City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگراني درباره گنجينه موزه هنرهاي معاصر (1395/01/18)

رييس انجمن هنرمندان نقاش با تأکيد بر لزوم پاسخگويي مسئولان درباره خبر واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بخش خصوصي، سرنوشت گنجينه ملي اين موزه را در صورت واگذاري مبهم ذکر کرد.
نگراني درباره گنجينه موزه هنرهاي معاصر

به گزارش بزنيم بيرون ، معصومه مظفري رييس انجمن هنرمندان نقاش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره خبر واگذاري موزه هنرهاي معاصر تهران به بنياد خصوصي رودکي و واکنش اين انجمن نسبت به اين خبر توضيح داد: ما از طريق يکي از رسانه ها متوجه خبر واگذاري موزه شديم و ما را کنجکاو کرد که آن را پيگيري کنيم اما به نتيجه اي نرسيديم. بحث اصلي ما اين است که اگر قرار است چنين واگذاري‌اي صورت بگيرد بايد دلايل آن براي جامعه هنرمندان توضيح داده شود.

وي با در پاسخ به اين نکته خبرنگار مهر مبني بر احتمال رفع مشکلات مالي موزه هنرهاي معاصر تهران از طريق واگذاري آن به بنياد رودکي متذکر شد: مجموعه هاي بسياري هستند که مي‌توانند براي رفع نيازهاي مالي اين موزه حمايت هاي لازم را ارائه کنند و يا با برنامه ريزي هاي کارشناسانه و استفاده از نظرات هنرمندان مي‌توان انرژي تازه اي به موزه تزريق کرد.

از همراهي انجمن‌هاي هنري بهره گرفته شود

مظفري تصريح کرد: هنرمندان و انجمن هاي هنري در جهت حمايت و حفظ اين موزه مي توانند بسيار کمک‌رسان و در جهت رفع مشکلات مالي، اجرايي و يا برنامه ريزي هاي آن کارساز باشند، اما متاسفانه هيچ گاه از انجمن هاي هنري دعوت نشده است که به منظور رفع مسائل و مشکلات موزه گرد هم جمع شوند و چاره انديشي کنند البته غير از حضور در جشنواره تجسمي فجر که خواسته شد امور اجرايي بخش مربوط به خودشان را در اختيار بگيرند.

رييس انجمن هنرمندان نقاش تأکيد کرد: ما نمي خواهيم فقط ايراد بگيريم، بلکه حرف ما اين است که ما مي توانيم کمک کنيم که مشکلات موزه را حل کنيم.

مظفري با اشاره به احتمال تصميم گيري درباره واگذاري موزه از سوي مقامات بالاتر در وزارت ارشاد بيان کرد: به هر صورت اگر از سوي مقامات بالاتر وزارت ارشاد چنين تصميمي قرار است گرفته شود، بايد دلايل آن به هنرمندان اعلام شود، نه اين که پشت درهاي بسته اين تصميم گيري ها در حال انجام باشد.

اين هنرمند نقاش با بيان اين که موزه هنرهاي معاصر تهران يک گنجينه ملي ارزشمند است، اظهار کرد: اين موزه داراي يک گنجينه بزرگ ملي است و فقط يک ساختمان و يک گالري معمولي با چند اثر هنري نيست که اهميتي نداشته باشد واگذاري آن به کجا و چه کسي صورت گيرد. اين موزه ملي است و همه هنرمندان لازم است درباره آن نظر بدهند. حتي اگر دستور از بالا هم صادر شده باشد، باز هم بايد به هنرمندان توضيح داده شود که چرا  اين اتفاق قرار است صورت بگيرد. اين راه بهتري است تا اين که ناگهان خبري را از يک رسانه در اين زمينه مطلع شويم و هيچ کس هم توضيحي درباره آن نداشته باشد.

وي درباره مسائلي که به دنبال واگذاري اين موزه به بنياد رودکي بروز خواهد کرد، گفت: موزه اي در اين ابعاد و شرايط بايد از سوي دولت حمايت و سرپرستي شود و در جهت حفظ و نگهداري آن بکوشد، اما وقتي قرار است که چنين موزه اي به يک بنياد خصوصي واگذار شود، ديگر معلوم نيست چه اتفاقي براي آثار ارزشمند آن خواهد افتاد. مشخص نيست که سراغ اين آثار را بايد از  چه کسي گرفت و اين که آيا همه آثار در بهترين شکل خود حفظ  و نگهداري مي شود و آيا همه آنها در جاي خود باقي خواهند ماند؟

