City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سرنوشت عمارت مسعوديه به کجا رسيد؟ (1395/08/10)

يک عضو شوراي شهر تهران تاکيد کرد: درخواست ما از دستگاه قضايي رسيدگي بدون اغماض به پرونده عمارت مسعوديه است.

سرنوشت عمارت مسعوديه به کجا رسيد؟

به گزارش بزنيم بيرون ،  محمد مهدي تندگويان گفت: عمارت مسعوديه يک منفعت عمومي و متعلق به همه مردم است و از همين جهت درخواست ما از قوه قضائيه، رسيدگي بدون اغماض با پرونده اين مجموعه است.

 
وي با اشاره به پرونده مفتوح بهره‌برداري غير اصولي در دستگاه قضايي، گفت: ما در حفظ و پاسداري از ارزش‌ها و ميراث خود، آنقدر که لازم بوده سرمايه‌گذاري نکرده‌ايم و دغدغه آن را نداشته‌ايم.
 
نايب رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران افزود: عمارت مسعوديه در تهران يک مجموعه ويژه و منحصر به فرد در پايتخت است که به عنوان پشتوانه تاريخ و قسمت مهمي از ادبيات شهري ما محسوب مي‌شود که مديريت شهري بايد تمام‌قد پشت آن بايستد و از آن به عنوان يک سمبل فرهنگي و تاريخي دفاع کند، چرا که اين عمارت از جمله مجموعه‌هايي است که شهر تهران را توضيح مي‌دهد.
 
وي ادامه داد: متاسفانه در اتفاقي که به نادرست در دولت قبل افتاد، اين عمارت واگذار شد، حتي در همان واگذاري هم اگر در جهت حفظ عمارت مي‌بود و اقدامات لازم انجام شده بود، جاي تشکر داشت، حتي اگر منافعي از اينجا برده مي‌شد.
 
اين عضو شوراي شهر پايتخت تاکيد کرد: متاسفانه اما آسيب به اين مجموعه واقعي است و اگر کسي حتي يک‌بار از اين عمارت بازديد کند و مدل بهره برداري از آن را ببيند، خيانت به اين مجموعه آشکار مي‌شود.
 
تندگويان اضافه کرد: جاي تاسف است که بهره‌بردار صرفا از اين مجموعه در مسير منافع شخصي خود بهره‌کشي مي‌کرد و توجه چنداني به موضوع نگهداري آن انجام نمي‌شد.
 
وي همچنين گفت: حتي اگر تيم بهره‌بردار ذره‌اي از تعهد خودشان را نسبت به احياء عمارت مسعوديه انجام داده بود و به سمتي مي‌رفت که ما امروز با يک مجموعه احياء شده طرف بوديم، موردي براي گلايه نبود.
 
نايب رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران بيان کرد: با اين وجود بايد گفت که هم اکنون در اين عمارت تاريخي يک تخريب بالاي ۷۰ درصدي اتفاق افتاده است، ضمن اينکه احياء صورت نگرفته و در کنار آن نفع خوبي هم عايد بهره‌بردار شده است. همينطور که هر گوشه اين عمارت را به يک پيمانکار داده بودند و منافع آن را هم به صورت شخصي برداشت مي کردند.
 
تندگويان تاکيد کرد: من اميدوار هستم که دستگاه قضايي با موضوع پرونده عمارت مسعوديه با جديت و استحکامي که از قوه قضائيه مي شناسيم برخورد بکند، چون عمارت مسعوديه يک منفعت عمومي و متعلق به همه مردم است و به همين دليل درخواست ما از قوه قضائيه رسيدگي بدون اغماض با پرونده اين مجموعه است.
 
وضعيت امروز مسعوديه تاسف بار است
 
براساس اين گزارش، در حالي که عمارت مسعوديه از چند ماه گذشته در اختيار صندوق احياست و البته هنوز جلسه دادگاه شرکت عظام و صندوق احيا درباره‌ي اين بناي تاريخي و نفيس برگزار نشده است، عبدالله حاتميان، نماينده مجلس دهم نيز با انتقاد از عملکرد بهره‌بردار عمارت مسعوديه و وضعيت اين بنا، گفت: به جد پيگير تعيين تکليف وضعيت مسعوديه و نهايي شدن بازپس‌گيري اين عمارت از بهره‌بردار هستيم.
 
