City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نقشه‌هاي يک آلماني براي برج «آزادي» (1394/07/08)

يک هنرمند آلماني به دعوت سفير آلمان در ايران براي نورپردازي برج آزادي به ايران آمده تا همزمان با تاريخ اتحاد دو آلمان شرقي و غربي، نماد تهران را به شکل متفاوت نوراني کند.
نقشه‌هاي يک آلماني براي برج «آزادي»

به گزارش بزنيم بيرون ، هنرمند نورپرداز آلماني درباره اين پروژه گفت: اين پروژه براي من بسيار خاص است و افتخار مي‌کنم که آگاهانه و با استفاده از واژه‌ها و لغت‌ها آن را انجام دهم. «دروازه واژه‌ها» اسم اين پروژه است و با واژه‌هاي انگليسي، آلماني و فارسي نورپردازي‌هاي برج انجام مي‌شود.

«فيليپ گايست» در نشست خبري «کنسرت نور» برج آزادي که روز چهارشنبه - هشتم مهرماه - با حضور سفير جمهوري فدرال آلمان، رئيس بخش فرهنگي سفارت آلمان، بهرام جمالي، مديرعامل بنياد رودکي و شاه‌علي، مدير مجموعه آزادي برگزار شد، بيان کرد: قرار است اين برنامه روز شنبه تا دوشنبه (11 تا 13 مهرماه) از ساعت 19 تا 23 به روي برج آزادي انجام بگيرد. البته اين واژه‌ها متغير است و تغييراتي در اجراي برنامه طي اين سه روز خواهيم داشت.

او با بيان اينکه اين پروژه يک کار بسيار حساس است و تاريخ آن را همزمان با بيست و پنجمين سالگرد اتحاد دو آلمان شرقي و غربي انتخاب کرده است، افزود: با توجه به اينکه اين نورپردازي در محل تاريخي مثل برج آزادي که محل گذر است اتفاق مي‌افتد، حساس است؛ زيرا همه اين هنرها به روي اين مکان تاريخي به هم پيوند مي‌خورند. سعي مي‌کنم از عناصر واژه‌هاي صلح براي نشان دادن اين تاريخ استفاده کنم.

اين هنرمند آلماني درباره انتخاب واژه‌هاي فارسي نيز بيان کرد: زماني که روي پروژه کار مي‌کردم واژه‌هايي را در نظر گرفتم که بعدها اين واژه‌ها به فارسي ترجمه شدند. گرچه خودم نمي‌توانم واژه‌هاي فارسي را بخوانم، اما از ديگران کمک گرفتم و نوع خط آن را با کامپيوتر انجام دادم.

او با بيان اينکه از طرف سفارت آلمان براي اين کار دعوت شده است، گفت: اين پروژه دليل خوبي براي تعميق تبادلات فرهنگي ميان ايران و آلمان است. برداشت‌هايي که در اين پروژه پياده مي‌کنم، براي غناي شخصي من مهم است و اميدوارم در اين پروژه با هنرمندان جوان ايراني آشنا شوم و از تعاملات فرهنگي در اين رابطه استفاده کنم.

اين نورپرداز ادامه داد: در اين پروژه از چهار پروژکتور بزرگ استفاده مي‌کنم که قرار بوده تا امروز ظهر (چهارشنبه) وارد ايران شود و اميدوارم اين اتفاق افتاده باشد. مسلما از اين مراسم فيلمبرداري خواهم کرد.

«گايست» درباره انتخاب برج آزادي براي اين کار گفت: پيشنهادهاي مختلفي با استفاده از ارسال تصاوير براي انجام اين نورپردازي به من شد، اما بعد از بررسي برج آزادي و نوع و فرم معماري آن به نظرم انجام اين پروژه به روي اين مکان تاريخي بسيار خاص آمد، زيرا خودِ برج آزادي به شکل دروازه است و مي‌توان از آن رد شد و به عبارتي حالت تلاقي دارد.

بعد از نمايش فيلم کوتاهي از پروژه‌هاي مختلف اين هنرمند در کشورهاي ديگر، مراحل تکنيکي انجام اين کار نيز نمايش داده شد. عشق، دگرگون، صلح، دروازه، نوازش، يکپارچگي، با يکديگر و... از جمله واژه‌هايي هستند که قرار است طي اين سه روز همراه با نورپردازي به روي برج آزادي نمايش داده شود.

به گفته «گايست»، در روز اول اين اجرا موسيقي نيز پخش خواهد شد و کار موزيک آن را «هانيکا اندرسون» بر عهده دارد. اندرسون درباره اينکه موقعيت جغرافياي برج آزادي و سر و صداي ماشين‌ها در روند انجام کارش اختلال وارد نمي‌کند، گفت: مشکلي از اين بابت نداريم و سر و صداي اطراف هم مي‌تواند بخشي از کار ما باشد. ما باکس‌هاي موزيک را در يک جا ثابت مي‌کنيم و کساني که دوست دارند صداي موسيقي را واضح بشنوند، مي‌توانند نزديک باکس‌هاي موسيقي بايستند.

در ادامه اين نشست، مدير برج آزادي ضمن عذرخواهي بابت وضعيتِ در حال تعمير برج درباره ثبت اين رويداد گفت: بحث نورپردازي برج آزادي به صورت حرفه‌اي فيلمبرداري و ثبت خواهد شد، زيرا ممکن است ديگر اين اتفاق نيفتد. قبول دارم وضعيت برج آزادي خوب نيست، اما خوشبختانه اتفاقات خوبي در حال رخ دادن است. امسال 9 ميليارد تومان براي بحث آبريزش‌هاي سال گذشته هزينه شده و مطمئنم سال آينده شاهد يک برج قبراق خواهيم بود.

غلامحسين شاه‌علي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه برج آزادي در حال انجام تعميرات است، چرا نورپردازي به زمان ديگري موکول نشده، گفت: همه شرايط را هنرمند آلماني براي ما رقم زد و به دليل محدوديت زماني که او براي ما تعيين کرده بود، اين زمان را پذيرفتيم. از طرفي خودِ آقاي گايست خواست اين نورپردازي به روي برج آزادي صورت بگيرد.

او همچنين درباره هزينه اين نورپردازي پاسخ داد: هزينه‌هاي اين پروژه را آلمان پرداخت کرده است و هيچ بخشي از آن مربوط به ما نبوده است.

شاه‌علي همچنين درباره مديريت و فروش بليت براي نمايش اين نورپردازي گفت: قرار است اين اتفاق در ضلع غربي برج صورت بگيرد و حصار مربوط به مرمت در آن قسمت برداشته شود. از طرفي ما براي اين موضوع تبليغات نکرديم، زيرا يکي از موانع موقعيت جغرافيايي برج آزادي است. از طرفي اين اجرا 20 دقيقه است و نياز به مستقر شدن مخاطب ندارد. همچنين با راهنمايي و رانندگي هماهنگ شده تا در زمان اجرا اتفاقي نيفتد.

در اين مراسم مديرعامل بنياد رودکي و سفير آلمان در ايران نيز صحبت‌هايي کردند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • برج آزادي

    برج آزادي يکي از نمادهاي شهر تهران است که در سال ۱۳۴۹ خورشيدي به دست معمار ايراني، حسين امانت ساخته شد. اين برج هم اکنون جدا از شاهکار معماري شاخص شهري به يک مرکز فرهنگي و هنري بزرگ در شهر تهران تبديل شده است که با بخش هاي مختلف در فضاي زيرين و طبقات برج، ميزبان شهروندان تهراني است.

    0 دیدگاه 13086 بازدید


تگ ها