City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در نمايشگاه کتاب چي بخوانيم؟ چي بخريم؟ (1396/02/21)

سي امين نمايشگاه بين المللي کتاب طبق رسم هميشگي در ارديبهشت ماه امسال هم در شهر آفتاب برگزار شد. اين گزارش معرفي و پيشنهاد کتاب هاي امسال است که شايد خواندن آن برايتان خالي از لطف نباشد.
در نمايشگاه کتاب چي بخوانيم؟ چي بخريم؟

رديبهشت ماه در عين حال که اوج هنرنمايي هاي بهار است براي قشري که سالي به ماهي تصميم مي گيرند کتابي ورق بزنند و با اين دوست کاغذي معاشرت کنند به واسطه برگزاري نمايشگاه، بهار کتاب هم محسوب مي شود. نمايشگاهي که در حال حاضر دو سالي است محل برپايي اش را از مصلي امام خميني(ره) به شهر آفتاب تغيير داده است و به همين خاطر شايد  تعداد بازديدکننده هاي آن کمتر شده باشد اما همچنان هستند افرادي که دست کم سالي يکبار تصميم بگيرند با عادت کتاب خريدن و کتابخواني شان تجديد ميثاق کنند و در بين کالاهاي خريدني سالانه، کتاب را هم به سبد خريدشان اضافه کنند. به همين بهانه در آخرين روزهاي سي امين نمايشگاه بين المللي کتاب به معرفي کتاب هايي پرداختيم که شايد خواندنشان در سال جاري خالي از لطف نيست.

 

فريبا کلهر/ مردي از آنادانا

فريبا کلهر را ديگر نه به عنوان يک نويسنده در حوزه کودکان که سالهاست او را به عنوان يک رمان نويس در حوزه بزرگسالان هم مي شناسيم. او حالا بعد از چهار سال درآخرين رمانش با کتابي تازه در نشر آموت به نمايشگاه آمده است. رماني با نام«مردي از آنادانا» آنادانا اسم يک زن است که در همدان به او لقب بانوي ترشي ها را دادند. رمان جديد کلهر روايتگر ماجراي مردي است که در شهر همدان به عکاسي مشغول است اما مواجهه او با يک مشتري به نام استلا قصه اش را وارد فراز و نشيب مي کند. ناگفته نماند که افراد زيادي به خاطر روايت داستان در بستر سالهاي پر فراز و فرود سياست، سياسي بودن را يکي از تم هاي اصلي اين کتاب مي دانند.

حميد رضا صدر/ سيصد و بيست و پنج

در نگاه بيشتر ما حميدرضا صدر مردي است در قاب برنامه هاي فوتبالي تلويزيون که در قالب يک مفسر به تحليل فوتبال از جنبه هاي مختلف مي پردازد؛ اما صدر بعد از کتاب هاي موفقي مثل«روزي روزگاري فوتبال» و «تو در قاهره خواهي مرد» امسال با يک کتاب تاريخي ديگر با نام«سيصد و بيست و پنج» در نشر چشمه به نمايشگاه کتاب آمده است کتابي که روايتگر شخصيت تاريخي و مرموز«حسنعلي منصور» است. وزير دوران پهلوي اول که بعدها هم به دست اعضاي گروه فدائيان اسلام ترور شد.

ماه و ماهي/ عليرضا بديع

ترک ماه و ماهي انقدر در ميان مردم دست به دست شد و با صداي حجت اشرف زاده در گوش هايمان خوانده شد که حالا به طور قطع مي شود گفت که« تو ماهي و من ماهي اين برکه کاشي» خواندن هايمان بعدها  يکي از خاطره انگيزترين ابيات اين نسل در آينده خواهد بود. عليرضا بديع که شاعر اين قطعه معروف است امسال با کتاب مجموعه اشعارش و با نام«ماه و ماهي» در سي امين دوره نمايشگاه کتاب حضور دارد. اگر اهل شعر و ترانه هستيد بد نيست براي خريدن و ورق زدن اين کتاب سري به نشر چشمه بزنيد.

 

باغ وحش اساطير/ احسان رضايي

احسان رضايي هم امسال جزو آن دسته از روزنامه نگاراني است که در نمايشگاه کتاب مي توانيد اولين اثرش را بخوانيد کاري با درونمايه طنز در نشر قاف. اين کتاب درونمايه اي طنز دارد که محوريت آن داستان هاي اسطوره اي ايراني است. احسان رضايي در اين کتاب با حيوانات اساطير تاريخ خودمان شوخي کرده است درباره شان با زبان طنز  نوشته است از رخش و شبديز گرفته تا ديو، سيمرغ و هما

کجا بودي الياس؟/ شهرستان ادب

يکي ديگر از کتاب هاي نمايشگاه کتاب که خواندن آن خالي از لطف نيست کتاب«کجا بودي الياس؟»چاپ انتشارات شهرستان ادب است. اين اثر مجموعا ۱۲ داستان کوتاه از ۱۲ نويسنده مختلف است که محوريت تمام داستان هاي آن به ماجرا ۱۷۵ شهيد غواص در عمليات کربلاي چهار بر مي گردد.

بچه هاي ننه بلقيس/ حميدرضا ابک

اين کتاب حاوي قصه هايي است که درباره جنوب شهر نخوانده ايد.  اين تقديم شده است به: بامعرفت‌ترين بچه‌هاي ننه‌بلقيس که تا هميشه خون‌شان در رگ‌هاي اين سرزمين جاري است: شهيد سيدجعفر غضنفري و شهيد حسن خدابنده‌لو. اين اثر  مجموعه يادداشت هاي حميدرضا ابک است درباره گذشته ها و نحوه زندگي با همراهانش در آن دوره.  او در بخشي از معرفي کتابش اين طور نوشته است:« اين کتاب، گوشه‌اي از نوشته‌هاي من است درباره ما. ما تخم‌جن‌هايي که دل‌مان براي تاريخ‌مان تنگ شده. ما ولدچموش‌هايي که روزگار رام‌مان کرد و تبديل‌مان کرد به يکي مثل بقيه‌ آدم‌هاي اين شهر که کت و شلوار مي‌پوشند و ماشين اتومات سوار مي‌شوند و گوشي هوشمند دارند. ما ديوانگاني که خاطرات زندگي‌مان براي شما امروزي‌ها، اگر دروغ نپنداريدش، به قصه شبيه است. ما دل‌شکستگاني که مرثيه‌خوان آوازهاي دخترک ماشين دودي سواريم. ما بچه‌هاي ننه‌بلقيس.» کتاب «بوطيقاي جهالت» هم کتاب ديگر اين نويسنده است درباره گرفتاري‌هايي که آدمي با خودش، ديگري و جهان دارد. اين کتاب هم گزيده‌اي از آن يادداشت‌هاست اما با اندکي تغيير که اکنون در اين مجموعه کنار هم قرار گرفته است.

 


منبع : خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها