City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

انتقاد به تخريب آبشار سوله‌دوکل اروميه (1395/03/30)

قريب به دو سال از تخريب منطقه گردشگري سيلوانا و آبشار سوله‌دوکل در اروميه با هدف احداث نيروگاه برق آبي مي گذرد اما تاکنون اقدام در خوري براي ممانعت از اين تخريب ها صورت نگرفته است.
انتقاد به تخريب آبشار سوله‌دوکل اروميه

طرح احداث نيروگاه برق آبي از آبشار سوله دوکل در سال ۷۳ مطرح و در سال ۸۱ به تصويب رسيد اما تا سال ۹۳ هيچ تلاشي براي عملي شدن اين طرح انجام نشد.

در سال ۹۳ يک شرکت بخش خصوصي وابسته به وزارت نيرو اقدام به عملياتي شدن اين طرح کرد اين در حالي است که در دو سال اخير به بهانه توسعه و توليد برق شاهد تخريب منابع طبيعي و محيط زيست اين منطقه هستيم.

نکته قابل تامل اينکه کشورمان و به تبع آن استان و اروميه شاهد کمبود آب و خشکسالي است و طرح و تصويب اين طرح در حالي ۲۰ سال گذشته مطرح شده بود که شاهد حجم بالاي آب در آبشار سوله دوکل بوديم و هم اکنون آب اين آبشار توجيهي براي ادامه اين عمليات ندارد.

صرف نظر از ميزان آب موجود آبشار سوله دوکل احداث اين نيروگاه برق آبي در منطقه بکر گردشگري با استفاده از اخذ مجوزهاي قانوني و زيست محيطي به همراه تخريب طبيعت بكر، تغيير مسير آب هاي زير زميني و سطحي، انحراف آبشار بزرگ سوله دكل، تخريب تالاب گرزرين، آلوده شدن آب بر اثر ريزش خاك به داخل تالابها، چشمه ها و غير قابل شرب شدن آنها، به خطر افتادن زندگي جانوري و فرار پرندگان از تالاب، خاك برداري هاي نادرست كه به صورت گرد غبار بر روي گياهان و درختان روستا هاي نوار مرزي شهرستان اروميه بخش سيلوانا اثر گذاشته و در آينده باعث ناباروري آنها خواهد شد چه توجيهي مي تواند داشته باشد.

اهالي اين منطقه معتقدند اين پروژه نه تنها بر بهبود وضعيت معيشتي مردم نقشي نداشته بلكه باعث ايجاد اختلاف بين روستاييان و در نهايت مهاجرت برخي از اهالي روستا خواهد شد.

كاهش و نابودي مشاغل بومي مانند دامداري، كشاورزي از ديگر نگراني هاي اهالي منطقه است که مسئولان تاکنون توجهي به اين نگراني ها نداشته اند.

دهستان مرگور از توابع بخش سيلواناي اروميه، با مساحتي بيش از ۴۴۲.۵ کيلومترمربع، يکي از مناطق نادر ايران از نظر شرايط اقليمي و موقعيت جغرافيايي و تنوع زيستي گونه هاي مختلف گياهي محسوب مي شود که در بين رشته کوه هاي زاگرس محصور بوده و امتداد سلسله کوه هاي زاگرس مانند حصاري اين منطقه را در برگرفته است.

آبشار سوله دوکل از مرتفع‌ترين آبشارهاي ايران است و در منطقهٔ دالانپر واقع است، اين آبشار از جاذبه‌هاي گردشگري منطقه محسوب مي‌شود. سوله دوکل در دامنهٔ کوه دالانپر در منطقه مرگور واقع است، روستايي نيز به همين نام در جوار آبشار قرار دارد، اين آبشار يکي از سرشاخه‌هاي رودخانهٔ باراندوزچاي محسوب مي شود.