او با تأکيد بر اينکه عمارت مسعوديه يک ثروت ملي است و همه بايد براي بازگرداندن آن به مردم تلاش کنند، افزود: اين بنا با شرايط بسيار بد و با قراردادي ۵۹ ساله واگذار شده و وضعيتي که اين عمارت در اثر بي‌توجهي بهره‌بردار پيدا کرده بسيار تأسف‌بار است.
 
عضو مجمع نمايندگان خراسان رضوي، افزود: اين بنا پيش از آنکه مرمت شود مورد بهره برداري قرار گرفته است و مجموع عددي که به عنوان اجاره بها در قرارداد با اين شرکت درج شده به اندازه درآمد چندماهه بهره برداري از اين مجموعه نيز نيست.
 
وي بيان کرد: مسئولان ذي صلاح بايد هرچه سريعتر نسبت به تعيين تکليف اين بناي ارزشمند اقدام کنند و در نتيجه چنين اقدامي مردم بتوانند از اين سرمايه ملي بهره‌مند بشوند.
 
اين نماينده مردم در مجلس دهم بيان کرد: چندي پيش به همراه تعدادي از نمايندگان مجلس از وضعيت اين بناي تاريخي بازديد داشته‌ايم وبه جد پيگير تعيين تکليف وضعيت مسعوديه ونهايي شدن بازپس‌گيري اين عمارت از بهره بردار هستيم.
 
دفاع از مسعوديه دفاع از بيت المال است
 
همچنين کوروش کرم‌پور، رييس مجمع نمايندگان استان فارس، با تاکيد بر اين‌که پيگيري پرونده مسعوديه در کميسيون اصل نود و دستگاه قضايي انجام مي‌شود، افزود: دفاع از مسعوديه دفاع از بيت المال است.
 
رييس مجمع نمايندگان استان فارس با اشاره به وضعيت نگران کننده عمارت مسعوديه به دنبال بي‌توجهي‌هاي بهره‌بردار به بيت‌المال گفت: در قالب طرح موضوع در کميسيون اصل نود و ارسال نامه به رييس قوه قضاييه با حساسيت ويژه پيگير وضعيت مسعوديه خواهيم بود و انتظار داريم مسئولان ذيصلاح با حساسيت نسبت به اين موضوع ورود کنند.
 
وي دفاع از مسعوديه و بازپس‌گيري آن از دست شرکت بهره‌بردار را دفاع از بيت‌المال دانست و گفت: به دليل حساسيت اين موضوع، مورد پيگيري دقيق نمايندگان خواهد بود.
 
نماينده مردم فراشنبد، فيروزآباد و قيروکارزين ، با بيان اينکه پرونده مسعوديه را قطعاً در کميسيون اصل نود پيگيري خواهد کرد، ادامه داد:کساني که اين کار را با بيت‌المال کرده‌اند، بايد در مراجع قضايي پاسخگو باشند. همچنين نمايندگان در اين‌باره از وظايف خود عدول نخواهند کرد و موضوع را با حساسيت ويژه پيگيري خواهند کرد.
 
کرم‌پور ادامه داد: اقداماتي پيشيني که در مسعوديه انجام شده، عملي اشتباه و غيرکارشناسي بوده است. من به عنوان يک نماينده ملت پس از بازديد از وضعيت اين عمارت تاريخي و ثروت ملي شرمنده شدم و نمي دانم بهره‌برداران چه پاسخي در اينباره به مردم مي توانند بدهند.
 
وي افزود: امروز چه کسي پاسخگوي قرارداد ۵۹ ساله با بهره برداري است که ۶ سال از يک عمارت باشکوه بهره‌کشي کرده بدون اينکه آن را مرمت کند.
 
وي بيان کرد: به عنوان يک نماينده انتظار داريم مسئولان ذي صلاح با حساسيت نسبت به اين موضوع ورود کنند و بدون فوت وقت نسبت به صدور حکم در اينباره اقدام کنند.
 
کرم‌پور با اعلام اينکه تعدادي از نمايندگان درپي ارسال نامه‌ايي براي رييس قوه قضاييه در مورد برخورد با متخلفان مسعوديه هستند، اضافه کرد: بايد با آن‌هايي که آگاهانه در پرونده عمارت مسعوديه نسبت به بذل و بخشش بيت المال نقش داشته‌اند متناسب با قانون و قاطعانه برخورد شود.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت مسعوديه

    عمارت مسعوديه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، ميدان بهارستان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۷ دي ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. معمار اين بنا استاد شعبان معمار باشي و ناظر آن ميرزا رضا قلي خاني ملقب به سراج الملک است.

    0 دیدگاه 53994 بازدید


تگ ها