City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درب عمارت مسعوديه بهارستان دوباره به روي مردم باز شد (1395/06/24)

مديرعامل صندوق احياء از بازگشايي مجدد عمارت مسعوديه به‌عنوان يکي از زيباترين خانه‌ هاي تاريخي تهران که از آن با عنوان خانه فرزند ناصر الدين شاه نام برده مي شود، خبر داد.
درب عمارت مسعوديه بهارستان دوباره به روي مردم باز شد

به گزارش بزنيم بيرون ، محمدرضا پوينده با اشاره به اينکه عمارت مسعوديه به‌روي عموم بازگشايي شده است، اظهار داشت: اين عمارت پس از باز پس‌گيري از شرکت عظام با وجود تخريب‌ها و خسارت فراوان؛ براي بازديد مجدداً به‌روي مردم باز شد.

مديرعامل و رئيس هيئت مديره صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي با اشاره به اينکه بازگشايي عمارت مسعوديه در هفته دولت انجام شد، از بازديد گردشگران داخلي و خارجي از اين عمارت زيبا که زماني خانه يکي از پسران ناصرالدين شاه بود، خبر داد.

به گزارش تسنيم، همچنين چندي قبل پوينده ــ مديرعامل صندوق احياء در حاشيه بازديد خبرنگاران از عمارت مسعوديه پس از بازپس‌گيري از شرکت عظام با تشريح وضعيت بازسازي‌هايي که به‌عهده شرکت عظام بود و انجام نشده است، عنوان کرده بود: اين شرکت نه‌تنها به توافق‌ها پايبند نبود و استدلال‌هاي خود را مي‌آورد، بلکه اين عمارت بي‌نظير پايتخت نيز دستخوش تخريب و تغيير کاربري شده است.

مديرعامل و رئيس هيئت مديره صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي  با اشاره به يکي از اين تغييرات کاربري که همانا ايجاد تماشاخانه بدون اجازه و اطلاع ميراث فرهنگي بوده است، گفته بود: اين در شرايطي است که اصلاً خطر ريزش اين تماشاخانه وجود داشته ولي مسئولان شرکت عظام بدون در نظر گرفتن شرايط ايمني براي اين تماشاخانه که با تغيير کاربري و متأسفانه با حذف حوضخانه آن صورت پذيرفته، شبي 30 هزار تومان ورودي از هر نفر مي‌گرفتند، در حالي که اين تغيير کاربري بدون اطلاع صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي صورت پذيرفته است و اين در حالي است که در مجموعه‌هاي تاريخي زير نظر صندوق احياء در سراسر کشور حتي تغيير يک آجر بايد با اجازه کميته فني صندوق احياء صورت پذيرد که متأسفانه در عمارت مسعوديه اين‌گونه نبود.

مديرعامل و رئيس هيئت مديره صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي درباره آينده عمارت مسعوديه گفت: شرکت عظام بايد نسبت به وضعيت تخريب‌هاي عمارت مسعوديه پاسخگو باشد و بخش حقوقي ما نيز برآورد خسارت خواهد کرد، به هر حال دولت، سازمان ميراث فرهنگي و صندوق احياء بايد براي عمارت مسعوديه فکري کنند کما اينکه باز هم مايليم شرکت عظام خود در اين باره پيشقدم شود ولو اينکه هنوز هم تعدادي از اعضاي اين شرکت در اين عمارت مستقر هستند.

محمدرضا پوينده همچنين در گفت و گوي ديگري در اين زمينه گفت: عمارت مسعوديه به مناسبت هفته دولت به روي مردم گشوده شد و بازديدکنندگان مي توانند از فضاهاي محيطي آن استفاده کنند اما هنوز کافه آن غير فعال است.  در نظر داريم تا مرمت اضطراري اين بنا را در اسرع وقت انجام دهيم.  از زماني که عمارت را تحويل گرفتيم، هر هفته براي برنامه‌ريزي در خصوص وضعيت اين بنا جلسات متعدد برگزار کرديم. سازمان ميراث فرهنگي و صندوق احياء قسمتهايي را که نياز ضروري به مرمت دارد، بازسازي مي‌کند.

