City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در برج ميلاد تفريح کنيد و آموزش ببينيد (1395/04/08)

يادمان ملي ايرانيان امسال نيز همچون سال هاي گذشته همزمان با ماه مبارک رمضان ميزبان جشنواره شهر خداست. جشنواره اي که با تاکيد بر موضوعات تفريحي، آموزشي، علمي و فرهنگي تلاش مي کند تا ساعات بعد از افطار را به بهترين شکل براي شهروندان غني کند.
در برج ميلاد تفريح کنيد و آموزش ببينيد

به گزارش بزنيم بيرون ،چند سالي است که شب هاي ماه مبارک رمضان در تهران حال و هواي خاص خود را دارد. آمادگي تمامي مساجد، بوستان ها و فرهنگسراها براي حضور شهروندان در ساعات بعد از افطار نشان از نگاه اجتماعي و فرهنگي مسئولين شهري به موضوع رمضان و غني سازي اوقات فراغت در اين ماه دارد. برج ميلاد نيز  به عنوان يکي از مهم ترين اماکن تفريحي و گردشگري پايتخت طي سال هاي اخير بر آن است تا با اجراي برنامه هاي فرهنگي و البته اقدامات خلاقانه همچون پخش اذان سه بعدي روي بدنه برج زيبايي خاصي به يادمان ملي ايرانيان بدهد. اتفاقي که در عمل با استقبال خوب شهروندان رو به رو شد و موجب شد تا طي تنها 10 روز برج ميزبان بيش از 100 هزار نفر از شهروندان در جشنواره شهر خدا باشد.

ماه خدا در برج ميلاد
بدون شک، استقبال چشمگير از جشنواره شهر خدا در شب هاي ماه رمضان نشان از برنامه ريزي درست و اجراي برنامه هاي فرهنگي متنوع و البته با کيفيت دارد. در همين رابطه، عليرضا شريفي مديرعامل برج ميلاد در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت با اشاره به مهم ترين برنامه هاي فرهنگي اين دوره از جشنواره مي گويد: در اين دوره از جشنواره رمضاني شهر خدا، سراي سلامت، سراي کودک، سراي تفريحات و سرگرمي، سراي افطاري و غذا در سايت ورزش و محوطه برج ميلاد تهران برپا مي شوند.
وي با تاکيد بر تفاوت هاي اين دوره از جشنواره نسبت به دوره هاي قبل عنوان مي کند: يکي از کارهاي ويژه امسال جشنواره، ختم قرآن شهروندان در برج ميلاد تهران است. در اين طرح هر صفحه از قرآن مجيد لمينيت مي شود و شهروندان در صورت تمايل مي توانند يک برگ از اين قرآن هاي لمينيت شده را دريافت کنند و آن يک صفحه را در طول حضورشان در جشنواره رمضاني قرائت کنند. در اين روش با مشارکت شهروندان در هر روز از ماه مبارک رمضان چندين بار قرآن کريم ختم مي شود.
مديرعامل برج ميلاد ايتام شهروندان را از ديگر برنامه هاي جشنواره شهر خدا معرفي و تصريح مي کند: همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان هر شب 100 نفر از کودکان ايتام از يادمان ملي ايرانيان رايگان بازديد کرده و پس از آن سفره افطاري کريم اهل بيت براي آن ها پهن مي شود. همچنين اجراي ويژه دلفيناريوم براي ايتام از ديگر برنامه هاي ما براي کودکان بي سرپرست در طول برگزاري جشنواره رمضاني شهر خداست.
 
