City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پايگاه جهاني کاخ گلستان داراي کارگاه مرمت شد (1396/02/30)

پايگاه ميراث جهاني کاخ گلستان با همکاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري داراي کارگاه مرمت شد تا اشياي تاريخي کاخ و پايگاه‌هاي ديگر به ويژه ۹۰ تابلوي کاخ در آن مرمت شوند.
پايگاه جهاني کاخ گلستان داراي کارگاه مرمت شد

به گزارش بزنيم بيرون ، کارگاه مرمت کاخ گلستان در ضلع جنوبي کاخ پيش از ظهر روز بيست و ششم ارديبهشت‌ماه با حضور فرهاد عزيزي مدير پايگاه‌هاي ميراث فرهنگي طالبيان معاون ميراث فرهنگي سجادي نيري دبير ستاد توسعه فن آوري هاي نرم و هويت‌ساز معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري، مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان و  جبرئيل نوکنده مدير موزه ملي ايران افتتاح شد.

 
در اين برنامه مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان گفت: راه اندازي کارگاه مرمت براي پايگاه ميراث جهاني کاخ گلستان ضروري است. اين کارگاه براي مرمت اشيا و اموال فرهنگي که در داخل موزه‌ها قرار دارد راه‌اندازي شده است به ويژه ۹۰ تابلويي که در کاخ بود نياز به مرمت اضطراري داشته اند به همين دليل نيازمند يک آزمايشگاه تخصصي بوديم.
 
 مدير کاخ گلستان گفت: مراحل راه اندازي اين کارگاه از ۶ ماه قبل آغاز و در ۲ فاز شامل احياء و بهينه سازي فضاي کارگاهي شامل سيستم تهويه، نصب کابينت و تجهيزات اداري، حفاظ فلزي براي در و پنجره، خريد ۲۹ دستگاه مانند انواع ميکروسکوپ، اتوکلاو، تجهيزات کشت قارچ و... براي انجام فعاليت هاي تخصصي مرمت آثار نقاشي، کتب و اسناد با ارزش مجموعه کاخ گلستان اجرا شده است.
 
وي افزود: اين مجموعه داراي ۲ فضاي کارگاهي مواد آلي و معدني و يک فضاي آزمايشگاهي بيولوژي و شيمي براي انجام مطالعات، تحقيقات فني و آسيب شناسي بر روي مجموعه آثار کاخ گلستان است.   اين کارگاه براي ايجاد زيرساخت‌هاي پژوهشي و اتصال آزمايشگاه مرمت کاخ گلستان به سيستم شبکه آزمايشگاهي فناوري راهبردي معاونت علمي رياست جمهوري از طريق اينترنت  راه اندازي شده است. همچنين مي تواند مورد استفاده براي پژوهشگران، دانشجويان در زمينه مطالعات فني، تاريخي و تکنيکي آثار در سطح کارشناسي ارشد و دکتري قرار بگيرد و امکان دسترسي به اين اطلاعات از طريق نرم افزار کامپيوتري در خارج از مجموعه کاخ براي علاقه مندان امکان پذير است.
 
سجاد نيري دبير ستاد توسعه فن آوري هاي نرم و هويت ساز معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري نيز در اين برنامه گفت: اين کارگاه با همکاوري معاونت علمي و فن آوري رياست جمهوري راه اندازي شده و اميدواريم که براي ساير نهادها الگويي باشد که در يک کار فناورانه به موفقيت هاي مختلفي دست يابند.   کارگاه مرمت کاخ، شروع حرکت فناورانه در اين مجموعه است. ايران مهد خلاقيت و نوآوري است و در سالهاي اخير تلاش شده تا به اين نوآوري ها اهميت داده شود و عامل انگيزشي براي تمام فعاليت هاي فناورانه باشد. ضروري است در قرن جديد با تلاش فناورانه و خلاقيت عصر جديدي را در اقتصاد کشور رقم بزنيم و اقتصاد دانش بنيان مورد توجه قرار گيرد.
 
