City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در خانه وثوق الدوله هميشه به روي گردشگران باز است (1395/02/05)

رئيس ايکوموس ايران اعلام کرد: درِ خانه «وثوق‌الدوله» هميشه باز بوده و هست؛ گردشگران و تورهاي گردشگري در تهران با هماهنگي مي‌توانند از اين خانه تاريخي بازديد کنند.
در خانه وثوق الدوله هميشه به روي گردشگران باز است

به گزارش بزنيم بيرون ، خانه يا سراي «وثوق‌الدوله» در محله سرچشمه در خيابان اميرکبير، کوچه ميرزامحمود وزير حدود دو قرن پيش در محدوده‌ي سال‌هاي ۱۲۱۱ شمسي در زمان سلطنت محمدشاه قاجار براي ميرزامحمد قوام‌الدوله آشتياني - از صاحب منصبان و رجال آن دوره - ساخته شد.

پس از رسيدن موروثي اين خانه به چند منصب‌دار ديگر، به «ميرزاحسن خان وثوق الدوله» به صورت ارث واگذار شد،‌ خانه‌اي که در طول سال‌هاي گذشته در اختيار دفتر ايکوموس ايران (محوطه‌ها، بناها و بافت‌هاي تاريخي) قرار گرفت و اعضاي اين نهاد جهاني در ايران مکاني براي استقرار يافتند.

در طول سال‌هاي گذشته اين حضور هرچند به صورت اجاره‌اي هنوز تداوم داشته، اما قطعا با توجه به اداري بودن اين محيط معمولا برخي احتياط‌ها براي حضور گردشگران و علاقمندان به بناهاي تاريخي در بازديد از اين خانه وجود داشته است، بازديدهايي که در هر شرايطي معمولا رخ داده است.

اين در حاليست که در طول حداقل يک سال گذشته، برخي رسانه‌ها با انتشار تيترهايي مانند «ورود گردشگران ممنوع» و با اين مضمون که مسئولان ايکوموس ايران اجازه‌ي بازديد از اين خانه را به گردشگران نمي‌دهند، واقعيتي مخالف را براي اين خانه تاريخي رقم زده‌اند؛ آن هم در مکاني که دو سال است حتي دورهمي‌هايِ اعضاي ايکوموس ايران نيز آنجا برگزار مي‌شود.

مهدي حجت، رئيس ايکوموس ايران که نهاد زير نظرش در اين خانه تاريخي مستقر است، درباره‌ي برخي شايعه‌ها در اين زمينه بيان مي‌کند: اين خانه تاريخي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است، بنابراين نبايد در آن را به روي مردم بست.

او با بيان اين‌که چون ايکوموس ايران، فعاليت‌هاي اداري و پژوهشي خود را در اين خانه تاريخي انجام مي‌دهد و از اين بنا به عنوان يک دفتر استفاده مي‌کند، افزود: بنابراين کساني که تمايل به بازديد از اين بناي تاريخي دارند، بايد هماهنگي‌هايي اوليه با مسئول دفتر ايکوموس ايران را داشته باشند. پس از انجام هر نوع هماهنگي، ما حتما از بازديدکنندگانِ اين بناي تاريخي پذيرايي مي‌کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه بناي تاريخي وثوق‌الدوله ظرفيت حضور زياد گردشگران را از نظر سازه‌اي ندارد،‌ تاکيد کرد: با تعيين وقت قبلي با منشي دفتر ايکوموس، در اين خانه هميشه به روي گردشگران و تورها باز است.

حجت افزود: ممکن است پيش از اين نگهبان مجموعه برخورد چندان مناسبي با برخي افراد نداشته يا اجازه ورود گردشگران را نمي‌داده است، اما از اين به بعد فقط کافي است کساني که تمايل ورود به اين بناي تاريخي دارند‌، هماهنگي‌هاي لازم را انجام دهند.