خيريه هاي ميهمانان اصلي برج ميلاد
گشت و گذار در برج ميلاد آن هم در شب هاي ماه مبارک رمضان فرصت خوبي براي آشنايي با سازمان هاي مردم نهاد، توليدکنندگان داخلي و سوغاتي هاي اقوام است. مانند هميشه زماني که وارد برج مي شويد با خيل عظيم جمعيت رو به رو هستيد که به سمت محوطه اصلي مي روند. البته، براي رفتن به طبقه اول برج نبايد چندان عجله کرد چرا که در همان ابتدا گروهي از هنرمندان نوجوان و جوان با اجراي موسيقي سنتي و آهنگ هاي قديمي ايراني از شما استقبال مي کنند. از پله هاي برقي که بالا مي رويد در طبقه اول تجاري به نمايشگاه سازمان هاي مردم نهاد و خيريه هايي که در حوزه کودکان بي سرپرست و معلولان فعاليت مي کنند، دعوت مي شويد. نمايشگاهي که بسياري از فروشندگان آن را معلولان و نوجوانان مبتلا به سندورم دان تشکيل مي دهند. افرادي که با وجود سختي ها و محدوديت ها دست ساخته هاي خود را در معرض فروش گذاشته اند و اميدواراند تا آفريده هايشان ديده شود.
محيط اين بخش آن قدر شاد است و مردم مشغول خريدند که کمتر فروشنده اي را مي توان براي گفت و گو متقاعد کرد. با اين حال، خانم حيدري مسئول موسسه خيريه نيکوکاران شريف مي گويد: «موسسه ما در حوزه کودکان بيمار و بدسرپرست کار مي کند و تمامي حاميان و خيرين ما با تامين خواسته هاي مالي و عاطفي کودکان سعي در پرورش درست آن ها دارند».
به گفته خانم حيدري اين خيريه براي اولين بار است که در جشنواره برج ميلاد شرکت مي کند:«استقبال براي حمايت از بچه ها بيش از انتظار ما بود به طوري که در شب هاي اول 199 نفر سرپرستي کودکان ما را پذيرفتند و اطمينان دارم تا عيد فطر اين تعداد چند برابر مي شود».
در کنار غرفه خيريه نيکوکاران شريف که به طور رايگان در اختيار مسئولان اين موسسه قرار گرفته غرفه بزرگي پر از نقاشي است: «از مخاطباني که به غرفه ما مراجعه مي کنند، خواهش مي کنيم تا در صورت تمايل به فرزندانشان اجازه دهند براي کودکان تحت سرپرستي ما نقاشي بکشند. قرار است تا عيد فطر هم به قيد قرعه به بچه ها هديه دهيم تا انگيزه والدينشان را براي مشارکت در امر خير افزايش دهيم».
آن طور که خانم حيدري مي گويد قرار است تا در شب هاي آتي 100 فرزند تحت سرپرستي خيريه نيکوکاران شريف ميهمان برج ميلاد باشند.
چند غرفه آن طرف تر عروسک هاي جناب خان شخصيت معروف خندوانه بسياري را به خود جذب است. اين غرفه که تحت حمايت خيريه رعد فعاليت مي کند پر از عروسک هاي ايراني و خارجي است و کودکان خواسته يا ناخواسته نمي توانند از تماشاي عروسک ها صرف نظر کنند. اقاي اکبري مسئول غرفه از بازاري هاي قديم تهران است که با خيريه رعد همکاري مي کند: «کار ما در بازار پخش عمده عروسک است و اصلاً فروش خرد نداريم. با اين حال، به دليل برخي از مسائل شخصي با خيريه رعد آشنا هستم و تا آن جا که بتوانم کمک مي کنم. امسال هم که خيريه براي اولين بار تصميم گرفت در جشنواره شرکت کند با کمال ميل قبول کردم تا عروسک ها را براي فروش و کمک به بچه هاي بي سرپرست بياورم».
او از فروش عروسک هاي جناب خان راضي است و تمامي عروسک ها را با قيمت پخش عمده مي فروشد: «مردم که به غرفه ما سر مي زنند برايشان توضيح مي دهم با چه هدفي عروسک ها را به اين جا آورده ام. اين توضيح آن قدر تاثيرگذار است که کمتر کسي دست خالي مي رود».
به گفته غرفه داران اين بخش، تمامي غرفه ها به صورت رايگان در اختيار سازمان هاي مردم نهاد قرار گرفته و عوايد فروش محصولات براي کودکان معلول و بي سرپرست هزينه مي شود.
نمايشگاه هنرهاي ايراني هم در گالري شرقي برج ميلاد است. در اين قسمت غرفه فروش کتاب، تابلوها، صنايع دستي و بدليجات به خوبي ديده مي شود. هنرمنداني که در مقابل چشم بيننده خراطي مي کنند و طرح هايي زيبا را روي چوب حک مي کنند.
