City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سيل، مهمان هميشگي خانه قاجاري رهنما (1395/03/30)

نياوران، بن‌بست آهنگ، پلاک 7، يکي باغ ايراني قديمي که اين‌روزها شرخرهاي خانه‌هاي تاريخي، براي به زانو درآوردنش به هيچ صراطي مستقيم نيستند...
سيل، مهمان هميشگي خانه قاجاري رهنما

اين‌جا خانه‌ي «فريدون رهنما»ست. خانه‌اي قاجاري با سه ساختمان مجزا و پراکنده در باغ تاريخي «رهنما» و در همسايگي خانه تاريخي «نمازي» با معماري فوق‌العاده‌ي مدرن‌اش که مالکش بيشتر به نبودنش راضي است تا وجودش ...

اما براي رسيدن به خانه‌ي «فريدون رهنما»، مي‌توان مسيرِ از ابتداي نياوران تا بن‌بست آهنگ را بدون هيچ دغدغه‌اي پشت سر گذاشت، اما از ابتداي بن‌بست تا ساختمان شماره 7 که فقط چند پلاک فاصله است، آن‌قدر اتفاقات متفاوتي رخ داده که همين فاصله چند ثانيه‌اي را مي‌توان به يک ساعت هم رساند، وقتي ببيني اول بن‌بست را گودبرداري عميق بيش از 10 متري کرده‌اند و به  گفته‌ي کارگرهاي ساختماني، قرار است همين ميله‌هاي فونداسيون تا برجي به ارتفاع بيش از 10 طبقه بالا برود! آن‌هم  درست مقابل خانه تاريخي«رهنما» و خانه تاريخي «نمازي»؛ دو بنايي تاريخي که هر دو در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده‌اند.

خانه تاريخي «رهنما»، باقي‌مانده از دوره قاجار که کتيبه‌ي سيماني با نام «رهنما» را کنار در قهوه‌اي رنگ‌اش به وضوح مي‌توان ديد، دست‌کم در ظاهر و در ابتداي ورود هنوز حال و هوايش را حفظ کرده، باغ داخل خانه هم به نظر هنوز نفس مي‌کشد، اما در ظاهر...

خانه‌ي قاجاري «رهنما» هنوز نفس مي‌کشد، اما با هزار درد و مشکل. باران‌هاي چند دقيقه‌اي که وقتي به پاي خانه رهنما مي‌رسند به سيل تبديل مي‌شوند، يا قنات‌هاي خانه که مدت‌هاست مديران شهري پاي‌شان را از خانه رهنما و درختان سربلندش بريده‌اند و زباله‌هايي که هيچ دستي براي انتقال‌شان از اين خانه ياري نمي‌کند.                                                   

فريدون رهنما،  متولد دوم خرداد 1309، روزنامه‌نگار و سينماگر بود، او در دوران کوتاه عمر خود به ساختن ۳ فيلم کوتاه و انتشار پنج دفتر شعر به زبان فرانسه و يک دفتر شعر به فارسي و نگارش ده ها مقاله در نقد سينما و ادبيات مبادرت کرد وهميشه مدافع حرکت‌هاي مدرن در حوزه ادبيات، سينما و تئاتر بود و تاثير غيرقابل انکاري در معرفي شعر و انديشه‌هاي مدرن در ايران دهه سي و چهل داشت، او حتي در فاصله سال‌هاي ۴۹ - ۱۳۴۵ رئيس بخش پژوهش تلويزيون ملي ايران بود. او چهارمين فرزند زين‌العابدين رهنما نويسنده‌ي کتاب‌هاي مذهبي  بود و حالا خانه‌ي پدري‌اش  که اکنون فقط خواهر را در خود دارد، به خاطر بي‌توجهي‌هاي مديران شهري و ميراث فرهنگي به مرور زخم مي‌بيند و هيچ‌کس دم نمي‌آورد به جز دختر خانواده که او هم ديگر رمقي براي اعتراض ندارد.

خانه قاجاري رهنما در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده، خانه‌اي که قديمي و ارزشمند است هر چند تزئيناتي ندارد، اما چه فايده؟  وقتي برخي مسئولان شهري منطقه با اين کلمات بازي مي‌کنند؛ «اين‌جا يک خانه قديمي است، اصلا بهتر است خراب شود چه فايده که باشد؟»

 

سيل در خانه تاريخي «رهنما»

فريده رهنما، دختر خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا درباره وضعيت خانه مي‌گويد: با هر باران، سيل به خانه وارد مي‌شود، شيب همه‌ي برج‌هاي منطقه به سمت اين خانه است، و ما تنها کاري که مي‌توانيم انجام دهيم، سه استخر خانه را خالي نگه‌داريم تا قدري از آسيب‌ها به خانه کمتر شود!

اما قطعا از ابتداي ساخت اين خانه، با اين مشکل مواجه نبوده است؛ رهنما علت اين‌اتفاق را متعلق به اوايل انقلاب مي‌داند، زماني‌که شهرداري جوي‌هاي آب و قنات منتهي به اين خانه را مي‌بندد و مسيرش را تغيير مي‌دهد، از آن زمان با هر باران وچکه، سيل اين خانه قاجاري را مي‌برد ...

