City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تلاش‌هاي دقيقه ۹۰ براي نجات ساختمان دفينه تهران (1396/02/16)

معاون ميراث فرهنگي استان تهران گفت: اين معاونت تا ظهر امروز (شنبه) پرونده‌ي اضطراري ساختمان دفينه را تهيه مي‌کند و در نامه‌اي ديگر به بنياد مستضعفان، درخواست توقف کار در اين بناي تاريخي را مي‌دهد.
تلاش‌هاي دقيقه ۹۰ براي نجات ساختمان دفينه تهران

بناي تاريخي «دفينه» در خيابان ولي عصر (عج) بلوار ميرداماد تهران، يکي از بناهاي تاريخي در اختيار بنياد مستضعفان است که يکي از شاهکارهاي معماري برگرفته از مکتب «فرانک لويد رايت» ناميده مي‌شود.

به دنبال خبرهاي منتشرشده در فضاي مجازي مبني بر تخريب داخلي اين بناي تاريخي، اداره‌کل ميراث فرهنگي استان تهران، در قدم نخست شهريور سال گذشته در نامه‌اي به مسئولان متولي ساختمان دفينه، درخواست کرد تا از هر اقدامي در اين بناي تاريخي جلوگيري شود و پس از حدود هشت ماه، بار ديگر نامه‌نگاري‌ها در اين زمينه آغاز شده است.

سپيده سيروس‌نيا، معاون ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي استان تهران در اين زمينه به ايسنا توضيح داد: به نظر مي‌رسد در داخل ساختمان کار مي‌کنند و قصد استحکام‌بخشي دارند، تا جايي که مي‌دانيم يکسري ديوارها و سقف‌ها را حذف کرده‌اند.

وي با اشاره به نامه‌نگاري اين اداره کل در اوايل شهريور ماه سال گذشته به مدير امور موزه‌هاي بنياد و شهرداري منطقه ۳ براي توقف کار، آن‌هم در زماني‌که اين اتفاق در مراحل اوليه بود گفت: همچنين در آن زمان در نامه‌اي به بنياد مستضعفان درخواست کرديم تا با توجه به اين‌که اين مکان جزو بناهاي واجد ارزش است؛ طرح‌هاي استحکام‌بخشي خود را به تائيد ميراث فرهنگي برسانند، اما متاسفانه از آن زمان تا امروز هيچ اتفاقي نيفتاده و کماکان به کارشان ادامه مي‌دهند.

او همچنين به اين نکته نيز اشاره کرد که به نظر مي‌رسد شهرداري منطقه نيز با اين اقدام مشکل دارد و در اين زمينه ورود پيدا کرده، اما آن‌ها همچنان کارشان را ادامه مي دهند.

سيروس‌نيا گفت: روز گذشته - جمعه ۱۵ ارديبهشت - نيز يگان حفاظت ميراث فرهنگي وارد عمل شده، اما نه يگان و نه کارشناسان ميراث فرهنگي نتوانستند وارد ساختمان شوند تا وضعيت را بررسي کنند.

اعتباري براي ثبت اين بناي تاريخي نداشتيم

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران همچنين درباره‌ي علت ثبت نشدن اين بناي تاريخي تا امروز يا دست‌کم تا شهريور سال گذشته که با بنياد مستضعفان نامه‌نگاري شده است، توضيح داد: مشکل ما مساله تامين اعتبار براي پرونده‌هاي ثبتي است. در معاونت ميراث فرهنگي استان تهران فقط يک کارشناس براي ثبت داريم و تا امروز اگر چند پرونده ثبتي يا کار تعيين حريم و عرصه هم در استان تهران تهيه و انجام شده، فقط به کمک چند دانشجو بوده است، که آن‌ها خودشان راغب به اين کار بوده‌اند.

سيروس‌نيا تاکيد کرد: متاسفانه هيچ اعتباري براي  تهيه پرونده ثبتي و تهيه حريم به ما داده نمي‌شود، عملا زماني‌ که بودجه نباشد يا بايد مشاور بگيريم  يا کمک تا بتوانيم اين کارها را انجام دهيم. معاونت ميراث استان تهران نيز با يک نفر نيرو امکان انجام چنين کارهايي را ندارد. اگر يک استان ديگر مي‌تواند در طول سال چند بنا را ثبت کند، به اين دليل است که چندين نيرو در بافت تاريخي و دفتر ثبت خود دارد، و فقط اين کار را انجام مي‌دهند.

او همچنين به وجود دفتر محورفرهنگي تاريخي تهران که تا سال ۸۵ با مديريت اسکندر مختاري در بافت تاريخي تهران فعاليت مي‌کرد و بخش عمده‌اي از پرونده‌هاي ثبتي را با اعتبار مشخص تهيه مي‌کرد،اشاره کرد و گفت: متاسفانه چندين سال است که هيچ اعتباري در حوزه ثبت و حريم به ما داده نشده است.

نامه‌نگاري‌ها با بنياد مستضعفان را از سر مي‌گيريم

وي بار ديگر به نامه‌نگاري‌هاي انجام شده توسط اين اداره‌کل با امور موزه‌هاي بنياد مستضعفان در شهريور سال گذشته تاکيد کرد و گفت: امروز هم در حال اين کار هستيم، از سوي ديگر با شهرداري نيز هماهنگ شده و مدير کل ميراث فرهنگي استان تهران آقاي خسروآبادي نيز با آن‌ها در اين زمينه صحبت کرده است.

به گفته‌ي وي در نامه‌ي در دست تهيه اين اداره کل به امور موزه‌هاي بنياد بحث حقوقي و لزوم ارسال طرح‌ها براي اين ساختمان تاکيد مي‌شود.

او گفت: تا زمان ارسال طرح‌ها و تائيد توسط ميراث فرهنگي بايد کار در اين بناي تاريخي متوقف شود.

سريعا پرونده‌ ثبتي ساختمان دفينه را تهيه مي‌کنيم

سيروس‌نيا ادامه داد:‌ تا امروز ظهر (شنبه) تلاش مي‌کنيم يک پرونده ثبتي تهيه کنيم و براي محمدحسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي بفرستيم.

به گزارش ايسنا، بناي تاريخي معروف به ساختمان «دفينه» نخستين موزه تخصصي و دائمي سکه و اسکناس در ايران بود که هفدهم تيرماه سال ۱۳۷۶ توسط اداره موزه‌هاي بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي افتتاح شد، تا اين‌که در سال ۱۳۸۵ به پارک ارم منتقل شد.

به گزارش ايسنا، هشتم شهريور ماه سال گذشته در نامه‌ي رجبعلي خسروآبادي، مدير کل ميراث فرهنگي استان تهران به فخرالدين سليماني شهردار منطقه سه تهران، «حسن کاري»، رئيس سازمان اموال و املاک بنياد مستضعفان، سرهنگ عبدالرضا اميدي، فرمانده يگان حفاظت استان تهران و شکوفي مدير امور موزه‌هاي بنياد مستضعفان خواست تا  ادامه کار بازسازي اين بناي تاريخي تا زمان بررسي طرح  و اعلام نظر اين اداره کل متوقف باشد، در اين نامه به ارزش‌هاي معماري،کالبدي و آرايه‌هاي معماري اين بناي تاريخي که در رديف آثار واجد ارزش تهران قرار گرفته، اشاره شده بود.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها