City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پل طبيعت تهران پروژه‌اي هوشمند و الهام گرفته از سنت ايراني (1395/03/07)

پروفسور دِ چِزاريس، پل طبيعت تهران را پروژه‌اي هوشمند و ابداعي بي‌نظير لقب داد که با الهام از سنت ايراني توانسته وجهه فني و فضاي عمومي را با سازه ساخته بشر و مهندسي طبيعت، در کنار هم بنشاند.
پل طبيعت تهران پروژه‌اي هوشمند و الهام گرفته از سنت ايراني

خانم پروفسور دِ چِزاريس استاد معماري دانشگاه لاسپينزا رم و نويسنده کتاب «ايران، مسيرها و کاروانسراها» مقاله‌اي درباره «پل طبيعت تهران» به رشته تحرير درآورده که در شماره ۴۴۸ (مارس و آپريل ۲۰۱۶) مجله معتبر «صنعت ساختمان سازي» (L’industria delle costruzione) و از سوي انتشارات «انجمن ملي سازندگان ايتاليا»، منتشر شده است. اين مطلب را رايزني فرهنگي ايران در رم به فارسي برگردانده و آن را براي انتشار در اختيار خبرنگار مهر قرار داده است که در زير از نظر مخاطبان مي‌گذرد:

برگردان واژه نَاتورا-Natura در زبان فارسي به معناي طبيعت است. پل طبيعت به طول ۲۷۰ متر که دو پارک را در شهر تهران به هم متصل مي‌کند، از روي دره‌اي رد مي‌شود که گويي توسط يکي از چند رودخانه‌اي که از کوه البرز منشعب شده و از دل تهران عبور مي‌کند، کنده کاري شده است. اين پل از روي بزرگراه مدرس که يکي از بزرگترين بزرگراه‌هاي ايجاد شده در تهران است، گذر مي‌کند.

پروژه اين پل توسط يک آرشيتکت جوان به نام خانم «ليلا عراقيان» ارائه شده است؛ آرشيتکت جواني که در دوره دانشجويي خود در دانشگاه شهيد بهشتي تهران در مسابقه شرکت و طرح خود را ارائه کرد و اين طرح در مسابقه به عنوان طرح برگزيده در سال ۲۰۰۹ انتخاب شد.

معمولاً در طراحي يک پل با توجه به اينکه بايستي دو نقطه را به هم متصل کند، از يک خط مستقيم بهره گرفته مي‌شود و سعي مي‌شود که با طي کمترين مسير بتوان دو نقطه را به هم متصل کرد ولي به گفته ليلا، «ما در نظر داشتيم که مردم بتوانند روي پل توقف کرده و از منظره لذت ببرند».

بنابراين پل طبيعت فقط به منزله متصل کردن دو پارک «آب و آتش» و «طالقاني» نيست بلکه به منزله فضايي است عمومي براي ارائه تهران امروز. داراي طرحي است منحني که هر لحظه اين امکان را به شما مي‌دهد که تصويري جديد از منظره روبروي خود داشته باشيد. اين پل روي سه طبقه بنا شده و توسط مسيرهايي با شيب بسيار کم و پله به همديگر متصل هستند.

طبقه اصلي و دوم اختصاص به معبري براي گذر کردن يا دويدن و دوچرخه سواري دارد. در بخش الحاقي غربي، پل عريض‌تر شده و فضايي به عرض ۶۰ متر را ايجاد مي‌کند که مرز بين پل و زمين را مشخص مي‌کند.

در طبقه تحتاني که به گونه‌اي از گزند سرماي زمستان و گرماي تابستان محفوظ نگاه داشته شده است ارتفاع و عرض پل دائم بر اساس طرحي ديناميک گوشه به گوشه تغيير مي‌يابد و براي توقف و تماشاي مناظر طراحي شده است و در دو سوي آن رستوران‌ها و کافي شاپ تعبييه شده است. در نهايت طبقه سوم از يک سطح عريض تشکيل شده که به بيننده منظره‌اي زيبا از تهران را ارائه مي‌کند و بيننده مي‌تواند از ديدن کوه البرز و برج ميلاد لذت ببرد.

اين پل تا به امروز طويل‌ترين پل عابر پياده در ايران است و در کشوري که خطر زمين‌لرزه تهديد بزرگي براي آن به شمار مي‌آيد، بر روي سه ستون فولادي که به شکل يک درخت طراحي شده‌اند، بنا شده و بر روي هر پل چهار خيمه قرينه‌اي داراي انحنا و به ابعاد مختلف نصب شده است. وزن پل ۲۰۰۰ تن و براي ساخت آن ۳۶۸۰ پروفيل فولادي به کار گرفته شده است و مجموعاً داراي ۷۶۸۰ مترمربع مساحت مي‌باشد. شرکت ايتاليايي «مافئيس» هم براي ايجاد سازه، همکاري کرده است.

به صورت کلي طرح برگزيده شده را مي‌توان پروژه‌اي هوشمند لقب داد که در نوع خود ابداعي بي‌نظير است که با الهام از سنت ايراني توانسته وجهه فني و فضاي عمومي را با سازه ساخته بشر و مهندسي طبيعت، در کنار هم بنشاند.

با ديدن اين پل ياد پل خواجو در اصفهان در اذهان تداعي مي‌شود که در سال ۱۶۵۰ ميلادي بنا شد. اين پل هم داراي سه طبقه است که دو سوي رودخانه زاينده‌رود را به هم متصل مي‌کند. هم به گونه‌اي مانند سدي مي‌ماند که در برخورد آب با آن نه تنها صداي دلنشيني از آن برمي‌خيزد بلکه منظره‌اي زيبا را به بيننده تقديم مي‌کند.

تکنيک به کار گرفته شده در ساخت اين پل نه تنها مسيرهاي متفاوت را براي رهگذران در نظر گرفته بلکه دهليزهاي تعبيه شده در آن اين امکان را مي‌دهد که هر کجا اراده کنيد، بتوانيد در فضايي سربسته و يا روباز نشسته و استراحت کرده و از ديدن منظره لذت ببريد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • پل طبيعت

    پل طبيعت بزرگ ترين پل غير خودرويي کشور و يکي از جاذبه هاي تفرحگاهي شهر تهران است که به نماد جديدي براي پايتخت تبديل شده است. با عبور از اين پل مي توانيد در آرامش فضاي سبز بوستان هاي اطراف، چشم اندازي زيبا را از شمال و جنوب تهران در ارتفاع 40 متري تماشا کنيد. پل طبيعت در نقطه‌اي واقع شده که محل تلاقي شريان‌هاي اصلي پايتخت است و بزرگراه‌هاي مدرس، همت، حقاني و رسالت در تيررس آن قرار دارد.

    0 دیدگاه 130717 بازدید


تگ ها