رييس انجمن هنرمندان نقاش ادامه داد:  دولت بايد جايي نسبت به اين مسائل پاسخگو باشد. وقتي متولي آن دولت است مشخص است که جايي به نام وزارت اشاد حامي آن است و قوانيني براي حفظ اين گنجينه در ايران و در شرايط مطلوب وجود دارد. ضمن اين که هر تصميمي درباره اين آثار گرفته شود، به صورت شفاف و مشخص اطلاع رساني مي شود، همان طور که چندين سال پيش يکي از تابلوهاي گنجينه اين موزه با چندين صفحه نگارگري از شاهنامه مبادله شد که همه از اين اتفاق باخبر بودند و به شکل رسمي اين اتفاق رخ داد اما  مشخص نيست که در صورت واگذاري موزه، چگونه از اين آثار نگهداري مي شود و آيا همه اين آثار که هيچ  وقت به صورت دقيق ثبت نشده اند، وجود خواهند داشت.

مظفري در جمع‌بندي اين بخش از سخنانش بيان کرد: کجاي دنيا گنجينه ملي را به بخش خصوصي واگذار مي کنند. اگر از بخش خصوصي کمکي گرفته مي شود در جهت حفظ و نگهداري يک گنجينه ملي است ولي اين برنامه درباره موزه هنرهاي معاصر مشخص نيست به چه دليل قرار است انجام شود و چه اتفاقي در انتظار اين آثار است.

توضيحاتي درباره برگزاري بي‌ينال بزرگ هنرهاي تجسمي

مظفري درباره برگزاري بي ينال بزرگ هنر و تجميع همه بي ينال ها در قالب يک رويداد بزرگ بيان کرد: اميدوارم  همان طور که مي گويند بتوانند اين رويداد را به درستي انجام دهند.

وي با اشاره به اين که طرح برگزاري يک بي ينال بزرگ شامل همه هنرهاي تجسمي از سوي اين انجمن براي اولين بار ارائه شد، يادآوي کرد: آن چه ما مطرح کرديم يک طرح بود که براي زمان اجرا نياز به تغييرات کارشناسانه و برنامه ريزي هاي دقيق دارد و اميدوارم که آن بي ينال بزرگ که ما انتظار داريم مسئولان مرکز هنرهاي تجسمي بتوانند به درستي آن را انجام دهند.

مظفري به طرح برگزاري يک بي ينال نقاشي در انجمن هنرمندان نقاش نيز اشاره و بيان کرد: ما در انجمن هنرمندان نقاش چنين طرحي را داريم که يک بي ينال مخصوص به خودمان را داشته باشيم و احتمالا تا يکي دو ماه آينده که برنامه هاي آن دقيق تر مشخص شد، اطلاع رساني خواهيم کرد.

وي افزود: من فکر مي کنم انجمن ها بايد در قالب بي ينال يا نمايشگاه هاي سالانه برنامه هايي را براي خود داشته باشند که بتوانند به اهداف مورد نظرشان دست يابند.

مظفري درباره برنامه هاي فصل بهار اين انجمن گفت: در حال حاضر روي کارهاي ساختاري و زيربنايي انجمن متمرکز شده ايم. از پايان سال پيش و بعد از انتخابات انجمن، روي اساسنامه و آيين نامه هاي انجمن کار کرديم به اين دليل که از زمان تاسيس انجمن تاکنون روي اين مسائل کاري صورت نگرفته بود و نياز به بازنگري داشت بنابراين بخشي از انرژي ما در فصل بهار صرف اين مسائل زيربنايي مي شود.

وي در پايان از انتشار کتاب سال انجمن هنرمندان نقاش در سال جاري خبر داد و افزود: علاوه بر انتشار اين کتاب، يک رويداد خاص انجمن را امسال در پيش داريم که  البته هنوز اطلاع رساني و صحبت درباره آن زود است. در بخش هاي ديگر از جمله نقاشي ديواري، برنامه هاي نمايشگاهي و ... نيز برنامه هاي خود را داريم که هر کدام زماني که به مرحله اجرا برسد، درباره آن توضيح مي دهيم اما در مجموع امسال تلاش مي کنيم که بسيار پربارتر از قبل و با کيفيت بيشتري برنامه هايمان را پيش ببريم.
 


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه هنرهاي معاصر تهران

    موزه هنرهاي معاصر تهران يکي از موزه‌هاي شهر تهران است که  در سال ۱۳۵۶ خورشيدي افتتاح شده و  شامل مهم‌ترين و جامع‌ترين مجموعه از هنر غربي در قارهٔ آسيا در زمان تاسيس خود است.

    1 دیدگاه 5267 بازدید


تگ ها