City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گذري بر حمام تاريخي قجر/ قزوين را با موزه‌هايش بشناسيم (1394/12/25)

استان قزوين با جاذبه‌هاي گردشگري و بناهاي تاريخي، مذهبي متعدد آماده پذيرايي از ميهمانان نوروزي است که در اين ميان موزه حمام قجر جذابيت‌هاي تاريخي خود را در معرض ديد قرار داده است.
گذري بر حمام تاريخي قجر/ قزوين را با موزه‌هايش بشناسيم

به گزارش بزنيم بيرون ، از هريک از ورودي‌هاي شهر که قصد ورود به قزوين را داشته باشيم «مرکز شهر» را نبايد فراموش کرد، محدوده‌اي که اغلب آثار گردشگري کهن شهرمان را در خود جاي‌داده و عطر تمدن چند صدساله در فضاي متبوعش مشام آدمي را نوازش مي‌دهد.

در ميان اين‌همه جذابيت و تنوع گردشگري از امامزاده حسين (ع) گرفته تا عمارت کلاه‌فرنگي و دروازه‌هاي کاشي‌کاري شده، وارد خيابان امام خميني (ره) که مي‌شويم درست در مقابل يکي از ورودي‌هاي مجموعه تاريخي سعدالسلطنه خيابان معروفي بنام عبيد زاکان قرار دارد و محله‌اي با مغازه‌هاي قديمي که شهرت محصولاتش همانند آش حليم زبانزد خاص و عام است که نقطه قوت ديگري در بين اين‌همه اصالت و ارزش تلقي مي‌شود.

با طي مسير در پياده‌رو باريک و آسفالت رنگ و رو رفته عبيد زاکان، به نيمه خيابان و يک پنج راه قديمي مي‌رسيم، درست در سمت چپ مسير و کنار مسجد فاطمه زهرا (س) کوچه‌اي وجود دارد که در ابتداي آن موزه مردم‌شناسي قجر خودنمايي مي‌کند، مکاني که در سال ۱۰۵۷ هجري قمري به دستور شاه‌عباس صفوي و توسط امير گونه خان قاجار يکي از سرداران دربار ايران ساخته شد و ازآن‌پس، يعني بيش از ۳۰۰ سال به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين گرمابه‌هاي قزوين به فعاليت پرداخته و امروزه در جهت اهداف گردشگري شهر چهار انبياء روزگار مي‌گذراند.

درب چوبي مکاني که روزگاري گرمابه ناميده مي‌شده براي ورود مشتاقان بازديد از موزه باز است و گذر از يک پله بلند، شما را به ورودي گرمابه رهنمون مي‌کند، بعد از ورودي و پايين رفتن از چند پله ديگر به هشتي ساده‌اي مي‌رسيم و پس‌ازآن سربينه نظرمان را به خود جلب مي‌کند، سربينه بزرگ گرمابه، نقشه هشت‌ضلعي دارد و هر ضلع آن بهره‌مند از شاه‌نشين و طاق‌نماست.

حوض بسيار زيباي فيروزه‌اي‌رنگ نيز در وسط سربينه قرار دارد و در بالاي حوض، پنچره زيبايي در سقف گنبدي شکل جاي گرفته، انگار که آسمان هم به ميهماني موزه دعوت‌شده است، دورتادور حوض را حجره‌هاي کوچکي محصور کرده که پيکرهاي انسان گونه در آن از آداب‌ورسوم اقوام قزويني، کرد، ترک، مراغي و تات براي بينندگان، حرف‌هاي ناگفته دارد.

گرم‌خانه داراي يک فضاي مرکزي محدود و تعدادي فضاي جانبي بوده و تزيينات آن شامل کاشي‌کاري و طاق‌هاي رسمي بندي شده است، فضاهايي از گرمخانه که روزي مکان شست‌وشو، چال حوض “استخر آب سرد”، خزينه، اعياني بوده و  حال سبک زندگي و يا آداب‌ورسومي نظير آهنگري، دعانويسي و دست‌فروشي با چرخ‌هاي تافي را بازگو مي‌کند و حتي شهرفرنگ و لباس‌ها و ابزارهاي مربوط به دوره‌هاي مختلف تاريخي در آن به چشم مي‌آيد.

پيکره قجر را خشت‌هايي از جنس تاريخ شکل داده، روزگار سپري‌شده‌اي که حال در مقابل چشمان مردمان اين سرزمين خودنمايي مي‌کند و با زبان بي‌زبان خود مي‌گويد: «گذشته خود را هيچ‌گاه فراموش نکنيد».

موزه مردم‌شناسي قجر طي نوروز سال‌هاي گذشته رتبه اول را در بين ديگر آثار تاريخي قزوين از حيث بازديد گردشگران کسب کرده و اين مهم با حضور مردمان آريايي در موزه قجر تحقق‌يافته و امسال نيز در نوروز آماده پذيرايي از ميهمانان است.

