City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کشف خانه ايلخاني در شهر تاريخي بلقيس اسفراين (1396/03/25)

سرپرست فصل هشتم کاوش در شهر تاريخي بلقيس، از کشف خانه‌هاي مسکوني دوره ايلخاني به عنوان مهمترين کشفيات در داخل ارگ شهر بلقيس اسفراين خبر داد.

کشف خانه ايلخاني در شهر تاريخي بلقيس اسفراين

به گزارش بزنيم بيرون ، به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، «احمد نيک گفتار»، سرپرست فصل هشتم کاوش شهر تاريخي بلقيس اسفراين با اعلام اين خبر گفت: اين منازل با ساختار پي سنگي، ديوارهاي خشتي که کف اتاق‌ها داراي اندود گچ و ديوارها نيز داراي اندود کاهگل و يک لايه نازک اندود گچ و گل اُخرا است، احتمالا به دوره ايلخاني تعلق دارد.

 
اين باستان‌شناس کشف يک ساختار معماري با مصالح آجر و ساروج را از ديگر کشفيات اين فصل از کاوش اعلام کرد و افزود: آنچه تاکنون در کاوش اين بنا به دست امده شامل دو بخش حوضچه و بناي مستطيل شکل با مساحت تقريبي ۵۰ متر است که البته هنوز کاربري آن مشخص نيست.
 
 او بيان کرد: هشتمين فصل کاوش باستان شناختي شهر تاريخي بلقيس اسفراين براي شناخت ساختار شهر، ايجاد فضاي سايت موزه  براي بازديد کنندگان و تکميل کاوش هاي فصول پيشين با مجوز پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شد.
 
نيک‌گفتار فراهم کردن بستري براي حفاظت و مرمت اضطراري و تکميلي در داخل ارگ و در محدوده شارستان با تاکيد بر تپه منار براي مشخص کردن کاربري وتکميل ساختار مسجد- مدرسه که بخش هايي از آن در فصول گذشته با کاوش هاي باستان شناختي نمايان شده بود را از ديگر اهداف اين فصل از کاوش عنوان کرد.
 
اين باستان‌شناس با اشاره به انجام نخستين فعاليت‌هاي باستان شناسي به صورت علمي در اين مجموعه در سال ۱۳۸۶ گفت: اين فعاليت ها تاکنون هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است.
 
او درباره کشفيات فصل هفتم کاوش هاي باستان شناختي که در دو بخش ارگ و شارستان صورت گرفته است، نيز گفت: در داخل ارگ بقايايي از منازل مسکوني پيرامون يک حياط مرکزي با يک سيستم آبرساني  با ساختار تنبوشه اي متصل به حوض انبار کشف شد.
 
وي افزود: بخش ديگرکاوش‌هاي فصل هفتم که در شارستان در بخش معروف به تپه منارصورت گرفت منجر به کشف يک صحن بزرگ با رواق هاي پيراموني با يک ورودي آجر فرش شد که ايوان آن مزين به گچبري هايي از نوع برهشته (گچبري بسيار برجسته که قسمت‌هاي گچبري شده بسيار برامده وبيرون زده است) بوده  و در نوع خود از بي‌نظيرترين گچبرهاي دوران اسلامي  در قرون۷-۵ قمري به شمار مي‌رود که احتمالا بقاياي مسجد- مدرسه سلجوقي است.
 
او ادامه تالار ستون دار(شبستان مسجد) و يک سيستم آبرساني (قنات) را از ديگر کشفيات به دست امده در اين محوطه دانست.
 
 بلقيس، مهمترين شهر اسلامي  ايلخاني
 
نيک گفتار ، شهر اسفراين را يکي از مهمترين  شهر هاي نيشابور در دوران اسلامي  دانست و گفت: شهر تاريخي اسفراين معروف به شهربلقيس در بين شريان‌هاي تجاري نيشابور و جرجان قرار داشته و در تجارت و انتقال فرهنگ نقش مهمي ايفا مي‌کرده و امروز به عنوان يکي از بناهاي فرهنگي- تاريخي ، معماري و شهر سازي و يکي از قطب هاي مهم گردشگري استان و کشور داراي اهميت است.
 
سرپرست فصل هشتم کاوش شهر تاريخي بلقيس اسفراين با اشاره به اين نکته که اسفراين در دوره ايلخاني به دليل تخريب نيشابور از اهميت دو چنداني برخوردار مي شود و از لحاظ  ساختار معماري شاهد رشد و شکوفايي اين شهر هستيم، افزود: براي اولين بارضرب سکه با نام حاکمان ايلخاني در اين دوره را در شهر اسفراين  داريم.
 
او با اشاره به اين که اسفراين يکي از شهرهاي کهن خراسان بزرگ قبل از اسلام است، افزود: اين شهر در سال ۳۱ هجري قمري به وسيله عبدالله بن عامر تصرف و مردم به تدريج مسلمان شدند و همزمان با حملات مغولان و تخريب نيشابور اين شهر نيز ويران و براي مدتي از رونق و اهميت آن کاسته شد.
 
وقتي شهر بلقيس مرکز مهم ضرب سکه در خراسان بود
 
اين باستان شناس افزود: با روي کار آمدن سلسله ايلخانان و ثبات سياسي و تغيير راه ارتباطي نيشابور به اسفراين به مسير توس به اسفراين نه تنها اسفراين موقعيت ويژه‌اي بدست آورد، بلکه اهميت اسفراين دو چندان شده و حتي از تابعيت نيشابور خارج شد و از اين دوره تا صفويه به عنوان يکي از مراکز مهم ضرب سکه در خراسان مطرح بود.
 
 سرپرست فصل هشتم کاوش شهر تاريخي بلقيس اسفراين در ادامه افزود: شهر اسفراين در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتداي حکومت نادرشاه افشار يعني در سال ۱۱۳۱ قمري بار ديگر توسط افاغنه تخريب شد و از آن پس هيچ وقت روي آباداني به خود نديد.
 
نيک گفتار با اشاره به اين که شهر تاريخي بلقيس شرايط و ويژگي‌هاي کامل يک شهر اسلامي را دارا بوده است، گفت:  اين شهر بالغ بر ۲۰۰ هکتار وسعت و متشکل از سه بخش ارگ ، شارستان و ربض است. زماني ۳۰ برج حفاظتي در اندازه‌هاي متفاوت در بخش ارگ وجود داشته است.
 
او بيشترين آثار و بقاياي معماري را در بخش شارستان دانست و گفت: در اين بخش با استناد به متون و شواهد باستان شناسي بناهاي عام المنفعه‌اي از جمله بازار، حمام، مسجد، رباط و غيره قرار داشته است که در نتيجه مطالعات باستان‌شناسانه دقيق، مکان و وضعيت برخي از آنان مطالعه و روشن شده و مطالعات راجع به آنها کماکان ادامه دارد.
 
براساس اين گزارش؛ فصل هشتم کاوش شهر تاريخي بلقيس اسفراين با مجوز سيد محمد بهشتي، رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شد.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • شهر تاريخي بلقيس اسفراين

    شهر بلقيس يکي از بزرگترين بناهاي خشتي و گلي ايران و از جمله جاذبه هاي گردشگري زيباي خراسان شمالي است که در ۳ کيلومتري جنوب غرب  اسفراين قرار گرفته است؛ شهر تاريخي بلقيس بالغ بر ۱۸۰ هکتار وسعت دارد و از شاهکارهاي معماري باستاني خراسان تلقي مي شود.

    0 دیدگاه 2633 بازدید


تگ ها