وي همچنين درباره‌ي ميزان پرداخت وروديه توسط گردشگران براي بازديد از اين خانه تاريخي، گفت: با اين روش مخالف هستم که يک بناي تاريخي که متعلق به مردم است، وروديه داشته باشد. نبايد مردم براي ديدن بنايي که متعلق به تاريخ يک کشور است، پول بپردازند. آنها بايد از وجود چنين بناهايي استفاده کنند. اگر براي بازديد از برخي بناهاي تاريخي مانند «عالي‌قاپو» ورودي از مردم گرفته مي‌شود، قطعا براي استفاده در همان بنا استفاده مي‌شود.

بنيان‌گذار سازمان ميراث فرهنگي همچنين درباره مرمت اين بناي تاريخي که چند سال است به تعويق افتاده، گفت: تا کنون اعتبار مناسب براي اين پروژه نداشتيم، اما مطمئنم در چند هفته آينده با بازرسي که از اين بنا انجام مي‌شود، بتوانيم مرمت بخش‌هاي مختلف اين خانه تاريخي را آغاز کنيم.

 با توجه به استفاده از مصالح ضعيف در اين بناي تاريخي و سست بودن پايه‌ي بناي «وثوق‌الدوله» که «قوام‌الدوله» نيز ناميده مي‌شود، چندين بار مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته است که آخرين آنها در سال‌هاي ۴۵ و ۵۰ شمسي به دست استاد محمدکريم پيرنيا تحت نظر استاد حبيبيان انجام شد. اين خانه که مدت‌هاست تحت مالکيت سازمان ميراث فرهنگي قرار دارد، در سال ۱۳۸۱ توسط شوراي بين المللي ابنيه و محوطه تاريخي به نام ايکوموس که مقر آن در پاريس قرار دارد، اجاره شد.

اين خانه تاريخي در بهمن 91 و به دستور معاون وقت رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان «خانه عشاير ايران» بازگشايي شد، اتفاقي که فقط براي چند روز بود و بار ديگر ايکوموس ايران در اين خانه به فعاليت خود ادامه داد.

حتي دو سال قبل در ارديبهشت سال 93، «مهدي حجت»، رئيس ايکوموس ايران از وضعيت بد خانه شکايت کرد. او در آن زمان به خبرنگار ايسنا گفت: شاه‌نشين خانه‌ي «قوام‌الدوله» با کمک داربست‌ها سرپاست، ديوارهاي آن طبله کرده‌اند، شيشه‌هاي رنگي ارسي اتاق با يک لرزش خواهند ريخت، بادگيرهاي خانه تحمل تندباد را نخواهند داشت و اتاق پشتي شاه‌نشين دست‌ کمي از فضاهاي قبلي ندارد. باغچه‌هاي خانه هنوز تاوان برگزاري جشن افتتاح «خانه عشاير» را در 14 ماه پيش مي‌دهند و درختچه‌ها و گل‌هاي خانه با سر خميده از ساکنان آن استقبال مي‌کنند.

درباره‌ي وضعيت اين بنا، رييس ايکوموس ايران که براي استقرار دفتر ايکوموس، اين خانه را از اداره کل ميراث فرهنگي تهران اجاره کرده است، به خبرنگار ايسنا گفت: متأسفانه اين خانه چند مشکل فني دارد که بايد درباره‌ي آن‌ها فکري شود. سقف اتاق شاه‌نشين در حال حاضر به‌شکل معلق نگهداري مي‌شود. از چند سال پيش، سقف اين اتاق به همين صورت است و بايد با انجام اقدامات فني، سر جاي خود برگردانده شود.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت خانه قوام الدوله (وثوق)

    خانه قوام الدوله که از آن با عنوان خانه وثوق نيز ياد مي شود يکي از عمارت هاي تاريخي و زيبا در قلب تهران است که در فهرست آثار ملي نيز به ثبت رسيده و مورد بازديد گردشگران داخلي و خارجي قرار مي گيرد.

    0 دیدگاه 24245 بازدید


تگ ها