فرشته فروشنده غرفه بدليجات غزال است. همسر او هنرمند است و انواع بدليجات از گوشواره و گردنبند تا جاکليدي را مي سازد و او نيز در فروش اين محصولات کمک مي کند:«سومين سالي است که در نمايشگاه برج ميلاد شرکت مي کنم. فروش چندان بد نيست اما با فروش عيد قابل مقايسه نيست. عيد امسال تمام محصولاتي که آورديم را فروختيم اما الان بيشتر مردم براي تفريح مي آيند نه خريد. با اين وجود، فروش مان خوب است و اميدوارم در چند روز باقي مانده بهتر هم بشود».
آن طور که صاحب غرفه غزال مي گويد برج ميلا در ازاي غرفه اي که در اختيار گذاشته مبلغي را دريافت نکرده است.
از نمايشگاه صنايع دستي که خارج شويد، بعد از پله هاي برقي وارد محوطه اصلي برج ميلاد مي شويد. محوطه اي مملو از جميعت و صداي فواره. البته، تنها صداي فواره نيست که گوش را به سمت خود مي برد، کمي دقت کنيد گروه موسيقي سنتي را مي بينيد که با ساز و دهل آهنگ هاي محلي مي نوازد و به سراغ شهروندان مي رود و چند دقيقه اي برايشان اجرا مي کنند. آن طرف تر مختص به کودکان و تفريحات آن ها است. حوض ماهيگيري کودک، حوض آب و بچه هايي که سوار قايق اند و بازي جذاب ادونچر تعداد زيادي از کودکان و والدينشان را در صف نگهداشته است. ميزهاي فوتبال دستي معمولي و خانوادگي هم جمعيت بخش غربي محوطه را چند برابر کرده است. به سختي مي توان از ميان اين جمعيت گذشته و به سمت شرقي رفت.
اينجا هم حال و هواي خودش را دارد. غرفه تست رايگان چابکي از پرطرفدارترين ها است. از 6 ساله تا 60 ساله ايستاده اند تا نوبتشان شود و به ترتيب دور حلقه بچرخند و با دست چراغ هاي دور آن را خاموش کنند. آن وقت است که ميزان چابکي روي تلويزيون رو به رو نشان داده مي شود و واقعيت بر ملا!
کمي آن طرف تر نوبت خوراکي ها و سوغات اقوام است. کمتر استاني را مي توان پيدا کرد که نماينده اي در اين قسمت نداشته باشد؛ کرمانشاه، گيلان، کاشان، شيراز، کرمان، اروميه، تبريز، يزد و ....
آقاي توکلي مسئول غرفه کاشان که تا چند لحظه قبل تبليغ عرقيجات آن خطه را مي کرد از تجربه حضور در برج ميلاد مي گويد: دومين بار است که به جشنواره برج آمده ام. تجربه خوب عيد باعث شد تا با خانواده از کاشان به اين جا بياييم و محصولاتمان را که خودمان تهيه مي کنيم به فروش بگذاريم. تا به حال هم فروش خوب بوده است هفته اي 2 تا 3 ماشين برايمان بار مي آورند و تقريباً به فروش مي روند.
در کنار غرفه کرمانشاه که تقريباً شلوغ ترين غرفه است و خانمي با لباس محلي نان محلي مي پزد، غرفه کرمان قرار دارد. خانمي که مسئول اين غرفه است سوغات شهرشان را تعارف مي کند و مي گويد: «در مورد برج و جشنواره هايش زياد تعريف شنيده بودم به همين دليل امسال محصولات محلي شهرمان را به اين جا آوردم تا هم مردم با سوغاتي کرمان آشنا شوند و هم محصولاتمان به فروش رود».
او ادامه مي دهد:« انتظارم براي فروش بيشتر از اين ها بود. آن طور که همکارانم مي گفتند تنها در 13 روز عيد حدود 50 تا 60 ميليون کالا فروختند و اين براي صنف ما خيلي خوب است. اما اين روزها بيشتر مردم براي تفريح و تماشا مي آيند و سعي مي کنند از برنامه هاي تفريحي استفاده کنند. در کنار آن ها عده اي هم خريد مي کنند. به هر حال اميدوارم سال هاي آينده که مي آيم فروش بهتر شود».
تفريحات جشنواره شهرخدا به همين جا ختم نمي شود چرا که بخش اصلي اين رويداد فرهنگي در سايت ورزشي برج است همان جا که سراي سلامت، سراي کودک، سراي تفريحات و سرگرمي و سراي افطاري و غذا بخش زيادي از جميعت به ويژه کودکان و نوجوانان را در خود جمع کرده اند.