مهمترين جاذبه هاي مرگور عبارتند از دره زيبا و سرسبزبنار، روستاهاي واقع در کوهپايه همچون کچله ونوي، آبشار روستاي سوله دوکل معني سوله دوکل در کردي، آبشار دودآلود است، چرا که اين آبشارهنگام برخورد با سنگ ها، ذرات آب در اطراف آبشار فضاي مه آلودي را به وجود مي آورد که چشمان هر بيننده اي را خيره مي کند، درياچه هاي طبيعي گه رزيرين و مامه شيخ، چشمه هاي آب روستاي چريک آباد که همچون آب معدني سيلوانا در شهرستان معروف است و آب آن براي بيماران کليوي توصيه مي شود.

 آبشار سوله دوکل و رودخانه سرمنشا آن ماهيت خود را از دست مي دهد

بخشدار سيلوانا در خصوص آخرين وضعيت احداث نيروگاه برق در منطقه بکر و گردشگري آبشار سوله دوکل گفت: از دو سال گذشته روند احداث نيروگاه برق توسط يک سرمايه گذار و شرکت بخش خصوصي وابسته به وزارت نيرو در اين منطقه آغاز و موجب تخريب منابع طبيعي و محيط زيست منطقه شده است.

زيبار ميرزايي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه اين اقدامات در حالي صورت مي گيرد که سرمايه گذار طرح تمامي مجوزهاي زيست محيطي و اجراي کار را دارد، افزود: اين شرکت بخش خصوصي بر اساس يک طرح قرار است با استفاده از هدايت آب هاي سطحي که سرمنشا آبشار سوله دوکل هستند و نيز انحراف آب آبشار سوله دوکل به يک سمت مشخص اقدام به توليد برق کنند.

وي ادامه داد: هدايت آبهاي سطحي و انحراف آبشار سوله دوکل مستلزم تخريب محيط زيست، کوه هاي اطراف آبشار و نيز از بين بردن مراتع و منابع طبيعي اين منطقه بکر گردشگري است که موجب نگراني شديد دوستداران محيط زيست و منابع طبيعي شده است.

ميرزايي اظهارداشت: با پيشروي روند اجرا متاسفانه شاهد اين هستيم که رودخانه سرمنشا آبشار و خود آبشار سوله دوکل ماهيت اصلي خود را در گذر زمان از دست خواهند داد ولي تاکنون اقدام اساسي و جدي براي برخورد با اين شرکت بخش خصوصي صورت نگرفته است.

بخشدار سيوانا با ابراز تاسف از اينکه متوليان ساخت اين نيروگاه ادعا مي کنند که تمامي مجوزها را دارند و در صورت تخريب منابع طبيعي و محيط زيست بعداز اتمام پروژه آن را به حالت اول بازخواهند گرداند، اظهارداشت: سوال من از تمام مسئولان و دوستداران محيط زيست اين است آيا در صورت تخريب کوه، محيط زيست و منابع طبيعي مي توان دوباره آن را به حالت اول بازگرداند؟

ميرزايي با بيان اينکه اين اقدامات از دو سال گذشته آغاز و موجب اعتراضات شديد مردم منطقه، دوستداران محيط زيست شده است، اضافه کرد: در راستاي اين اعتراضات مسئولان محيط زيست منابع طبيعي و نيز معاون سياسي و امنيتي استاندار آذربايجان غربي بازديدي از منطقه داشتند و مقرر شد سرمايه گذار طرح در خصوص اقدامات انجام شده توضيحات کامل و نيز مستنداتي را ارائه دهد.

تخريب آبشار سوله دوکل به بهانه توليد برق صورت مي گيرد

اين اظهارات در حالي است که سال گذشته نماينده سابق مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس از تخريب اين آبشار انتقاد کرده و گفته بود:عده اي به دنبال تخريب زيستگاه هاي طبيعي اروميه هستند.

عابد فتاحي با بيان اينکه در بخش سيلوانا از توابع اروميه آبشار زيباي مرگور و سوله دوکل وجود دارد که متاسفانه يک شرکت که ماهيت آن نيز مشخص نيست درصدد تخريب آن است ادامه داده بود: اين آبشار يکي از نمادهاي گردشگري طبيعي آذربايجان غربي و به ويژه اروميه بوده و مردم براي گذراندن اوقات خوش به آنجا مراجعه مي کنند اين در حالي است که يک شرکت به بهانه توليد برق زمينه هاي تخريب آن را فراهم ساخته است.

