City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

هنرمندان در انتظار معرفي گنجينه موزه هنرهاي معاصر (1395/02/26)

رييس انجمن هنرمندان نقاش تأکيد کرد: بسياري از هنرمندان انتظار دارند همان‌طور که وعده داده شده، کتاب آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر به چاپ برسد و آثار اين گنجينه با اطلاعات دقيق، جامع و کامل در سايت موزه معرفي شوند.
  هنرمندان در انتظار معرفي گنجينه موزه هنرهاي معاصر

به گزارش بزنيم بيرون ،

معصومه مظفري در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس هنرهاي تجسمي ايسنا درباره‌ي برخي شايعه‌ها مبني بر اين‌که آثاري ازگنجينه موزه هنرهاي معاصر خارج شده است، تصريح کرد: در صحبت‌هايي که با مجيد ملانوروزي - مديرکل دفتر هنرهاي تجسمي و سرپرست موزه هنرهاي معاصر - داشتيم، قرار شد کتاب مجموعه آثار گنجينه‌ي موزه منتشر شود و تصاوير آثار نيز روي سايت قرار گيرد.

 

او به برخي مشکلات و حاشيه‌هاي به‌وجود آمده براي موزه اشاره کرد و توضيح داد: فکر مي‌کنم در سال‌هاي گذشته، ارتباط موزه با هنرمندان و انجمن‌هاي هنري کم شده است. خود من چندبار گفته‌ام که ماهي يک‌بار يا هر دو ماه، بايد جلسه‌اي با حضور نمايندگان خبرگزاري‌ها، مطبوعات و انجمن‌هاي هنري برگزار شود. در اين جلسات مي‌توان بسياري از مسائل موزه را که بايد به‌روز شوند، بررسي کرد.

 

مظفري گفت: هنرمندان، گالري‌دارها و انجمن‌هاي هنري مي‌توانند پيشنهادهاي خوبي براي موزه داشته باشند تا آن را از اين حالت خمودگي درآورد. به نظر من، ارتباط موزه با اين قشر کم‌رنگ شده و همين موضوع باعث به‌وجود آمدن شبهه‌ها و ابهام‌هايي درباره‌ي موزه و گنجينه‌ي آن شده است. مشکلات بايد با هنرمندان در ميان گذاشته شود. ممکن است همه‌چيز سر جاي خودش باشد، اما تا وقتي اين ارتباط قطع يا کم‌رنگ است، ابهام‌ها همچنان باقي مي‌ماند.

 

او به يکي از اتفاق‌هاي تأثيرگذار بر تشديد مشکلات مربوط به موزه‌ي هنرهاي معاصر اشاره و اظهار کرد: خارج شدن تعدادي از آثار موزه توسط امين‌الاموال و به فروش رفتن آن‌ها، مشکلات موزه را تشديد کرد. هنرمندان در حال حاضر انتظار دارند همان‌طور که وعده داده شده، کتاب آثار گنجينه به چاپ برسد و آثار با اطلاعات دقيق، جامع و کامل روي سايت موزه معرفي شوند.

 

رييس انجمن هنرمندان نقاش به سخنان وزير ارشاد درباره‌ي گنجينه‌ي موزه هنرهاي معاصر اشاره و بيان کرد: مشکلات موزه تا جايي پيش رفت و اعتراض‌ها آن‌قدر بالا گرفت که پاي وزير هم به ماجرا باز شد و آقاي جنتي در جلسه‌اي اظهار اميدواري کرد که امسال شاهد به چاپ رسيدن کتاب آثار گنجينه باشيم. اين‌که مسؤولان پس از اعتراض‌هايي که نسبت به واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودکي مطرح شد، متوجه اين امر شدند که موزه هنرهاي معاصر و گنجينه آن براي جامعه هنري ارزشمند و داراي اهميت است، دستاورد مهمي است و نويد آن را مي‌دهد که از اين پس، تصميم‌ها پشت درهاي بسته گرفته نشود.

 

مظفري در بخش ديگري از سخنانش به آثار غيرقابل نمايش گنجينه‌ي موزه و سرنوشت آن‌ها اشاره کرد و گفت: تعدادي از آثار اين گنجينه، غيرقابل نمايش هستند. آقاي ملانوروزي اعلام کرد بخشي از آن‌ها که قابل نمايش هستند، در کتاب گنجينه به چاپ مي‌رسند.

 

او درباره‌ي موضوع معاوضه آثار غيرقابل نمايش با آثار کشورهاي ديگر نيز تأکيد کرد: اصلا نبايد معاوضه آثار انجام شود؛ معاوضه تابلوي «زن شماره 3» اثر «دکونينگ» با برگ‌هايي از شاهنامه شاه‌طهماسب نيز کار درستي نبود. به هر حال، تعدادي از آثار گنجينه موزه در دوره‌اي که در کشور قابل نمايش بودند، خريده شدند و حالا نبايد آن‌ها را از دست داد يا با آثار ديگر معاوضه کرد. نه‌تنها بايد از گنجينه موزه به‌طور کامل محافظت کرد، بلکه بايد بر آن افزود.

 

مظفري همچنين به تأثير تغيير مديريت‌ها بر عملکرد موزه اشاره کرد و گفت: تغيير مديريت در تمام ارگان‌هاي کشور وجود دارد. نقطه‌ضعف خانه هنرمندان هم همين تغيير مديريت است. در بسياري از مجموعه‌ها با تغيير مدير، کارهاي روتين گذشته متوقف مي‌شود و مدير جديد برنامه‌هاي خود را جلو مي‌برد. اگر موزه به‌صورت هيأت امنايي اداره شود و شورايي وجود داشته باشد که درباره‌ي مسائل مهم جلسات مشورتي تشکيل دهد، اين مسائل نيز تا حدود زيادي برطرف مي‌شود. اين هيأت امنا بايد مجموعه‌ي باکيفيتي به‌لحاظ دانش فکري باشد که بتواند در اين زمينه تصميم‌هاي درست بگيرد.

 

او همچنين اضافه کرد: يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي موزه هنرهاي معاصر به‌روز کردن سيستم نگهداري از آثار گنجينه است. وسايل و تجهيزاتي براي اين کار نياز است که متأسفانه بودجه‌ي تأمين آن‌ها وجود ندارد. خيلي عجيب است که براي چنين مرکز مهمي، بودجه مورد نياز اختصاص نمي‌يابد و براي ابتدايي‌ترين مسائل خود که سيستم گرمايشي و سرمايشي است، دچار مشکل مي‌شود. مدير موزه گفته که اين مرکز هر درآمدي داشته باشد، مجبور است به خزانه‌ي دولت بريزد و بايد براي آن يک فکر اساسي کرد. مدير موزه لوور در سفرش به ايران، از بودجه بالايي که به آن موزه اختصاص مي‌يابد صحبت مي‌کرد. براي موزه هنرهاي معاصر هم بايد فکري کرد.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه هنرهاي معاصر تهران

    موزه هنرهاي معاصر تهران يکي از موزه‌هاي شهر تهران است که  در سال ۱۳۵۶ خورشيدي افتتاح شده و  شامل مهم‌ترين و جامع‌ترين مجموعه از هنر غربي در قارهٔ آسيا در زمان تاسيس خود است.

    1 دیدگاه 5267 بازدید


تگ ها