City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قبري که براي «عين‌الدوله» کندند (1393/07/22)

بيشتر شبيه قبري است بزرگ براي «عين‌الدوله»؛ گودالي که سال‌ها پيش، مقابل پاي اين عمارت تاريخي کندند تا اين بناي قاجاري را هر زمان که خواست به کام مرگ بفرستد.
قبري که براي «عين‌الدوله» کندند

به گزارش بزنيم بيرون ،15 سال پيش بود که نخستين پيگيري‌ها انجام شد،‌ پيگيري براي نجات خانه‌اي ارزشمند متعلق به «شاهزاده عبدالمجيد»، ملقب به «عين‌الدوله». خانه‌اي که اين روزها ساخت يک مجتمع بالاي سرش،‌ همسايگان‌اش را هم به وحشت انداخته است.

طبق پيگيري خبرنگار ميراث فرهنگي ايسنا، از سال 1372 اعلام کردند عمارت «عين‌الدوله» يک بناي ارزشمند است و بايد مراقب انجام هر اقدامي در اطراف آن بود.

هر چند در طول سال‌هاي گذشته همسايگان اين بناي تاريخي در پاسداران،‌ ميدان هروي بسيار بيشتر از آن‌چه وظيفه‌ي ميراث فرهنگي است، به اين بناي تاريخي و اقدامات در حال انجام در اطراف آن توجه کرده‌اند، اما به نظر مي‌رسد تا مديريت شهري نخواهد، هيچ کاري نمي‌توان براي نجات اين بناي تاريخي انجام داد.

بر اساس نقشه‌هاي باقي مانده از گذشته و متن نامه‌هاي پيگيري شده براي جلوگيري از تخريب اين عمارت تاريخي، به نظر مي‌رسد باغ و عمارت «عين‌الدوله» که قبل از تخريب درخت‌هايش، مجموعه‌اي شامل يک بناي ارزشمند، باغي بزرگ و يک درياچه‌ي تفريحي بوده است، در حال حاضر بخش قابل ملاحظه‌اي از آن چيزي بيش از بياباني باير نيست که از حدود 13 سال پيش جولانگاه لودرها شده است.

 

نقشه‌ي قديمي از عمارت عين‌الدوله

 

اما در بخش شمالي بنا، هنوز عمارت و بخشي از درختان آن باقي مانده‌اند و با وجود سرسبزي‌شان از آينده‌اي ترس دارند که مي‌تواند با ساخت اين مجتمع تجاري بدون شناسنامه، به يک کابوس تبديل شود.

به نظر مي‌رسد اين بناي تاريخي بايد دعاگوي همسايگان خود باشد، همسايگاني که فراتر از نهادهاي مسئول و متوليان ميراث فرهنگي پيگير عملياتي نشدن اين پروژه شده‌اند.

هر چند در حريم اين عمارت تاريخي تا پيش از اين نيز برخي ساختمان‌ها با ارتفاعي بيش از ضوابط ميراث فرهنگي در حريم بناهاي تاريخي بالا رفته‌اند، اما پروژه‌اي که هيچ تابلويي براي اطلاع‌رساني درباره‌ي نوع کاربري آن، تعداد طبقات و کارفرماي خود ندارد، آينده‌ي اين بناي تاريخي را مبهم‌تر کرده است.

البته شايد نتوان اين اتفاق را از چشم مسئولان ميراث فرهنگي استان تهران ديد،‌ اما در مقايسه با نوع نامه‌نگاري‌ها و پيگيري‌هايي که اين دستگاه دولتي در دو دوره‌ي متفاوت براي جلوگيري از ادامه‌دار بودن اين پروژه که با توجه به شواهد موجود امکان تخريب عمارت تاريخي «عين‌الدوله» وجود دارد، به راحتي مي‌توان قضاوت کرد که مسئولان دوره‌ي گذشته برخورد قاطع‌تري در اين زمينه داشته‌اند يا کارفرماي اين پروژه در آن زمان حرف شنوي بهتري از مسئولان ميراث فرهنگي داشته است، (چون در زمان ساخت برج‌هاي دو قولوي مينا که براي اجرايي شدن آن، درختان باغ اين بناي تاريخي را سوزاندند)در آن دوره ميراث فرهنگي راحت‌تر با نامه‌نگاري‌هايش توانست به مدت چند سال اين اقدام را متوقف کند.

 

 

متن دو مکاتبه از مسئولان ميراث فرهنگي در دو دوره‌ي متفاوت

اما در دوره‌ي کنوني علي‌رغم توقف اين پروژه در اسفند ماه سال گذشته، در حدود يک ماه اخير عمليات ساخت‌وساز در اين مکان از سر گرفته شده است و با وجود چند مکاتبه‌اي که مسئولان ميراث فرهنگي استان تهران تاکنون با شهرداري منطقه‌ي چهار داشته‌اند، اين عمليات همچنان بدون توقف ادامه دارد!

 

 

فعاليت بي‌وقفه لودرها در عمارت عين‌الدوله _ عکس از سميه ايمانيان

 

«شاهزاده عبدالمجيد ميرزا» معروف به «عين‌الدوله»، ‌صدراعظم دوره‌ي «مظفرالدين شاه» و از مخالفان سرسخت مشروطيت ايران بود. او پسر «سلطان احمد ميرزا عضدالدوله» و نوه‌ي فتحعلي‌شاه بود. «ناصرالدين شاه» او را به تبريز نزد وليعهدش «مظفرالدين ميرزا» فرستاد. او در آن‌جا مورد توجه بود، تا اين‌که وليعهد دختر «انيس‌الدوله» را به عقد او درآورد و وي پيشکار وليعهد شد. در سال 1310 هجري قمري به او لقب «عين‌الدوله» دادند.