بازديد هزاران گردشگر از موزه تاريخي قجر

گرمابه تاريخي قجر در بيشتر از پنج سال گذشته، از سوي سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين با صرف اعتباري معادل يک ميليارد و ۲۵۰ ميليون ريال طي يک سال مرمت و بازسازي شد و ازاين‌پس از سوي سازمان فرهنگي ورزشي تجهيز و تاکنون اداره شده است.

مناسبت‌هاي مختلفي در سال همچون نوروز فرصت مناسبي براي باز نگاه‌داشتن درب اين موزه درراستاي توجه به اهداف گردشگري کهن شهر قزوين است.

سعيد وزيري نژاد مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين، حضور مسافران نوروزي در موزه مردم‌شناسي حمام فجر را چشمگير ارزيابي کرد و افزود: نوروز سال گذشته ۵۰ هزار مسافر و گردشگر از اين موزه بازديد کردند و امسال نيز اميدواريم تعداد بيشتري ميهمان اين بناي تاريخي شوند.

وي اظهار داشت: در اين موزه مجسمه‌هاي سفالي مربوط به شستشوي حمام و تعدادي ابزار و اشياي قديمي در حوزه مردم‌شناسي به نمايش در آمده است.

وزيري نژاد يادآور شد: اين موزه از سه بخش تالار اقوام، مشاغل و آئين‌ها تشکيل‌شده است که در بخش سربينه زندگي اقوام غالب ساکن قزوين مانند تات، مراغي، کرد، لر و ترک به معرض نمايش گذاشته و در تالار ميان در، آيين‌هاي سيزده‌بدر، پنجاه بدر و مراسم سوگواري امام حسين (ع) و در قسمت آخر شش شغل حجامت، مکتب خانه‌داري، بارفروشي، آهنگري، تعزيه‌خواني، دعانويسي و حلاجي در معرض ديد بازديدکنندگان قرارگرفته است.

وي بيان کرد: حمام قجر يکي از کهن‌ترين و بزرگ‌ترين گرمابه‌هاي قزوين است که در سال ۱۰۵۷ هجري قمري توسط اميرگونه خان از اميران شاه‌عباس دوم در دوره صفويه در محله عبيد زاکان فعلي بنام ˈحمام شاهيˈ ساخته‌شده که با سه بخش اصلي سربينه، مياندر و گرمخانه بالغ‌بر هزار و ‌۴۵ مترمربع مساحت دارد.

وزيري نژاد اظهار داشت: اين اثر تاريخي در سال ۱۳۷۹ توسط ميراث فرهنگي و گردشگري استان تملک و با سرمايه‌گذاري شهرداري قزوين و مديريت سازمان نوسازي و بهسازي مرمت شد و هم‌اکنون به‌عنوان موزه مردم‌شناسي در سه بخش اقوام، آداب‌ورسوم و مشاغل مورد بازديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

فريده افشار مسئول موزه مردم‌شناسي قجر با اشاره به بخش‌هاي مختلف موزه به خبرنگار مهر گفت: گرمابه تاريخي قجر در سال ۸۶ به موزه تبديل شد که در حال حاضر سه بخش اصلي دارد.

وي افزود: فضاي اول سربينه است که اقوام و طايفه‌هاي مختلف استان قزوين را به همراه ويژگي خاص هر قوم نشان داده و بخش دوم «ميان در» نام دارد که از آداب‌ورسوم شهر قزوين روايت مي‌کند و تابلوي ۵۰ به در، مراسم ۱۲ محرم و ويترين‌هاي اشياء مردم‌شناسي در اين بخش قرارگرفته است.

افشار تصريح مي‌کند: فضاي سوم نسبت به معرفي شغل‌هايي که از قديم بوده و در حال حاضر نيز هست اختصاص‌يافته و دربخشي از خزينه حمام نيز توسط مجسمه‌هاي سفالي نحوه شست‌وشو در حمام به نمايش درآمده است.

وي تأکيد مي‌کند: تابلوها و مجسمه‌هاي موزه توسط رضا محمدي و محمد بهرامي دو هنرمند قزويني ساخته‌شده‌اند.

در نوروز سال گذشته هزاران گردشگر و مسافر ايراني از موزه مردم‌شناسي قجر بازديد کردند و با توجه با استقبال گسترده گردشگران از اين مکان تاريخي در نوروز امسال هم پيش‌بيني مي‌شود تعداد ميهمانان بازديدکننده از اين حمام تاريخي افزايش يابد.

حمام قجر بناي زيبايي است که با قرار گرفتن در مرکز شر و نزديکي بازار و سراي سعدالسلطنه مي‌تواند ساعات خوشي را براي بازديدکنندگان فراهم کند به همين دليل بازديد از اين موزه را به همه مسافراني که به استان سفر مي‌کنند توصيه مي‌کنيم


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • حمام قجر (گرمابه قجر قزوين)

    حمام قجر يکي از کهن‌ترين و بزرگ‌ترين گرمابه‌هاي قزوين است که در خيابان عبيد زاکاني کوچه درگاهي شهر قزوين قرار دارد.

    0 دیدگاه 3941 بازدید


تگ ها