City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پايان يک انتظار ۴۰ ساله براي موزه هنرهاي معاصر (1395/05/06)

۴۰ سال پس از تأسيس موزه هنرهاي معاصر تهران، بخش گنجينه‌ي پايگاه اينترنتي يکي از مهم‌ترين موزه‌هاي هنري دنيا با نمايش ۲۴ اثر هنري فعال شده است؛ اما آيا اين اقدام به يک انتظار طولاني براي ديدن گنجينه‌ي ارزشمند پنهان‌شده در قلب تهران مي‌تواند پايان دهد؟
 پايان يک انتظار ۴۰ ساله براي موزه هنرهاي معاصر

موزه هنرهاي معاصر چندماه پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به وضعيت گنجينه‌اش، سرانجام نخستين اقدام خود را در زمينه‌ي شفاف‌سازي و نمايش آثار اين گنجينه اجرايي کرد. بر اين اساس، تصاوير ۲۴ اثر موزه شامل آثار نقاشان بنام دنيا، با اطلاعاتي تقريبا اندک روي سايت موزه قرار گرفته است.

مجيد ملانوروزي - سرپرست موزه هنرهاي معاصر و مديرکل دفتر هنرهاي تجسمي - حدود دوماه پيش (در تاريخ ششم خردادماه) در حاشيه‌ي افتتاح نمايشگاه «کارنامه» در موزه، در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که آثار گنجينه از هفته‌ي آينده به مرور روي سايت موزه قرار مي‌گيرند و روند بارگذاري آن‌ها تا يک‌ماه کامل خواهد شد. وعده‌ي او سرانجام پنجم مردادماه عملي شد و بخش گنجينه‌ي سايت موزه که پيش از اين در حال بارگذاري بود، فعال شد.

حالا اگر به بخش گنجينه سايت موزه به نشاني www.tmoca.com وارد شويد، در قسمت بالاي صفحه، توضيحي درباره‌ي نمايش مجازي آثار داده شده است.

در اين متن آمده است: «موزه هنرهاي معاصر تهران داراي گنجينه بسيار بزرگ و ارزشمندي است که شامل بيش از چهارهزار اثر هنري مي‌شود. در بخش گنجينه وب‌سايت موزه هنرهاي معاصر تهران بعد از نزديک به ۴۰ سال و براي اولين‌بار به مرور اين آثار همراه با اطلاعات مربوط به آن‌ها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.»

گنجينه به چهار قسمت نقاشي، مجسمه، عکس، چاپ دستي و نمايش همه‌ي آثار تقسيم‌بندي شده و فعلا فقط بخش نقاشي آن با نمايش 24 تصوير فعال و بخش‌هاي ديگر غيرفعال است. روي هر کدام از اين ۲۴ اثر که کليک کنيد، تصوير اثر هنري همراه نام هنرمند، محل تولد و مليت او، تکنيک، اندازه و سال خلق اثر و توضيح کوتاهي درباره‌ي هنرمند و فعاليت هنري‌اش ديده مي‌شود.

نکته قابل توجه درباره‌ي اين قسمت از سايت، اين است که به‌جز نام اثر و نام هنرمند که به فارسي نوشته شده، بقيه‌ي توضيحات به زبان انگليسي است و نمي‌تواند براي همه‌ي مخاطبان راضي‌کننده باشد.

همچنين ميزان توضيح‌هايي که درباره‌ي هنرمند و اثر هنري داده شده، بسيار خلاصه است. در حالي که سايت موزه هنرهاي معاصر قرار است به‌عنوان صاحب اين آثار، به مرجعي کامل و قابل اعتماد براي مخاطبانش تبديل شود.

گنجينه‌ي موزه هنرهاي معاصر آن‌قدر بين هنردوستان دنيا معروف و محبوب است که سايت موزه حتما مخاطباني از مليت‌هاي ديگر نيز خواهد داشت. مخاطباني که ممکن است با مراجعه به بخش گنجينه و مواجه شدن با اين اطلاعات کم نتوانند به آنچه مي‌خواهند، دست يابند.

