City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فرصتي براي سرمايه‌گذاري در دروازه عتبات (1396/03/01)

جاذبه هاي گردشگري ايلام کم نيست و سرمايه گذاران کمي براي فعاليت جذب آن شده اند به همين علت استاندار ايلام نااميد از حضور سرمايه گذاران، ايجاد زيرساختهاي گردشگري را منوط به کمک دولت مي داند.
فرصتي براي سرمايه‌گذاري در دروازه عتبات

به گزارش بزنيم بيرون ،  استان ايلام را برخي جزو استانهاي محروم مي‌دانند هرچند که هر سال سيل عظيم زائران و گردشگران مذهبي به اين استان رفت و آمد دارند اما با اين وجود عايدي زيادي نصيب مردم اين استان از محل اين رفت و آمد نمي‌شود غير از آن سرمايه گذاري در اين استان آنچنان که شايسته جاذبه‌ها و زيبايي‌هاي آن است انجام نمي شود.

 
به همين علت است که استان ايلام با وجود داشتن ظرفيت گردشگري مذهبي، امکانات زيادي در حوزه زيرساختهاي گردشگري ندارد.
 
محمدرضا مرواريد استاندار ايلام در نشستي که ارديبهشت ماه با خبرنگاران حوزه گردشگري و ميراث فرهنگي کشور داشت گفته بود که ريسک سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري اين استان بالاست.  او اقدام براي توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري استان را نيازمند کمک دولت دانسته و معتقد است که بايد روي کمک دولت تکيه کرد. او و گفته بود که روند سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري اين استان کند است. زيرساخت‌هايي توسط بعضي سازمان از حمله راهداري در اين استان در حال ايجاد است تا امکان سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم شود اما کافي نيست و به طور قطع دولت بايد وارد کار شود.
 
مرواريد بيان کرده بود: سرمايه گذاري در حوزه زيرساخت‌هاي گردشگري با توجه به جمعيت کم استان براي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي جذابيت ندارد.
 
 
استاندار ايلام همچنين با وجود اينکه هر ساله گردشگران مذهبي زيادي براي زيارت عتبات عاليات به اين استان در تردد هستند گفته بود که جذب گردشگر خارجي در استان و حتي کشور با دشواري‌هاي زيادي همراه است هر چند نشست هاي متعددي با مسئولان عراقي برگزار شده است.
 
نااميدي استاندار ايلام از سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري اين استان کم نيست اين درحالي است که استان‌هاي ديگر که در بخش گردشگري موفق عمل کرده و توانسته‌اند که نظر بخش خصوصي را براي سرمايه‌گذاري در اين بخش جذب کنند متکي به کمک‌هاي دولت نبوده‌اند بلکه توانسته‌اند با معافيت‌هاي مالياتي و يا تشويق‌هاي ديگر بخش خصوصي را به اين بخش بيشتر ترغيب کنند.
 
با اين وجود برخي از سرمايه‌گذاران هستند که در مناطق گردشگري سرمايه‌گذاري‌هايي هرچند جزئي انجام داده‌اند و درصدد هستند تا فعاليت خود را توسعه دهند به همين منظور چشم به تشويق هاي مقامات اجرايي در استان دارند.
 
سيد محمدرضا عليزاده سرمايه‌گذار مجموعه تفريحي گردشگري امامزاده ابراهيم قتال در محور جاده مهران _ دهلران بعد از روستاي بيشه‌دراز در ۴۵ کيلومتري جنوب غربي شهرستان دهلران از ۹ سال پيش شروع به کار کرده است.
 
فعاليت‌هاي او در کنار درياچه‌اي نزديک به اين امامزاده است جايي که گردشگران مذهبي زيادي به خصوص در ايام تعطيلات به آنجا مي‌روند و در کنار زيارت از امامزاده ابراهيم از فضاي درياچه و قايق سواري در آن نيز لذت مي‌برند. اين درياچه مصنوعي با ارتفاع هفت متر ۱۵ سال پيش توسط اداره منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام ساخته شده و با اخذ مجوز از اداره ميراث فرهنگي استان اقدام به ايجاد مجموعه‌اي تفريحي کرده است. اين درياچه شامل دو بخش مي‌شود که مي‌توان در يکي از آنها سوار قايق‌هاي تندروي ارزان قيمت شد.
 