سعيد عبدالهي مسئول فني صندوق احيا درباره اقدمات مرمت اضطراري اين عمارت نيز  گفت: طرح هاي مطالعاتي مرمت اضطراري اين عمارت تاريخي توسط کميته کارشناسي و شوراي فني صندوق درحال انجام است تا کار مرمت مسعوديه را آغاز کنيم.

چندي پيش هنرمندان در نامه اي اعتراض آميز به رئيس جمهور از بسته بودن اين بناي تاريخي گلايه کردند. صندوق احيا نيز در پاسخ اعلام کرد که آمادگي دارد تا آنها را با شرايط موجود در عمارت مسعوديه آشنا کند.

 

دعوت صندوق احياء از هنرمندان؛ با حضور در «مسعوديه» از عمق خسارت‌ها مطلع شويد

همچنين صندوق احياء و بهره برداري از اماکن و بناهاي تاريخي و فرهنگي به‌منظور تنوير افکار عمومي و شفاف‌ سازي اذهان آحاد ملت ايران و جامعه هنري در مورد نامه منتسب به برخي هنرمندان درباره عمارت مسعوديه، ضمن تشريح آنچه بر اين عمارت تاريخي گذشته، از هنرمندان دعوت به عمل آورد تا با بازديد از عمارت مسعوديه، از عمق خسارت‌هاي واردشده به اين مجموعه مطلع شوند.

گفتني است، عمارت مسعوديه يک ساختمان تاريخي مربوط به دوره قاجار است که در تهران، ميدان بهارستان قرار دارد. اين اثر در تاريخ 27 دي 1377 با شمارهٔ ثبت 2190 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

باغ عمارت مسعوديه با دستور مسعود ميرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدين شاه پس از آقامحمد در 1295 ق، به سرکارگري رضا قلي خان (ملقب به سراج الملک) در زميني به‌وسعت حدود 4 هزار مترمربع و مرکب از بيروني (ديوان‌خانه) و اندروني و ديگر ملحقات بنا شده است. در واقع نام اين عمارت نيز برگرفته از نام مسعود ميرزا به مسعوديه شهرت يافته است. معمار اين بنا استاد شعبان معمارباشي و ناظر آن ميرزا رضا قلي خان ملقب به سراج الملک است.

عمارت مسعوديه در طول سالهاي عمر خود شاهد وقايع بسيار زيادي بود. در جريان جنبش مشروطه با توجه به نزديکي آن به ميدان بهارستان و اختلاف ظل‌السلطان با برادرش مظفرالدين شاه و فرزند او، يکي از پايگاه‌هاي مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلي شاه بود. در سال 1287 در نزديکي اين عمارت بمبي دست‌ساز زير کالسکه محمدعلي شاه منفجر شد که بهانه لازم را براي به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعوديه نيز به‌همراه خانه ظهيرالدوله و ساير مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.

بناي بسياري از ساختمان‌هاي فرهنگي کشور در اين عمارت گذاشته شد. نخستين کتابخانه و موزه ملي ايران جايي در گوشه اين عمارت برپا شدند. در حدود سال‌هاي 1304 انجمن معارف با استفاده از يکي از اتاق‌هاي آن نخستين کتابخانه رسمي کشور را که پايه اصلي و اوليه کتابخانه ملي بود، گذاشت. چند سال بعد نيز يکي ديگر از اتاق‌هاي آن به عتيقه‌هاي باستاني که از گوشه و کنار ايران به دست آمده بود اختصاص يافت و در حقيقت نخستين موزه ايران در آن پايه‌گذاري شد. اشياي عتيقه همين جا در سال 1318 به موزه ملي منتقل شد.


منبع : خبرگزاري تسنيم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت مسعوديه

    عمارت مسعوديه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، ميدان بهارستان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۷ دي ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. معمار اين بنا استاد شعبان معمار باشي و ناظر آن ميرزا رضا قلي خاني ملقب به سراج الملک است.

    0 دیدگاه 53994 بازدید


تگ ها