 
 
محمد حسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي کشور نيز گفت: راه اندازي اين کارگاه باعث مي‌شود تا به شکل علمي در اين پايگاه کار کنيم همه پايگاه‌هاي ميراث فرهنگي نيازمند آزمايشگاه هستند تا مجموعه آثار تاريخي در آنها مرمت شده و حتي از مجموعه هاي ديگر نيز، آثارشان را براي مرمت به اين مکان بياورند.
 
وي افزود: در کاخ گلستان ظرفيت علمي خوبي وجود دارد با توجه به اين که مکان آن به پژوهشگاه ميراث فرهنگي نزديک است و مي تواند از پشتوانه علمي آن بهره بگيرد. همه پايگاهها علاوه بر آزمايشگاه بايد کتابخانه تخصصي نيز داشته باشند کاخ گلستان الگوي خوبي براي ساير اماکن و پايگاهها مي تواند باشد که در آن کارهاي ويژه اتفاق بيفتد. در سال ۹۶ قصد داريم از حضور فارغ التحصيلان مختلف دانشگاهي براي کارهاي مطالعاتي و مستندنگاري استفاده کنيم و اعتباراتي نيز براي آن در نظر بگيريم.
 
پس از مراسم افتتاح کارگاه مرمت،   مسئولان حاضر در اين مراسم، از ضلع شرقي کاخ گلستان بازديد کرده و اعلام کردند که به زودي اين بخش از درهاي ورودي کاخ باز مي شود. همچنين به مناسبت بزرگداشت فردوسي، شاهنامه بايسنقري در تالار سرسرا کاخ گلستان به نمايش گذاشته شده بود و  مسئولان سازمان ميراث فرهنگي که در امروز در کاخ حضور داشتند از اين شاهنامه نيز ديدن کردند.
 
 اين اثر ثبت جهاني شده در سال ۸۳۳ هجري قمري، ۶۰۵ سال پيش توسط جعفر بايسنقري در قطع رحلي در ۷۰۰ صفحه به خط نستعليق کتابت شده و شهرتش نيز به همين دليل است. هر صفحه ۳۱ سطر و هر سطر ۳ بيت دارد.
 
شاهنامه بايسنقري داراي ۲۲ تصوير مينياتور آبرنگي با موضوعاتي مانند «گفتگو رستم و اسفنديار پيش از جنگـ»، «آموزش پيشه ها و هنرها به مردم»، «کشته شدن ديو سپيد به دست رستم در هفت خوان»، «جنگ سپاهيان کيخسرو و افراسياب»، «جنگ بهرام چوبين با ساوه شاه» و «به تخت نشستن جمشيد» بوده و جلد آن چرمي ضربي طلا پوش است. صفحه دوم و سوم کتاب به تصوير شکارگاه اختصاص دارد و تمام آن به شکل تذهيب است. شاهنامه بايسنقري» نسخه‌اي کامل و دست نخورده بوده و  در ميان شاهنامه‌هاي نامي  در رده نخست قرار دارد. همچنين اين کتاب از نظر نگارگري، تذهيب، جلدسازي و آرايه هاي خطي شاخص است.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کاخ موزه گلستان

    مجموعه کاخ گلستان، يادگاري به جاي مانده از ارگ تاريخي تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زيباترين و کهن‌ترين بناهاي پايتخت دويست ساله ايران به حساب مي‌آيد.  اين كاخ كه مجموعه اي از بناهاي گوناگون است، قديمي ترين بناي سلطنتي در شهر تهران محسوب مي شود و طي ۱۳۵ سال حاكميت سلسله قاجاريه مركز سياسي و اداري ايران بوده است. هفت پادشاه قاجار و دو شاه پهلوي در اين كاخ تاجگذاري كرده اند و تا دوره هاي اخير عموم مراسم سلطنتي در اين مكان برپا مي شده است.

    0 دیدگاه 24372 بازدید


تگ ها