City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سيستان باستان روي سفالينه‌ي شهرسوخته (1395/08/12)

«سيستان باستان و درياچه‌هاي آن از پنج هزار سال پيش روي ظرفي سفالي در شهرسوخته به تصوير کشيده شده است.»
سيستان باستان روي سفالينه‌ي شهرسوخته

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر چه به نظر مي‌رسد ايده‌ي به تصوير کشيدن بناها، برخي نقوش يا محوطه‌هاي مهم و تاريخي روي برخي محصولات در سراسر کشور اقدامي تازه و بکر است و در برخي موارد خلاقيت را به دنبال دارد، مانند اسکناس‌هاي در دست مردم يا تمبر و حتي بسته‌بندي برخي محصولات و سوغاتي‌ها، اما اين‌که ناگهان سندي کشف شود که نشان دهد چنين اقدامي را سال‌ها که نه، بلکه سده‌ها دورتر از بروز خلاقيت‌هاي کنوني مردم ايران زمين به خصوص در بخش‌هاي جنوبي کشور در ذهن‌شان پرورش داده بودند، فرهنگ غني اين منطقه را نشان مي‌دهد. ‌

 
سيدمنصور سيدسجادي،‌ سرپرست تيم کاوش محوطه‌ي جهاني «شهر سوخته» در اين زمينه اظهار مي‌کند: معمولا نقوش روي سفال‌ها و ظروف به نوعي بازگوکننده محيط طبيعي يک شهر يا روستا در دنياي باستان است، کساني که روي سفال‌ها نقاشي مي‌کردند بازتابي از طبيعت منطقه را نشان مي‌دادند.
 
او با بيان اين مثال که روي سفال‌هاي به دست آمده از کاوش در مناطق مختلف نقوش کوهستان، قوچ، بز کوهي، پرندگان آبزي يا طبيعت وجود دارند که نشان از وجود آب و هواي مختلف در هر منطقه است، ‌ادامه مي‌دهد: شهر سوخته و ظروف بدست آمده در اين محوطه نيز از اين قضيه مستثني نيستند، هرچند نقوش موجود در شهر سوخته، بيشتر نقوس هندسي است و تعداد نقوش طبيعي مانند جانواران و گياهان نسبت به نقوس هندسي کمتر است،‌ اما گاهي اوقات در ميان اين نقوش طبيعي، يک سلسله نقوشي پيدا مي‌شود که قابل تفسير و تاويل هستند.
 
وي با اشاره به مطالعاتي که روي تعدادي از نقوش بشقاب‌هاي سفالي شهر سوخته انجام شد سه شاخصه ويژه جغرافيايي طبيعت سيستان در روي برخي از سفال‌ها ديده شده است، اين سه شاخصه را شامل دشت (دلتا)، رودخانه و درياچه و يک جزيره (کوه خواجه) مي‌داند که يکي از آن‌ها نقش جالبي دارد.
 
اين باستان شناس اظهار مي‌کند: با توجه به اين که سيستان يک دشت رسوبي و باتلاقي است و درياچه‌ي هامون و جزيره کوه خواجه و دشت و باتلاق در آن وجود دارد،‌ همچنين به گفته‌ي نويسنده ناشناس «تاريخ سيستان»؛ «سيستان داراي 6 رودخانه «هيرمند»، «خاش‌رود»، «هاروت‌رود»، «رُخَدرود»، «فراه رود»، «خشک‌رود» است»  هر سه اين شاخصه ها در داخل يک بشقاب  به تصوير  کشيده شده است.
 
سيد سجادي ادامه مي‌دهد: در واقع از آن چه روي اين بشقاب سفالي است، تفسير مي‌شود که در روي اين بشقاب هر سه اين پديده ها به وضوح  نشان داده شده اند. نقشه‌ي موجود متعلق به شش رودخانه‌اي که از اطراف به درياچه هامون مي‌ريزند و متعلق به سيستان در زمان باستان است که به خوبي محل جزيره حتي ماهيان در آن ديده مي‌شوند.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • شهربازي ارم

    مجموعه پارک ارم‌ در پنج کيلومتري غرب تهران‌ در مسير کرج واقع شده است. مساحت اين شهربازي حدود ۷۰ هکتار است و بزرگ ترين پارک تفريحي ايران به شمار مي رود.

    0 دیدگاه 58160 بازدید


تگ ها