در سراي کودک بيش از هر چيز محوطه بزرگ براي شن بازي جلب توجه مي کند. بچه ها با چنگال هاي بزرگ پلاستيکي شن را داخل سطل مي ريزند و در خيال خودشان در کنار ساحل باز مي کنند. مادر حميدرضا کودک 3 ساله اي که شن ها را به جاي سطل سر خود مي ريزد، مي گويد: «اولين بار است که به برج ميلاد مي آيم. تلويزيون هر شب برنامه هاي برج را نشان مي داد و پسرم اصرار مي کرد تا از نزديک برنامه ها را ببينيم. کمي در محوطه دور زديم و بعد به سراي کودک آمديم. دو ساعت است که تلاش مي کنم تا بقيه قسمت ها را هم ببينم اما پسرم حاضر نيست يک لحظه از اين جا خارج شود».
حميدرضا که مي خواهد شن ها را بخورد مادرش حرف را قطع مي کند و مي رود، من هم با حرکت جميعت از سراي کودک خارج مي شوم و به سمت سراي تفريح و سرگرمي مي روم. در اين سرا هم کودکان حرف اول وآخر را مي زنند. محوطه وسط اين سرا مختص به انواع بازي هاي فکري است. مينچ، مارپله، جورچين و شطرنج روي ميزها است و بازديدکننده ها در هر سني که باشند مي توانند به سراغ بازي دلخواه خود بروند.غرفه پارک ترافيک با تاکيد بر آسمان آبي و زمين پاک، غرفه نجوم، خمير بازي، بازي هاي يارانه اي، ماشين کنترلي و ... هم مخاطبان خود را دارند. گشت و گذار در اين سرا به دليل تنوع بازي ها حداقل به يک ساعت زمان نياز دارد. اگر چه اغلب، در همان ابتدا مجذوب بازي هاي فکري مي شوند و فرصت چنداني براي بقيه سرگرمي ها ندارند.
فضاي سراي سلامت اما با دوسراي ديگر متفاوت است. انواع توليدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات بهداشتي در اين سرا غرفه دارند و چند دقيقه قدم زدن در اين فضا مساوي است با آشنايي با اطلاعات پزشکي ناب.
مسئول غرفه لابراتوار رازک که با حوصله تمامي سوالات مشتريان را در خصوص خواص داروهاي گياهي جواب مي دهد از حضور در جشنواره شهر خداي برج ميلاد مي گويد: «تصورم از جشنواره اين نبود. فکر مي کردم قرار است بياييم و در نهايت با يک فروش حداقلي راهي خانه شويم. اما اين طور نيست شايد مخاطب ما از بقيه سراها کمتر باشد اما مردمي که به ما مراجعه مي کنند واقعاً در مورد طب سنتي ايراني-اسلامي و استفاده از داروهاي گياهي دغدغه دارند و تمام تلاش من اين است تا به سوالات جواب دهم».
او ادامه مي دهد: «برايم فروش مهم نيست، اينکه در فضايي قرار گرفتم که مخاطب بسياري دارد و مي توانم دانشم را در اختيار بگذارم جالب است. هر چند تا به حال ميزان فروش هم خوب بوده است».
از سراي سلامت که خارج شويد تازه متوجه جذاب ترين برنامه جشنواره يعني اجراي زنده هنرمندان روي سن مي شويد. ويژه برنامه دعوت هر شب با حضور هنرمندان و شخصيت هاي اجتماعي و فرهنگي صدها نفر را روي صندلي ها مي نشاند و جو شادي را در محوطه برج حکمفرما مي سازد.
تفريحات جشنواره شهر خدا تمامي ندارد و به نظر مي رسد براي استفاده از تمامي امکانات بايد حداقل 2 تا 3 شب را ميهمان برج بود.
 
خانواده محور برنامه هاي شهرخدا
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، جشنواره شهر خدا که تا 15 تيرماه ميزبان شهروندان عزيز است امسال با تاکيد بر شادي حلال و تفريحات سالم بسياري را به خود فراخوانده است. شايد يکي از مهم ترين تفاوت هاي برنامه امسال توجه ويژه به موضوع کودکان و نوجوانان و دغدغه هاي آنان است. خانواده محوري و ترغيب شهروندان به شاد زيستن نيز در کنه برنامه موج مي زد و همين امر بسياري را در اين شب ها به يادمان ملي ايرانيان فراخواند.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • برج ميلاد تهران

    برج ميلاد تهران نه تنها بزرگ ترين سازه شهر تهران بلکه يک مجتمع فرهنگي، تفريحي و گردشگري است که امکانات گسترده را در دل خود جاي داده است. در برج ميلاد تهران علاوه بر لذت تماشاي تهران از بلند ترين نقطه پايتخت مي توانيد از امکانات گسترده جانبي آن نيز استفاده کنيد و يک روز شاد را در کنار خانواده خود سپري کنيد.

    0 دیدگاه 35887 بازدید


تگ ها