آنطور که عليزاده مي‌گويد اين منطقه گردشگري يکي از بيشترين تعداد بازديدکننده را در ايام تعطيلات دارد و  در ايام عيد از کشور عراق نيز به اين منطقه مي‌آيند امسال نيز حدود ۲۸۰ گردشگر خارجي به درياچه آمده بودند اين درحالي است که از امامزاده حدود سه هزار نفر زيارت کرده‌اند.
 
او مي‌گويد که امکاناتش براي پذيرايي از زائران و گردشگران زياد نيست و او نمي تواند که ميزبان تعداد بيشتر گردشگران باشد. در طي اين ۹ سال او هنوز نتوانسته که در کنار درياچه سرويس بهداشتي مناسبي ايجاد کند و يا تعداد سايه‌بان‌ها را بيشتر کرده و نهال بکارد و امکانات ديگري مانند تله کابين ايجاد کند. عليزاده مشکل اصلي را در ايجاد محدوديت‌هاي اداره اوقاف مي داند که او را در ايجاد امکانات محدود کرده است.
 
درياچه هاي دوقلوي سياه گاو شهرستان آبدانان در استان ايلام نيز دو درياچه آبي رنگ هستند که به عنوان تالاب در فهرست ميراث طبيعي کشور به ثبت رسيده اند زماني که کسي در يکي از درياچه ها شنا مي کند کاملا تفاوت دماي آب را در هر نقطه از يک درياچه حس خواهد کرد يکي از اني تالاب ها داراي عمقي ۴۰ متري است که در فصول مختلف کم و زياد مي شود و هر دو به وسيله يک جوي باريک به هم متصل مي شوند. تالاب پايين از لحاظ وسعت بزرگتر و از نظر عمق کوچکتر است.
 
اين دو در فاصله ۴۰ متري از هم قرار دارند و در ميانه راه ني هاي قد بلند به زيبايي اطراف آن افزوده است. اگر کسي اهل کوهنوردي باشد مي‌تواند به بخش هاي بالاتر رفته و از بلندي کوه هر دو درياچه را در کنار هم ببيند. معمولا اين منطقه براي گردشگران محلي آشناست به همين علت گردشگران ايلامي آخر هفته خود را در آنجا سپري مي کنند.
 
چند سال پيش اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان ايلام با همکاري دو غواص توانست عمق و وسعت اين درياچه را ثبت کند.
 
درياچه هاي ۲۵ تا ۵۰ هزارساله سياه گاو که در ۳۸ کيلومتري جنوب شرق شهرستان ابدانان  قرار دارند هنوز براي حضور گردشگران محلي نيز امکانت ندارد اين درحالي است که در ايام عيد چهار هزار گردشگر به خود مي بينند.
 
علي عسگري فرماندار شهرستان آبدانان در سال ۹۴ به خبرنگار مهر گفته بود که ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در بخش گردشگري شهرستان به خصوص در آثار شاخص شهرستان مثل درياچه دوقلوي سياه گاو اين شهرستان را به قطب گردشگري استان تبديل مي کند. آثار تاريخي، طبيعي و معنوي شهرستان قابليت جذب گردشگر و اشتغال را دارد و به همين منظور سرمايه‌گذاري لازمه پيشرفت همه بخشهاي شهرستان است. پور اشرف در روستاي شيخ مکان هنوز در اختيار سازمان ميراث فرهنگي است و سرمايه گذاري براي مرمت و بهره برداري از ان اقدامي نکرده است و اداره کل ميراث فرهنگي استان ايلام نيز براي سرمايه گذاري در آن در مضيغه است. براي مرمت اين قلعه يک بار حدود ۲۰۰ ميليون تومان اعتبار دريافت شد اما ۸۰ درصد آن بايد مرمت شود. اين قلعه درست در روستايي قرار گرفته که مردم آن نه تنها مهمانواز هستند بلکه داراي بيشترين هنرمندان،غ خوشنويسان و شاعران است.
 
بقيه مکان هاي گردشگري و تاريخي اين استان نيز به همين منوال است مانند تنگه زينگان در شهرستان مهران که سر راه زائران عتبات قرار دارد و مردم استان از آن به دليل زيبايي هاي منحصر به فردش به عنوان دروازه ورود به بهشت ياد مي کنند با اين وجود سرمايه گذاران هنوز اقدامي براي استفاده از اين موقعيت ها نکرده اند.

منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها