City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب هامون، قبرستان ميليون‌ها ماهي! (1395/05/30)

در حالي که خرداد امسال مديرکل محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت که تالاب هامون به ياري مسئولين به مرحله تکميلي احيا رسيده است، دو ماه بعد سريال غم‌انگيز خشک شدن هامون تکرار شد و ميليون‌ها ماهي در تالاب تلف شدند.
 تالاب هامون، قبرستان ميليون‌ها ماهي!

به گزارش بزنيم بيرون ، اواخر فروردين امسال سيلاب وارد تالاب بين‌المللي هامون شد و مدتي ادامه يافت، يک ماه بعد محيط‌ زيست اعلام کرد که 35 درصد از هامون آبگيري شده و وضعيت تالاب نسبت به 2 سال اخير بهتر شده است.

در همين برهه زماني مديرکل محيط ‌زيست سيستان و بلوچستان ادعا کرد که مرحله تکميلي حفظ و احياي تالاب هامون آغاز شده و گفت: «به برکت لطف خداوند و ياري مسئولين بخش اعظمي از برنامه‌هاي مورد پيش‌بيني براي حفظ و احياي تالاب هامون به سرانجام رسيده و در مسير انجام اقدامات حفظ و احياء تالاب از مرحله پايه عبور کرده و شرايط براي ورود به مرحله انجام اقدامات تکميلي فراهم شده است.»

اما اين اظهار نظر محيط زيست دو ماه هم دوام نياورد و بخش قابل توجهي از هامون خشکيد، بر اساس گزارش‌هاي غيررسمي اين خشک شدن نابهنگام تالاب هامون سبب شد تا ميليون‌ها ماهي در بستر تالاب تلف شوند.

مرگ دو ميليون ماهي در تالاب هامون

اگرچه اداره کل شيلات سيستان آمارهاي ماهي‌هايي که از تالاب نجات‌يافته و به استخرهاي پرورش ماهي منتقل شدهاند را بيش از 250 هزار قطعه عنوان کرده اما از پاسخ به تعداد ماهي‌هاي تلف شده در هامون طفره مي‌رود.

محبعلي سيستاني، مديرکل شيلات سيستان با بيان اينکه تعداد ماهيان تلف شده در تالاب هامون مشخص نيست، گفت: تاکنون 350 تن ماهي خشک از تالاب هامون جمع آوري شده و به کارخانه‌هاي توليد پودر ماهي ارسال شده است.

وي با بيان اينکه اکثر ماهيان تالاب هامون حدود 150 تا 200 گرم وزن دارند، افزود: سال گذشته 500 تن ماهي خشک از تالاب جمع آوري شده که با وضعيت مطلوب آبگيري تالاب هامون، پيش بيني مي شود امسال بيشتر از سال گذشته ماهي خشک جمع آوري شود.

براساس گفته‌هاي شيلات سيستان مي‌توان برآورد کرد که تاکنون نزديک به 2 ميليون قطعه ماهي در تالاب هامون تلف شده‌اند که اين آمار افزايش خواهد يافت. البته پيش از اين، با فروکش کردن جريان آب در رودخانه هيرمند، ميليون ها بچه ماهي در رودخانه‌هاي محلي تلف شدند.

رهاسازي آب به هامون بعد از مرگ ماهيان

انتشار خبر تلف شدن ماهيان در شبکه هاي اجتماعي  و رسانه هاي مجاز سبب شد تا محيط زيست سيستان و بلوچستان پس از مرگ ماهيان، 40 ميليون مترمکعب آب از سدهاي چاه نيمه روانه تالاب هامون کند. به اعتقاد کارشناسان رهاسازي اين مقدار آب، بعد از اينکه اکثرماهي ها تلف شده اند، فرار از بار مسئوليت اين فاجعه زيست محيطي است، والبته اگر اين مقدار آب به موقع هم روانه تالاب هامون مي شد، نمي توانست مانع مرگ ماهيان شود، چرا که 40 ميليون مترمکعب آب، تنها 0.03 درصد تالاب هامون را سيراب مي کند. يعني تالاب هاموني که با 12 ميليارد مترمکعب آبگيري مي‌شود، با اين 40 ميليون مترمکعب هيچ اتفاقي برايش نمي‌افتد و حتي نمي‌تواند آن را نمناک بکند.

به عقيده بسياري از کارشناسان، محيط ‌زيست سيستان و بلوچستان اقدام قابل توجهي براي مديريت تالاب هامون در زمان سيلاب‌هاي رودخانه هيرمند(فروردين‌ماه) انجام نداده است، چراکه مديريت تالاب و جلوگيري از پخش آب در بستر هامون نيازمند اعتبار است که براي تالاب هامون نيز چند سال است اعتبار  خاصي پرداخت نشده و اين موضوع محيط زيست را در مديريت آب در تالاب دچار مشکل کرده است.

مردم محلي مي‌گويند: محيط زيست اکنون چوب فقدان مديريت آب در بهار امسال را مي‌خورد، مسئولان اين دستگاه مي توانستد به جاي روانه کردن آب به هر سه تالاب هامون صابوري، پوزک و هيرمند، بخش‌هايي از يک يا دو تالاب را براي چند  سال زنده نگاه دارند.

بدعهدي افغانستان در پرداخت حق آبه هيرمند

خشکي تالاب هامون که ارديبهشت امسال به عنوان دوازدهمين ذخيره گاه زيست کره در فهرست يونسکو ثبت‌شده، لايه‌هاي ديگري نيز دارد. اين تالاب به دليل تخلفات افغانستان در اجراي معاهده آب هيرمند و بستن تعدادي سد و همچنين منشعب کردن نهر و رودخانه غيرمجاز از اين رودخانه در حال خشک شدن است.

دکتر عيسي ابراهيم‌زاده، استاديار دانشگاه سيستان و بلوچستان در اين رابطه گفته که دولت افغانستان از سال 1351 تاکنون تعداد زيادي نهر و رودخانه غيرمجاز از رودخانه هيرمند منشعب کرده است که اين موضوع سبب شده تا ميزان آب ورودي به ايران به‌شدت کاهش يابد و هامون خشک شود.

تعدادي از نماينده‌هاي مجلس ايران معتقدند افغانستان سال‌هاست سيلاب‌هاي غيرقابل کنترل خود را حق آبه ي ايران قلمداد مي کند در صورتيکه بر اساس معاهده تقسيم آب هيرمند، سيلاب‌هاي ورودي به ايران حق آبه نيست، حق آبه سيستان حقي است که بايد براي هميشه در رودخانه هيرمند جاري باشد.

در همين رابطه حبيب الله دهمرده، نماينده زابل در مجلس شوراي اسلامي گفته است: «هويت سيستان به هيرمند وابسته است اما کشور همسايه اين امکان را از منطقه گرفته است بنابراين، قرارداد با افغانستان براي آب هيرمند با اراده‌ي قوي مجالس ايران و افغانستان، ممکن خواهد شد و مقام رهبري در مورد حق آبه ي هيرمند تأکيد بسيار زيادي دارند.»


نویسنده : شبنیم پودینه
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • تالاب هامون سيستان و بلوچستان

    درياچه و تالاب هامون در استان سيستان و بلوچستان قرار گرفته و سومين درياچه بزرگ ايران بعد از درياچه خزر و درياچه اروميه هست. تالاب هامون هفتمين تالاب بين‌المللي جهان به شمار مي ره که يکي از ذخيره‌ گاه‌ هاي زيست‌کره در ايران است.

    0 دیدگاه 1198 بازدید


تگ ها