City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آخرين اخطار به شهرداري براي «عين‌الدوله» (1394/04/03)

مدير دفتر حقوقي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران گفت: به صورت رسمي به شهرداري منطقه 4 اخطار داديم که فعاليت‌هاي در حال انجام در عرصه «عين‌الدوله» بايد متوقف شود.
  آخرين اخطار به شهرداري براي «عين‌الدوله»

از حدود 15 روز پيش که کارگراني با مجوز خود به عرصه‌ي «عين‌الدوله» شبيخون زده بودند و کسي نمي‌توانست کارشان را متوقف کند، از حدود يک هفته‌ي گذشته با عکس‌العمل بخش حقوقي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران مواجه شده‌اند.

آن کارگران پس از گذشت شش ماه از صدور حکم توقف از سوي ديوان عدالت اداري نيمه شب به عرصه‌ي بناي تاريخي «عين‌الدوله» رفتند و تخلفات گذشته را بار ديگر شروع کردند، تا اين‌که در کنار شکايت‌هاي مردم محلي منطقه، اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران هم وارد عمل شد.

کيانوش تکلو، مدير دفتر حقوقي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران در گفت‌وگوبا خبرنگار ميراث فرهنگي ايسنا در اين زمينه توضيح داد: با انتشار خبر آغاز کار دوباره در عرصه‌ي عين‌الدوله، رجبعلي خسروآبادي، مدير کل اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران از بخش حقوقي خواست تا در نامه‌اي به شهرداري منطقه 4 به صورت رسمي اخطار دهيم که اين فعاليت‌ها بايد متوقف شود و اخطار ارائه شده آخرين اخطار خواهد بود.

 

 

عمارت عين‌الدوله _ عکس از سميه ايمانيان

 

وي تاکيد کرد: بر اين اساس در صورتي که شهرداري از اين اخطار تمکين نکند و عمليات ساخت و ساز متوقف نشود، قطعا از طريق مقامات قضايي موضوع را به جديت پيگيري مي‌کنيم.

او با بيان اين نکته که سازمان ميراث فرهنگي نيروي قهري و بازدارنده نيست، گفت: اين سازمان يک نيروي نظارتي است که وظيفه‌اش نظارت بر حسن اجراي کار در مراکز تاريخي است و اگر تخلفي از جانب شهرداري‌ها يا ارگان‌هاي ديگر در عرصه و حريم بناهاي تاريخي رخ دهد، سازمان ميراث فرهنگي موظف است پيگيري قضايي داشته باشد و اعلام عمومي کند.

تکلو اظهار کرد: ميراث فرهنگي نيروي نظامي در اختيار ندارد که بتوانيم خودمان به صورت مستقل وارد عمل شده و از کار جلوگيري کنيم. فقط با روشن شدن افکار عمومي و مطرح کردن اين گونه مسائل در رسانه‌ها مي توانيم اقدامات‌مان را روشن کنيم.

مدير دفتر حقوقي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران، افزود: قانون و اساسنامه سازمان ميراث فرهنگي مراتبي را ايجاد مي‌کند تا اين سازمان به عنوان دستگاه اجرايي از طريق محاکم و مراجع ذي‌صلاح، اقدامات مورد نياز را پيگيري کند، بنابراين با توجه به اينکه اين ساخت و ساز نيز در عرصه عمارت «عين‌الدوله» که قرار بوده هيچ عمليات اجرايي در آن محدوده انجام نشود‌ رخ داد، به شهرداري آخرين اخطارها را فرستاديم.

همچنين در پيگيري هاي انجام شده براي آخرين اقدامات معاونت ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران، پس از انتشار صحبت‌هاي محمدمهدي تندگويان، مخبر کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران که اعلام کرده است؛ «تنها کاري که مي‌توانيم براي عمارت عين‌الدوله انجام دهيم، اين است که مدل سازه و تعداد طبقات هم‌راستا با عمارت باشد».

قاسمي، مدير روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران پس از گرفتن توضيحات از اين معاونت، به خبرنگار ايسنا توضيح داد: در جلسه‌اي که مدتي پيش درباره‌ي تعيين حريم باغ و عمارت عين‌الدوله در دفتر مديرکل ثبت آثار، حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي در سازمان تشکيل و در اين خصوص تصميم‌گيري شد، در حال حاضر منتظر ابلاغ حريم هستيم.

به گزارش ايسنا، 15 سال پيش بود که نخستين پيگيري‌ها براي نجات خانه‌ ارزشمند متعلق به «شاهزاده عبدالمجيد»، ملقب به «عين‌الدوله» انجام شد. اما گويي حالا ديگر کسي توان نجات اين خانه را ندارد، اواسط سال گذشته وقتي قبر اين خانه‌ي تاريخي را جاي پاي درختان خانه کندند،‌ کار با حکم ديوان عدالت اداري متوقف شد، اما در اخرين اقدامات نيز باز هم نيمه‌شب پايشان به خانه باز شد و اين بار نقشه‌کشي را شروع کردند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت و باغ عين الدوله

    باغ - عمارت عين الدوله محل اقامت ييلاقي وزير سه دوره حساس تاريخي در دوران قاجار، «عين‌الدوله» بوده است که از سوي شهرداري تهران شکل بسيار زيبايي بازسازي شده است

    0 دیدگاه 21293 بازدید


تگ ها