City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نشانه‌اي از سنت در قلب تهران (1394/10/07)

اگر در قلب هياهوي زندگي شهري دنبال يک گوشه دنج و آرامش‌بخش مي‌گرديد که بخشي از زيبايي‌هاي تاريخي و طبيعي اين مملکت را هم در خود جا داده باشد و يکي دو ساعتي هم بيشتر وقت نداريد، خانه و موزه مقدم يکي از معدود گزينه‌هاي پيش روي شماست.
 نشانه‌اي از سنت در قلب تهران

به گزارش بزنيم بيرون ، خانه مقدم در دوره قاجار خانه احتساب‌الملک نام داشت. محسن خان، پسر احتساب الملک براي تحصيل، نقاشي، تاريخ هنر و باستان‌شناسي به فرنگ رفت، و سال 1315 همراه با دختري فرانسوي به نام سلما که حالا همسر او بود به ايران بازگشت و ساکن اين خانه شد.

اين زوج هنرمند جداي از مطالعات علمي و فعاليت‌هاي هنري به گردآوري اشياء و آثار ارزشمند هم پرداختند و بسياري از آثار ارزشمند جمع‌آوري شده مانند کاشي، قطعات سنگي تراشيده شده و ...

را با الهام از فضاهاي سنتي ـ تاريخي به نحو چشمگيري در جاي جاي اين عمارت قديمي نصب و برخي ديگر مانند کلکسيون پارچه، چپق و قليان، سفالينه، شيشه، تابلوي نقاشي، مسکوکات، مهرها و اسناد تاريخي و ... را با نظم و ترتيب خاصي در خانه پدري نگهداري کردند.

استاد ممتاز دانشگاه تهران، در سال 1351 خانه را وقف دانشگاه تهران کرد و اکنون در اين خانه
به جز روزهاي جمعه به روي مردم باز است.

حياط خانه فضايي سرسبز دارد با آبنماها و باغچه‌هاي سبز و ديوارهاي خوش نقش که با الهام از طرح فرش‌هاي دوران صفوي و قاجار با محوريت حوض در وسط و باغچه‌هاي پيراموني طراحي شده است.

در اتاق پذيرايي خانه، با سفالينه‌ها، ابزارهاي سنگي، مفرغ، شيشه، مهر و ديگر آثار و اشياء تاريخي، توالي و تسلسلي از تاريخ هنر ايران به نمايش گذاشته شده است.

در زيرزميني که حوضخانه باشد فضاي آرامبخش و دل‌انگيزي از کاشيکاري‌هاي ايراني سکوت رخوت‌آوري را رقم زده است. اين زيرزمين در دوره مظفري (1324ـ1313 ه.ق) همزمان با احداث خانه توسط احتساب الملک ـ پدر محسن مقدم ـ بنا شده است.

تزئينات ديوارهاي حوضخانه ـ توسط استاد محسن مقدم ـ از کاشي و قطعات ظروف سفالين برگرفته از آثاري نفيس متعلق به سده‌هاي چهارم تا سيزدهم ه.ق است که سير و تحول صنعت سفال و کاشي ايران را به نمايش مي‌گذارد.

ساختمان اربابي زمان حيات دکتر مقدم و به سبک قلعه‌هاي سده‌هاي ميانه اروپا ساخته شده است.

دکتر مقدم سعي بر اين داشته تا در اين محل بخشي از هنرهاي مردمي ايران را به نمايش بگذارد. اين ساختمان بخش‌هاي مختلفي چون اتاق کدخدا، حمام کوچک و خانگي با کاشي‌هاي قاجاري با مضمون استحمام، اتاق صدف، اتاق تدخين و زيرزمين با تزئينات سفال را دربرمي‌گيرد.

دکتر مقدم در ضلع شمالي ساختمان اربابي (برج) ايواني را بر پايه چند ستون و طاق ساخته است. اين ايوان با استفاده از کاشي‌هاي دوران زنديه و قاجار مزين شده است.

در وسط اين ايوان حوضچه مرمري کوچکي متعلق به حمام فتحعلي شاه کار گذاشته شده است که آب از آن فوران کرده و از طريق يک جوي باريک به داخل استخر مي‌ريزد.

استخر که در حاشيه شمالي حياط بيروني واقع شده از روي استخر و آب نماهاي باغ الحمراء اسپانيا الگوبرداري شده است.

در انتهاي غربي ضلع شمالي خانه هم گلخانه‌اي مزين به کاشي‌هاي لعابدار قديمي و ازاره‌هاي سنگي حجاري شده زيبا با مضمون گل و گياه ايجاد شده است.

حوض ژاپني، اتاق قاجار و چند بخش ديگر، معماري اسرارآميز، ديدني و آرامش‌بخش خانه را تشکيل مي‌دهند.

يک نکته پاياني هم اين‌که شايد بدانيد نشان دانشگاه تهران از روي يک نقش ساساني الهام گرفته شده است، اما احتمالا خبر نداشته باشيد که اين نشان را دکتر محسن مقدم طراحي کرده است.


منبع : روزنامه جام جم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • خانه - موزه مقدم

    خانه - موزه مقدم يکي از زيباترين خانه موزه هاي پايتخت است که از آن به عنوان گران ترين خانه تاريخي دنيا ياد مي شود. زنده ياد استاد مقدم، خانه پدري خود را که جزو يکي از خانه هاي مجلل دوران قاجار است به همراه آثار نفيس گردآوري شده شامل : کلکسيون پارچه، چپق و قليان، سفالينه، شيشه و ... وقف دانشگاه تهران نمود. اين خانه موزه هم اکنون به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

    0 دیدگاه 16048 بازدید


تگ ها