City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه اميني‌ها در قزوين زيبايي و سادگي را به تصوير مي‌کشد (1394/12/25)

ر ميان خانه‌هاي تاريخي و قديمي استان،خانه اميني‌ها در اوج سادگي معماري زيبايي را به تصوير کشيده و نمونه کامل‌ترين و زيباترين خانه‌هاي سبک قزوين است که مي‌تواند براي مسافران جذاب باشد
خانه اميني‌ها در قزوين زيبايي و سادگي را به تصوير مي‌کشد

به گزارش بزنيم بيرون ، خانه‌هاي برجاي‌مانده در قزوين جملگي مربوط به دوره قاجاريه بوده و شيوه معماري آن با تفاوت‌هايي همانند خانه‌هاي قديمي ديگر شهرهاي کهن ايران است که بنا به موقعيت جغرافيايي و مسائل فرهنگي و اجتماعي و مصالح سنتي موجود در منطقه يک يا دوطبقه ساخته‌شده و بيشتر اين خانه‌ها شامل دو حياط بيروني و ديگري اندروني بوده است.

حياط بيروني بيشتر براي رسيدگي به امور کدخدايان و رعايا و بررسي به‌حساب و کتاب آن‌ها و احياناً شکايات و گرفتاري‌هاي محلي و از اين قبيل کارها و حياط اندروني که بخش اصلي خانه را تشکيل مي‌دهد به‌منظور زندگي خانوادگي و پذيرايي از ميهمانان بوده و داراي تأسيساتي مانند آشپزخانه، شربتخانه، آبدارخانه، گرمخانه و غيره است.

پلان اصلي اين خانه‌ها معمولاً از يک تالار مياني با ابعاد گسترده و دو اتاق کوچک، مانند دو گوشوار در طرفين تالار قرارگرفته و غالباً داراي شاه‌نشين و غرفه‌هاي گوناگون است.

تمامي اين تأسيسات معمولاً در ضلع شمالي و جنوبي حياط و در يک رديف، به‌طور قرينه‌سازي بناشده زيرزمين‌ها، تودرتو با طرح‌هاي زيبا و پوشش‌هاي ضربي و آجرکاري‌هاي چشم‌نواز، حوض‌خانه با سنگ‌هاي مرمرين و هواکش‌ها به‌منظور خنک کردن و تهويه فضاي زيرزمين‌ها تعبيه‌شده که بيانگر ويژگي‌هاي معماري اين شهر باستاني است و نمونه بارز آن را در خانه اميني‌ها و حسينيه مويني و معتمدي و ديگر خانه‌هاي قديمي اين شهر مي‌توان مشاهده کرد.

خانه حسينيه اميني‌ها ازجمله نمونه‌هاي کامل و زيباي خانه‌هاي سبک قزوين است.

آنچه که امروزه از اين خانه به‌جاي مانده داراي چهار حياط و فضاهاي مختلف در دوطبقه همکف و زيرزمين است. اين خانه متعلق به حاج محمدرضا اميني از تجار معتبر بود و در سال ۱۲۷۵ هجري قمري بخشي از آن وقف حسينيه شد.

ازجمله تزئينات الحاقي تالارها و اتاق‌ها مقرنس‌هاي منظم و به‌هم‌پيوسته‌اي است که حدفاصل رف‌ها و طاقچه‌ها را آراسته، سقف تالار داراي قاب‌بندي‌هاي نقاشي شده از گل‌وبلبل و در مرکز خونچه پوش منقوش با ابعاد مناسب قرار دارد و زماني چلچراغ مرصعي آويزه آن بوده است.

ستون‌هاي تالار داراي آينه است که اطراف آن را نقش گل‌ها و پرندگان فرا گرفته و طرح‌هاي اسليمي و ختايي در قالب گچ‌بري‌هاي زيبا شکوه ويژه‌اي به تالار بخشيده است.

درها و ارسي‌هاي بيشتر«آغشته» که با کار گره چيني و مشبک‌کاري همراه شيشه‌هاي رنگارنگ و با نقش پرندگان و گل‌ها تکامل‌يافته، شکوهي تحسين‌انگيز دارد. رخ‌بام‌ها بيشتر از سنگ است و پايه ستون‌ها و اشاره‌ها داراي سنگ‌نگاره‌هاي زيباست و خيابان‌کشي و مرزبندي باغچه‌ها حوض وسيع وسط حياط با سنگ زيباي فواره‌اش، درختان ميوه و تاک‌هاي پيچ‌درپيچ اطراف آن، فضاي حياط را صفا و طراوت بخشيده و آن را افسانه انگيز مي‌کند.

روي‌هم‌رفته معماران هنرمند قزويني در ساختن خانه‌ها با مصالح ساده، آن‌چنان در تحکيم و زيبايي بنا دقت و ذوق و مهارت بکار برده‌اند که در يک مقياس وسيع انساني مي‌توان تبلور هنر و ذوق و انديشه آن‌ها را در وراء اين آثار مشاهده کرد.

برخي معتقدند حمام تاريخي صفا که در نزديکي اين بنا است متعلق به خاندان اميني‌ها بوده است.

حسينيه تقويها، مجابي‌ها و حسينيه‌هاي حاج سيد ابوتراب ابوترابي در محله حلاجان، حاج سيد جمال در خيابان سپه، حاج سيد حسين، خياباني، ديوان‌خانه، سياه‌پوش‌ها و شهيدي‌ها ازجمله ديگر حسينيه‌هاي تاريخي شهر قزوين هستند.

حسينيه اميني‌ها واقع در خيابان مولوي قزوين از نمونه کامل‌ترين و زيباترين خانه‌هاي سبک قزوين است که در نوروز مي‌تواند ساعات خاطره‌انگيزي را براي گردشگران رقم بزند


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه حسينيه اميني‌ ها

    خانه و حسينيه اميني‌ها، از خانه‌هاي زيبا و اعياني قزوين است که در خيابان مولوي واقع شده است.

    0 دیدگاه 3285 بازدید


تگ ها