اما متاسفانه تاکنون از سوي مسئولان استان اقدام قابل توجهي در اين راستا صورت نگرفته و حتي مسئولان محيط زيست و منابع طبيعي آذربايجان غربي با بيان اينکه از ميزان تخريب اين منطقه اطلاع دارند به تاکيد بر ضرورت جلوگيري از ادامه اين تخريبات بسنده کرده اند.

منتظر اتمام عمليات و بهره برداري نيروگاه برق آبي سوله دوکل هستيم

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي واکنش متفاوتي در برابر تخريب اين منطقه گردشگري دارد، پرويز آراسته در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه احداث نيروگاه برق آبي و يا هر پروژه اي ديگر در منطقه بي شک تخريب هايي را در پي خواهد داشت، افزود: ظاهرا تخريبات اين شرکت که در حال احداث نيروگاه برق آبي است زياد بود.

وي با تاييد اخذ مجوز زيست محيطي شرکت احداث کننده نيروگاه برق آبي در نزديکي آبشار سوله دوکل افزود: اين مجوز به شرط و شروط انجام فعاليت بدون تخريب محيط زيست صادر شده ولي تخريب هاي صورت گرفته زياد به نظر مي رسد که اين امر نيز قابل بررسي است.

آراسته با بيان اينکه تخريب هاي صورت گرفته مربوط به بخش منابع طبيعي منطقه است، اظهارداشت: در اين خصوص اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان بايد ميزان تخريب هاي صورت گرفته را بررسي و اعلام جرم کند.

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اعلام اينکه مجوزهاي لازم از سوي محيط زيست به اين شرکت داده شده است، گفت: براي اعلام دقيق بايد منتظر ادامه روند احداث و بهره برداري نيروگاه باشيم.

وي با بيان اينکه در حال حاضر از ديدگاه حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي مشکلي احساس نمي شود، ادامه داد: اين شرکت قصد دارد انرژي پاک در استان توليد کند نه آب آبشار سوله دوکل به هدر مي رود و نه قصد برداشت آب از اين آبشار وجود دارد.

اما مديرکل منابع طبيعي و آبخيز داري آذربايجان غربي خلاف حرف هاي مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي معتقد است اگر تخريبي در منطقه صورت مي گيرد محيط زيست بايد پاسخگو باشد چرا که مجوزهاي لازم از سوي اين نهاد اخذ شده است.

نمي توانيم مانع توسعه باشيم

رحمان وهاب زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با تاييد تخريب منابع طبيعي منطقه اطراف آبشار سوله دوکل افزود: متاسفانه در ماه هاي گذشته شاهد تخريب منابع طبيعي خارج از مجوزهاي اخذ شده بوديم که برخورد قانوني با متخلفان صورت گرفت و جريمه هاي لازم نيز اخذ شد.

وي اضافه کرد: بعد از مشاهده تخريب منابع طبيعي منطقه از طريق مراجع قانوني شکايت کرده و احقاق حق کرديم که بر اساس آرا صادره با متخلفان برخوردهاي لازم صورت گرفت و جريمه هاي لازم اخذ و نيز مقرر شده شرکت مذکور اقدام به بازسازي منابع طبيعي آسيب ديده کند.

وهاب زاده با بيان اينکه در روزهاي اخير بازديدي از منطقه داشته ايم و در حال حاضر مشکل خاصي وجود ندارد، گفت: اگر اقدام اين شرکت بدون اخذ مجوزهاي زيست محيطي بود برخوردهاي جدي و لازم صورت مي گرفت اين در حالي است که تمامي مجوزهاي لازم اخذ شده و ما نيز نمي توانيم مانع توسعه باشيم.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي با تاکيد بر اينکه در خصوص تخريب منابع طبيعي اغماض نمي کنيم، گفت: مقرر شده شرکت مذکور با بذرپاشي و ترميم منابع طبيعي آسيب ديده اقدام تخريبي خود را جبران کند.

وي واکنش برخي مسئولان و نيز رسانه ها در خصوص تخريب آبشار سوله دوکل، محيط زيست و منابع طبيعي را حساسيت هاي منطقه اي برشمرد و افزود: در حال حاضر مشکل جدي در منطقه وجود ندارد.

