابق ميراث فرهنگي استان تهران در خبرگزاري ايسنا است که در آن نيز بر اهميت حفظ سازه هايي چون پلاسکو در تهران تاکيد شده است. 
مختاري طالقاني معتقداست : اين اتفاق هشدار است براي همه‌ هشدارهايي که داديم و کسي توجه نکرد و حال بايد منتظر بزرگتر بودن فاجعه‌ ها در ساختمان ‌هايي باشيم که حجم گسترده ‌تري دارند.
اين کارشناس ميراث فرهنگي با تاکيد بر اينکه بايد وضعيت غيرمجاز و ناامن ‌کننده را در اين بناها متوقف کنيم، افزود: ظرف و مظروف بايد تابع يکديگر باشند. زماني که قوانين را رعايت نمي‌ کنيم مظروف در اين ظرف نمي‌ گنجد و اتفاقاتي مشابه پلاسکو رخ مي ‌دهد. کارگاه ‌هاي توليدي زيادي در بخش‌هاي مسکوني کوچک فعاليت مي ‌کنند، اما هيچ کس جلو آنها را نمي‌ گيرد. نبود پله‌هاي فرار در مجتمع‌ هاي تجاري و مسکوني و نبود اعلام و اطفاي حريق مهم‌ ترين مشکلاتي هستند که واحدهاي تجاري و مسکوني با آن مواجه‌ اند، اما هيچ کس پيگير آنها نيست.
 
** گراند هتل قزوين؛ چشم انتظار مرمت
گراند هتل قزوين از اولين نمونه ‌هاي هتل به شيوه مدرن و اروپايي است که در سال‌ هاي پاياني دوره قاجاري ساخته شد. اين هتل در سال 1384 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. اکنون اما گراند هتل قزوين حال و روز ناخوشايندي دارد و اطراف آن را با ايرانيت ‌هاي فلزي پوشانده اند تا مبادا آواري به روي رهگذري فرو ريزد. 
رسانه ها چندين سال است درباره وضع نامناسب اين بناي ارزشمند تاريخي هشدار مي دهند. هشدارهاي چندين ساله در اين ارتباط اما گويا به تازگي موثر واقع شده است. طبق اعلام صندوق احياء و بهره برداري از آثار تاريخي، مرمت و احياي اين بنا در يک مزايده به شرکت سرمايه‌ گذاري ميراث فرهنگي و گردشگري ايران واگذار شده است.
به نوشته ايسنا ، قديمي ‌ترين هتل ايران در قزوين پس از چند سال هشدار رسانه‌ ها نسبت به وضعيت نامناسبش، بالاخره در فهرست مزايده‌ صندوق احياي آثار تاريخي به چشم آمد و خواهان پيدا کرد.
در اين خبر آمده است: «گراند هتل» قزوين، يکي از نمونه ‌هاي هتل به شيوه مدرن و اروپايي در سال ‌هاي پاياني دوره قاجاري و به مساحت سه هزار متر مربع ساخته شده است، اما متأسفانه اين بنا امروز در وضعيت مناسبي نيست و نياز به رسيدگي فوري دارد.
آگهي مزايده گراند هتل قزوين براي نخستين ‌بار، اسفندماه سال گذشته منتشر و برنده‌ اش نيز در کميته فني ارزيابي مشخص و به سرمايه ‌گذار آن نيز ابلاغ شد اما طبق اعلان «علي کاظمي» معاون سرمايه‌ گذاري و اقتصادي صندوق احياء و بهره‌ برداري از آثار تاريخي در شهريور ماه امسال، در گفت وگو با رسانه ها، سرمايه‌ گذار نتوانست تضامين مالي براي واگذاري اين بنا را ارايه کند.
واگذاري عمليات احيا و مرمت گراند هتل قزوين در مزايده اي جديد، به شرکت سرمايه‌ گذاري ميراث فرهنگي و گردشگري ايران اما بارقه اميدي براي ترميم اين بناي ارزشمند تاريخي است. حال بايد تا روشن شدن نتايج عملکردِ اين شرکت سرمايه گذاري، براي بهبود وضعيت بناي تاريخي گراند هتل منتظر ماند.
شهر قزوين به جز گراند هتل، اماکن تاريخي ديدني ديگري نيز دارد؛ اماکني چون «سراي سعد السلطنه»، «دولتخانه صفويه»، «حمام قجر»، کاخ موزه «چهلستون» و حسينيه «اميني ‌ها» که در صورت مرمت به موقع و توجه کافي به اين اماکن تاريخي، مي توانند جاذبه هاي گردشگري خوبي براي مسافران و گردشگران داخلي و خارجي به شمار روند. 
 
