City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کره زمين وسط تهران چه مي‌کند؟! (1395/03/25)

سمت راست ورودي موزه هنرهاي معاصر تهران، مجسمه‌اي کروي با رنگ طلايي‌اش خودنمايي مي‌کند؛ اثري که نمادي از کره زمين و محل زندگي همه موجودات است.
 کره زمين وسط تهران چه مي‌کند؟!

موزه هنرهاي معاصر تهران گنجينه‌ي بزرگي از آثار هنرمندان شاخص هنرهاي تجسمي را در اختيار دارد که بخشي از اين گنجينه در باغ مجسمه موزه و در فضاي باز محوطه بيروني نصب شده‌اند. اين آثار چون در يک مکان ثابت و در معرض ديد رهگذران قرار دارند، نسبت به ديگر آثار گنجينه‌ي موزه شرايط متفاوت‌تري دارند.

اثر برنزي و کروي‌شکل آرنالدو پومودورو - مجسمه‌ساز ايتاليايي - که سمت راست در ورودي نصب شده، يکي از اين آثار است. اين مجسمه کروي که نمادي از کره‌ زمين است، از سال ۱۹۷۷ جزو آثار در اختيار موزه‌ي هنرهاي معاصر تهران به‌شمار مي‌رود و در محوطه‌ي بيروني موزه نصب شده است.

جنس اين مجسمه، برنز و پتينه‌ي طلا است و ۱۵۶ سانتي‌متر ارتفاع دارد. معمولا اشکال هندسي بخصوص شکل‌هاي کروي را به يک‌دست و صاف بودن سطح‌شان مي‌شناسند، اما پومودورو با ايجاد شکاف و بريدگي در سطح مجسمه‌هايش، آن‌ها را متمايز و سعي مي‌کند، آنچه را که در ذهن دارد، با ايجاد خلاقيت در شکل‌دهي به اين مجسمه‌ها، به مخاطبانش منتقل کند.

نصب شدن اين مجسمه در فضاي باز با تمام محاسني که دارد، اثر هنري را در معرض آلودگي‌هاي پايتخت شلوغ ايران قرار داده و بر همين اساس، فعاليت‌هاي موزه براي ترميم، نگهداري مناسب و غبارروبي از آن بايد به‌صورت برنامه‌ريزي‌شده ادامه داشته باشد.

اين مجسمه دي‌ماه ۱۳۹۳ با همکاري موزه هنرهاي معاصر، سفارت ايتاليا در ايران، بنياد فيض‌نيا و بنياد پومودورو غبارروبي شد. مرمت و غبارروبي اين مجسمه که نمادي از اهميت به محيط زيست و پاک نگه داشتن زمين بود، جزو برنامه‌هاي موزه هنرهاي معاصر براي ارتباط با هنر دنيا محسوب مي‌شد.

سفير ايتاليا در مراسم غبارروبي آن، گفت: اين اثر هنري بدون داشتن زوايا، حالت شکنندگي دارد. پومودورو از آغاز حرکت هنري‌اش در اوايل دهه‌ي ۶۰ ميلادي، تفکر عميقي درباره‌ي هنر، انسان و زيبايي‌شناختي داشت. هنر او از ديدگاه زيبايي‌شناختي از هنر ميخي الهام مي‌گيرد و توانايي‌هاي او، وام‌گرفته از دوره‌ي رنسانس در ايتاليا است.

پومودورو اکنون يک پيرمرد ۹۰ ساله است، مجسمه‌سازي که او را به‌خاطر ساخت آثار کروي و ستوني مي‌شناسند. او سال ۱۹۲۶ در ايتاليا متولد شد. ساختار به‌هم پيوسته در عين حال، شکافته‌شده جزو ويژگي‌هاي آثار پومودورو است. مجسمه‌هاي او با شکل‌هاي هندسي دچار نوعي شکستگي و خوردگي در نماي خود هستند که شکلي متفاوت و جذاب به آن‌ها مي‌دهد.

علاقه اين هنرمند ايتاليايي به نور باعث شده است که مجسمه‌هاي هندسي‌اش بيشتر براي نصب در فضاهاي باز و عمومي ساخته شوند.

آثار اين هنرمند در بسياري از موزه‌ها و مکان‌هاي عمومي کشورهاي مختلف نصب شده و نشان‌دهنده‌ي تفکر و هنر دستان او هستند. برخي از آثار اين هنرمند در موزه‌ي واتيکان، ترينيتي کالج، دوبلين، مقر سازمان ملل در نيويورک، مدرسه‌ي علوم ديني مسيحيت در ايندياناپوليس، موزه‌ي ديانگ در ساندر سانفرانسيسکو و دانشگاه کاليفرنيا در برکلي نگهداري مي‌شوند.

اکنون بنيادي به نام اين هنرمند و با نظارت او در ميلان فعاليت مي‌کند که هدفش حفظ و نگهداري آثار او در سراسر جهان است.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه هنرهاي معاصر تهران

    موزه هنرهاي معاصر تهران يکي از موزه‌هاي شهر تهران است که  در سال ۱۳۵۶ خورشيدي افتتاح شده و  شامل مهم‌ترين و جامع‌ترين مجموعه از هنر غربي در قارهٔ آسيا در زمان تاسيس خود است.

    1 دیدگاه 5267 بازدید


تگ ها