اين اظهارات مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي در حالي صورت مي گيرد که عضو شوراي اسلامي شهر اروميه در خصوص تخريب آبشار سوله دوکل ابراز نگراني شديد کرده است.

تخريب آبشار سوله دوکل به بهانه توليد برق قابل قبول نيست

عادل فتاحي که هفته گذشته در جلسه علني شوراي اسلامي شهر اروميه با انتقاد تند از بي توجهي مسئولان به تخريب منابع طبيعي، محيط زيست و آبشار سوله دوکل از ادامه روند تخريب ها ابراز نگراني کرده بود.

اين عضو شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر نيز با انتقاد از بي توجهي ها به تخريب منطقه گردشگري و نيز منابع طبيعي منطقه سيلوانا و نيز آبشار سوله دوکل افزود: منطقه گردشگري آبشار سوله دوکل در بخش سيلوانا فرصتي بي‌بديل براي جذب گردشگران مختلف داخلي و خارجي است.

وي با اشاره به پيشرفت‌هاي علمي و استفاده از روش‌هاي نوين که در جهان وجود دارد و تفاهم نامه اخير سرمايه‌گذاري شوراي اسلامي شهر و شهرداري با سرمايه گذار استحصال برق از پسماند و زباله شهري اظهار داشت: جاي تعجب است که شاهد تخريب يکي از بهترين فرصت‌هاي طبيعي و گردشگري اروميه در بخش سيلوانا (آبشار سوله دوکل) به منظور توليد برق هستيم.

اين عضو شوراي اسلامي شهر اروميه از همه مسئولين استاني و شهرستاني و محيط زيست درخواست کرد که از تخريب يکي از بهترين نقاط ديدني و طبيعي و گردشگري اروميه يعني آبشار سوله دوکل ممانعت کنند.

فتاحي در پاسخ به اين سوال که مسئولان اعلام مي کنند در حال حاضر مشکلي در اين منطقه وجود ندارد، گفت: احداث نيروگاه برق آبي با استفاده از انحراف آب آبشار سوله دوکل، تخريب منابع طبيعي، تخريب کوه ها و تالاب ها موضوع کوچکي نيست که بتوان براحتي چشم پوشي کرد با حضور در منطقه براحتي مي توان اين موارد را مشاهده کرد.

وي با بيان اينکه بي توجهي به تخريب اين منطقه در سالهاي آتي مشکلاتي را براي منطقه به همراه خواهد داشت، گفت: مسئولان بجاي چشم پوشي تلاش کنند از ادامه روند فعاليت اين شرکت که ماهيت آن وابسته به وزارت نيرو است ممانعت کنند.

ابراز نگراني دوستداران محيط زيست از ادامه تخريب ها در آبشار سوله دوکل

اختلاف در بين مسئولان مبني بر تخريب يا نبود مشکل در منطقه گردشگري سيلوانا و آبشار سوله دوکل در حالي ادامه دارد که گروه هاي دوستداران طبيعت مرگور و ترگور با صدور اطلاعيه هايي علاوه بر درخواست توقف بلادرنگ عمليات نيروگاه برق آبي سول دوكل نسبت به تخريب و نابودي محيط زيست طبيعي و زيباي روستايي هشدار داده و اعلام خطر کرده اند.

حال بايد با اين شرايط منتظر ماند و ديد اين توجيه هاي مسئولان و ابراز نگراني هاي اهالي و دوستداران طبيعت و محيط زيست پس از اتمام نيروگاه برق آبي چه سرانجامي براي اين منطقه گردشگري رقم خواهد زد.


نویسنده : سکینه اسمی
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • آبشار سوله دوکل (ديزج) اروميه

    آبشار سوله دوکل که از آن با عنوان آبشار ديزج هم نام برده مي شود، يکي از مرتفع‌ترين آبشارهاي ايران است و در دامنهٔ کوه دالانپر در منطقه مرگور واقع شده و به عنوان يکي از جاذبه هاي توريستي زيباي آذربايجان غربي شناخته مي شود.

    0 دیدگاه 5919 بازدید


تگ ها