اين ۲۴ اثر تنها بخش بسيار کوچکي از گنجينه‌ي پنهان‌شده در قلب تهران است و بايد ديد، وعده‌ي سرپرست موزه هنرهاي معاصر، درباره‌ي کامل شدن بارگذاري تصوير تمام آثار گنجينه در بازه‌ي زماني يک ماهه، تحقق پيدا مي‌کند يا خير.

موضوع مهم ديگر در ارتباط با موزه هنرهاي معاصر تهران، وعده‌ي انتشار کتاب گنجينه است. بيش از دوماه از سخنان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در جلسه‌ي اعضاي شوراي عالي خانه هنرمندان مي‌گذرد که گفت، بايد آمار و اطلاعات آثار موجود در گنجينه‌ي موزه هنرهاي معاصر تهران با عکس و مشخصات آن‌ها در اختيار عموم مردم قرار گيرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره‌ي اهميت انتشار کتاب آثار موزه هنرهاي معاصر، اظهار کرده بود: آمار و اطلاعات اين تابلوها بايد با عکس و مشخصات کامل به‌صورت يک آلبوم بزرگ تدوين شود تا در اختيار عموم مردم قرار گيرد. اين کاري است که امسال بايد همت کنيم تا انجام شود.

همچنين سرپرست موزه هنرهاي معاصر دوماه پيش درباره‌ي انتشار کتاب مجموعه آثار گنجينه گفته بود: اين کتاب حتما امسال منتشر مي‌شود و در نمايشگاه‌هاي خارجي ارائه خواهد شد. اين کتاب يک مجموعه پنج جلدي است که همه آثار گنجينه حتي ديتيلي از آثار غيرقابل نمايش را شامل مي‌شود.

رؤساي برخي انجمن‌هاي هنري بعد از اظهارنظر وزير درباره‌ي انتشار کتاب گنجينه موزه در مصاحبه‌هايي با ايسنا بر لزوم اجرايي شدن اين کار تأکيد کردند.

معصومه مظفري - رييس انجمن هنرمندان نقاش – درباره‌ي لزوم انتشار آثار موزه براي رفع ابهام‌ها، اظهار کرده بود: بسياري از هنرمندان انتظار دارند همان‌طور که وعده داده شده، کتاب آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر به چاپ برسد و آثار اين گنجينه با اطلاعات دقيق، جامع و کامل در سايت موزه معرفي شوند. مشکلات موزه تا جايي پيش رفت و اعتراض‌ها آن‌قدر بالا گرفت که پاي وزير هم به ماجرا باز شد و آقاي جنتي در جلسه‌اي اظهار اميدواري کرد که امسال شاهد به چاپ رسيدن کتاب آثار گنجينه باشيم.

آيدين آغداشلو – هنرمند نقاش – نيز در زمان بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به عملکرد موزه هنرهاي معاصر، گفته بود: به مديران موزه‌ي هنرهاي معاصر پيشنهاد مي‌کنم که اگر درباره‌ي اثر يا آثار خاصي از گنجينه موزه ادعا يا شايعه‌اي وجود دارد با نمايش آن‌ها و پاسخگويي، به مردم احترام بگذارند. راه‌ حل موضوع اين است که به شبهه‌ها به طريق درستي پاسخ داده شود، چون هر کسي که سوال يا ادعايي داشته باشد، نمي‌تواند به موزه وارد شود و گنجينه را بررسي کند.

محمدرضا فيروزه‌اي - عضو انجمن هنرمندان نقاش – نيز در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرده بود: اصل ماجرا اين است که اساسا آمار دقيقي درباره‌ي تعداد کارهاي موجود در گنجينه ارائه نشده است. اين آمار شامل همه‌ي آثار موزه در زمينه‌هاي مختلف هنري از جمله نقاشي، مجسمه، عکس و کارهاي چاپي است. هيچ‌وقت مشخص نشد که چه تعداد اثر از اين مدياهاي مختلف در گنجينه وجود دارد. بدون شک انتشار مجموعه‌ي پنج جلدي که شامل آثار گنجينه است، در کم‌رنگ شدن ابهام‌ها و شايعه‌ها بدون تأثير نخواهد بود.

