City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نمايش آثار صادق هدايت در موزه رضا عباسي؟ (1395/12/02)

نمايش آثار صادق هدايت در موزه رضا عباسي؟

به گزارش بزنيم بيرون ، رامرز رنجبر در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در مورد برنامه‌هاي موزه رضا عباسي گفت: موزه رضا عباسي پتانسيل کارهاي بسيار بزرگ را دارد که بتواند در جريان فرهنگي شهر اثرگذار باشد، اولويت برنامه زمانبندي ما نگاه دوباره به مرمت آثار موزه‌اي يعني ساماندهي کالبدي و اطلاعاتي آنهاست که در سال‌هاي گذشته کمتر به اين مساله پرداخته‌ شده‌است.

 
وي ادامه داد: اين مساله بستري را براي پژوهشگران فراهم مي‌آورد که بتوانند سهل‌تر به آنچه نياز دارند، دسترسي داشته باشند و همچنين تدوين مقاله، کتاب و برگزاري کارگاه‌ها بر اساس اين ساماندهي‌ها رونق بگيرد.
 
مدير موزه رضاعباسي افزود: برنامه بعدي ما بروزرساني مجموعه موزه از منظر همگام شدن با رويدادهاي فرهنگي است تا اين موزه محل حضور فرهيختگان، پژوهشگران و صاحبنظران اين حوزه در قالب برگزاري ميزگرد، کارگاه  گفتماني، نشست علمي و... باشد و فرهيختگان موزه رضا عباسي را خانه دوم خود بدانند.
 
رنجبر در مورد راهکارهاي خود براي افزايش بازديد کنندگان از موزه رضا عباسي اظهار کرد: بايد نگاه جامعه محور به اين موضوع داشته‌ باشيم و از نظر جامعه‌شناسان در اين حوزه استفاده کنيم تا موزه در چرخه تصميمات جامعه حتي در کوچکترين واحد آن يعني خانواده تا تصميمات يک ملت اثرگذار باشد، اگر اين اتفاق بيفتد، رويکرد جديدي ايجاد مي‌شود که سبب افزايش بازديد از موزه ابتدا از نظر کمي و سپس کيفي خواهد شد و مردم موزه را محلي براي آموزش و گفتمان خواهند ديد.
 
وي ادامه داد: تلاش ما اين است با برگزاري نمايشگاه و نشست‌هاي علمي عميق‌تر به اين هدف برسيم. براي نمونه با باشگاه شاهنامه‌پژوهان در حال بستن قرارداد هستيم تا هم ميزبان نقالان در موزه باشيم و هم بستري فراهم شود که از پتانسيل آنها براي نشست‌هاي فراتر از شاهنامه در حوزه فرهنگ، تاريخ و هنر استفاده کنيم. سالن نمايشگاه‌هاي موقت ما نيز در حال تبديل شدن به سالن اجتماعات است تا زمينه‌ها براي اين اقدامات فراهم شود.
 
رنجبر در مورد مشکلات موزه رضاعباسي اظهار کرد: مشکلات موزه‌ها تقريبا مشترک شده‌است، در حال حاضر اينکه بگويم از همه مشکلات عبور کرديم پاسخ جامعي نيست، شايد نمره قابل قبولي در حل مشکلات داشته باشيم، اما به هر حال مسائلي وجود دارد، براي نمونه علاقه‌منديم تاسيسات موزه در زمينه تهويه برق و روشنايي به روز شود، در حال حاضر تجهيزات ما به روز نيست و تاريخ راه اندازي آن به سالهاي خيلي قديمي باز مي‌گردد.
 
وي ادامه داد: همچنين به مرمت ويترين‌ها، کف‌سازي و... نيازمنديم که اميدوارم با هماهنگي‌هاي لازم بتوانيم تجهيزات و ساختار مهندسي موزه را به روز کنيم، به طور مثال در حال حاضر آسانسور موزه با وجود آنکه نگاه فني قابل قبولي دارد، فعال نيست، زيرا با توجه به نظر کارشناسان چند شرکت، ترجيح دادم، آسانسورها فعلا در وضعيت سرويس‌دهي نباشند تا بتوانيم آنها را بروز رساني کنيم.
 
رنجبر در مورد اينکه وضعيت ايمني موزه در برابر حريق چگونه است؟ گفت: در طول سال گذشته حضور آتش‌نشاني در موزه را داشتيم تا آموزش‌هاي لازم براي به کارگيري کپسول‌ها را ارائه دهند. تجهيزات لازم را نيز داريم، اما براي سيستم‌هاي اعلام حريق قرارداد بسته شده و در حال تجهيز هستيم.
 
وي در پاسخ به اينکه آيا صحت دارد که برخي آثار و وسايل شخصي صادق هدايت در مخزن موزه رضاعباسي نگه‌داري مي‌شود؟ توضيح داد: بله اين موضوع صحت دارد، در اوايل دهه 80 نيز نمايشگاه خوبي از آنها برگزار شد، در مورد برگزاري مجدد اين نمايشگاه نيز ممانعتي نمي‌بينم اميدوارم سياست‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و اداره کل موزه‌ها باز در اين منوال قرار بگيرد تا شاهد برگزاري مجدد از وسايل و آثار اين نويسنده شهير معاصر باشيم.
 
وي با بيان اينکه تعداد آثار موجود در مخزن موزه رضاعباسي از آثار درون ويترين‌ها بيشتر است، اظهار کرد: همانطور که در همه موزه‌ها اين اتفاق مي‌افتد به دليل محدوديت فضاي نمايش آثار متعددي در مخزن داريم که نمايش داده‌ نشده‌اند و تا زماني که امکانات و شرايط مناسب و استاندارد ايجاد نشود، آنها را در مخزن نگهداريمي‌کنيم.اميدواريم در برنامه‌اي درازمدت نمايشگاه‌هاي ما بيشتر و مخازن ما کمتر شود، زيرا آنچه در مخازن است، سرمايه ملي است.
 
مدير موزه رضا عباسي در مورد اينکه آثار نمايش داده نشده متعلق به چه دوراني است؟ گفت: آثار موزه رضا عباسي متعلق به پيش از اسلام تا آخر دوره قاجار است و آثاري که نمايش داده نشده بيشتر متعلق به دوره پس از اسلام است.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه رضا عباسي

    موزه رضا عباسي يکي از بي نظيرترين موزه هايي است كه امروزه آثار نفيسي از هزاره ششم پيش از ميلاد تا دوره قاجار را به نمايش مي گذارد.

    0 دیدگاه 6458 بازدید


تگ ها