پس از کشته شدن «ناصرالدين شاه» و پادشاهي «مظفرالدين شاه»، ‌عين‌الدوله حاکم تهران و سپس وزير داخله شد. در سال 1282 خورشيدي او صدراعظم شد، اما با اعتراض علما و تجار که از روش استبدادي او به تنگ آمده بودند، در سال 1384 معزول شد و «ميرزا نصرالله خان مشيرالدوله» به جاي او صدراعظم شد. وي پس از مدتي در خراسان در املاک خود اقامت کرد.

او پس از فتح تهران خود را به مجاهدين تسليم کرد. عين‌الدوله در دروه‌ي پادشاهي احمدشاه دوبار رئيس‌الوزرا شد و چند بار به حکومت آذربايجان گذاشته شد.

هر چند علي‌رغم عملکرد وي در زمان مشروطه و سنگ‌اندازي‌هايش،‌ او در زمان قحطي در ايران از کمک به مردم ستمديده خودداري نکرد و بسياري از املاک خود را براي کمک به مردم در گرو تاجران و بازاريان قرار داد.

«عين‌الدوله» تا زمان حيات خود تا 10 آبان سال 1306 هيچ‌گاه به سفارت انگليس يا روس پناهنده نشد. او در سال‌هاي پاياني عمرش، ‌با ورشکستگي مواجه شد و طلبکاران اموال او را به سرقت بردند. در اين شرايط باغ و عمارت عين‌الدوله از مالکيت او بيرون آمد و مالک جديدي با نام «بصيرالدوله» (هروي) پيدا کرد.

خانواده‌ي وي در اين عمارت مستقر شدند. پس از مرگ مالک جديد، اين عمارت و باغ آن به فرزندش «دکتر نصرت‌الله هروي» رسيد و از او نيز به دخترش «شيرين هروي» رسيد، تا اين‌که در سال 1376 شمسي با توافق آخرين مالک باغ،‌شهرداري آن را در اختيار گرفت و قرار شد اين باغ به فضايي عمومي مانند موزه تبديل شود.

در اين باغ «کنفرانس تهران» (در خلال جنگ جهاني دوم،‌ سران سه کشور روس و انگليس و آمريکا که به منظور توافق درباره‌ي حواشي جنگ با متحدين و ترسيم جهان پس از پايان جنگ جهاني دوم به صورت سري برگزار کردند. آن‌ها به دلايل امنيتي از مرکز شهر دور شدند و کنفرانس مشهور تهران را در اين عمارت برپا کردند.کنفرانس تهران که در روزهاي 6 تا 9 اذرماه 1322 در تهران) برگزار شد،‌ اين عمارت پس از يک توافق در سال 1375 به تملک شهرداري منطقه‌ي 4 تهران درآمد و تعميرات آن از مهرماه 1381 آغاز شد و در چند مرحله تغييرات، به‌شکل فعلي درآمد. در بهار 1386 و به‌مناسبت صدمين سالگرد بلديه تهران، اين عمارت به‌دست شهردار تهران با حضور مسوولان سازمان زيباسازي شهرداري افتتاح شد و توسط سازمان زيباسازي به بهره‌برداري رسيد. اين بنا در سال 1387 به نگارخانه تبديل شد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت و باغ عين الدوله

    باغ - عمارت عين الدوله محل اقامت ييلاقي وزير سه دوره حساس تاريخي در دوران قاجار، «عين‌الدوله» بوده است که از سوي شهرداري تهران شکل بسيار زيبايي بازسازي شده است

    0 دیدگاه 21293 بازدید


تگ ها

تخريب عمارت عين الدوله گزارش تخريب عمارت تخريب عين الدوله تخريب گزارش عمارت تخريب تخريب عين الدوله عمارت گزارش عين الدوله تخريب عين الدوله عمارت عين الدوله گزارش گزارش تخريب گزارش عمارت گزارش عين الدوله تخريب عمارت عين الدوله تخريب عمارت گزارش تخريب عين الدوله عمارت تخريب عين الدوله گزارش تخريب گزارش عمارت تخريب گزارش عين الدوله عمارت تخريب عين الدوله عمارت تخريب گزارش عمارت عين الدوله گزارش عمارت عين الدوله تخريب عمارت گزارش تخريب عمارت گزارش عين الدوله عين الدوله تخريب عمارت عين الدوله تخريب گزارش عين الدوله عمارت تخريب عين الدوله عمارت گزارش عين الدوله گزارش تخريب عين الدوله گزارش عمارت گزارش تخريب عمارت گزارش تخريب عين الدوله گزارش عمارت تخريب گزارش عمارت عين الدوله گزارش عين الدوله تخريب گزارش عين الدوله عمارت تخريب عمارت عين الدوله گزارش تخريب عين الدوله گزارش عمارت تخريب گزارش عمارت عين الدوله تخريب عين الدوله عمارت گزارش تخريب عين الدوله گزارش عمارت تخريب عمارت گزارش عين الدوله عمارت تخريب عين الدوله گزارش عمارت تخريب گزارش عين الدوله عمارت عين الدوله گزارش تخريب عمارت عين الدوله تخريب گزارش