آن‌قدر سيل به خانه آسيب وارد کرده که نه تنها آسفالت‌هاي پياده‌راه باغ و ورودي خانه را کنده، بلکه ته‌مانده‌ي زباله‌ها مانند سُرنگ، مواد مخدر و ته‌مانده‌ي سيگارها را مهمان هر روزه‌ي اين خانه مي‌کند و اين سموم به مرور باعث خشک شدن درخت تنومند 80 ساله‌ي مقابل ورودي خانه شده و حتي منطقه‌اي که علف‌هاي هرز و سبز مي‌رويند را نيز به بيابان تبديل کرده است.

جداره‌ي ديوارهاي قاجاري خانه را لجن پر کرده و حتي سيمان کردن بخشي از  گودي‌هاي خانه توسط ميراث فرهنگي نيز تا کنون راه به جايي نبرده است؛ چه رسد به ترک‌هاي کنار پنجره و ديوارها و سقف‌هاي خانه که هر سال رنگ مي‌شوند، اما تا سال بعد باز هم خشت‌ها از زير لايه‌هاي رنگ بيرون مي‌ريزند و کيست که توجه کند؟

اين فقط يک مشکل خانه‌ي تاريخي و ارزشمند رهنماست.

شهرداري منطقه يک کوچه را آسفالت کرد، اما به اين فکر نکرده که خانواده‌ي مُسن رهنما چطور مي‌توانند پس از هر سيل، زباله‌هايي که سيل با خود به خانه آورده را به بيرون ببرند؟ دادن کيسه‌هاي زباله‌اي که سال‌ها از شهرداري درخواست شده و نسبت به آن بي‌توجهي مي‌شود بماند. گذاشتن يک سوله‌ي زباله که اين روزها در بسياري از کوچه پس کوچه‌ها حتي چندتايي کنار هم قرار گرفته‌اند، به نظر کمترين کاري است که مي‌توان کرد.

رهنما مي‌گويد: از شهرداري خواستيم براي‌مان کيسه زباله و سوله‌اي تهيه کند تا اهاليِ اين بن‌بست بتوانند زباله‌هايشان را درونش بگذارند تا کوچه کثيف نماند، حتي دفعات زيادي با شماره 123 براي کمک تماس گرفتيم، اما هنوز هيچ جوابي نداده‌اند. حتي پيشنهاد داديم کيسه سيماني ابتداي  کوچه بگذارند تا کمي از شدت سيل بکاهد، اما چه فايده، مغازه‌‌دارهاي ابتداي کوچه مخالفت کردند.

وي با بيان اين‌که ميراث فرهنگي وظيفه‌اي در اين زمينه دارد و تا کنون فقط بخشي از کف زمين را سيمان کرده ادامه مي‌دهد:  هر چند ما استخرهايمان را آماده کرده‌ايم، اما در زمان سيل فقط سه دقيقه طول مي‌کشد تا اين استخرها پر آب شوند، آب‌هاي نياوران است، شوخي ندارد.

او به حضور شهردار منطقه در دو سال پيش در اين خانه اشاره مي‌کند و مي‌گويد: در آن زمان آقاي شهردار حرف‌هاي زيادي زد و قول‌هاي زيادي به ما داد، که يکي از آن‌ها گذاشتن سوله زباله در  اين بن‌بست بود، اما هنوز هيچ سوله‌اي به اين بن‌بست تعلق نگرفته است.

 

ساخت‌وساز در ضلع شمالي خانه رهنما

به گزارش ايسنا،  خانه  رهنما در سه جهت مورد هجوم برج‌سازان قرار گرفته. شرق ، شمال و جنوب و هر کدام آسمان‌خراش‌هايي هستند که حريم دو خانه تاريخي را زير پا گذاشته‌اند و از سوي ديگر هيچ کدام حتي به فکر اين نيستند که اين‌ همه آب از پس هر سيل که در انتهاي اين خانه در دل زمين فرو مي‌رود، چقدر زمان نياز دارد تا پي اين برج‌ها را با آب نابود کند.

به گفته‌ي يکي ديگر از ساکنان خانه‌ي رهنما، مالکان برج‌هاي ساخته شده حالا که همه درختان و سبزي‌ خانه‌هايشان را نابود کرده‌اند، براي جذب مشتري، در روزنامه‌ها آگهي کرده‌اند که پنجره‌ي اتاق‌ها به روي‌ باغي 10 هزار متري باز مي‌شود!

خانه‌ي رهنما با همه‌ي زيبايي‌هايش در ميان برج‌ها محصور شده و به مرور کمر خم مي‌کند، اين خانه حافظه‌ي تاريخي بخشي از سينما و موسيقي است، اما  هيچ‌کس به فکر جلوگيري از نابود شدن اين گنجينه نيست و شرخرهاي خانه‌هاي تاريخي هر روز پايشان را بيشتر بر گلوي اين خانه‌ي تاريخي فشار مي‌دهند. شرخرهايي که  اين‌بار جنس‌شان با مشکلات اين خانه‌ي تاريخي جور است و راحت‌تر مي‌توانند آن را خرد کنند و شهرداري و ميراث فرهنگي هم تراژدي هميشگي را اجرا مي‌کنند، پس از  نابودي کامل اين خانه قاجاري، دست به شکايت حقوقي مي‌زنند.

انتهاي پيام

 


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • خانه رهنما

    خانه رهنما يکي از خانه هاي تاريخي شهر تهران است که قدمت آن به دوره قاجاريه باز مي گرد. اين اثر هم اکنون در محله ميدان تجريش تهران واقع شده و  در تاريخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۸۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

    0 دیدگاه 42478 بازدید


تگ ها