** ادامه مباحث درباره زيرگذر گلوبندک
اجرايي شدن طرح زيرگذر چهارراه گلوبندک از سوي شهرداري منطقه 12 تهران، بدون نظارت ميراث فرهنگي استان تهران، خبري بود که در چند هفته گذشته به دليل اهميت تاريخي اين گذرگاه، نزديکي آن به حريم کاخ «گلستان» و احتمال به بار آمدن برخي خرابي ها، بحث برانگيز شد.
اما روزنامه آفتاب يزد در خبري با عنوان «موافقت با اجراي عمليات عمراني در حريم کاخ گلستان»، از موافقت ميراث فرهنگي تهران با طرح عمليات زيرگذر چهارراه گلوبندک واقع در حريم کاخ گستان با رعايت تمامي نکات فني و معماري خبر داد.
خبرگزاري مهر نيز با اشاره به برگزاري جلسه بررسي طرح زيرگذر چهارراه گلوبندک، با حضور قائم مقام شهردار منطقه 12 و مشاور طرح، معاون ميراث فرهنگي کشور، اعضاي کميته تخصصي پايگاه‌ هاي جهاني و شوراي فني استان‌ ها در دفتر معاونت ميراث فرهنگي، به نقل از «محمد حسن طالبيان» معاون ميراث فرهنگي کشور نوشت: در اين جلسه تخصصي قرار شد با توجه به اهميت موضوع و اجراي دسترسي مناسب و آسان براي مردم و مراجعه‌ کنندگان از طريق مترو، تسهيل رفت و آمدها و پياده محورکردن مسيرهاي منتهي به بازار و ايستگاه ‌هاي مترو با حذف پوشش روي راه پله ‌ها همچون کيوسک که نمود بيروني دارد صورت گيرد. 
به گفته طالبيان، قرار است در فرآيند اجراي طرح، گروه باستان‌ شناسي استان تهران و کاخ گلستان به‌ طور مستمر حضور داشته و گزارش روزانه پايش را به ميراث ‌فرهنگي استان تهران و اداره کل پايگاه‌ ها ارسال کنند تا کل عمليات مستندسازي در آرشيو نگهداري شود. 
اين در حالي است که هفته گذشته «رجبعلي خسروآبادي» مديرکل ميراث فرهنگي استان تهران، در گفت و گو با رسانه هاي داخلي، از دستور توقف ساخت زيرگذر گلوبندک خبر داد. 
چند روز پيش از آن نيز «سپيده سيروس نيا» معاون ميراث فرهنگي استان تهران و «وجيهه قاسمي» مسوول روابط‌ عمومي ميراث فرهنگي استان تهران، در گفت و گو با رسانه ها از بي نتيجه بودن درخواست هاي ميراث فرهنگي از شهرداري منطقه 12 براي ارايه نقشه هاي اين عمليات خبر دادند. 
چهارراه گلوبندک به جز کاخ گلستان در مسير يک بناي ثبت ملي ديگر نيز قرار دارد و هرگونه حفاري غيرقانوني و غير اصولي در آن مي تواند به تخريب اين بناهاي ارزشمند منتهي شود. 

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • ساختمان پلاسکو

    ساختمان پلاسکو اولین برج مدرن تهران و یکی از معروف ترین ساختمان های شهر در طول سال های گذشته بود که به بورس توزیع عمده انواع پوشاک، به ویژه پوشاک مردانه در تهران تبدیل شده بود؛ اما متاسفانه ساختمان پلاسکو در بهمن ماه 1395 دچار آتش سوزی شد و پس از چند ساعت به طور کامل فروریخت و نابود شد.

    0 دیدگاه 33752 بازدید


تگ ها