نادر قشقايي - رييس انجمن مجسمه‌سازان ايران – نيز با اشاره به دغدغه‌ي انتشار کتاب آثار موزه گفته بود: اگر هزينه‌اي که از طرف موزه براي انجام کارهاي مربوط به چاپ اين کتاب‌ها درخواست شده، به آن‌ها تعلق بگيرد، امسال شاهد چاپ اين مجموعه خواهيم بود. خود وزير ارشاد هم دغدغه‌ي اين موضوع را دارد و اگر از اين حرکت حمايت شود، شاهد ثبت مجموعه‌ي کاملي از آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر خواهيم بود. آثار موزه‌ي هنرهاي معاصر ملک شخصي کسي نيست. اين‌ها گنجينه ملي مملکت هستند و کسي نمي‌تواند آن‌ها را خريد و فروش کند.

مسعود زنده‌روح کرماني - رييس انجمن عکاسان ايران – نيز دراين‌باره گفته بود: اين‌که آثار گنجينه‌ي موزه هنرهاي معاصر در يک کتاب و در داخل ايران به چاپ برسد، خيلي ارزشمند است و از لحاظ تحقيقاتي بسيار اهميت دارد. در اين صورت، ما متوجه مي‌شويم در گنجينه‌ي موزه چه مجموعه‌اي وجود دارد و شامل چه آثاري در زمينه‌ي نقاشي، مينياتور، مجسمه، عکس و ... است. اين آثار جزو مخازن ارزشمند مملکت هستند و خيلي خوب است که کتاب جامعي شامل اطلاعات آن‌ها به چاپ برسد.

موزه هنرهاي معاصر پس از گذشت ۴۰ سال از زمان ساخته شدنش، از اسفندماه ۱۳۹۴ با انتشار اخباري مبني بر واگذاري‌اش به بنياد رودکي با فشار مضاعفي از سوي جامعه‌ي هنري روبه‌رو شد. به‌نمايش در نيامدن بخش‌هايي از اين گنجينه در طول سال‌هاي گذشته و نبودن مرجعي کامل و دربرگيرنده اطلاعات تمام آثار، ابهام‌ها و شبهه‌هايي را در جامعه‌ي هنري ايجاد کرده بود که در تجمع اعتراضي مردم در واکنش به واگذاري موزه مطرح شد.

سرپرست موزه هنرهاي معاصر پيش از اين در صحبت‌هايي اعلام کرده بود که همه انجمن‌ها و رسانه‌هايي که درباره وضعيت آثار گنجينه دچار نگراني و شبهه شده‌اند، مي‌توانند نمايندگان‌شان را به موزه معرفي کنند تا اين نگراني‌ها از طرف موزه براي آن‌ها رفع شود.

او دوماه پيش نيز گفته بود: تا چند روز آينده نيز موزه در چند مرحله از رسانه‌ها و خبرنگاران براي بازديد از گنجينه موزه هنرهاي معاصر دعوت مي‌کند.

مسؤولان موزه هنرهاي معاصر بارها در پاسخ به پرسش نمايندگان رسانه‌ها، از برنامه‌ريزي براي حضور خبرنگاران در گنجينه موزه صحبت به ميان آورده‌اند که با گذشت چندماه، هنوز خبري از اجرايي شدن اين وعده نيست.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه هنرهاي معاصر تهران

    موزه هنرهاي معاصر تهران يکي از موزه‌هاي شهر تهران است که  در سال ۱۳۵۶ خورشيدي افتتاح شده و  شامل مهم‌ترين و جامع‌ترين مجموعه از هنر غربي در قارهٔ آسيا در زمان تاسيس خود است.

    1 دیدگاه 5267 بازدید


تگ ها